μηπως εχω νευρικη ανορεξια? - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 100 of 100
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by Pinelopipik View Post
    Σε ευχαριστω!το προβλημαειναι οτι εξακολουθω
    Να ειμαι 45 κιλα με υψος 1,70 και με τετοια ζεστη δεν εχω κρεξη για φαγητα.προτιμω ομως δροσερα φρουτα,γιαουρτια κτλ.Ξερει κανεις για το θεμα του ημερολογιου διατροφης που μου ειπε η ψυχιατρος,σε τι χρησιμευει;
    χρειάζεσαι και στερεή τροφή. ... μην τρως μόνο ζουμί δεν σου προσφέρει τπτ. ..σε καταλαβαίνω γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα. .. είμαι 1.64 και 42 κιλα... πολύ αδύνατη. .. αλλά εσύ είσαι και ψηλό κορίτσι φαντάσου ότι το έχεις ακόμα περισσότερη ανάγκη να πάρεις βάρος. .. καλα κάνεις και τρως φρουτα... ξεκίνησε να τρως πρωινό. .. ακόμα και 2 φρυγανιές με μέλι. .. οτιδήποτε. .. Εγώ δευτέρα έκλεισα ραντεβού με διατροφολογο... να το δοκιμάσω και αυτο... ειδικά τώρα που καλοκαιριασε και ντρέπομαι να πάω στη θαλασσα μη με κοιτάνε και λένε όλο κοκκαλο είναι αυτή!

  2. #92
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εμένα με αρέσει η lanes από φαρμακείο και παίρνω ηλεκτρολύτες τώρα τα παιδιά θα σου πουν κι άλλα
    Ωραια ιδεα,σε ευχαριστω :)))

  3. #93
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    39
    Ναθ καξ εγω αυτο σκεφτομαι,ηδη προεξεχουν πολυ τα κοκκαλα μου ειδικα στον κορμο...θα επιχειρησω μαζι με τις συνεδρειες να επισκεφτω κ καποια διατροφολογο.σε ευαριστω πολυ!!

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by Pinelopipik View Post
    Ναθ καξ εγω αυτο σκεφτομαι,ηδη προεξεχουν πολυ τα κοκκαλα μου ειδικα στον κορμο...θα επιχειρησω μαζι με τις συνεδρειες να επισκεφτω κ καποια διατροφολογο.σε ευαριστω πολυ!!
    Και μόνο που το έχεις συνειδητοποιησει και έχεις μπει στη διαδικασία με τις συνεδριες είσαι σε πολύ καλό δρομο... Καλή μας επιτυχία :-P

  5. #95
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Και μόνο που το έχεις συνειδητοποιησει και έχεις μπει στη διαδικασία με τις συνεδριες είσαι σε πολύ καλό δρομο... Καλή μας επιτυχία :-P
    Απο.οσο.καταλαβα και εσυ περνας κατι αναλογο,ε;σε ευχαριστω!ολα καλα θα μας πανε :)))

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Καλή επιτυχία κορίτσια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #97
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Καλή επιτυχία κορίτσια

    ευχαριστουμε :)))))

  8. #98
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    4
    Γεια σου κι απο μεναα! Ποσο χρονων εισαι; (Σορρυ αν το εχεις ξανααναφερει)..
    Προσωπικα πιστευω οτι εισαι ηδη αρκετα λεπτουλα. δεν πιστευω οτι πρεπει να χασεις κιλα. Συμβουλη μου ειναι να εισαι υγιης πανω απ ολα. τωρα ειτε στα 57 ειτε στα 65 δεν εχει σημασια.. γιατι οταν θα εισαι υγιης, θα εισαι πιο δυνατη, θα εχεις περισσοτερη αυτοπεποιθηση και θα νιωθεις καλα και με τον εαυτο σου! Να τρως καλα, υγιεινα. Να μην κανεις υπερβολες, αλλα και να σκεφτεσαι οτι αν φας και ενα γλυκο την ημερα δεν θα παθεις και τιποταα!! Και μην κανεις ακραια πραγματα. <<τρωω ολο το πρωι 2 φρυγανιες εναν καφε κ 2 φρουτα ..μικρες μεριδες φαγητου το μεσημερι κ το βραδυ αλλο ενα φρουτο.>>. αυτο ειναι ακραιο για παραδειγμα. πρωτ απ ολα θα καταστρεψεις τον μεταβολισμο σου και μετα θα παρει κιλα χωρις να το θελεις. εαν τρως υγιεινα, συνεχιζω, θα φθασεις στα κιλα που ειναι καλο για το σωμα σου ειτε αυτα ειναι λιγο περισσοτερα ειτε ειναι λιγοτερα.
    ΑΑ και σε καμια περιπτωση μην συγκρινεις το σωμα σου με καποιου αλλου. αυτο που ''δουλευει'' στον αλλον, δεν σημαινει οτι θα ''δουλεψει'' και σε σενα.
    Ευχομαι να εισαι καλα και υγιης!!

  9. #99
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Νεφερτιτη View Post
    Γεια σου κι απο μεναα! Ποσο χρονων εισαι; (Σορρυ αν το εχεις ξανααναφερει)..
    Προσωπικα πιστευω οτι εισαι ηδη αρκετα λεπτουλα. δεν πιστευω οτι πρεπει να χασεις κιλα. Συμβουλη μου ειναι να εισαι υγιης πανω απ ολα. τωρα ειτε στα 57 ειτε στα 65 δεν εχει σημασια.. γιατι οταν θα εισαι υγιης, θα εισαι πιο δυνατη, θα εχεις περισσοτερη αυτοπεποιθηση και θα νιωθεις καλα και με τον εαυτο σου! Να τρως καλα, υγιεινα. Να μην κανεις υπερβολες, αλλα και να σκεφτεσαι οτι αν φας και ενα γλυκο την ημερα δεν θα παθεις και τιποταα!! Και μην κανεις ακραια πραγματα. <<τρωω ολο το πρωι 2 φρυγανιες εναν καφε κ 2 φρουτα ..μικρες μεριδες φαγητου το μεσημερι κ το βραδυ αλλο ενα φρουτο.>>. αυτο ειναι ακραιο για παραδειγμα. πρωτ απ ολα θα καταστρεψεις τον μεταβολισμο σου και μετα θα παρει κιλα χωρις να το θελεις. εαν τρως υγιεινα, συνεχιζω, θα φθασεις στα κιλα που ειναι καλο για το σωμα σου ειτε αυτα ειναι λιγο περισσοτερα ειτε ειναι λιγοτερα.
    ΑΑ και σε καμια περιπτωση μην συγκρινεις το σωμα σου με καποιου αλλου. αυτο που ''δουλευει'' στον αλλον, δεν σημαινει οτι θα ''δουλεψει'' και σε σενα.
    Ευχομαι να εισαι καλα και υγιης!!

    Καλησπερα και σε ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες!!Ειμαι 21.το κακο με εμενα ειναι οτι κχι αως τρωω μικρες μεριδες αλλα τρωω αυτη την μικρη μεριδα μονο μια φορα την.ημερα και τιποτα αλλο.βεβαια εχωα ρχισει και μπαινω σε ενα προγραμμα ωστε να τρωω ξανα σξγα σιγα.πηγα σε μια ψυχιατρο και μου ειπε να κραταω ενα ημερολογιο διατροδης απλα δεν καταλαβα σε τι χρησιμευει.παρολα αυτα τηρω τις οδηγιες της

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Pinelopipik View Post
    Καλησπερα και σε ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες!!Ειμαι 21.το κακο με εμενα ειναι οτι κχι αως τρωω μικρες μεριδες αλλα τρωω αυτη την μικρη μεριδα μονο μια φορα την.ημερα και τιποτα αλλο.βεβαια εχωα ρχισει και μπαινω σε ενα προγραμμα ωστε να τρωω ξανα σξγα σιγα.πηγα σε μια ψυχιατρο και μου ειπε να κραταω ενα ημερολογιο διατροδης απλα δεν καταλαβα σε τι χρησιμευει.παρολα αυτα τηρω τις οδηγιες της
    το ημερολόγιο χρησιμεύει στο να μπορείς να βλέπεις με αντικειμενκό τρόπο τι ακριβώς έφαγες, όταν δυσκολεύεσαι να το εκτιμησεις μόνος σου.
    πχ, εσύ μπορεί να νοιώθεις σκασμένη, ότι έχεις φάει πάρα πολύ . με μιά ματιά στο ημερολόγιο όμως μπορεί να διαπιστώσεις, ότι βρίσκεσαι κάτω από το όριο της συντήρησης.
    αντίστοιχα κάποιος που τρώει παραπάνω απο το κανονικό, μπορεί να νοιώθει οτι δεν τρώει και τπτ τρομερό, με την καταγραφή όμως να διαπιστώσει οτι τρώει πάνω απο το όριο της συντήρησης και να συνειδητοποιήσει έτσι για ποιόν λόγο παχαίνει, και να το ρυθμίσει σιγά- σιγά, στην απώλεια.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Νευρικη ανορεξια ισως...
    By Νεραιδα in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 103
    Last Post: 30-09-2014, 20:00
  2. Νευρική ανορεξία
    By Dimitra_22 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 8
    Last Post: 08-09-2014, 19:42
  3. Εργασία!!! Νευρική Ανορεξία
    By greekspirit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2013, 17:17
  4. ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ??
    By nikigirl18 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 16-01-2006, 16:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •