Χωρισμός και τύψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 78
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2016
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    39

    Χωρισμός και τύψεις

    Καλησπέρα σε όλους,
    Είμαι νέος στην παρέα σας, και θα ήθελα να μοιραστώ το προβληματισμό μου μαζί σας. Είμαι 23 ετών και σύναψα μια σχέση με μια κοπέλα 22 ετών, που είναι και η πρώτη μου. Με την κοπέλα αυτή γνωριστήκαμε τυχαία τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε σε μια δύσκολη εποχή για εμένα, διότι θα έφευγα στο εξωτερικό για Erasmus για 3,5 μήνες.. Παρόλο που για την κοπέλα αυτή δε ήμουν ερωτευμένος, ωστόσο μου άσκησε μια μεγάλη έλξη και ήθελα πολύ να τα φτιάξω μαζί της. Τα φτιάξαμε και είπαμε να το προσπαθήσουμε, παρόλο που θα έφευγα στο εξωτερικό.
    Όσο καιρό ήμουν στο εξωτερικό η κοπέλα μου έκανε αρκετές αλλοπρόσαλλες συμπεριφορές. Ήταν πάρα πολύ πιεστική, και ήθελε να μιλάμε όλη την μέρα, ζήλευε υπερβολικά και έφτανε στο σημείο να βλέπει.. φαντάσματα, και για χαζούς λόγους συνήθως θύμωνε και μου μιλούσε άσχημα και προσβλητικά, χωρίς βέβαια να το εννοεί αλλά τις έβγαινε έτσι. Ζούσα με λίγα λόγια ένα σκωτσέζικο ντους, καθώς τη μια φερόταν πολύ όμορφα και γλυκά, και την άλλη άσχημα.
    Εγώ επειδή την αγαπούσα και ήθελα να ζήσω την 1η μου αυτή σχέση, έκανα υπομονή.. Τον Ιανουάριο γυρνάω Ελλάδα και είμαστε μια χαρά.. Τον πρώτο καιρό περνούσαμε πολύ όμορφα. Μετά όμως από λίγες εβδομάδες, ξεκίνησαν πάλι τα ίδια.. Πολύ πίεση και απαίτηση να βλεπόμαστε όλη την ώρα, παθολογική ζήλια για τα πάντα, και κυκλοθυμική συμπεριφορά.. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι αρχές Μαρτίου, όπου εγώ από την πολύ πίεση, και σωματική και ψυχολογική έπαθα λοιμώδη μονοπυρήνωση και ήμουν τάβλα για 1 εβδομάδα.. Δε το σεβάστηκε και εγώ την χώρισα.. Από τότε όμως νιώθω τύψεις διότι το έκανα χωρίς πολύ σκέψη, επειδή ένιωθα αφόρητη πίεση. Από τότε έχω βρεθεί άλλες 3 φορές μαζί της, σε μια προσπάθεια να βρούμε μια λύση, αλλά ενώ θελόμαστε, έχει υπάρξει ρήγμα διότι δε είναι διατεθειμένη να αλλάξει, και μου το είπε.
    Να τονίσω πως η κοπέλα πάσχει από κατάθλιψη από τα 18 της, λόγω του ότι είχε χωρίσει τότε με το πρώτο της αγόρι, δεν είχε περάσει στην σχολή που ήθελε και μάλωσε με τη καλύτερη της φίλη. Της βγήκε σε κατάθλιψη και στην αρχή ήταν κλεισμένη στο δωμάτιο της όλη τη μέρα, έκλαιγε, έκανε εμετούς, είχε αγοραφοβία κτλ.. Πήγε σε ειδικό και από τότε παίρνει αντικαταθλιπτικά μέχρι και σήμερα. Βέβαια τώρα είναι καλύτερα, καθώς μπορεί να βγαίνει από το σπίτι και γενικά αν δε την ξέρεις, δε καταλαβαίνεις ότι έχει κατάθλιψη. Επίσης σε καταστάσεις έντονου άγχους, παθαίνει κρίσεις πανικού, και παίρνει ηρεμιστικά. Όλα αυτά μου τα είχε πει από τη πρώτη στιγμή, ωστόσο εμένα δε με πτόησαν. Αλλά από ότι έζησα πρέπει να παίζουν σημαντικό ρόλο στην συμπεριφορά της. Διότι εκτός των παραπάνω, ήταν αρκετά μελαγχολική, απαισιόδοξη για όλα, είχε μειωμένη σεξουαλική διάθεση, και πολλές εναλλαγές στην διάθεση της.
    Πλέον ενώ εγώ θα ήθελα να τις δώσω και μια δεύτερη ευκαιρία, δε το κάνω διότι φοβάμαι τη κατάθλιψη της, και μην ξανά πάθω ότι όλο το καιρό είχαμε σχέση. Επίσης οι γονείς μου,και οι φίλοι μου σχεδόν μου απαγορεύουν να την ξανά δω διότι μου λένε πως η κατάθλιψη είναι σοβαρό ζήτημα, και ότι δε ξέρεις που μπορεί να φτάσει..
    Τι άποψη έχετε εσείς; Είναι όντως σοβαρά αυτά τα θέματα; Διότι δε γνωρίζω πολλά από τη κατάθλιψη. Η αλήθεια είναι ότι υπέφερα αρκετά από τη συμπεριφορά της, αλλά από την άλλη πέρασα πολλές και όμορφες στιγμές, και την αγαπάω. Απλά φοβάμαι, διότι δε ξέρω τι θα συμβεί, και διότι δε θέλω να τη χρησιμοποιήσω σαν παιχνίδι, και μετά από 1-2-3 μήνες να ξανά νιώσω χάλια και να ξανά χωρίσω...
    Ήταν η πρώτη μου σχέση, και με πονάει αρκετά.

    Ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγγνώμη για το τεράστιο κείμενο μου. Απλά νιώθω σκασμένος..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Κάποια στιγμή μου αρέσε ένα παιδί που είχε διπολική διαταραχή. Ειλικρινά δεν με φόβιζε η διαταραχή αυτή καθαυτή γι'αυτό και σκέφτηκα να κάνω κάτι μαζί του, αλλά είχε πολύ αλλοπρόσαλη συμπεριφορά αρκετές φορές. Με αυτό εννοώ ότι ήταν πολύ απόλυτος, ότι κάποια στιγμή θύμωσε μαζί μου για εντελώς χαζό λόγο και μου είπε ότι δεν θέλει να ξαναμιλήσουμε αλλά μετά από 3 μέρες επικοινώνησε μόνος του μαζί μου. Είχα ρωτήσει λοιπόν τον ψυχοθεραπευτή μου αν έτσι συμπεριφέρονται οι διπολικοί και μου είχε πει χαρακτηριστικά ότι δεν μπορούμε να αποδίδουμε όλα τα στοιχεία της προσωπικότητας ενός ατόμου στην ασθένειά του. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο ισχύει και με την πρώην κοπέλα σου. Δηλαδή δεν σημαίνει ότι όλοι οι άνθρωποι με κατάθλιψη ζηλεύουν παθολογικά αλλά μάλλον αυτό πάει αντίστροφα. Δηλαδή, η ζήλεια είναι στοιχείο του χαρακτήρα της και λόγω κατάθλιψης/κρίσεων πανικού κλπ οι συμπεριφορές αυτές μπορεί να οξύνονται. Νομίζω το ζήτημα είναι πολύ απλό. Μπορείς να αντέξεις αυτές τις συμπεριφορές; Αν όχι τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο παρά να την ξεχάσεις αφού και η ίδια έχει δηλώσει κατηγορηματικά ότι δεν μπορεί να αλλάξει. Αλλά να έχεις στο μυαλό σου ότι αυτό το κάνεις γιατί δεν ταίριαζες με την συγκεκριμένη κοπέλα και όχι λόγω κατάθλιψης. Είναι κρίμα να τσουβαλιάζουμε όλους τους ανθρώπους που πάσχουν από μια ψυχική ασθένεια όπως κάνουν οι φίλοι σου και η οικογένειά σου προφανώς από άγνοια.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2016
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    39
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Σίγουρα πχ η ζήλια είναι στοιχείο του χαρακτήρα της. Γενικά δε μπορούσα να βγάλω άκρη με τη συμπεριφορά της, καθώς ενώ ήταν πάρα πολύ γλυκιά και καλή με εμένα, ξαφνικά το γύριζε και αντιδρούσε άσχημα.. Βέβαια έχω και εγώ μεγάλο μερίδιο ευθύνης καθώς ήμουν πολύ μαλθακός, τις έκανα όλα τα χατήρια, και δε έβαζα όρια. Ίσως την εκνεύριζε και αυτό.
    Τις συμπεριφορές αυτές, όχι δε μπορώ να τις αντέξω, και φάνηκε κιόλας με το ότι αρρώστησα εξαιτίας αυτών μέσα στη σχέση. Γιαυτό και διστάζω να τα ξανά βρω μαζί της, διότι λέει δε θα αλλάξω. Αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως αν ξανά επανασυνδεθώ μαζί της, και αλλάξω εγώ κάποια στοιχεία του χαρακτήρα μου, ίσως αλλάξει και αυτή, αλλά αυτό δε το ξέρουμε. Και πραγματικά δε θέλω να μπω ξανά στη σχέση, και μετά από λίγο καιρό να αρχίσουν πάλι τα ίδια και να φύγω. Και οι γονείς/φίλοι γιαυτό ανησυχούν. Στο πως θα αντιδράσει η κοπέλα σε όλο αυτό, και στο ότι η κατάθλιψη δε ξέρουμε πως θα εξελιχθεί στο μέλλον, διότι την έχει ήδη 3 χρόνια, χωρίς να μπορεί να βγει από αυτήν...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    οι ανθρωποι με καταθλιψη εχουμε την ταση να κρεμομαστε στους αλλους... ειμαστε ενα βαρελι χωρις πάτω που ζηταει συνεχεια επιβεβαιωση και ζουμε αναμεσα στην πραγματικοτητα και στα αρνητικα σεναρια..ζηευουμε και γινομαστε κτητικοι, δεν μπορουμε να καταλάβουμνε τι νιωθει και αν νιωθει ο αλλος κατι για εμας γιατι συνεχεια αμφισβητουμε την αξια μας.
    ο αυντροφος μας ειναι η φυγη μας απο τις μαυρες σκεψεις, οι λιγες στιγμες ευτυχίας που μας δινει ειναι οαση για τα σκοταδια μας και λειτουργει σαν ναρκωτικη ουσια... θελεις συνεχεια εθιζεσαι θελεις ολο και περισσοτερο .
    ειμαστε πιεστικοι και τυραννικοι χωρις να καταλαβαινουμε πως ξεπερναμε τα ορια.
    κυριως ειμαστε μονινως τρομοκρατημενοι οτι θα χασουμε τον συντροφο μας ανα πάσα στιγμη και οτι αυτο θα μας υποτροπιασει... τρεμουμε την εγκαταληψη και την απορριψη η οποια συνεχεια συμβαινει μεσα στο μυαλο μας με το παραμικρο.

    παρα τον πανικο μας οταν ερωτευομαστε δινομαστε ψυχη και σωματι σε ολο αυτο... αφοσιωνομαστε και αναγνωριζουμε με πραγματικη ευγνωμοσυνη το δωρο του ερωτα που μας προσφερει ο αλλος. ενας καταθλιπτικος δεν θα σε ταλαιπωρησει με υπουλα παιχνιδια .. δεν θα ασχοληθει με ολες αυτες τις σαχλαμαρες ... θα ζησει και θα απολαυσει την καθε στιγμη που του προσφερεις κυριολεκτικα σαν να ναι η τελευταια του...

    οποτε ναι ειναι σκωτσεζικο ντους...απο παραδεισο πας κολαση σε ταχυτητες φωτος... ειναι μια σκετη τρελα η σχεση με καταθλιπτικο ατομο. αν δεν μπορεις να την αντεξεις αυτην την τρελα ειναι καλυτερο να απομακρυνθεις .. καταλαβαινω πως ειναι δυσκολο για σενα όλο αυτο, μιας και ειναι η πρωτη σου σχεση, αλλα μεχρι να θεραπευτει απο αυτην την αρρωστεια δεν προκειται να αλλαξει αυτη η κοπέλα. Αν δεις οτι δεν μπορεις να κοψεις ... μια καλη λυση θα ηταν να κανετε μαζι μια συνεδρια με τον γιατρο της

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2016
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by rea View Post
    οι ανθρωποι με καταθλιψη εχουμε την ταση να κρεμομαστε στους αλλους... ειμαστε ενα βαρελι χωρις πάτω που ζηταει συνεχεια επιβεβαιωση και ζουμε αναμεσα στην πραγματικοτητα και στα αρνητικα σεναρια..ζηευουμε και γινομαστε κτητικοι, δεν μπορουμε να καταλάβουμνε τι νιωθει και αν νιωθει ο αλλος κατι για εμας γιατι συνεχεια αμφισβητουμε την αξια μας.
    ο αυντροφος μας ειναι η φυγη μας απο τις μαυρες σκεψεις, οι λιγες στιγμες ευτυχίας που μας δινει ειναι οαση για τα σκοταδια μας και λειτουργει σαν ναρκωτικη ουσια... θελεις συνεχεια εθιζεσαι θελεις ολο και περισσοτερο .
    ειμαστε πιεστικοι και τυραννικοι χωρις να καταλαβαινουμε πως ξεπερναμε τα ορια.
    κυριως ειμαστε μονινως τρομοκρατημενοι οτι θα χασουμε τον συντροφο μας ανα πάσα στιγμη και οτι αυτο θα μας υποτροπιασει... τρεμουμε την εγκαταληψη και την απορριψη η οποια συνεχεια συμβαινει μεσα στο μυαλο μας με το παραμικρο.

    παρα τον πανικο μας οταν ερωτευομαστε δινομαστε ψυχη και σωματι σε ολο αυτο... αφοσιωνομαστε και αναγνωριζουμε με πραγματικη ευγνωμοσυνη το δωρο του ερωτα που μας προσφερει ο αλλος. ενας καταθλιπτικος δεν θα σε ταλαιπωρησει με υπουλα παιχνιδια .. δεν θα ασχοληθει με ολες αυτες τις σαχλαμαρες ... θα ζησει και θα απολαυσει την καθε στιγμη που του προσφερεις κυριολεκτικα σαν να ναι η τελευταια του...

    οποτε ναι ειναι σκωτσεζικο ντους...απο παραδεισο πας κολαση σε ταχυτητες φωτος... ειναι μια σκετη τρελα η σχεση με καταθλιπτικο ατομο. αν δεν μπορεις να την αντεξεις αυτην την τρελα ειναι καλυτερο να απομακρυνθεις .. καταλαβαινω πως ειναι δυσκολο για σενα όλο αυτο, μιας και ειναι η πρωτη σου σχεση, αλλα μεχρι να θεραπευτει απο αυτην την αρρωστεια δεν προκειται να αλλαξει αυτη η κοπέλα. Αν δεις οτι δεν μπορεις να κοψεις ... μια καλη λυση θα ηταν να κανετε μαζι μια συνεδρια με τον γιατρο της
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Είναι σαν να διαβάζω ακριβώς για τη κοπέλα μου.. Έπεσες μέσα ακριβώς σε όλα! Ο δικός μου προβληματισμός είναι ότι θέλω να τις δώσω μια δεύτερη ευκαιρία, αλλά φοβάμαι μήπως πάλι δε τα αντέξω όλα αυτά, και ξανά χωρίσω, κάτι που φυσικά δε είναι σωστό.
    Μετά σκέφτομαι μήπως στο μέλλον η κατάθλιψη εξελιχθεί σε κάτι χειρότερο. Οι γονείς μου πχ αυτό φοβούνται. Υπάρχει αυτή η πιθανότητα;
    Γενικά με προβληματίζει όλο αυτό.
    Και τέλος το ότι μιλούσε πολύ άσχημα και προσβλητικά όταν θύμωνε, και το ότι είχε παθολογική ζήλια, ήταν στοιχείο του χαρακτήρας της ή επηρεαζόταν από την κατάθλιψη;

    Ευχαριστώ πολύ! :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Tελευταία φορά ποτε μιλήσατε;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Booth View Post
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Είναι σαν να διαβάζω ακριβώς για τη κοπέλα μου.. Έπεσες μέσα ακριβώς σε όλα! Ο δικός μου προβληματισμός είναι ότι θέλω να τις δώσω μια δεύτερη ευκαιρία, αλλά φοβάμαι μήπως πάλι δε τα αντέξω όλα αυτά, και ξανά χωρίσω, κάτι που φυσικά δε είναι σωστό.
    Μετά σκέφτομαι μήπως στο μέλλον η κατάθλιψη εξελιχθεί σε κάτι χειρότερο. Οι γονείς μου πχ αυτό φοβούνται. Υπάρχει αυτή η πιθανότητα;
    Γενικά με προβληματίζει όλο αυτό.
    Και τέλος το ότι μιλούσε πολύ άσχημα και προσβλητικά όταν θύμωνε, και το ότι είχε παθολογική ζήλια, ήταν στοιχείο του χαρακτήρας της ή επηρεαζόταν από την κατάθλιψη;

    Ευχαριστώ πολύ! :)
    τι εννοεις χειροτερα? απο μια γριπη μπορει να φτασεις στην πνευμονια, απο μια πληγη σε γαγκραινα απο λαθος διατροφη σε διαβητη.. οπως ολες οι αρρωστειες του σωματος, ετσι και της ψυχης πρεπει να περιθαλποντε, αν το αφησεις, αν το αμελήσεις σιγουρα επιδυνωνεσαι και ..η χειροτερη μορφη καταθλιψης οδηγει σε θανατο, οπως εχουμε δει. Η συγκεκριμενη αποτι μου λες ομως παρακολουθει την κατασταση της αρα το πιο πιθανο ειναι καποια στιγμη να καταφερει να το ξεπερασει.. οι στατιστικες αυτο λένε τουλάχιστον.

    οσον αφορα τον χαρακτηρα, θα στο θεσω διαφορετικα...οοοοτι ήταν μεχρι πριν την αρρωστεια της την αρρωστησε, αρα για να γινει καλα και εκεινη και εγω και ολοι οσοι υποφερουμε απο αυτο, θα πρεπει να αλλαξουμε εντελως νοοτροπία, συνηθειες και στοιχεια του χαρακτηρα μας. Οι ανθρωποι που θεραπευονται αποφευγουν αρνητικα συναισθηματα και ανθρωπους που τους τα προκαλουν .
    δηλαδη δεν ζηλευουν, γιατι ξερουν οτι η ζηλια φθιρει τον εαυτο τους και την υγεια τους, αλλα δεν προκειται να παραμεινουν και με εναν συντροφο που τους δινει εναυσμα για την οποιαδηποτε ανασφαλεια..αναγνωριζουν πιο βαθια τα σημεια ..οσο υπουλα και αν ειναι και προστατευουν τον εαυτο τους...γιατι αυτη ειναι η πρωτη τους πρωταιρεότητα πλεον... να φροντιζουν καλυτερα τον εαυτο τους. δηλαδη η κοπέλα που ξερεις τωρα μπορει οταν θαραπευτει να μην εχει και πολλα στχ απο αυτα που ξερεις τωρα. να εχει δημιουργησει εναν πιο υγιή χαρακτηρα.

    οπως και να χει, εχεις δικαιολογημενα πολλες απορίες που μονο ενας ειδικος μπορει να σου απαντησει με σαφηνεια. εγω δεν ειμαι ειδικη λεω μονο την αποψη μου επι του θεματος ... το πιο χρησιμο που εχεις να κανεις εσυ ειναι να ενημερωθεις για την ολη κατασταση απο τον γιατρο της. ισως εκεινος σε βοηθησει να πάρεις πιο ευκολα τις αποφασεις σου.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2016
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Tελευταία φορά ποτε μιλήσατε;
    Τη Κυριακή.. Βγήκαμε εξω, και φερομασταν σαν ένα κανονικό ζευγάρι. Όπως ήμασταν πριν.. Αλλά δε είμαστε μαζί λόγω της κατάστασης αυτής που έχει δημιουργηθεί..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2016
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    39
    Επίσης πως δικαιολογείτε πως μετά τον χωρισμό, έχουμε συναντηθεί 4 φορές, και αυτή και στις 4 με ήθελε δίπλα της. Δηλαδή δε μου θύμωσε, ούτε με κράτησε κακία. Απλά εγώ είμαι τελείως φοβισμένος και μπερδεμένος, ώστε να τα ξανά φτιάξω μαζί της.
    Το να θέλει μετά από όσα έχουν προηγηθεί, πως σας φαίνεται;

  10. #10
    Καλησπέρα κι από μένα,

    Θα ήθελα με τη σειρά μου να σου πω, όντας μια κοπέλα με διπολική διαταραχή ότι δεν είναι πάντοτε απαραίτητο ότι τα χαρακτηριστικά ενός ανθρώπου με ψυχική διαταραχή είναι και από την ψυχική διαταραχή. Ο καθένας μας είναι εντελώς διαφορετικός ακόμα κι αν έχει την ίδια πάθηση,ακόμα κι αν έχει και τα ίδια βιώματα πολλές φορές. Για παράδειγμα ενώ έχω διπολική διαταραχή έχω βιώσει και πληγωθεί από ασταθείς και αλλοπρόσαλες συμπεριφορές ανθρώπων που δεν έχουν διαγνωστεί με κάποια ψυχική ασθένεια. Αντιθέτως έχω προσπαθήσει πολύ σκληρά να είμαι σταθερή και αισθάνομαι πολύ πιο σταθερή από άτομα χωρίς τα θέματά μου. Αυτό ίσως έχει να κάνει βέβαια με το ότι το παλεύω από μικρή επειδή μου τη δίνει να φερθώ αλλοπρόσαλα και στους άλλους αλλά και σε μένα. Οπότε θα σου έλεγα να μη βάλεις στη ζωή σου τον φόβο για τους ανθρώπους με ψυχικά θέματα γιατί μπορεί έτσι να απορρίψεις στο μέλλον κάτι υπέροχο. Όσο αναφορά την συγκεκριμένη κοπέλα χαίρομαι πάρα πολύ που αποφάσισε να το παλέψει με ειδικό γιατί μόνο έτσι θα τα καταφέρει να βγει από αυτό και η συμβουλή μου για σένα επάνω σε αυτό είναι ότι σου είπαν και οι υπόλοιποι.. έχει να κάνει με το αν εσύ αντέχεις την κοπέλα αυτή ως είναι αυτή τη στιγμή, δηλαδή και με τα δύσκολά της, και τα αλλοπρόσαλά της και τα τρυφερά της. Ίσως αλλάξει μετά τη θεραπεία ίσως όμως και όχι. Το θέμα είναι εσύ τι μπορείς να χειριστείς :)

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2016
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    39
    Επίσης κάτι ακόμα που θα ήθελα να προσθέσω. Εγώ σε γενικές γραμμές ανεχόμουν την συμπεριφορά της, και δε με ενοχλούσε τόσο πολύ. Αυτά που δεν άντεξα και με κούρασαν όσο τίποτα, ήταν το ότι ήθελε να είμαστε όλη τη μέρα μαζί και να τα κάνουμε όλα μαζί, σε υπερβολικό βαθμό, με αποτέλεσμα εγώ να νιώθω ότι πνίγομαι, και επίσης η υπερβολική ζήλια. Η συμπεριφορά της, η αλλοπρόσαλλη μερικές φορές ήταν ανεκτή από εμένα :)

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Συγγνώμη αλλά φαίνεται δεν την αγαπάς όπως λες και είναι πολύ καλύτερή σου αφού αυτή τα δίνει όλα σε μια σχέση και γι'αυτό και "απαιτεί" πλήρη αφοσίωση, γνώμη μου να την αφήσεις να βρει κάποιον άλλον καλύτερον.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ηδικη μου κτθλψη δεν αλλαξε τα βασικα μου χαρακτηριστικα .................συνεχισα να αισθανομαι αυτοπεποιθηση , δεν μαρεσει να κρεμιεμαι και να εξαρτωμαι απο κανεναν , δεν ζηλευω καθολου , τιποτα δεν αλλαξε , το μονο που εχει αλλαξει , και διαβασα οτι οφειλεται σε παρενεργεια των τρομερων αντικτθλκων , που δεν ειναι καθολου αθωα , ειναι οτι το σεροξατ , που χρησιμοποιω , σε κανει 10 φορες πιο ευαλωτο στο να εκδηλωσεις βιαιη συμπεριφορα , δλδ εχω γινει πιο ευερεθιστος , ενω δεν ημουν παλια ........

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2016
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Συγγνώμη αλλά φαίνεται δεν την αγαπάς όπως λες και είναι πολύ καλύτερή σου αφού αυτή τα δίνει όλα σε μια σχέση και γι'αυτό και "απαιτεί" πλήρη αφοσίωση, γνώμη μου να την αφήσεις να βρει κάποιον άλλον καλύτερον.
    Ναι συμφωνώ με την άποψη σου, απλά και εγώ τα έδωσα όλα, απλά η κοπέλα είχε υπέρ του δέοντος απαιτήσεις. Ήθελε υπερβολικό χρόνο μαζί μου.. Εγώ τις τον έδινα όλο, αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετός, και εγώ μετά από κάποιο διάστημα άρχισα να πνίγομαι.. Συν την άσχημη συμπεριφορά που είχε κατά καιρούς..
    Οκ έχω κάνει και εγώ λάθη δεν λέω, αλλά θεωρώ πως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    351
    Αν τα ξαναβρείτε τι πιστεύεις ότι θα αλλάξει; η ίδια σου είπε ότι δεν μπορεί να αλλάξει είτε απο την κατάθλιψη είτε γιατί όντως είναι στοιχείο του χαρακτήρα της δεν θα το κάνει

    Και επίσης λες ότι ούτε εσυ μπορείς να το ανεχτείς αυτο... Να πω κι ολας ότι λοιμώδη μονοπυρήνωση δεν παθαίνεις απο ψυχολογική πίεση οποτε αυτο δεν έχει σχέση...

    Ανέφερες ότι έκανες σχέση μαζι της ενώ δεν ήσουν ερωτευμένος ... Σου άρεσε ? Τι σε κέρδισε η μήπως η επιθυμία για σχέση ήταν πολύ μεγαλύτερη. Μετα από λίγο λες ότι την αγαπούσες και υπέμενες.. Τελικά τι ισχύει?
    Απο την άλλη θα ήταν άδικο και για αυτή και για εσένα να ταλαιπωρηθείτε ψυχολογικά με μια δευτερη ευκαιρία εκείνη να τρεφει ελπίδες και μαζί με την κατάθλιψη μπορεί να της κάνει κακό..
    Αν δεν είσαι διατεθιμενος να ανεχτείς συμπεριφορές και να μάθεις περισσότερα πράγματα για την κατάθλιψη και την περίπτωση της μην προχωράς.. Κρίμα ειναι..
    Σκέψου αν πραγματικά την αγαπάς και όχι ότι είναι η πρώτη σου σχέση και αν πιστεύεις ότι μπορείς να ζήσεις με το πρόβλημα τους θα ξέρεις και την απάντηση...

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τυψεις..
    By crazyelena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 18-07-2015, 20:43
  2. τυψεις!!!!!!!!
    By weirdthings in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 5
    Last Post: 24-09-2014, 16:47
  3. τύψεις και φοβίες
    By LoremPuella in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2014, 14:57
  4. Τύψεις...
    By chris6 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 08-09-2011, 23:14
  5. τύψεις κλπ...ΒΟΗΘΕΙΑ...!!!!!!!!!
    By lill in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 397
    Last Post: 31-08-2010, 22:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •