οι σχεσεις στις μερες μας...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1

    οι σχεσεις στις μερες μας...

    το τελευταιο καιρο με απασχολει το πως καταντησαν οι σχεσεις των ανθρωπων. θεωρω πως έχουμε χάσει τις αξίες μας και πως οι σχέσεις όσο περνάν τα χρόνια γίνονται όλο και πιο δύσκολες. όλο ακούμε για χωρισμούς σε όλες τις ηλικίες και με ή χωρίς παιδιά. θα ήθελα να μοιραστείτε μαζί μου τις αντιλήψεις σας σχετικά με τις σχέσεις, τον γάμο, την απιστία. γιατί εγώ είχα που είχα μια άσχημη άποψη μ όσα ακούω φοβάμαι πως ποτέ δεν θα μπορέσω να πιστέψω στο θεσμό της οικογένεις....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by vith View Post
    το τελευταιο καιρο με απασχολει το πως καταντησαν οι σχεσεις των ανθρωπων. θεωρω πως έχουμε χάσει τις αξίες μας και πως οι σχέσεις όσο περνάν τα χρόνια γίνονται όλο και πιο δύσκολες. όλο ακούμε για χωρισμούς σε όλες τις ηλικίες και με ή χωρίς παιδιά. θα ήθελα να μοιραστείτε μαζί μου τις αντιλήψεις σας σχετικά με τις σχέσεις, τον γάμο, την απιστία. γιατί εγώ είχα που είχα μια άσχημη άποψη μ όσα ακούω φοβάμαι πως ποτέ δεν θα μπορέσω να πιστέψω στο θεσμό της οικογένεις....
    Εγω πιστευω στις σχεσεις.Βεβαια θα μου πεις υπαρχουν και αυτοι που απαντουν αν και νομιζω οτι ειναι μειοψηφια,οπως εχει μαθει ο καθενας.
    Για να γινει ενας σωστο γαμος θεωρω οτι πρεπει και οι δυο να ειναι ετιμοι και να μην εχουν απωθυμενα.αλλιως παει ο γαμος.
    Εσυ γτ πιστευεις οτι οι σχεσεις των ανθρωπων δυσκολεψαν?Εγω θεωρω οπως ηταν ειναι.
    ΓΤ εχεις ασχημη αποψη λογω κακου παρελθον?

  3. #3
    κοιτα και μου έτυχε μια άσχημη εμπειρία στο παρελθόν αλλά και σαν ψυχαναγκαστικό ον που είμαι που έχει κολλήσει και καρφωθεί πως πλέον δεν υπάρχουν σωστοί άνθρωποι ούτε σωστές οικογένειες...η αλήθεια είναι πως τον τελευταίο καιρό και όλος ο περιγυρος μου αναφέρεται σε αυτό με την αντίληψη πως δεν υπάρχει κανένας και καμία σωστή με αποτέλεσμα να μου δημιουργηθεί και εμένα αυτή η ιδέα

  4. #4
    Προσωπικα, προσπαθω να σκεφτομαι οτι καθε ανθρωπος εχει (υγιεις και μη ) πλευρες. Δεν μπορει ομως ολοι πανω στον πλανητη ή στην χωρα μας να ειναι μονο μυθομανεις ή κακοποιητικοι ή... μπλα μπλα. Απλα οι ψυχολογοι λενε, μπλεκουμε και μενουμε με εκεινους / εκεινες που αντεχουμε τις "δυσκολες" πλευρες τους.

    Νομιζω ως γυναικα για να μην παραδοθεις στην απελπισια πρεπει να αφηνεις εστω μια μικρη ελπιδα ονειρου οτι υπαρχει το καταλληλο ταιρι. Εσυ, εγω, καθε γυναικα που εφαγε τα μουτρα της ή καθε αντρας που ενιωσε προδομενος.

    Τωρα σαν γενικη εικονα εγω εχω παρατηρησει και το αλλο προ ετων, ειναι και που βγαινεις, με τι ατομα συναναστρεφεσαι, αν πχ ψαχνεις σοβαρο δεσμο και οικογενεια δεν στεκει να βγαινεις μονο σε μπαρακια νυχτα... οπου ψιλο γκολ εσυ και ο απεναντι κ ανετα θα σου πει... "εισαι για ενα" ???

    Το γενικο νοημα ελπιζω να το εδωσα. Γενικως παρακμη ειναι η φαση αλλά βοηθαει η ελπιδα σε κατι καλο. Το γραφω για να το πιστεψω :p

    Σε γενικες γραμμες απαξ και αποδεχτει ο ανθρωπος οτι υπαρχει το αδικο και θα του συμβει και εκεινου ... τελικα ξεθολωνει ισως πιο ευκολα το μυαλο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    το κακό αυτή τη στιγμή με μένα είναι ότι πιστεύω πως όλοι ελιναι ίδιοι δεν ελπίζω και σαν ψυχαναγκαστική που είμαι το σκέφτομαι έντονα κουραστικά και βρίσκω πράγματα στη σχέση μου που δεν υπάρχουν. ελπίζω να αλλάξω μυαλά πριν χαλάσω τη σχέση μου. σας ευχαριστώ για τις γνώμες σας...

  6. #6
    Α! Ε, οκ, επειδη εχω και εγω ιδψ σκεψεις, σε καταλαβαινω, ο αλλος δεν ξερω αν θα νιωσει οτι δεν το ελεγχεις αλλά... στη τελικη μενει οποιος μας αντεχει για το "ολο" μας.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    ε ετσι είναι ναι.. αλλά εμένα και άρχισε να με κουράζει απίστευτα όσα σκέφτομαι χώρις λόγο όχι τον άλλον...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Παιδάκια παλιά ήταν όλοι μάγκες και σωστοί γιατί είχανε λεφτά στη τσέπη χαίρω πολύ η μαγκιά είναι να σαι φτωχός να έχεις ένα πρόβλημα και να φέρεσαι καλά εκεί είναι η μαγκιά και πλέον και τα ψυχολογικά έχουν χτυπήσει κόκκινο λόγω οικονομικών οπότε άμα ψάχνεις σωστό δε θα βρεις άμα ψάχνεις αληθινό μπορεί να βρεις αλλά σωστό αποκλείεται να βρεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Vith μου...τι να σου πω...το θεμα που ανοιξες (οπως και το πρωτο σου) μου χτυπαει νταααν, εκει, στο πιο ενδομυχο τρωτο μου σημειο, στη καρδια και των δικων μου ανησυχιων ωρες ωρες...δεν εχω ιψδ ουτε εμμονη αλλα καταβαθος ειναι ενα μονιμο μοτιβακι μεσα μου αυτο, εκει, στο παρασκηνιο του ψυχισμου μου...αλλα για να μην αρχισω τωρα να γραφω ετσι αιντε χυμα γιατι δεν θα τελειωσω ποτε με τοσο ευρυ θεμα που θετεις, θελεις να κανεις λιγο πιο συγκεκριμενα ερωτηματα; Τι ακριβως φοβασαι; Για τι ακριβως αναρωτιεσαι; Για ποια πλευρα του θεματος θα ηθελες να εχεις απαντησεις;

  10. #10
    αυτό που φοβάμαι είναι ότι δεν αξίζει να δένεσαι να ανοίγεσαι σε κανένα άνθρωπο γιατί θα υπάρξει κάποια στιγμή που με τον ένα η με τον άλλο τρόπο θα σε πληγώσει...φοβάμαι πως δεν μπορώ να πω πως θα προσπαθήσω να ανοίξω ένα σπιτικό γιατί εκ των προτερών έχω καταδικάσει το τέλος του... πολλά φοβαμαι και αν ξεκίνησω δε θα σταματάω να γράφω απλά αυτό που με απασχολεί άμεσα είναι το πως θα ξεκινήσω να πάω ένα βήμα πιο κάτω θεωρώντας και πιστεύοντας πως θα ρθει κάποια στιγμή που θα προδώσω τον άλλο η θα με προδώσει...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by vith View Post
    αυτό που φοβάμαι είναι ότι δεν αξίζει να δένεσαι να ανοίγεσαι σε κανένα άνθρωπο γιατί θα υπάρξει κάποια στιγμή που με τον ένα η με τον άλλο τρόπο θα σε πληγώσει...φοβάμαι πως δεν μπορώ να πω πως θα προσπαθήσω να ανοίξω ένα σπιτικό γιατί εκ των προτερών έχω καταδικάσει το τέλος του... πολλά φοβαμαι και αν ξεκίνησω δε θα σταματάω να γράφω απλά αυτό που με απασχολεί άμεσα είναι το πως θα ξεκινήσω να πάω ένα βήμα πιο κάτω θεωρώντας και πιστεύοντας πως θα ρθει κάποια στιγμή που θα προδώσω τον άλλο η θα με προδώσει...
    Πολυ καλο ερωτημα :/
    Την ιδια απορια εχω...δεν ξερω, θελει σκεψη...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by vith View Post
    κοιτα και μου έτυχε μια άσχημη εμπειρία στο παρελθόν αλλά και σαν ψυχαναγκαστικό ον που είμαι που έχει κολλήσει και καρφωθεί πως πλέον δεν υπάρχουν σωστοί άνθρωποι ούτε σωστές οικογένειες...η αλήθεια είναι πως τον τελευταίο καιρό και όλος ο περιγυρος μου αναφέρεται σε αυτό με την αντίληψη πως δεν υπάρχει κανένας και καμία σωστή με αποτέλεσμα να μου δημιουργηθεί και εμένα αυτή η ιδέα
    Υπαρχουν παρα πολλες σωστες οικογενειες και σχεσεις.
    Απλως εσυ οπως λες επαθες κατι ασχημο και εχει ματαιοδοξια πανω στο θεμα,αλλα σου λεω οτι δεν ειναι ετσι επειδη ετυχες εσυ σε ενα μαλακ

  13. #13
    Θα απαντήσω στο θέμα σου vith με μία απλή πρόταση: Αφού γνώρισα την αγάπη των ανθρώπων... πήρα σκύλο !!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Η νεα γενια ειναι αποπροσανατολισμενη , καταπτωση αξιων , ανυπαρξια στοχων , κριση διαπροσωπικων σχεσεων .....το βλεπω στα ανηψια μου , ειναι γυρω στα 18 και τα 3 , οχι ομως 18 και τα 3 ..................


    Εγω πιστευω στους ανθρωπους , παντα θα πιστευω ...................

  15. #15
    και εγω προσπαθω να πιστεψω....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Υπαρχει ερωτας στις μερες μας?
    By solkots in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 21-09-2014, 20:51
  2. Νιωθω ατυχος στις σχεσεις
    By solkots in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 03-10-2013, 15:33
  3. ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ "ΚΡΑΤΗΘΕΙΣ'' ΥΓΙΗΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ...
    By johny in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-03-2011, 16:50
  4. Βία στις σχέσεις. θεμα τύχης; Πως;
    By Gothly in forum Κακοποίηση
    Replies: 79
    Last Post: 02-05-2010, 20:16
  5. Είστε ευγενικοί στις σχέσεις σας;
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 93
    Last Post: 06-10-2007, 02:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •