προβλημα με το χρωμα δερματος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    1

    προβλημα με το χρωμα δερματος

    θελω να με βοηθησετε οπως μπορειτε με ενα θεμα που με καιει εδω και πολλαα χρονια αλλα τωρα τελευταια εχει καταλαβει το μυαλο μου για τα καλα..το προβλημα που εχω σχετιζεται με το χρωμα του δερματος μου.Στην ουσια ειμαι αρκετα μελαχρινος-μελαμψος,κατι που βρισκω πολυ και απωθητικο πανω μου.το θεμα ειναι οτι τον τελευταιο καιρο αρκετοι ανθρωποι μου το επισημαινουν και με παρομοιαζουν(σε φαση πλακας η και σοβαρα) με πακιστανο,ινδο,αραβα η ανατολιτη γενικα.το θεμα ειναι οτι δεν νιωθω σε καμια περιπτωση κατι απο αυτα και δεν μπορω να χωνεψω το γεγονος οτι μπορει καποιος ανθρωπος να με γνωριζει και να με συνδυαζει με εναν πακιστανο η να πιστευει οτι δεν εχω ελληνικη καταγωγη.επισης εχω την εμμονη ιδεα οτι οι γυναικες δεν με θελουν για αυτο το λογο,ενω παραδεχομαι οτι τις περισσοτερες φορες κανω μαλακιες...αυτο που προσπαθω να κανω τον τελευταιο καιρο ειναι να κοιταξω αντικειμενικα τον εαυτο μου και να μαθω επιτελους πως φαινομαι,να ξερω ρε παιδι μου οτι αν περπαταω στον δρομο οι πιο πολλοι ανθρωποι θα νομιζουν εκ πρωτης ωψεως οτι ειμαι μεταναστης..αν ειναι ετσι ομως να το μαθω και να αποδεχτω τον εαυτο μου..αυτη την στιγμη δεν δεχομαι την ιδια μου την υπαρξη.εντομεταξυ πριν μου πουν κατι οι ανθρωποι πιστευα(και ακομα πιστευω ) οτι ειμαι μελαχρινος σε φαση iglesias,σε φαση ισπανο ιταλου δηλαδη,η και ελληνα αφου οι μεσογειοι ανθρωποι ειναι σε μεγαλο βαθμο μελαχρινοι.αλλα τωρα εχει κολλησει το μυαλο μου και ριχνω καθε χυλοπιτα η αποτυχια σε οποιοδηποτε θεμα στο χρωμα μου.σας παρακαλω βοηθηστε οσο μπορειτε..σιγουρα ξερετε και αλλους ελληνες σαν εμενα ας πουμε,τους κοιτατε με αλλο ματι?η αν ειναι καποια γυναικα μπορει να μου πει αν πραγματι ειναι απωθητικο το σκουρο δερμα σε σημειο που οτι συμπεριφορα και να εχει ο αλλος να την κοβει εκει την ιστορια???συγνωμη που δεν βαζω τονους και ισως για την ελλειψη συνοχης σε καποια σημεια αλλα ηθελα να μην πολυψιρισω αυτα που γραφω και να βγων απο την ψυχη μου οσο γινεται...κατανοω οτι το προβλημα μου δεν ειναι ιδιαιτερο σοβαρο και δεν υποτιμω το site και τα προβληματα των συνανθρωπων...πραγματικα ενιωσα οτι χρειαζομαι βοηθειαα.ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by JimCarrey View Post
    θελω να με βοηθησετε οπως μπορειτε με ενα θεμα που με καιει εδω και πολλαα χρονια αλλα τωρα τελευταια εχει καταλαβει το μυαλο μου για τα καλα..το προβλημα που εχω σχετιζεται με το χρωμα του δερματος μου.Στην ουσια ειμαι αρκετα μελαχρινος-μελαμψος,κατι που βρισκω πολυ και απωθητικο πανω μου.το θεμα ειναι οτι τον τελευταιο καιρο αρκετοι ανθρωποι μου το επισημαινουν και με παρομοιαζουν(σε φαση πλακας η και σοβαρα) με πακιστανο,ινδο,αραβα η ανατολιτη γενικα.το θεμα ειναι οτι δεν νιωθω σε καμια περιπτωση κατι απο αυτα και δεν μπορω να χωνεψω το γεγονος οτι μπορει καποιος ανθρωπος να με γνωριζει και να με συνδυαζει με εναν πακιστανο η να πιστευει οτι δεν εχω ελληνικη καταγωγη.επισης εχω την εμμονη ιδεα οτι οι γυναικες δεν με θελουν για αυτο το λογο,ενω παραδεχομαι οτι τις περισσοτερες φορες κανω μαλακιες...αυτο που προσπαθω να κανω τον τελευταιο καιρο ειναι να κοιταξω αντικειμενικα τον εαυτο μου και να μαθω επιτελους πως φαινομαι,να ξερω ρε παιδι μου οτι αν περπαταω στον δρομο οι πιο πολλοι ανθρωποι θα νομιζουν εκ πρωτης ωψεως οτι ειμαι μεταναστης..αν ειναι ετσι ομως να το μαθω και να αποδεχτω τον εαυτο μου..αυτη την στιγμη δεν δεχομαι την ιδια μου την υπαρξη.εντομεταξυ πριν μου πουν κατι οι ανθρωποι πιστευα(και ακομα πιστευω ) οτι ειμαι μελαχρινος σε φαση iglesias,σε φαση ισπανο ιταλου δηλαδη,η και ελληνα αφου οι μεσογειοι ανθρωποι ειναι σε μεγαλο βαθμο μελαχρινοι.αλλα τωρα εχει κολλησει το μυαλο μου και ριχνω καθε χυλοπιτα η αποτυχια σε οποιοδηποτε θεμα στο χρωμα μου.σας παρακαλω βοηθηστε οσο μπορειτε..σιγουρα ξερετε και αλλους ελληνες σαν εμενα ας πουμε,τους κοιτατε με αλλο ματι?η αν ειναι καποια γυναικα μπορει να μου πει αν πραγματι ειναι απωθητικο το σκουρο δερμα σε σημειο που οτι συμπεριφορα και να εχει ο αλλος να την κοβει εκει την ιστορια???συγνωμη που δεν βαζω τονους και ισως για την ελλειψη συνοχης σε καποια σημεια αλλα ηθελα να μην πολυψιρισω αυτα που γραφω και να βγων απο την ψυχη μου οσο γινεται...κατανοω οτι το προβλημα μου δεν ειναι ιδιαιτερο σοβαρο και δεν υποτιμω το site και τα προβληματα των συνανθρωπων...πραγματικα ενιωσα οτι χρειαζομαι βοηθειαα.ευχαριστω
    Εχω και εγω σκουροχρωμους φιλους στο δερμα ,αλλα ζουν μια χαρα με τις γκομενες τους κ.λ.π.
    Εσυ που κολας?επειδη μιάζεις με ανατολιτη?Εδω ολοι το καλοκαιρι προσπαθουν μαυρισουν και εσυ που εχεις το χρωμα ετιμο δεν το θες?ε κατσε ρε φιλε
    Σκεψου το ετσι ολι εκει εξω κανουν αμαν να παρουν λιγο χρωμα εσενα ειναι και ετιμο .ξεκολα απο αυτα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Οι γυναικες προφανως και δεν σε απορριπτουν για το χρωμα σου. Εγω δεν θα το εκανα παντως κι οχι επειδη ειμαι καλος ανθωπος, αλλα γιατι δεν βρισκω εναν μελαχρινο ουτε αντιαισθητικο ουτε απωθητικο.αντιθετα, με απωθουν οι ξανθοι εκτος αν ειναι πολυ ωραιοι.

    Αυτο που προφανως συμβαινει ομως, με την εκταση που εχει παρει το μεταναστευτικο στην χωρα,ειναι οτι ειναι πολυ ευκολο να πεσεις θυμα ρατσισμου και ξενοφοβιας,αν δεν ξερει καποιος οτι εισαι ελληνας. Ακομα και με ανεξελεγκτες προεκτασεις και κινδυνους. Αν το ξερουν ομως, οπως σιγουρα το ξερουν οι γυναικες που συναναστρεφεσαι,
    δεν πιστευω να προερχονται απο κατι τετοιο τα προβληματα σου

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εγώ πιστεύω ότι πολλοί έλληνες είναι έτσι σκουρόχρωμοι κλπ
    Απλά το αποδέχεσαι και προχωράς, δεν θα σε πάει αυτό πίσω στη ζωή σου....και δεν σε πάει αυτό πίσω δηλαδή σε πάει πίσω το ότι μπορεί να μην νιώθεις καλά κλπ...
    Ε τώρα δεν θα σε απορρίψει καμία γυναίκα για αυτό το λόγο....Η που θα είναι ρατσίστρια και θα σε απορρίψει δηλαδή με την μια γιατί μπορεί να νομίσει ότι είσαι μετανάστης κλπ ή δεν θα της αρέσεις εξωτερικά, δεν θα είσαι ο τύπος της και μπορεί να μην σου δώσει την ευκαιρία να σε γνωρίσει , που έτσι και αλλιώς δεν αρέσουμε σε όλους ή δεν της αρέσει η προσωπικότητά σου κλπ...Δηλαδή αν όντως μοιάζεις μόνο οι ρατσίστριες δεν θα σε θέλουν για αυτό που νομίζεις.....
    Ε τώρα σε φιλικές σχέσεις υπάρχουν προβλήματα? Δεν νομίζω, εσύ τι λες?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    Eιμαι γυναικα και δεν θα εβρισκα σε καμια περιπτωση "απωθητικο" ενα αντρα μονο και μονο επειδη ειναι σκουροχρωμος.Γενικα οσοι εχουν τη ταση να κρινουν ανθρωπους απο το χρωμα και να βγαζουν συμπερασματα "αυτος ειναι σκουροχρωμος,αρα ειναι πακιστανος",ειναι στενομυαλοι,να το πω κοσμια, και δεν αξιζει να σε ριχνει, ουτε να σε νοιαζει η αποψη τους...ξερω αρκετους μελαμψους αντρες και πολλους τους βρισκω πολυ πιο ελκυστικους απο ανοιχτοχρωμους.Οπως ειπες παραπανω ενιωθες καπως καλυτερα με το χρωμα σου,μεχρι που αρχησαν οι αλλοι να κανουν πλακα μαζι σ...μηπως πρεπει απλα να τους αγνοϊσεις και να αρχησεις να βλεπεις τα θετικα αυτου και νιωσεις ομορφα;Ειναι κομματι σου,κατι που δεν αλλαζει,και αν δεν το αγαπησεις εσυ,μετα πως θα σε δουν οι αλλοι με αλλο ματι;Ενα παρομοιο θεμα ειχα και εγω πριν μερικα χρονια με το μαλλι μου γιατι ειναι σγουρο και φουντωτο,και οταν πηγαινα σχολειο μερικοι συμμαθητες μου με δουλευαν για αυτο,αλλα οταν ειδα τα θετικα του και εμαθα να το αγπαπω και να το αναδεικνυω το πραγματα εγιναν πολυ καλυτερα.

  6. #6
    Quote Originally Posted by JimCarrey View Post
    θελω να με βοηθησετε οπως μπορειτε με ενα θεμα που με καιει εδω και πολλαα χρονια αλλα τωρα τελευταια εχει καταλαβει το μυαλο μου για τα καλα..το προβλημα που εχω σχετιζεται με το χρωμα του δερματος μου.Στην ουσια ειμαι αρκετα μελαχρινος-μελαμψος,κατι που βρισκω πολυ και απωθητικο πανω μου.το θεμα ειναι οτι τον τελευταιο καιρο αρκετοι ανθρωποι μου το επισημαινουν και με παρομοιαζουν(σε φαση πλακας η και σοβαρα) με πακιστανο,ινδο,αραβα η ανατολιτη γενικα.το θεμα ειναι οτι δεν νιωθω σε καμια περιπτωση κατι απο αυτα και δεν μπορω να χωνεψω το γεγονος οτι μπορει καποιος ανθρωπος να με γνωριζει και να με συνδυαζει με εναν πακιστανο η να πιστευει οτι δεν εχω ελληνικη καταγωγη.επισης εχω την εμμονη ιδεα οτι οι γυναικες δεν με θελουν για αυτο το λογο,ενω παραδεχομαι οτι τις περισσοτερες φορες κανω μαλακιες...αυτο που προσπαθω να κανω τον τελευταιο καιρο ειναι να κοιταξω αντικειμενικα τον εαυτο μου και να μαθω επιτελους πως φαινομαι,να ξερω ρε παιδι μου οτι αν περπαταω στον δρομο οι πιο πολλοι ανθρωποι θα νομιζουν εκ πρωτης ωψεως οτι ειμαι μεταναστης..αν ειναι ετσι ομως να το μαθω και να αποδεχτω τον εαυτο μου..αυτη την στιγμη δεν δεχομαι την ιδια μου την υπαρξη.εντομεταξυ πριν μου πουν κατι οι ανθρωποι πιστευα(και ακομα πιστευω ) οτι ειμαι μελαχρινος σε φαση iglesias,σε φαση ισπανο ιταλου δηλαδη,η και ελληνα αφου οι μεσογειοι ανθρωποι ειναι σε μεγαλο βαθμο μελαχρινοι.αλλα τωρα εχει κολλησει το μυαλο μου και ριχνω καθε χυλοπιτα η αποτυχια σε οποιοδηποτε θεμα στο χρωμα μου.σας παρακαλω βοηθηστε οσο μπορειτε..σιγουρα ξερετε και αλλους ελληνες σαν εμενα ας πουμε,τους κοιτατε με αλλο ματι?η αν ειναι καποια γυναικα μπορει να μου πει αν πραγματι ειναι απωθητικο το σκουρο δερμα σε σημειο που οτι συμπεριφορα και να εχει ο αλλος να την κοβει εκει την ιστορια???συγνωμη που δεν βαζω τονους και ισως για την ελλειψη συνοχης σε καποια σημεια αλλα ηθελα να μην πολυψιρισω αυτα που γραφω και να βγων απο την ψυχη μου οσο γινεται...κατανοω οτι το προβλημα μου δεν ειναι ιδιαιτερο σοβαρο και δεν υποτιμω το site και τα προβληματα των συνανθρωπων...πραγματικα ενιωσα οτι χρειαζομαι βοηθειαα.ευχαριστω
    Οπως ειπες και ο ιδιος, εσενα δεν σου αρεσει ο τονος του χρωματος σου, δεν αποδεχεσαι ενα βασικο σου χαρακτηριστικο, δεν το επελεξες, γονιδιακο ηταν και ναι σε ενοχλει. Εχεις αναφαιρετο δικαιωμα να σε ενοχλει, να σε απασχολει, να σε κανει αμυντικο ΑΛΛΆ δεν σε βοηθας ετσι.

    Οπως συνηθιζω να λεω ή κοιταμε να δουμε γενικως και ποια αλλα ομορφα χαρακτηριστικα εχουμε και προσπαθουμε να ισορροπησουμε ή αν βλεπουμε οτι γινεται εμμονη ιδεα και ειμαστε δυστυχεις για καιρο, τοτε καλο ειναι να μιλαμε σε εναν ειδικο ψυχικης υγειας.

    Δεν ειναι αυτονοητο το να εχεις σουπερ αυτοπεποιθηση, δεν εχω ακουσει ποτε ανθρωπο να λεει -ΟΛΑ πανω μου ειναι ΤΕΛΕΙΑ- μαλλον το ακουσα και εφυγα ... γιατι θεωρησα οτι αυτο ειναι συνδρομο μεγαλειου. Ευχομαι να τα ζυγισεις και να κρινεις μονος ποια ειναι η καλυτερη οδος αντιμετωπισης του.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    απιστευτο οι περισσοτεροι κυριως απο τις μικρες ηλικιες πανε και γινονται κατραμι απο τον ηλιο και ομως υπαρχουν ανθρωποι που δεν τους αρεσει....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Δεν ειναι αυτονοητο το να εχεις σουπερ αυτοπεποιθηση, δεν εχω ακουσει ποτε ανθρωπο να λεει -ΟΛΑ πανω μου ειναι ΤΕΛΕΙΑ- μαλλον το ακουσα και εφυγα ... γιατι θεωρησα οτι αυτο ειναι συνδρομο μεγαλειου. Ευχομαι να τα ζυγισεις και να κρινεις μονος ποια ειναι η καλυτερη οδος αντιμετωπισης του.
    Αυτοι που εχουν σουπερ αυτοπεποιθηση , κρυβουν ενα συμπλεγμα κατωτεροτητας που υποβοσκει , παντα .......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    εγω γιατι νομιζω πως ο φιλος που φτιαξε το θεμα ειναι η ψυχιατρος μου και μπηκε εδω να με ρεζιλεψει; μηπως να σπασω τιποτα τζαμαριες στο κψυ περιστεριου;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    εγω γιατι νομιζω πως ο φιλος που φτιαξε το θεμα ειναι η ψυχιατρος μου και μπηκε εδω να με ρεζιλεψει; μηπως να σπασω τιποτα τζαμαριες στο κψυ περιστεριου;
    xaax oxi re φιλε τι λες.

  11. #11
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Ρε φίλε,το χρώμα δεν είναι θέμα?
    Τι να πω εγώ που δεν προσελκύω όμορφες?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    ενα σου λεω...χθες το πρωι πηγα πρωτη μερα με αυτην στο φακελο εγραφε οτι εχω τετοια θεματα οπως ειπε ο δηθεν φιλος πιο πανω αλλα δεν το ειπα στην γιατρο της ειπα μονο οτι εχω πλακωθει με κοσμο γιατι νομιζα οτι με υποτιμανε..πως γινεται χθες να την ειδα και χθες να μπηκε εδω τετοιο μηνυμα;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    ενα σου λεω...χθες το πρωι πηγα πρωτη μερα με αυτην στο φακελο εγραφε οτι εχω τετοια θεματα οπως ειπε ο δηθεν φιλος πιο πανω αλλα δεν το ειπα στην γιατρο της ειπα μονο οτι εχω πλακωθει με κοσμο γιατι νομιζα οτι με υποτιμανε..πως γινεται χθες να την ειδα και χθες να μπηκε εδω τετοιο μηνυμα;
    τι ωρα την ειδες? και δευτερον υπαρχουν και οι συμπτωσεις
    και τριτον αφου λες οτι δεν τις ειπες το ακριβες θεμα σ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    το πρωι την ειδα και στο φακελο εγραφε οτι εχω αυτο το θεμα επειδη 2 μερες πιο πριν με ειδε επισκεπτρια υγειας..δυσκολο να ναι συμπτωση

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    το πρωι την ειδα και στο φακελο εγραφε οτι εχω αυτο το θεμα επειδη 2 μερες πιο πριν με ειδε επισκεπτρια υγειας..δυσκολο να ναι συμπτωση
    τις ειπες οτι μπαινεις σε αυτο το φορουμ και γραφεις?

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 00:11
  2. π.μ πρόβλημα
    By ΗΛΙΑΝΝΑ in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 16:17
  3. Ρατσιμος προς το χρωμα των ανθρωπων ποιες οι αιτιες?
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-01-2012, 19:32
  4. Δερματιλομανια (ψυχαναγκαστικο πειραγμα του δερματος)
    By Tασος in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 10-01-2012, 00:01
  5. Ποιό είναι τα αγαπημένο σας χρώμα;
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-10-2010, 17:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •