κριση πανικου και αυτοτραυματισμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 73
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    106

    κριση πανικου και αυτοτραυματισμος

    Καλημερα...μολις εκανα την εγγραφη μου εδω και θα ηθελα να μου πει καποιος αν του συμβαινει κατι παρομοιο η ειμαι η μονη (νιωθω λιγο περιεργα που θα αναφερω εδω κατι τοσο προσωπικο για μενα γιατι γενικα δεν μιλαω σε κανεναν για το πως ακριβως νιωθω)...λοιπον γενικα εχω περασει απο καταθλιψη και κρισεις πανικου απιστευτες αλλα ας μην κουρασω ας μιλησω για το σημερα...οι κρισεις πανικου μου εχουν μεινει και προσπαθω να τις πολεμαω καθε μερα,καθε φορα που με πιανει πιεζω τα νυχια μου στο σωμα μου μεχρι να νιωσω πονο κι αν αυτο δεν πιασει ,γιατι εκεινη την στιγμη το κανω ωστε να παραπλανησω το μυαλο μου και να επικεντρωθει στον πονο που ασκω,τοτε τα πιεζω τοσο πολυ ωστε να δημιουργησω πληγες και να δω αιμα και σε ακραιες περιπτωσεις που η κριση ειναι ακομη πιο δυνατη παιρνω το ξυραφακι και κοβομαι οχι με την προθεση να πεθανω αλλα να τραυματιστω...πως να το εξηγησω το να κανω κακο στον εαυτο μου το βλεπω σαν φαρμακο στην κριση ενω ξερω πως ειναι παραλογο.Επισης ντρεπομαι παρα πολυ για τον τροπο που αντιδρω και για την κριση και προσπαθω να κρυψω τα παντα...σκεφτειτε να δει ο συντροφος μου αυτα τα σημαδια και να του πω εγω τα εκανα στον εαυτο μου τι θα σκεφτει?? οτι ειμαι τρελη το λιγοτερο....γιατι καποιος που δεν εχει περασει κατι παρομοιο πως να το κατανοησει..

  2. #2
    Γεια σου, θα ηταν καλο να ξεκινησεις με μια κουβεντα με εναν ειδικο ψυχικης υγειας γιατι πολυ απλα οχι δεν εισαι τρελη, εχεις αναπτυξει εναν μηχανισμο αντιμετωπισης μαλλον συναισθηματικου πονου μεσω του σωματικου πονου.
    Εσυ θα αποφασισεις εαν θα ξεκινησεις με ψυχοθεραπεια ή εαν θα απευθυνθεις σε ψυχιατρο.

    Εαν δεν αντιμετωπισεις τα αιτια που οδηγουν σε κρισεις αγχους πως θα επελθει μια σχετικα ψυχικη ηρεμια ?
    Κατοπιν οταν βιωσεις πως δεν χρειαζεται να σε πονας, οτι δεν σου αξιζει να σε πονας θα εισαι σε πολυ καλυτερο σταδιο.

    Νομιζω οτι παρα πολλοι ανθρωποι βιωνουν αναλογες καταστασεις. Εσυ ομως τι κανεις για εσενα ? Εχεις απευθυνθει σε ειδικο ?
    Last edited by Constantly curious; 20-05-2016 at 13:25.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    106
    Ευχαριστω για την απαντηση...παλαιοτερα ειχα παει σε κεντρο ψυχικης υγειας πολυ καλο οπου εκει εκανα συνεδριες με μια πολυ αξιολογη ψυχολογο που ειχε και επικοινωνια με ψυχιατρο...ειχα παρει και φαρμακευτικη αγωγη και σε συνδιασμο με τις συνεδριες ξεφυγα απο το πολυ σκοταδι,επειτα τα κοψαμε σταδιακα ολα και εκρινε οτι ειμαι καλα...ομως οταν περασε καποιο διαστημα αρχισαν παλι οι κρισεις πανικου .Τωρα αδυνατω να απευθυνθω σε ειδικο και λογω οικονομικων και επειδη ειναι δυσκολο να βρεις καποιον αξιολογο που κανει σωστη δουλεια...Ξεχασα να αναφερω οτι γενικα μου ειναι δυσκολο να μιλαω για τα συναισθηματα μου κι οταν της μιλουσα δεν της τα ελεγα στο βαθμο σοβαροτητας που γινονταν ολα πχ...θα της ελεγα οτι σκεφτομαι να πονεσω τον εαυτο μου σωματικα κι οχι οτι το κανω ηδη η οταν ειχα σκεψεις αυτοκτονιας λογω της καταθλιψης της το ειχα κρυψει ντρεπομουν να της το πω

  4. #4
    Εχεις κρατησει επιθετο, ονομα των προηγουμενων ? να ρωτησεις αν κατι μπορει να γινει ? να σε παραπεμψουν σε κψυ και να σου δωσουν μια προταση και για αγωγη. Υποθετω, υποτροπη βιωνεις, δεν εχεις την ευθυνη. Μου πηρε παρα πολλα χρονια να αποδεχθω οτι το κεφαλι μου ειναι ετσι και τα μαυριζει ολα και οχι δεν ειμαι τερατακι, εχω απλα και αυτη τη τη πλευρα. Μη μου απελπιζεσαι ... βρες αν μπορεις καποιο τηλεφωνο και ξανα στη προσπαθεια.
    Οσον αφορα το αγορι, εαν δεν εχει την υπομονη και την εν συναισθηση να κατανοησει οτι παλευεις με ενα κομματι του εαυτου σου και σου ειναι σκληρο και μπορει απλα να σου σταθει, τοτε οχι δεν φταις εσυ, ισα ισα θα δεις και ποιος αξιζει να μενει διπλα σου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    106
    Δεν νομιζω πως μπορει να γινει κατι γιατι εφυγα απο εκεινη την πολη ημουν απλα φοιτητρια εκει και τωρα μενω στην επαρχια κι απο οτι ξερω εδω δεν εχει καποιο παρομοιο κεντρο...και γενικα επειδη δεν θελω να εχω εξαρτηση με χαπια ειναι ενας λογος που δεν χρειαζεται να επισκεφθω ψυχιατρο...θα ξαναπαρω μονο αν δω πως εχω φτασει να γινω ρακος...αλλωστε μου το ειχε πει ξεκαθαρα πως τα χαπια τα παιρνουμε για να ηρεμησουμε και να δουμε λιγο καθαρα πως αυτα δεν θα σε κανουν καλα απλα δεν εισαι σε κατασταση να κανεις ουτε τα βασικα στα δινω να σε επαναφερω και μεσα απο την ψυχοθεραπεια να γινεις καλα...αυτο που καταλαβα ειναι οτι πρεπει να τα βρεις με τον εαυτο σου και να βρισκεις την αιτια του καθετι που σου συμβαινει ομως εγω ειμαι μονιμως μαλωμενη με τον εαυτο μου οποτε ποιος τελικα θα μπορεσει να με κανει καλα αν δεν βρω εγω τον τροπο?Ο καθενας μας εχει περασει τα δικα του και μερικες φορες ειναι πιο ευκολο να τα πεις καπου ανωνυμα που δεν σε ξερουν...που κι αυτοι "σηκωνουν τον δικο τους σταυρο"

  6. #6
    Δεν διαφωνω οτι τα σκευασματα απλα καταστελλουν κατα καποιο τροπο ή βοηθουν σιγουρα σε μια καλυτερη μεταφραση του παραλογου συμπαντος και μικροκοσμου μας.

    Εφοσον ομως αυτη την περιοδο στην ζωη σου, χρειαζεσαι να μιλησεις με καποιον/α για να ξανα βρεις μια συμφιλιωση με τον εαυτο σου, τι αλλο θα μπορουσες να κανεις ? Συνεδριες μεσω σκαιπ που ειναι πιο φθηνες ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    106
    Ειχα ακουσει γι αυτο αλλα δεν ηξερα κατα ποσο πραγματοποιειται..το εχεις κανει?γνωριζεις ποσο κοστιζουν?Και πως θα ξερω αν ο συγκεκριμενος επαγγελματιας ειναι καλος?

  8. #8
    Δεν εχω κανει αλλα νομιζω οτι κοστολογικα κυμαινονται το πολυ στο 30αρι, αν θες αφησε ενα μαιλ σου που δεν ειναι επισημο κ αν καποιος ξερεις απο ολο το φορουμ θα σου στειλει εκει προταση. Δεν ξερω με ποιο αλλο τροπο να βοηθησω :confused:
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    106
    Και παλι αδυνατω για καθε συνεδρια να δινω τοσα παντως ευχαριστω πολυ και μονο που αφιερωσες χρονο να απαντησεις βοηθησες να σαι καλα

  10. #10
    Να σου πω, με καρτα ανεργιας υπαρχει μια σχετικη ασφαλιση, εαν τυχον απο εκει μπορεσεις να καλυψεις κατι σε αγωγη, αν και ειπες πως εισαι εναντιον σκευασματων. Το μονο σιγουρο ειναι οπως ξερεις και εσυ οτι οσο σε αφηνεις στον φαυλο κυκλο εμμονη σκεψη -προκληση πονου-ντροπη και ξανά ... θα αυξανεται η συχνοτητα επιθυμιας.
    Δεν υπαρχει κανεις να απευθυνθεις, να σε στηριξει για ενα μικρο διαστημα οικονομικα ? Οι γονεις επαρχια ειναι της φιλοσοφιας " εισαι πολυ ευαισθητη, υπερβολικη, δεν χρειαζεσαι τιποτα, μονο δουλεια" ?

    Δεν μου ειναι κοπος να μιλαω σε ανθρωπους που ειναι αφανεις ηρωες, εχω περασει πολλα σταδια ψυχικου πονου και εαν ειμαι ψιλο στα καλα μου ( επιπεδο διαθεσης, καθαροτητα νου ) ισα ισα θελω να βοηθαω οπως και οσο μπορω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    106
    Δεν πιστευω να μου εκλειναν την πορτα οι γονεις απλα δεν θελω να τους επιβαρυνω γιατι κι αυτοι περνανε δυσκολα και γενικα δεν θελω να επιβαρυνω κανεναν...εδω στην επαρχια λιγο πολυ ξερεις την φιλοσοφια της πλειοψηφιας για αυτα τα θεματα...γενικα προσπαθω οσο μπορω να το παλευω μονη μου μιας και δεν ειμαι στην κατασταση που ημουν πιο παλια ειμαι πολυ καλυτερα απο τοτε και σε θεμα εντασης των κρισεων και συχνοτητας...εσυ τι εχεις περασει?εξακολουθεις να βλεπεις ειδικο?φυσικα απαντας αν θελεις και νιωθεις ανετα να πεις

  12. #12
    Εγω απο το ακρο του να μην επιβαρυνω κανεναν πηγα στο αλλο ακρο και τερματισα εμενα. Ειμαι σε θεραπεια γαδ,καταθλιψης, διαταραχης, λιγο απο ολα που λεμε...
    Απλα εχω ριξει ολη μου τη συγκεντρωση στο κεφαλαιο Ψυχικη Υγεια εδω και μηνες γιατι δεν περναει η ζωη αλλιως.
    ή θα μαθω να την βιωνω εστω με τις οποιες ατελειες μου ή δε γινεται. Εχω βαλει στοχο να μαθω να ζω με αυτο που ειμαι, δεν ξερω τι ειμαι, δεν ξερω ποια ειναιη βασικη μου διαγνωση, βαρεθηκα να ψαχνω, ξερω μονο οτι εχω ταλαιπωρηθει και ετυχαν και οι συγκυριες να τα βιωνω μονη. Αυτο μου κανε καλο, μου κανε και ζημια. Με εκανε ακομα πιο απομακρη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    106
    Καταλαβα μπραβο σου που προσπαθεις πιστευω πως ειναι καλο να ασχοληθεις με τον εαυτο σου να κοιταξεις βαθια μεσα σου οσο καταφερεις να δεις..να ακουσεις τα δικα σου θελω..πανω απο ολα να σε αποδεχτεις ακριβως οπως εισαι.. ο καθενας μας εχει τις ιδιαιτεροτητες του κι αυτο τον κανει ξεχωριστο διαρκως θα βρισκομαστε σε εναν αγωνα και δεν πρεπει να τα παραταμε ..θα ηταν καλυτερα να εχεις καποιον διπλα σου το πιο σκληρο απο ολα σε τετοιες περιπτωσεις ειναι η μοναξια πιστευω με υπομονη,πεισμα και την βοηθεια καποιου σωστου ειδικου και το τονιζω αυτο θα βλεπεις βελτιωση μπορει να ειναι αργη και σταδιακη αλλα θα υπαρχει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by darkfighter View Post
    Καλημερα...μολις εκανα την εγγραφη μου εδω και θα ηθελα να μου πει καποιος αν του συμβαινει κατι παρομοιο η ειμαι η μονη (νιωθω λιγο περιεργα που θα αναφερω εδω κατι τοσο προσωπικο για μενα γιατι γενικα δεν μιλαω σε κανεναν για το πως ακριβως νιωθω)...λοιπον γενικα εχω περασει απο καταθλιψη και κρισεις πανικου απιστευτες αλλα ας μην κουρασω ας μιλησω για το σημερα...οι κρισεις πανικου μου εχουν μεινει και προσπαθω να τις πολεμαω καθε μερα,καθε φορα που με πιανει πιεζω τα νυχια μου στο σωμα μου μεχρι να νιωσω πονο κι αν αυτο δεν πιασει ,γιατι εκεινη την στιγμη το κανω ωστε να παραπλανησω το μυαλο μου και να επικεντρωθει στον πονο που ασκω,τοτε τα πιεζω τοσο πολυ ωστε να δημιουργησω πληγες και να δω αιμα και σε ακραιες περιπτωσεις που η κριση ειναι ακομη πιο δυνατη παιρνω το ξυραφακι και κοβομαι οχι με την προθεση να πεθανω αλλα να τραυματιστω...πως να το εξηγησω το να κανω κακο στον εαυτο μου το βλεπω σαν φαρμακο στην κριση ενω ξερω πως ειναι παραλογο.Επισης ντρεπομαι παρα πολυ για τον τροπο που αντιδρω και για την κριση και προσπαθω να κρυψω τα παντα...σκεφτειτε να δει ο συντροφος μου αυτα τα σημαδια και να του πω εγω τα εκανα στον εαυτο μου τι θα σκεφτει?? οτι ειμαι τρελη το λιγοτερο....γιατι καποιος που δεν εχει περασει κατι παρομοιο πως να το κατανοησει..
    se eidiko εχεις παει?να μιλησεις και να παρεις καποια βοηθεια?

  15. #15
    Quote Originally Posted by darkfighter View Post
    και το τονιζω αυτο θα βλεπεις βελτιωση μπορει να ειναι αργη και σταδιακη αλλα θα υπαρχει

    Καλυτερα αργη προοδος... απο το καθολου προοδος. Επειδη εχω βιωσει και μειζον οπου ημουν φυτο θεωρω τεραστια προοδο το σημερα και ας υπαρχουν απειρα προβληματα, οχι μονο το τι ειμαι εγω ψυχικα αλλά διπλα μου τι γινεται, παντου !!!
    Ειλικρινα το παω μια μερα τη φορα και καθε μερα μου υποσχομαι να μην υποκυψω στην dark side, αν υποκυψω δεν με μηδενιζω οπως και οσο παλια, λεω οκ ενταξει, θα κανεις και λαθη, ειναι ετσι η πορεια. Γιατι ειναι μεγαλος ο κυκλος. Απο σωματικα συμπτωματα μεχρι ( οκ δεν αντιλαμβανομαι τον κοσμο οπως ειναι αλλά καπως αλλιως, πιο αργο ? πιο μωβ λιλα? πιο ψευτικο ? τι γινεται ? ποια ειμαι ? ποια ειναι αυτη που με κοιταζει ? ) ... οποτε σε καθε σημερα λεω ενα --- Υπηρξες και χειροτερα !!!!! ΒΑΣΤΑ !!!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By ασπασια in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 26
    Last Post: 02-09-2015, 23:16
  2. Κρίση Πανικού x2
    By nightlost in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 22-04-2015, 15:53
  3. κρίση πανικού?
    By Sofaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 27-01-2015, 23:54
  4. Κρίση πανικού θα σε γαμ@#$!!
    By Αλέξανδρος24 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2009, 15:25
  5. κριση πανικου
    By stamos14 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 15-03-2008, 00:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •