Η κατάσταση χειροτερεψε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Η κατάσταση χειροτερεψε

    Παιδιά καλησπέρα,
    Έγραψα πριν κάτι μέρες αλλά δύο θρεντ προσπαθώντας να βρω παρηγοριά για το πρόβλημα μου.Η αλήθεια είναι πως είμαι ένα άτομο πολύ ευπηρεαστο.Απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου στηριζομουν στον Θεό,όχι τόσο θρησκοληπτα αλλά με υγιή τρόπο ωστόσο επειδή είχα και πολύ μεγάλη φαντασία πίστευα στα θαύματα και γενικά ότι εμφανίζονται οι άγιοι κλπ σε σένα.Κατα καιρούς αντιμετώπισα φοβίες τις οποίες εύκολα ξεπέρασα αλλά τον τελευταίο καιρό ζω ένα πραγματικό μαρτύριο...μέσα στο Πάσχα με έπιασε αυτή η ιδεοληψια ωστόσο την αντιμετώπιζα με λογική,σαν έναν φιλοσοφικο μηρυκασμος περί της ύπαρξης Θεού κλπ αλλά τις τελευταίες μέρες μετά από κάποια περιστατικά όπως ένα κήρυγμα μιας της ευαγγελικης εκκλησίας και μετά από την είδηση ότι ο φίλος ενός φίλου μου παράτησε τα πάντα και έγινε μοναχός μου ήρθε μια τόσο δυνατή φοβια ότι θέλω και εγώ να γίνω,να κλειστω σε μοναστήρι κλπ κλπ....ιδίως σήμερα το πρωί μετά από ένα μεθυσι μου ήρθε τόσο έντονη η ιδεοληψια που πραγματικά νομίζω ότι παθαίνω ψύχωση...νομίζω ότι όντως μπορεί να μου στέλνει κάποιο μήνυμα ο Θεός και τέτοια χαζά...δεν μπορώ άλλο αυτό το μαρτύριο,έχω μπει στο ίντερνετ έχω διαβάσει πόσα πράγματα και έχω καταστρέψει το μυαλό μου...

  2. #2
    Καλημερα, ερωτηση νουμερο 1 παιρνεις αγωγη ετσι κι αλλιως ?
    Νουμερο 2, χαλαρωσε οσο μπορεις πεσε σε ενα καναπε χαλαρα μεχρι να φυγει το μεθυσι...
    Νουμερο 3, εχεις κανει ποτέ ψυχοθεραπεια ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση...είμαι στο έπακρο,έχω κοιμηθεί γύρω στο δίωρο και είμαι χάλια...δεν παίρνω αγωγή,αλλά επί ένα χρόνο παίρνω φυτικά ηρεμιστικα και τσαγια για αλλά αγχη που κατά καιρούς με επιαναν...στο κρεβάτι μου είμαι και σκέφτομαι πόσο πολύ έχω καταστρέψει τον εαυτό μου από όλα αυτά που έχω διαβάσει στο ίντερνετ...ψυχοθεραπεία έχω κάνει στο παρελθόν και έχω λύσει πολλά από τα θέματα μου,πρόσφατα όμως δεν έχω κάνει...Τι θα κάνω;δεν αντέχω άλλο...είμαι ανάμεσα σε δύο πολους...στον λογικό εαυτό μου που θέλει να ζήσει μια φυσιολογική ζωή με όλες τις εμπειρίες της και στον παλιό θρησκευομενο Δημήτρη με την πολλή την φαντασία και την τάση προς το Θεό...φοβάμαι ότι όντως θέλω όλα αυτά και ότι έχω ψύχωση...

  4. #4
    Δημητρη, η ελλειψη υπνου, η τοξικη ουσια που κυκλοφορει στον οργανισμο= αλκοολ συν την υπερ σκεψη ( δεν ειναι κακο ετσι λειτουργει ο εγκεφαλος σου ) αυτη τη στιγμη σε εχουν τεντωσει. Μετα απο ενα 24ωρο θα εισαι λιγο καλυτερα.

    Κατ εμε, δε ξεκινας καμια βολτα παλι απο ψυχοθεραπευτη πλευρα να κουβεντιασεις ? Αυτο που μολις εγραψες, νιωθω διχασμενος αναμεσα σε αυτους τους 2 πολους.

    Θα κανει εναν κυκλο ολο αυτο το κυμμα που νιωθεις τωρα. Ξερω ειναι τρομακτικο. Θα περασει. Βγαλε την ψυχωση απο τον μυαλο σου και οποιαδηποτε ταμπελα - διαγνωση ... απλα κοιτα να ξεσουρωσεις και να κοιμηθεις.

    Κλεισε και ενα ραντεβου χαλαρα για κουβεντα με τον παλιο ειδικο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Θα περάσει λέτε ρε παιδιά;Γιατί και για την ψύχωση λέω άμα είχα θα καθόμουν και θα τα έγραφα όλα αυτά;Απλώς επειδή πρόκειται για την ίδια την θρησκεία και το θέμα είναι πολύ διφορουμενο,καταλαβαίνεις ότι η εκλογικευση ανάμεσα στους δύο πολους είναι λεπτή...όσο κάθομαι και λέω στον εαυτό μου ότι όλο αυτό είναι ιδεοψυχαναγκασμος άλλο τόσο μια ιδέα μέσα μου μου λέει ότι όλο αυτό είναι κάλεσμα και ότι είμαι αμαρτωλος που το σκέφτομαι διαφορετικά..αυτό που σκέφτομαι όμως είναι πως όταν είμαι πιο νηφαλιος πχ χθες δεν είχα σε τέτοια ένταση όλο αυτό...αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι να μην πάθω καμία αλλοίωση της προσωπικότητας μου από την αϋπνία και το στρες...

  6. #6
    " όμως είναι πως όταν είμαι πιο νηφαλιος πχ χθες δεν είχα σε τέτοια ένταση όλο αυτό.. ."

    Νουμερο 1, αντιμετωπισε με τεχνικες χαλαρωσης την ενταση που νιωθεις, δεν ξερω τι σου εμαθε ο ψυχοθεραπευτης σου.
    Νουμερο 2. Ειναι δυνατον καποιος απο εδω να σου πει εαν ειναι ΙΔΨ ή Ψυχ ? Να σοβαρευτουμε !
    Νουμερο 3. Βρες να κανεις οτιδηποτε σε ηρεμει, σε χαλαρωνει και κλεισε ενα ραντεβου για κουβεντα.

    Τσιτωμενο νευρικο συστημα, συν εμμονη σκεψη, συν μη αμεσα επιλυσιμη θελει να παρεις μια βαθεια ανασα και να το δεις λιγουλακι πιο χαλαρα...
    Δεν ξερω τι αλλο να σου πω.


    Σημα κατατεθεν ενος ψυχωτικου επεισοδειου παντως λενε ειναι η ανοσογνωσια, δεν το αντιλαμβανονται δηλαδη οτι το βιωνουν. Παρε βρε παιδι μου τηλεφωνο ενα κοντινο σου ατομο να σου κανει παρεα μεχρι να περασει η μεθη.

    Θα περασει !
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Ισχύει αυτό με την ανοσογνωσια...απλώς νιώθω έναν εσωτερικό πόλεμο αυτή τη στιγμή...νιώθω τον Δημήτρη που βρήκα τον τελευταίο χρόνο με τα οποία προβλήματα του όμως πιο ώριμου και πιο συνεσταλμενου και του Δημήτρη που δεν πίστευε τόσο στις δυνάμεις του αλλά βασιζε τη ζωή του στο θέλημα του Θεού και στην τύχη...αλλά πιστεύω ότι όλοι έχουμε δικαίωμα στην επιλογή...και εγω θέλω να είμαι κάπου στη μέση και δεν μπορώ να καταλάβω ενώ το αντιλαμβάνομαι πλήρως να μην μπορώ να ηρεμησω αφού το εκλογικευω μέσα μου...

  8. #8
    Επειδη το συναισθημα εχει μια αλλη μορφη Δυναμικης απο οτι η Λογικη. Παλευω με αυτα τα δυο απο τοτε που με θυμαμαι με κριση συνειδησης και δικαιωμα επιλογης, αυτο που δεν ηξερα ηταν οτι θελει ειδικο τροπο μεχρι να ισσοροπησουν. Κατι που μαθαινω οχι νοητικα αλλα βιωματικα τωρα με την ψυχοθεραπεια.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Απλώς διάβασα πάρα πολλά πράγματα,είπα στον εαυτό μου ότι δεν θα διαβάζω για να μην χειροτερευω μα το έκανα και η φάση είναι πολύ χειρότερη τώρα...είμαι κάθε λεπτό μέσα στο στρες,είμαι αυπνος,είμαι μέσα στην κατάθλιψη και στον πανικό,νιώθω συνέχεια ενοχές και φοβάμαι ότι η ζωή μου από εδώ και πέρα θα είναι έτσι...θέλω να το παλεψω αλλά είμαι σε τέτοια φάση που δεν έχω την παραμικρή δύναμη...δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται ένας άνθρωπος που τα είχε όλα να παρουσιάζει μια τέτοια πορεία...υπό άλλες συνθήκες θα τα εκλογικευα όλα αλλά τώρα είμαι βυθισμενος...

  10. #10
    Το εχω περασει. Η υπερ εκλογικευση ή αλλιως διανοητικοποιηση οταν γινεται συστηματικα για να αποφυγουμε καποιες φοβιες,απωθημενα, παλαια απωθημενα, δεν ξερω και εγω τι αλλο καποια στιγμη κρασαρουν τον εγκεφαλο.
    Σε απλα ελληνικα και μπακαλιστικα. Δεν γινεται να λειτουργουμε μονο με τη λογικη ή μονο με το συνασθημα. Ανισσοροπια.

    Νομιζω πως μονο να σε φροντισεις ειναι καλο στην παρουσα φαση και οχι μεσα στη δινη να ψαχνεις λογικη απαντηση. Διαλεξε σωστους συμμαχους και προχωρα. Εχω βιωσει αποπραγματοποιηση και αποπροσωποποιηση απο παθολογικο αγχος και ομως δεν τρελαθηκα.

    Αλλαξα ομως ζωη και εβαλα αλλες προταιρεοτητες και σιγα σιγα καπως συνεργαζεται η λογικη και το συναισθημα.

    Αυτα με διδαξε εμενα η πορεια μου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Παρηγορητικα τα λόγια σου απλώς μέσα στη δίνη της φανταστικης ανησυχίας έχω και την πραγματικότητα που μου υπενθυμίζει πως έτσι δεν θα καταφέρω τίποτα... Και επειδή δεν έχω κάποιον να τα μοιραστώ όλα αυτά ξεσπαω διαβάζοντας διαφορά στο ίντερνετ που με κάνουν χειρότερα...σου έχει τύχει να διαβάζεις συνεχώς για πράγματα που έχεις και από την υπεργνωση να νομίζεις ότι είσαι αβοηθητος;

  12. #12
    Ναι και σταματησα να διαβαζω για ψυχιατρικη γιατι συμπερανα πως δεν μου εκανε καλο η ερευνα και η μελετη, ενιωθα οτι ισως σιγουρα αυτο εχω ή εκεινο.
    Βαρεσα παυση. Ειπα, οτι διαβασες διαβασες. Τωρα κανε κατι αλλο. Κανω ψυχοθεραπεια, τηρω την αγωγη μου, δεν την μπερδευω με ουσιες βλεπε αλκοολ και ειλικρινα...σε πιστευω και ξερω οτι νιωθεις πως ολα μεσα σου ειναι τεραστια και λες
    - μα δε γινεται ρε γαμωτο, αφου αυτο εκεινο το αλλο-------- εχω στοιχειωδη λογικη γιατι ειμαι αδυναμος ?

    Και ερχομαι εγω να σου πω ... πως ενιωθα το ιδιο αδυναμη και προδομενη απο το ιδιο μου το μυαλο. Δε πειραζει. Στις χειροτερες ηττες ισως εχουμε τις καλυτερες αφορμες για να ξε- μαθουμε αρα να αλλαξουμε.

    Σε παρακαλω, να σε βαλεις σε μια σειρα. Διχως υπομονη, δε θα βγει και κατι. Και εγω τη δευτερα ειχα μια κριση ΙΔΨ η οποια με εφτασε σε κοκκινα, ειπα, οκ, θα περασει, μεχρι σημερα δεν εχει ξανα εμφανιστει.

    Το γιατι εμφανιστηκε ομως δεν θα κατσω παλι οπως παλιοτερα να το ψαχνω μονη και να με πιανει απελπισια. Θα το μοιραστω στην ψυχοθ. θα το κανω λεξεις, θα το κανω σχημα, θα το κανω μουσική.

    Τι εννοω... μοιαζουν ακαταλαβιστικα μαλλον... αλλα οταν ειμαστε τεντωμενοι σε δυο πολους ο στοχος μας ειναι να πλησιαζουμε λιγο λιγο προς τη μεση...
    αυτο θελει βοηθεια. Θελει εμεις να εχουμε Θεληση, θελει σωστο ειδικο, αυτο πειθαρχια και υπομονη.
    Μεχρι στιγμης ετσι την εχω κατανοησει την κατασταση
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by Δημήτρης001 View Post
    Παρηγορητικα τα λόγια σου απλώς μέσα στη δίνη της φανταστικης ανησυχίας έχω και την πραγματικότητα που μου υπενθυμίζει πως έτσι δεν θα καταφέρω τίποτα... Και επειδή δεν έχω κάποιον να τα μοιραστώ όλα αυτά ξεσπαω διαβάζοντας διαφορά στο ίντερνετ που με κάνουν χειρότερα...σου έχει τύχει να διαβάζεις συνεχώς για πράγματα που έχεις και από την υπεργνωση να νομίζεις ότι είσαι αβοηθητος;
    Δεν μπορω να σου ατειλω πμ γτ δεν εχεις συμπλωρει τα 60 ποστς θα ηθελες /υπαρχει αλλος τροπος να επικοινωνησουμε?
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  14. #14
    Constantly Curious σε ευχαριστώ πολύ για τα παρηγορητικα σου σχόλια,πραγματικά μου δίνουν δύναμη.Απλως έχω φτάσει σε σημείο να νομίζω πως αυτή η ζωή δεν αξίζει δεν έχει νόημα και να πιστεύω σε μια άλλη ζωή σωτηρίας μετά από αυτήν...ιδεοληπτικα όλα αυτά!!!arntaben θες μέσω email ;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    [email protected] ean thes stelneis....
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μια παράξενη κατάσταση...
    By beealone in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 48
    Last Post: 21-03-2014, 16:19
  2. Δυσκολη κατασταση
    By AstinomosSainis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 06-02-2014, 23:47
  3. ΑΔΙΕΞΟΔΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
    By unlucky in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 28-05-2013, 03:48
  4. χαλια η κατασταση
    By Ntiniouli in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 30-11-2012, 12:47
  5. μπερδεμένη κατάσταση
    By marili in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 26-03-2012, 21:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •