the story of my life
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    63

    the story of my life

    Γεια σας.
    Έχω μπερδευτεί πολύ τον τελευταίο καιρό και προς αναζήτηση μιας προσωπικής ενδοσκόπησης αλλά και ανταλλαγής απόψεων καταγράφω την πορεία της ζωής μου.
    Είμαι 25 ετών. Σαν αγόρι και μέχρι 10 ετών ήμουν ένα πολύ αισιόδοξο και λαμπερό παιδί ,ήμουν επικοινωνιακός , χόρευα πολύ ωραία - κάτι που η δημοκρατική οικογένειά μου δεν κατέκρινε καθόλου- και γενικά σκορπούσα την χαρά και ήμουν πολύ εκφραστικός με τους γύρω μου.Στην εφηβεία όμως άρχισα να νιώθω αποστασιοποίηση έως και εχθρικότητα από τους γύρω μου που φαντάζομαι ότι οφείλεται σε φόβο , ζήλεια και αντιπάθεια. Έτσι άρχισα να κάνω ότι περίμεναν οι άλλοι από εμένα ως φυσιολογικό πχ. να κάνω παρέα με αγοράκια και όχι με κοριτσάκια για να μην με φωνάζουν αδελφή. Εγώ εντωμεταξύ δεν θυμάμαι να έλκομαι από αγόρια μέχρι την β Λυκείου όπου όμως όλη αυτή η αντιμετώπιση από τους γύρω μου επαληθεύτηκε και ερωτεύτηκα έναν φίλο μου -με τον οποίο δεν έγινε τίποτα. Στο πανεπιστήμιο πέρασα σε μια σχολή γεμάτη με γυναίκες και εφόσον δεν είχα να αντιμετωπίσω την εχθρικότητα (όπως εγώ την εκλάμβανα) των αντρών ανέπτυξα έναν πολύ εξώστρεφή και δυναμικό εαυτό (αν και αρχικά τουλάχιστον με θεωρούσα κρυφοομοφυλλόφιλο). Στο 2 έτος έκανα σχέση αγάπης με μια κοπέλα που όμως μετά από κάποιους μήνες δεν μπορούσα να κάνω sex μαζί της - σημειωτέον όμως ότι προκειμένου να αποδείξω στον εαυτό μου ότι δεν είμαι τελικά ομοφυλλόφιλος προσπαθούσα να κάνω συνέχεια και δυναμικά sex μαζί της. Χωρίσαμε αλλά εγώ συνέχισα να χτίζω τον δυναμικό εαυτό μου μέχρι που στο 4 έτος άρχισα να κουράζομαι πάρα πολύ, να κοιμάμαι πολλές ώρες και να φοβάμαι ότι θα λιποθυμήσω. Ερωτεύτηκα πλατωνικά έναν φίλο μου , έκανα σχέση με μια κοπέλα με την οποία όμως δεν μπορούσα να έρθω σε στύση και είπα έως εδώ είναι και άρχισα να λέω σε όλους (15 άτομα) ότι είμαι gay! 2 με 3 μήνες όμως αργότερα ήρθα αντιμέτωπος με σημαντικά προβλήματα της ζωής όπως ότι έπρεπε να βρω δουλειά ή να πάω στρατό και έπαθα κρίση πανικού όταν επέστρεψα στην επαρχία μου. Εντωμεταξύ πειραματίστηκα με ομοφυλοφιλικές εμπειρίες όπου μπορούσα να διεγειρθώ αλλά ήταν κάτι το στιγμιαίο και καθόλου αρκετό για να νιώσω επαρκής από την ζωή μου. Με πάρα πολύ προσπάθεια και ψυχολογικές συνεδρίες πρόσπαθησα να συνέλθω διαμορφώνοντας ουσιαστικά την άποψη για την ζωή μου που περιέγραψα παραπάνω και θεωρώντας τον εαυτό μου έναν εν δυνάμει επικοινωνιακό και δυναμικό ετεροφυλλόφιλο. Τώρα όμως σκέφτομαι ότι ίσως και να πρέπει να αρκεστώ σε έναν πιο ήσυχο έστω και ομοφυλόφιλο.Όλον αυτόν τον καιρό (3 χρόνια) απέφευγα τους ανθρώπους που τους είχα διαλαλήσει την ομοφυλοφιλία μου (με το να κάνω χαριστικά παρέα μαζί τους) για να μπορέσω μελλοντικά να αναπτύξω τον ετεροφυλόφιλο εαυτό μου.Στο μεταξύ ζήτησα την βοήθεια των γονιών μου -λέγοντάς τους τα πάντα- όταν πήγα στρατό γιατί δυσκολεύτηκα πολύ και με βοήθησαν. Τώρα όμως επέστρεψα πάλι στην επαρχία, εντάσεις υπάρχουν με τους γονείς μου, κάποιες επαγγελματικές ατυχίες και πάλι άρχισα να κοιμάμαι πολλές ώρες. Οι γονείς μου μου έδωσαν λεφτά να πάω διακοπές στο εξωτερικό , πήγα αλλά επειδή δεν πέρναγα καλά - σε απόλυτη αντίθεση με τις προσδοκίες μου- έφυγα νωρίτερα και στην επιστροφή επειδή δεν ήξερα πως να αντιμετωπίσω τα πράγματα , έπαθα κρίση πανικού (ότι θα τρελαθώ).Αυτό έγινε πριν από 10 μέρες και από τότε κοιμάμαι συνέχεια και έχω άγχος για το αν θα τα καταφέρω στην δουλειά μου, γιατί νιώθω ότι μόνο αυτό μου έχει μείνει στην κοινωνία.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Kατ αρχάς χαλάρωσε. Τα σκέφτεσαι όλα μαζεμένα γι αυτό και ο πανικός. Δέξου την οποιαδήποτε κατάσταση είτε είσαι ομοφυλόφιλος είτε όχι , δεν θα χαθεί ο κόσμος. Μόνο εσύ ξέρεις τι πραγματικά είσαι και κανείς άλλος δεν μπορεί να στο πει αυτό. Οταν δε ξεκαθαρίσεις, θα μάθεις να ζεις με αυτό , ο,τι κι αν συνεπάγεται. Δεν είναι ανάγκη να βγαίνεις να διαλαλείς στον κόσμο το πως νιώθεις κάθε φορά σύμφωνα με τα εκάστοτε συμπεράσματά σου. Διακρίνω μια τάση ανασφάλειας και ενοχής απο το οτι κάνεις ομολογίες των δικών σου σκέψεων στους γονεις σου. Πρέπει να λύνεις μόνος σου σταυρόλεξα. Η δουλειά σου βεβαίως και είναι σημαντικό κομμάτι αλλά όχι το σημαντικότερο. Αυτό που κατά την γνώμη μου θέλει ξεκαθάρισμα είναι ο σεξουαλικός σου προσανατολισμός και η αποδοχή αυτου απο σένα πρώτα. Να μάθεις να ζεις την οποιαδήποτε κατάσταση μόνος σου, ελεύθερα και χωρις καμμία ενοχή. Κουλ λοιπόν φίλε μου και θα περάσουν και οι πανικοί και όλα μόλις αυτοπροσδιοριστείς.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    63
    Συμφωνώ με όσα λες.Γενίκά είμαι διατεθιμένος να αποδεχτώ οποιοδήποτε σεξουαλικό προσανατολισμό προκειμένου να βρω ψυχική υγεία.Με τους γονείς μου όμως δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς να κάνω.Απευθύνθηκα σ\'αυτούς πάνω στην απελπισία μου και γενικά με βοήθησαν αλλά τώρα τελευταία δείχνουν μικρή ανοχή απέναντί μου και προσπαθώ να καταλάβω το γιατί.Πιθανότατα με τα όσα τους είπα νιώθουν μια αμφισβήτηση και ακύρωση των προσπαθειών τους και της ανατροφής μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Γι αυτό στο εξής να μην ανακοινώνεις το παραμικρό. Η ιστορία αυτή είναι προσωπικό σου ζήτημα και κανενός άλλου.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    63
    Η αντίδρασή μου να διαλαλήσω την \"τότε\" ομοφυλοφιλία μου ήταν σπασμωδική. Πλέον όμως θεωρώ ότι πρέπει να κάνω αναφορές στο όλο θέμα για να βρω λύσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Η λύση θα έρθει απο μέσα σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Πώς περιμένεις ότι θα σε βοηθήσουν οι άλλοι στο να καταλάβεις τι πραγματικά θέλεις?Δεν νομίζω ότι μπορεί κανένας άλλος πέρα από τον εαυτό σου να σε βοηθήσει σ\'αυτό.Το πολύ πολύ να σε μπερδέψουν περισσότερο αν ακούς τι λέει ο ένας κι ο άλλος πάνω σ\'αυτό το θέμα.Μόνος σου θα το λύσεις αυτό.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    63
    Νομίζω ότι το θέμα μου δεν είναι ο σεξουαλικός προσανατολισμός αλλά το πως χειρίζομαι την όλη κατάσταση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ναι έτσι φαίνεται.Μάλλον δίνεις περισσότερη σημασία στο τι θα πουν οι άλλοι και πώς θα αντιδράσουν για τις επιλογές σου παρά στο τι θέλεις εσύ πραγματικά.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    6
    Να σε ρωτήσω κάτι; Πόσες φορές έχει ερωτευθεί και πόσες από αυτές ήταν με άντρες και πόσες με γυναίκες;

    Οταν έχεις σεξουαλικές επαφές με γυναίκες, διεγείρεσαι το ίδιο ή λιγότερο από όσο με άντρες;

    Αν είσαι καθαρά ομοφυλόφιλος, γιατί πιστεύεις ότι δεν ένιωσες επαρκής τις φορές που είχες σεξουαλικές επαφές με άντρες;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Aυτή η περιγραφή που κάνει ο φίλος μας νομίζω ότι είναι περιγραφή bisexual. \'Ελξη υπάρχει και από τα δυο φύλα, ερωτεύεσαι πλατωνικά λες και τους δυο, και άντρες και γυναίκες. Το ότι κολλάς στο σεξουαλικό με τις γυναίκες όμως κι όχι με τους άντρες, δείχνει ότι τείνει να υπερισχύει η ομοφυλοφιλική προδιάθεση σου και όχι η bisexual. Οι πλατωνικοί έρωτες με τις γυναίκες ή οι έρωτες με αυτές για να αποδείξεις στον εαυτό σου κάτι, είναι πιθανόν μια προσπάθεια να ξεφύγεις από τη μοναξιά. Αλλά έτσι που το περιγράφεις, ενώ ψυχολογικά μπορεί να έχεις ανάγκη την αγάπη και τον έρωτα και των δυο φύλων, σεξουαλικά βρίσκεις ικανοποίηση μόνο με τους άντρες, έτσι δεν είναι ; Αν συμβαίνει αυτό, τότε πρέπει να αποδεχθείς την ομοφυλοφιλία σου με περηφάνεια, ακόμα κι αν όπως λες δεν σου δίνει ευτυχία διάρκειας. Δυστυχώς δεν είναι ο κανόνας οι ομοφυλοφιλικές σχέσεις να διαρκούν πολύ απ\'όσα ξέρω. Αφού μπορείς να λειτουργήσεις στο κρεβάτι μόνο με άντρες όμως, τότε τι το ψάχνεις ; Σεξουαλικά λειτουργείς ως ομοφυλόφιλος, αλλά ψυχικά-πνευματικά μπορεί να ερωτεύεσαι ή να γοητεύεσαι και από γυναίκες. Αλλά δυστυχώς οι σχέσεις χωρίς σεξ δεν υφίστανται, οπότε μήπως πρέπει να αποδεχθείς την ομοφυλοφιλία σου ; Και αυτές οι εντάσεις με τους γονείς μπορεί να προέρχονται από αυτόν τον διχασμό που νοιώθεις. Εγώ δεν συμφωνώ με τα παιδιά που είπαν να μην μιλάς για τη σεξουαλική σου ζωή σε άλλους. Αντίθετα, αυτό βοηθάει πολύ. Από τους 10 οι 2 που θα βρεθούν, άντρες ή γυναίκες θα σε καταλάβουν. \'Οσοι δεν σε αποδεχτούν γι\'αυτό που είσαι γράψτους στα παλιά σου τα παπούτσια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by Mοναξιά
    Εγώ δεν συμφωνώ με τα παιδιά που είπαν να μην μιλάς για τη σεξουαλική σου ζωή σε άλλους. Αντίθετα, αυτό βοηθάει πολύ. Από τους 10 οι 2 που θα βρεθούν, άντρες ή γυναίκες θα σε καταλάβουν. \'Οσοι δεν σε αποδεχτούν γι\'αυτό που είσαι γράψτους στα παλιά σου τα παπούτσια.
    Ναι αλλά πρέπει πρώτα να καταλάβει ο ίδιος τι θέλει.Να ξεκαθαρίσει με τον εαυτό του.Και όχι να προσπαθεί να βρει τη λύση μέσω των άλλων.Και όταν πια είναι σίγουρος τότε ναι,να μιλήσει και στους φίλους του και όποιος τον καταλάβει.Δεν είναι κάτι κακό άλλωστε για να το κρύβει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Βλέπω ότι έχεις καταλάβει μερικά πράγματα του εαυτού σου πολύ καλά και γιατί τα έκανες......Τα συμπτώματά σου μοιάζουν καταθλιπτικά...Τα περισσότερα ο ειδικός.......Είχα διαβάσει ότι ο αμφισεξουαλικός είναι ένας ομοφυλόφιλος με ετεροφυλοφιλική νουθεσία.....(Να ληφθεί μόνο ως σχόλιο το παραπάνω-επιμένω στον ειδικό)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    O αμφισεξουαλικός είναι κάτι εκ γενετής..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Originally posted by Orion
    O αμφισεξουαλικός είναι κάτι εκ γενετής..
    \'Ολα εκ γενετής είναι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •