μηπως εχω νευρικη ανορεξια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 100
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    μηπως εχω νευρικη ανορεξια?

    Γεια σας..θελω να ρωτησω για ενα υψος 1.70 κ 62 κιλα το θεωρειτε νορμαλ? γιατι εμενα δεν μου αρεσει κ θελω να φτασω στα 57 κιλα..ολοι μου λενε οτι ειμαι αδυνατη πολυ κ ειδικα πανω στα χερια ειναι σαν τριχες..εγω ομως νιωθω χοντρελα..
    ειναι κατι που πρεπει να ανησυχω..
    επιπλεον ξεκινησα να κανω διαιτα κ τρωω ολο το πρωι 2 φρυγανιες εναν καφε κ 2 φρουτα ..μικρες μεριδες φαγητου το μεσημερι κ το βραδυ αλλο ενα φρουτο.
    οταν φαω κατι λιπαρο νιωθω τρομερες ενοχες κ τρομερα χοντρη αυτοματως...
    δεν μπορω να το εμποδισω γιατι μου αρεσει πολυ να ειμαι αδυνατη πολυ.
    εκανα 2 υπαρφαγιες κατα τις οποιες καταβροχθισα ο.τι βρηκα κ μετα ποναγα σε σημειο να θελω να κανω εμετο.
    ενιωσα τρομερη ενοχη κ σταματησα να τρωω τις υπολοιπες μερες πολυ..
    δεν αντεχω να με βλεπω να παιρνω κιλα..νιωθω πολυ αγχος με το φαγητο μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Γεια σας..θελω να ρωτησω για ενα υψος 1.70 κ 62 κιλα το θεωρειτε νορμαλ? γιατι εμενα δεν μου αρεσει κ θελω να φτασω στα 57 κιλα..ολοι μου λενε οτι ειμαι αδυνατη πολυ κ ειδικα πανω στα χερια ειναι σαν τριχες..εγω ομως νιωθω χοντρελα..
    ειναι κατι που πρεπει να ανησυχω..
    επιπλεον ξεκινησα να κανω διαιτα κ τρωω ολο το πρωι 2 φρυγανιες εναν καφε κ 2 φρουτα ..μικρες μεριδες φαγητου το μεσημερι κ το βραδυ αλλο ενα φρουτο.
    οταν φαω κατι λιπαρο νιωθω τρομερες ενοχες κ τρομερα χοντρη αυτοματως...
    δεν μπορω να το εμποδισω γιατι μου αρεσει πολυ να ειμαι αδυνατη πολυ.
    εκανα 2 υπαρφαγιες κατα τις οποιες καταβροχθισα ο.τι βρηκα κ μετα ποναγα σε σημειο να θελω να κανω εμετο.
    ενιωσα τρομερη ενοχη κ σταματησα να τρωω τις υπολοιπες μερες πολυ..
    δεν αντεχω να με βλεπω να παιρνω κιλα..νιωθω πολυ αγχος με το φαγητο μου.
    Η πρωην μου ηταν 1.70 56 κιλα μ φενεται αλλα ηταν παρα πολυ αδυνατη,εγω προσπαθουσα να την παχυνω και τα καταφερα :)
    Και εσυ παραεισαι νορμαλ ,
    Και θα σ πω και κατι σαν αντρας, δεν ειναι η εικονα μιας κοπελας ωραια, που φενονται τα κοκαλα της.
    Εσυ εισαι μια χαρα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Το βαρος σου ειναι φυσιολογικο εκει που ειναι και θα παραμενει φυσιολογικο για το υψος σου ειτε εισαι 60 ειτε 65 ειτε και λιγο παραπανω. Ασχετως του αισθητικου απο αποψη υγειας εισαι καλα σε ολες αυτες τις διακυμανσεις. Παντως μου φαινεται καλα εκει που εισαι τωρα και δεν ειναι τυχαιο που στο λενε ολοι οτι εισαι αδυνατη. Μην ακους αν σου λενε να βαλεις, αλλα θεωρω δεν χρειαζεται και να χασεις...Μειον 13 απο το υψος ειναι καπως πολυ για γυναικα...μη κατεβαινεις κατω απο μειον δεκα...Ειναι καλο να κανεις προσπαθεια να διατηρεις το βαρος σου και να νιωθεις εσυ ωραια αλλα μην μπαινεις στο τρυπακι να περιστρεφεται ολη σου η ζωη γυρω απο αυτο. Το οτι το σκεφτεσαι πολυ, αισθανεσαι ενοχικα απεναντι στο φαγητο και ειχες επισοδεια υπερφαγιας και αγχος με το φαγητο οντως δεν ειναι καλο...προσεξε το και προσεξε τι σου λενε ανθρωποι διπλα σου που σε ξερουν και σε αγαπανε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ευχαριστω πολυ...
    να στε καλα κ ευχαριστω για τις απαντησεις..
    χμμ...θα ηθελα τουλαχιστον να φταω στα 60 κιλα..δεν με χαλαει..επιπλεον χορευω κ ασχολουμαι με το θεαμα..οποτε παντα με ενδιεφερε το σωμα μου.
    παλαιοτερα επαθα νευρικη ανορεξια κ εφτασα για πολλα χρονια τα 53 κιλα..ειχα θεμα ναι.ολοι με εκραζαν οτι ειμαι κοκκαλο..τελικα μετα χαλαρωσα κ αφησα τον εαυτο μου ελευθερο κ ετρωγα νορμαλ.
    ομως παιδια εγω ενιωθα τοσο ανετα στα 53 κιλα..
    κ στα 57 νιωθω πολυ ομορφα..οκ ειπαμε δεν θελω παλι να παω 53 κιλα ειναι υπερβολικα λιγα ναι,γιατι ειμαι κ ψηλη καπως..αλλα αυτο το 62 μου χει κατσει στο λαιμο γμτ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ευχαριστω πολυ...
    να στε καλα κ ευχαριστω για τις απαντησεις..
    χμμ...θα ηθελα τουλαχιστον να φταω στα 60 κιλα..δεν με χαλαει..επιπλεον χορευω κ ασχολουμαι με το θεαμα..οποτε παντα με ενδιεφερε το σωμα μου.
    παλαιοτερα επαθα νευρικη ανορεξια κ εφτασα για πολλα χρονια τα 53 κιλα..ειχα θεμα ναι.ολοι με εκραζαν οτι ειμαι κοκκαλο..τελικα μετα χαλαρωσα κ αφησα τον εαυτο μου ελευθερο κ ετρωγα νορμαλ.
    ομως παιδια εγω ενιωθα τοσο ανετα στα 53 κιλα..
    κ στα 57 νιωθω πολυ ομορφα..οκ ειπαμε δεν θελω παλι να παω 53 κιλα ειναι υπερβολικα λιγα ναι,γιατι ειμαι κ ψηλη καπως..αλλα αυτο το 62 μου χει κατσει στο λαιμο γμτ.
    ενταξει χασε 2-3 κιλα να κατεβεις λιγο κατω απο τα 60 και θα εισαι οκ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ευχαριστω πολυ...
    να στε καλα κ ευχαριστω για τις απαντησεις..
    χμμ...θα ηθελα τουλαχιστον να φταω στα 60 κιλα..δεν με χαλαει..επιπλεον χορευω κ ασχολουμαι με το θεαμα..οποτε παντα με ενδιεφερε το σωμα μου.
    παλαιοτερα επαθα νευρικη ανορεξια κ εφτασα για πολλα χρονια τα 53 κιλα..ειχα θεμα ναι.ολοι με εκραζαν οτι ειμαι κοκκαλο..τελικα μετα χαλαρωσα κ αφησα τον εαυτο μου ελευθερο κ ετρωγα νορμαλ.
    ομως παιδια εγω ενιωθα τοσο ανετα στα 53 κιλα..
    κ στα 57 νιωθω πολυ ομορφα..οκ ειπαμε δεν θελω παλι να παω 53 κιλα ειναι υπερβολικα λιγα ναι,γιατι ειμαι κ ψηλη καπως..αλλα αυτο το 62 μου χει κατσει στο λαιμο γμτ.
    Ωραια αμα σου εχει κατσει στο λαιμο οπως λες και θα νιωθεις πιο καλα με δυο κιλα λιγοτερα πανε 60...οπως νιωθεις εσυ καλα. Απλα λογω του ιστορικου που αναφερεις φοβαμαι μην καταληξει σιγα σιγα και υπουλα να σου καθεται στο λαιμο και το 60 ( και μετα το 57 και μετα το 53 κλπ)...μπορεις να το ελεγξεις αυτο; Εισαι σιγουρη οτι μπορεις να βαλεις ενα οριο; Αν εχεις μαθει απο την προηγουμενη εμπειρια σου και μπορεις οκ...απλα προσεξε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    χμμ δεν ξερω..θα δειξει η νεκροψια..χααχ
    η αληθεια ειναι οτι γλυκαινεσαι κ συνεχιζεις κ μετα γινεσαι κ πιο υποχονδριος με τα κιλα..
    η αληθεια ειναι ομως οτι προσεχω πολυ να τρωω ουσιαστικα φαγητα..πχ πρωτεινες βιταμινες κλπ ωστε να μην εχω προβληματα υγειας.
    θα δειξει ειλικρινα....θα σας πω σε λιγο καιρο.
    κ ολα αυα ξεκινησαν επειδη αλλαξα αντικαταθλιπτικο(πασχω απο καταθλιψη) κ μου ειπε ο γαιτρος "προσεξε..γιατι αυτο το χαπι ανοιγει την ορεξη...μη γινεις κ τοφαλος"
    ε τι ηταν να μου το πει....τελος εγω..φοβηθηκα κ τωρα μετραω κ τα κουκια κ τα φασολια που λενε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    χμμ δεν ξερω..θα δειξει η νεκροψια..χααχ
    η αληθεια ειναι οτι γλυκαινεσαι κ συνεχιζεις κ μετα γινεσαι κ πιο υποχονδριος με τα κιλα..
    η αληθεια ειναι ομως οτι προσεχω πολυ να τρωω ουσιαστικα φαγητα..πχ πρωτεινες βιταμινες κλπ ωστε να μην εχω προβληματα υγειας.
    θα δειξει ειλικρινα....θα σας πω σε λιγο καιρο.
    κ ολα αυα ξεκινησαν επειδη αλλαξα αντικαταθλιπτικο(πασχω απο καταθλιψη) κ μου ειπε ο γαιτρος "προσεξε..γιατι αυτο το χαπι ανοιγει την ορεξη...μη γινεις κ τοφαλος"
    ε τι ηταν να μου το πει....τελος εγω..φοβηθηκα κ τωρα μετραω κ τα κουκια κ τα φασολια που λενε.
    χααχαχ παραεισαι ψυρας με το φαι.
    Εγω παντως οταν ειχα καταθλιψη δεν μ ανοιγε η ορεξη και επερνα εφεξορ και φριζιουμ μαζι δεν ξερω αμα παιρνεις τα ιδια φαρμακα ,παντως ηταν καλα χαπια και με βοηθησαν

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι κακό να θες να γίνεις 57 κιλά, γιατί θέλουμε το σώμα μας να μας αρέσει....Από κει και πέρα θεωρώ '' ύποπτο'' το να υπολογίζεις θερμίδες ή να υπολογίζεις πόσο θα φας κλπ. Και τα κιλά είναι λίγα, αν μειώσεις λίγο τις μερίδες σου θα χαθούν τα κιλά έτσι και αλλιώς....Το άλλο όμως ,να προσέχεις πολύ τι θα τρως , να φάω το φρούτο μου , να φάω μόνο δύο φρυγανιές κλπ το θεωρώ επικίνδυνο!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για 1.70 , 60 κιλα ειναι το τελειο ............ μια πρωην μου , ηταν και ειναι 1.70 , 59 κιλα , και μια αλλη , 1.75 , 63 , αψογες αμφοτερες ......αρα δεν εχεις νευρικη ανορεξια , αφου δεν εισαι ελλιποβαρης , αλλα αμα σου κολλησει οτι εισαι παχια , μπορεις να παθεις ..........αν και πιστευω οτι πισω απο την νευρικη ανορεξια , υπαρχει ψυχολογικο υποβαθρο ..........η 1.75 , μολις επαιρνε 1-2 κιλα , συναγερμος , τοχανε αμεσως , αλλα ποτε δεν επαθε νευρ. ανορεξια , κι εχει τα ιδια κιλα τωρα στα 46 χρ. .......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    ayto poy exeis to leme boylimia

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μα δεν εχω βουλιμια..δεν τρωω..προσεχω υπαρβολικα κ νιωθω τυψεις ακομα κ αν φαω ενα παξιμαδι..κανω διαιτα 3 εβδομαδες κ εχω κανει 2 υπαρφαγιες..γτ εχω μια ελευθερη μερα την εβδομαδα ελευθερη.
    κ στν ελευθερη μερα τρωω οτι βρω.ποια βουλημια?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    χααχαχ παραεισαι ψυρας με το φαι.
    Εγω παντως οταν ειχα καταθλιψη δεν μ ανοιγε η ορεξη και επερνα εφεξορ και φριζιουμ μαζι δεν ξερω αμα παιρνεις τα ιδια φαρμακα ,παντως ηταν καλα χαπια και με βοηθησαν
    οχι παιρνω μονο ενα χαπι ρεμετον των 30 mg
    δεν μου ανοιξε την ορεξη παρα μονο την πρωτη εβδομαδα..δλδ δεν εχω αισθημα πεινας τρελλο..ειμαι οπως ημουν.απλα με την καταθλιψη εχασα 5 κιλα..εφτασα 57
    κ τωρα που συνηλθα πηγα 62..συνηθως τα τελευταια χρονια 61-62 ειμαι..αλλα δεν μου αρεσει..
    δνε μουαρσει γτ τα παιρνω ολα στην κοιλια κ στο πλαι στα ψωμακια..τα σιχαινομαι!
    ασε το μασαζ που κανω..ποναω σαν να εχω μελανιες..με οργανα με το χερι με ολα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι κακό να θες να γίνεις 57 κιλά, γιατί θέλουμε το σώμα μας να μας αρέσει....Από κει και πέρα θεωρώ '' ύποπτο'' το να υπολογίζεις θερμίδες ή να υπολογίζεις πόσο θα φας κλπ. Και τα κιλά είναι λίγα, αν μειώσεις λίγο τις μερίδες σου θα χαθούν τα κιλά έτσι και αλλιώς....Το άλλο όμως ,να προσέχεις πολύ τι θα τρως , να φάω το φρούτο μου , να φάω μόνο δύο φρυγανιές κλπ το θεωρώ επικίνδυνο!
    εται ακριβως..κανω..καθομαι κ γραφω τι εφαγα για να θυμαμαι..μη φαω κατι παραπανω..κοιταω τις θερμιδες σε ολα τα τροφιμα..αλλα μαρεσει το τριπακι στο οποιο εχω μπει..νιωθω πιο αναλαφρη κ με λιγοτερες ενοχες...ειμαι καλα γιατρε μου??η την επαθα την νευρικη ανορεξια?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Για 1.70 , 60 κιλα ειναι το τελειο ............ μια πρωην μου , ηταν και ειναι 1.70 , 59 κιλα , και μια αλλη , 1.75 , 63 , αψογες αμφοτερες ......αρα δεν εχεις νευρικη ανορεξια , αφου δεν εισαι ελλιποβαρης , αλλα αμα σου κολλησει οτι εισαι παχια , μπορεις να παθεις ..........αν και πιστευω οτι πισω απο την νευρικη ανορεξια , υπαρχει ψυχολογικο υποβαθρο ..........η 1.75 , μολις επαιρνε 1-2 κιλα , συναγερμος , τοχανε αμεσως , αλλα ποτε δεν επαθε νευρ. ανορεξια , κι εχει τα ιδια κιλα τωρα στα 46 χρ. .......
    κοιτα κ γω οταν παρω κανα κιλο..φρικαρω..
    τρεχω σαν την τρελλη..φταιει κ οτι η οικογενεια μου κ ολα μου τ αδερφια ειναι κ αυτα ετσι..αθλητες με τελεια σωματα..κ καλη διατροφη κ μεγαλωσα κ ετσι κ κολλησα κ γω..εγω κανω πολυ χορο...
    κ γενικα κανω show οποτε θελω να προσεχω παρα πολυ για την εικονα μου.
    οποτε δνε θελω να το χασω αυτο με τιποτα.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Νευρικη ανορεξια ισως...
    By Νεραιδα in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 103
    Last Post: 30-09-2014, 20:00
  2. Νευρική ανορεξία
    By Dimitra_22 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 8
    Last Post: 08-09-2014, 19:42
  3. Εργασία!!! Νευρική Ανορεξία
    By greekspirit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2013, 17:17
  4. ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ??
    By nikigirl18 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 16-01-2006, 16:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •