Να συγκατοικησω μαζι του;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151

    Να συγκατοικησω μαζι του;

    Καλησπέρα παιδιά..
    Ειμαι 19 χρονων και στο δευτερο ετος της σχολης μου..ανοιξα το συγκεκριμένο θεμα για να μου πειτε την γνωμη σας πανω σε ενα θεμα..με το αγορι μου ειμαστε μαζι εδω και 2 χρονια... Εχουμε την αποσταση αναμεσα μας καθως εγω σπουδαζω σε αλλη πολη (4-5 ωρες με το αμαξι) ..θελουμε πολυ και οι 2 να συγκατοικησουμε στην πολη οπου σπουδαζω μεχρι να τελειωσω τις σπουδες μου...το προβλημα ομως ειναι το τι θα πουν οι γονεις μου και ειδικα ο πατερας μου..και οι δυο μου γονεις εχουν κλειστη αντιληψη , οταν τους ειχα πρωτοπει για τη σχεση μου μου ελεγαν να χωρισω κτλ αλλα ειδαν οτι δεν τους ακουσα και σταματησαν να μου το λενε..μια φορα που ρωτησα τη μανα μου τι γνωμη εχει για τη συγκατοικηση μου απαντησε " εμενα δεν μου φαινεται σωστο να μενεις με καποιον που μπορει αργοτερα να χωρισετε". Φοβαμαι οτι αν τους πω για συγκατοικηση οτι θα υπαρξει προβλημα και θα γινει μεγαλος καβγας με αποτελεσμα να μην μπορω να ανταποκριθω στη σχολη μου..το αγορι μου μου λεει να ερθει να μεινει μαζι μου για 1-1.5 χρονο χωρις να το μαθουν μεχρι να κανουμε κατι πιο επισημο και μετα να μην εχουν να πουν τιποτα.. Εννοειται οτι θα ψαξει για δουλεια και οτι ολα στο σπιτι θα ειναι μισα μισα ...εσεις συμφωνειτε με την αποψη του να συγκατοικησουμε για καποιο καιρο χωρις να το ξερουν οι γονεις μου μεχρι να το παμε καπως πιο επισημα; επισης μενω σε μεγαλη πολη που ευννοει την ανωνυμια και οι γονεις μου μενουν κι αυτοι μακρια απο εμενα (3-4 ωρες με το αμαξι)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Anna Mar View Post
    Καλησπέρα παιδιά..
    Ειμαι 19 χρονων και στο δευτερο ετος της σχολης μου..ανοιξα το συγκεκριμένο θεμα για να μου πειτε την γνωμη σας πανω σε ενα θεμα..με το αγορι μου ειμαστε μαζι εδω και 2 χρονια... Εχουμε την αποσταση αναμεσα μας καθως εγω σπουδαζω σε αλλη πολη (4-5 ωρες με το αμαξι) ..θελουμε πολυ και οι 2 να συγκατοικησουμε στην πολη οπου σπουδαζω μεχρι να τελειωσω τις σπουδες μου...το προβλημα ομως ειναι το τι θα πουν οι γονεις μου και ειδικα ο πατερας μου..και οι δυο μου γονεις εχουν κλειστη αντιληψη , οταν τους ειχα πρωτοπει για τη σχεση μου μου ελεγαν να χωρισω κτλ αλλα ειδαν οτι δεν τους ακουσα και σταματησαν να μου το λενε..μια φορα που ρωτησα τη μανα μου τι γνωμη εχει για τη συγκατοικηση μου απαντησε " εμενα δεν μου φαινεται σωστο να μενεις με καποιον που μπορει αργοτερα να χωρισετε". Φοβαμαι οτι αν τους πω για συγκατοικηση οτι θα υπαρξει προβλημα και θα γινει μεγαλος καβγας με αποτελεσμα να μην μπορω να ανταποκριθω στη σχολη μου..το αγορι μου μου λεει να ερθει να μεινει μαζι μου για 1-1.5 χρονο χωρις να το μαθουν μεχρι να κανουμε κατι πιο επισημο και μετα να μην εχουν να πουν τιποτα.. Εννοειται οτι θα ψαξει για δουλεια και οτι ολα στο σπιτι θα ειναι μισα μισα ...εσεις συμφωνειτε με την αποψη του να συγκατοικησουμε για καποιο καιρο χωρις να το ξερουν οι γονεις μου μεχρι να το παμε καπως πιο επισημα; επισης μενω σε μεγαλη πολη που ευννοει την ανωνυμια και οι γονεις μου μενουν κι αυτοι μακρια απο εμενα (3-4 ωρες με το αμαξι)
    Εισαι πολυ μικρη για να συγκατηκισεις ,Δεν θες να ζησεις την ζωη σ?Τωρα ειναι τα ωραιοτερα χρονια,Δεν ειναι για συγκατηκισεις αυτα τα χρονια στο προωσυπογραφο.Τωρα αν βεβαι θες απο αυτην την ηλικια να κανεις αυτο τι να σ πω ,παντως σκεψου το γτ οταν μεγαλωσεις δεν θα μπορεις να κανεις πραγματα που θα εκανες αν ησουν φοιτητης.
    Εσυ το θες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Νικ ναι το θελω πολυ...εξαλλου δεν μου φαινεται βουνο η συγκατοικηση ..την ιδια ελευθερια θα εχω οπως και πριν..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κανε αυτο που σου κανει κεφι , και οτι βγει ....................δεν υπαρχουν κανονες .......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Θεωρητικα εισαι ενηλικη κοπελα και δεν εχει καμια σημασια τι λενε οι γονεις σου η αν θα θυμωσουν κλπ...μπορει να εχουν δικιο σε αυτη τη φαση αλλα καλυτερα απο ολα μαθαινεις απο τα δικα σου λαθη, οχι απο την εμπειρια και την νουθεσια του οποιουδηποτε αλλου. Οποτε εγω θα σου πω να κανεις οτι νομιζεις και οτι αισθανεσαι πως ειναι καλυτερο για εσενα, ωστοσο δεν το θεωρω κι εγω καλη ιδεα γιατι οπως λεει και ο νικ ειναι νωρις...απο την αλλη το να συγκατοικησετε για οσο εισαι φοιτητρια δεν σημαινει και κατι απο μονο του ασχετα που κανετε σχεδια για το μελλον. Οποτε γιατι οχι...απλα δεν γινεται να συντηρουν αυτη τη κατασταση οι γονεις σου εν αγνοια τους μαλιστα, αν το κανεις ας φροντισει πρωτα να βρει δουλεια αυτος και μετα ολα τα αλλα. Και καλο θα ειναι να βρεις κι εσυ μια. Αυτος ειναι φοιτητης; Τελειωσε; Τι ρολο βαραει;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Anna Mar View Post
    Νικ ναι το θελω πολυ...εξαλλου δεν μου φαινεται βουνο η συγκατοικηση ..την ιδια ελευθερια θα εχω οπως και πριν..
    Δεν ειπα οτι ειναι βουνο απλα σε αυτες τις ηλικιες δεν ειναι ωραια τα σοβαρα ,γτ μια φορα ειμαστε φοιτητες και νεοι.Αλλα δεν ξερω εξαρταται πως θες να περασεις την ζωη σ.
    Εαν το θες τοσο πολυ καντο και κρυφα απο τους γονεις σ ,μην το πεις.Εισαι σε μια ηλικια που κανονικα δεν θα επρεπε να ανακατευονται ,αλλα επειδη στην ελλαδα ειναι ετσι οι περισσοτερες οικογενειες τι να κανουμε.
    Εαν το θες τοσο πολυ καντο και πες το οταν θες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Τι πιο ωραιο να συγκατοικησεις με τον ανθρωπο σου? Εκει μαθαινεις και τις διαφορες παραξενιες του και αν τα πατε καλα...αργοτερα πατε και για κατι πιο σοβαρο οπως σου ειπε. Με εναν καφε και με μερικες ωρες την ημερα δεν καταλαβαινεις τον αλλο, οποτε βουρ για συγκατοικηση. Εξαλλου εισαι αρκετα μεγαλη για να μην κανεις οτι σου λενε οι γονεις και αρκετα μακρια για να μην το καταλαβουν αμεσως σε περιπτωση που δεν παει καλα η συγκατοικηση.
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Θεωρητικα εισαι ενηλικη κοπελα και δεν εχει καμια σημασια τι λενε οι γονεις σου η αν θα θυμωσουν κλπ...μπορει να εχουν δικιο σε αυτη τη φαση αλλα καλυτερα απο ολα μαθαινεις απο τα δικα σου λαθη, οχι απο την εμπειρια και την νουθεσια του οποιουδηποτε αλλου. Οποτε εγω θα σου πω να κανεις οτι νομιζεις και οτι αισθανεσαι πως ειναι καλυτερο για εσενα, ωστοσο δεν το θεωρω κι εγω καλη ιδεα γιατι οπως λεει και ο νικ ειναι νωρις...απο την αλλη το να συγκατοικησετε για οσο εισαι φοιτητρια δεν σημαινει και κατι απο μονο του ασχετα που κανετε σχεδια για το μελλον. Οποτε γιατι οχι...απλα δεν γινεται να συντηρουν αυτη τη κατασταση οι γονεις σου εν αγνοια τους μαλιστα, αν το κανεις ας φροντισει πρωτα να βρει δουλεια αυτος και μετα ολα τα αλλα. Και καλο θα ειναι να βρεις κι εσυ μια. Αυτος ειναι φοιτητης; Τελειωσε; Τι ρολο βαραει;
    ναταλια εχει τελειωσει τις σπουδες του εδω και 2 χρονια, ειναι 24 χρονων..δουλευει , παιρνει 850 ευρω μισθο.. Δεν σκοπευω να ερθει μαζι μου να συγκατοικησουμε χωρις να βρει δουλεια και να επιβαρυνονται οι γονεις μου οικονομικα, του το εχω ξεκαθαρισει και συμφωνει..το μονο προβλημα ειναι η αντιδραση των γονιων μου που θα με επηρεασει αρνητικα στη ψυχολογια μου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κανε αυτο που σου κανει κεφι , αμα το μετανιωσεις , το διαλυετε ............... δεν τον παντρευεσαι κιολας .......και 850 ευρω ειναι μια χαρα .......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Κι εχω και ενα αλλο προβλημα..το ενοικιο του σπιτιου ειναι 200€ ..αν ερθει το αγορι μου να συγκατοικησουμε θα πληρωνω 100€ εγω κι 100€ εκεινος..ενω παραλληλα οι γονεις μου αν δεν το γνωριζουν θα μου στελνουν 200€ για το ενοικιο , πραγμα που σημαινει οτι τα 100€ εμενα θα μου μενουν..δεν εχω σκοπο να τα χαλαω, θα τα βαζω στην ακρη μηπως χρειαστει να παω σε καποιο γιατρο ή κατι εκτακτο..απλα θα εχω τυψεις αργοτερα γιατι θα νιωθω σαν να τους κοροιδευω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Anna Mar View Post
    ναταλια εχει τελειωσει τις σπουδες του εδω και 2 χρονια, ειναι 24 χρονων..δουλευει , παιρνει 850 ευρω μισθο.. Δεν σκοπευω να ερθει μαζι μου να συγκατοικησουμε χωρις να βρει δουλεια και να επιβαρυνονται οι γονεις μου οικονομικα, του το εχω ξεκαθαρισει και συμφωνει..το μονο προβλημα ειναι η αντιδραση των γονιων μου που θα με επηρεασει αρνητικα στη ψυχολογια μου
    Πολυ ωραια αφου του εχεις βαλει αυτο το οριο και το εχεις ξεκαθαρισει, βουρ. Η αντιδραση των γονιων σου το ξερω πως ειναι δυσκολο να μην σε απασχολει. Ωστοσο αν εισαι αρκετα μεγαλη και ωριμη για να συγκατοικησεις δεν πρεπει να εισαι αρκετα μεγαλη και ωριμη για να υπερασπιστεις την αποφαση σου και την οποιαδηποτε αλλη αποφαση σου; Η πας μπροστα σε ολα η παραμενεις παιδι σε ολα, διαλεγεις και παιρνεις, αναλογα με το για τι εισαι ετοιμη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Quote Originally Posted by Anna Mar View Post
    Κι εχω και ενα αλλο προβλημα..το ενοικιο του σπιτιου ειναι 200€ ..αν ερθει το αγορι μου να συγκατοικησουμε θα πληρωνω 100€ εγω κι 100€ εκεινος..ενω παραλληλα οι γονεις μου αν δεν το γνωριζουν θα μου στελνουν 200€ για το ενοικιο , πραγμα που σημαινει οτι τα 100€ εμενα θα μου μενουν..δεν εχω σκοπο να τα χαλαω, θα τα βαζω στην ακρη μηπως χρειαστει να παω σε καποιο γιατρο ή κατι εκτακτο..απλα θα εχω τυψεις αργοτερα γιατι θα νιωθω σαν να τους κοροιδευω
    Μπορεις να πεις καποιο ψεμμα για να σου στελνουν λιγοτερα λεφτα, πχ οτι επιασες μια part time δουλεια . Εξαλλου αν συγκατοικησετε για καιρο καποια στιγμη θα το καταλαβουν , δεν μπορεις να το κρυβεις για παντα.
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Anna Mar View Post
    Κι εχω και ενα αλλο προβλημα..το ενοικιο του σπιτιου ειναι 200€ ..αν ερθει το αγορι μου να συγκατοικησουμε θα πληρωνω 100€ εγω κι 100€ εκεινος..ενω παραλληλα οι γονεις μου αν δεν το γνωριζουν θα μου στελνουν 200€ για το ενοικιο , πραγμα που σημαινει οτι τα 100€ εμενα θα μου μενουν..δεν εχω σκοπο να τα χαλαω, θα τα βαζω στην ακρη μηπως χρειαστει να παω σε καποιο γιατρο ή κατι εκτακτο..απλα θα εχω τυψεις αργοτερα γιατι θα νιωθω σαν να τους κοροιδευω
    Δεν θα νιωθεις σαν να τους κοροιδευεις...θα τους κοροιδευεις. Αλλα αν αυτο χρειαζεται σε αυτη τη φαση θα το κανεις, τι να γινει. Για τα λεφτα εγω λεω μαζευε τα στην ακρη και οταν και αν ερθει η ωρα να το μαθουν να τους τα επιστρεψεις. Ετσι ειναι το πιο συνετο και φαινεται και οτι τοσο καιρο το αγορι σου προσεφερε και οτι δεν εισαι κανα ανευθυνο κακομαθημενο αλλα ξερεις τι κανεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Η και αυτο που λεει η Mariah με την part time δουλεια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Anna Mar View Post
    ..απλα θα εχω τυψεις αργοτερα γιατι θα νιωθω σαν να τους κοροιδευω

    Μην εχεις τυψεις , οι γονεις τεινουν να ειναι παρεμβατικοι πολυ στην Ελλαδα , εμενα μουχαν βγαλει την Παναγια μεχρι τα 30 .............και τωρα θα μου την βγαζαν , ιδιως η μανα μου , αλλα εχω πλεον δικα μου χρηματα , εδω και χρονια ...........................βεβαια , τωρα βλεπω τα λαθη στην κριση τους , να εμπιστευεσαι την κριση σου ...............

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. πειτε το μαζι μου!
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 24-07-2012, 23:49
  2. Μαζί του και ολομόναχη
    By Nantiaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 16-02-2012, 01:10
  3. ΜΑΖΙ - Η 1η συνάντηση!!!
    By IRENEMARINA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 02-11-2011, 12:16
  4. ολα μαζί
    By peculiar in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 9
    Last Post: 01-05-2010, 23:09
  5. Μαζί ή Χώρια???
    By dimi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 12-08-2006, 23:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •