ΚΟΖΑΝΗ: Θρήνος για το 5χρονο παιδάκι που το σκότωσαν 2 ροτβάιλερ!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 102
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766

    ΚΟΖΑΝΗ: Θρήνος για το 5χρονο παιδάκι που το σκότωσαν 2 ροτβάιλερ!!!!

    http://www.msn.com/el-gr/news/nation...xHCu&ocid=grfb

    Πολύ στενοχωρήθηκα που άκουσα αυτήν την είδηση και από τότε μου έγινε έμμονη ιδέα γιατί έχω και εγώ ένα ροτβάιλερ που είναι μάλιστα επιθετικό με τα άλλα σκυλιά και τις γάτες (έχει σκοτώσει 2 γάτες για την ακρίβεια), αλλά δόξα τω Θεώ με τους ανθρώπους είναι πολύ φιλικό. Δεν μας έδωσε δείγματα μέχρι τώρα ότι υπάρχει περίπτωση να επιτεθεί σε άνθρωπο ή σε κανένα παιδάκι παρόλα αυτά σοκαρίστηκα από την είδηση και αναστατώθηκα και ταρακουνήθηκα αφού είμαι και εγώ ιδιοκτήτης ροτβάιλερ!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κακως πιστευεις ετσι για τον σκυλο σου..εχω κ γω σκυλια κ ξερω μεχρι που μπορουν να φτασουν..τα σκυλια οποια ρατσα κ αν ειναι..δεν ειναι επιθετικα απο μονα τους..καποιος τα εκανε επιθετικα.
    εχω ενα μικρο το οποιο ειναι κοριτσακι κ ειναι πολυ ξυνη..
    αν τρεχουν παιδακια γυρω της νευριαζει κ θελει να τα δαγκωσει..την πηρα μεγαλη 3 χρονων κ την ειχαν κανει επιθετικη..ομως γνωριζω οτι το σκυλακι μου δαγκωνει κ προστατευω οταν υπαρχουν παιδακια τριγυρω..κ γενικα την δενω μαζι μου στην βολτα κ οταν ερχονται να την χαιδεψουν τους ενημερωνω να μην κανουν αποτομες κινησεις..
    δεν φταινε τα σκυλια..οι ανθρωποι φταινε..για να κανουν κατι τετοιο τα σκυλια..καποιος τα εκανε να ειναι επιθετικα! κανενα σκυλι δεν κανει τετοια πραματα απο μονο του..ετσι επειδη τρελλαθηκε.οκ?
    οποτε κακως το σκεφτεσαι..ποιος ξερει τι βια ειχαν παρει τα σκυλια αυτα κ εγιναν ταυροι μενομενοι σε υαλοπωλειο...κ ποιος ξερει τι ξυλο εχει φαει κ η δικια μου κ εχει γινει τοσο ξυνη..
    αν κοινονικοποιεις σωστα τα ζωα κ τους φερεσαι τρυφερα γινονται κ αυτα αγαθα...
    ενα αλλο που εχω κ το χω απο κουταβι..του δωσα τοση αγαπη κ ειναι ενα πλασματακι που δεν ξερει τι παει να πει δαγκωμα..το καιμενο...τα παιδια μας κ τα σκυλια μας, ειναι οπως ακριβως τα μαθουμε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Πάντως αυτός ο ιδιοκτήτης των ροτβάιλερ ήταν απαράδεκτος αλλά κατά την άποψή μου φταίνε κ οι γονείς του παιδιού που το αφήσανε μόνο του στην αυλή.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω επειδη το εχω φιλοσοφισει συμπερανα οτι τα σκυλια μονο σε 2 περιπτωσεις μπορει να επιτεθουν σε καπιον αν βλεπουν οτι φοβαται η δε μπορει να υπερασπιστει τον εαυτο του αλλιως δε κανουν τιποτε οτι ρατσας κ αν ειναι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Πάντως αυτός ο ιδιοκτήτης των ροτβάιλερ ήταν απαράδεκτος αλλά κατά την άποψή μου φταίνε κ οι γονείς του παιδιού που το αφήσανε μόνο του στην αυλή.

    Εγω αγαπαω τα σκυλια, θελω να παρω κιολας, αλλα αν ήμουν στη θεση του ιδιοκτητη δεν υπήρχε περίπτωση να τα αφησω ζωντανα. Εκεινη την στιγμη θα τα σκοτωνα.
    Συμφωνω. Δεν επρεπε να το αφησουν μονο του αλλα που να το φανταστουν και αυτοι. Πριν 2 μηνες περίπου πχ ενας φιλος μου είχε ενα παρομιο περιστατικο. Η γυναικα του είχε παρει το παιδι τους και ειχε παει σε ενα μαγαζι που εχουν οι γονείς της. ο πατερας της πηρε τον εγγονο του και κατεβηκαν για να μαζεψουν τα αυγα. Μια στιγμη λοιπόν το παιδι διψασε και πηγε να πιει νερό. Αν δεν κανω λάθος εκει εχουν 2 γερμανικους ποιμένες, ο ενας ηταν δεμενος ο άλλος ομως οχι. Οσες φορες λοιπον το παιδι είχε πλησιασει τα σκυλια αυτα ποτε δεν εδειξαν τι είχαν στο μυαλό τους. Μολις λοιπον ειδε το παιδι μονο του του επιτεθηκε. Τον δαγκασε στα πόδια (και ευτυχως που εκανε κρυο και φορουσε μακρυ παντελόνακι) και στα χερια και ο γιατρος είπε πως λιγο ελειψε να του δαγκασει το λαιμο. Ακομα στην πλατη του υπηρχαν σημαδια απο τα χαλικια γτ (συμφωνα με τον γιατρο) το τραβουσε και το εσερνε, απο οτι είδε ο φιλος μου αργοτερα προς τον αλλο σκυλο που ηταν δεμενος. Το παιδι παρα τον φόβο και τον πόνο του εδρασε σωστα και του επαιζε με το ελευθερο χερι του χτυπηματα στο κεφαλι του σκυλου και ίσως για αυτο τον αφησε κιολας.
    Ο παππους του παιδιου το βρηκε και στην αρχη δεν ηξερε καν τι εγινε όταν σηκωσε τ μανικια και είδε τα αιματα καταλαβε
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Quote Originally Posted by archangel View Post
    Εγω αγαπαω τα σκυλια, θελω να παρω κιολας, αλλα αν ήμουν στη θεση του ιδιοκτητη δεν υπήρχε περίπτωση να τα αφησω ζωντανα. Εκεινη την στιγμη θα τα σκοτωνα.
    Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι δεν θα τα σκότωνα! Τι φταίνε τα σκυλιά;;; ζώα είναι με άγρια ένστικτα! Σίγουρα όμως θα τα περιόριζα για να μην το ξανακάνουνε και θα είχα το νου μου. Ίσως να τα έδινα σε ειδικούς να τα εκπαιδεύσουν να μην πειράζουν παιδάκια! Σίγουρα όμως θα τρόμαζα και δεν θα τα ήθελα υπό την ιδιοκτησία μου! Εμένα η σκυλίτσα μας η Ρότυ που είναι επιθετική με άλλα σκυλιά και με γάτες την προσέχω πάρα πολύ και αποφεύγω να την εκθέτω σε προκλήσεις!! Αν και ενώ είχε σκοτώσει μια γάτα μια φορά μου ξέφυγε και το έκανε και δεύτερη! Είναι λίγο δύσκολο να ελέγξεις το σκυλί αν είναι άγριο από την φύση του και ίσως χρειάζεται ιδιαίτερη εκπαίδευση! Μέχρι στιγμής η Ρότυ δεν έχει δείξει άγριες διαθέσεις απέναντι σε ανθρώπους αλλά ποτέ δεν ξέρεις γιατί είναι και λίγο απρόβλεπτη. Πάντως προσέχουμε πολύ!!

    Δεν ξέρω αλλά αν η Ρότυ μας έκανε ένα τέτοιο πράγμα (μακρυά από μας!) θα στενοχωριόμουνα πολύ γιατί την αγαπάω πολύ!!!

    Απλά δεν κατάλαβα πώς η Ρότυ μας έγινε τόσο επιθετική με τα σκυλιά! Εγώ όταν ήτανε μικρή προσπάθησα πολύ να την κοινωνικοποιήσω και την έβαζα να κάνει παρέα με άλλους σκύλους και μικρή ήτανε πολύ φιλική μαζί τους. Βέβαια αυτά, κυρίως τα αδέσποτα την αγριέψαν μερικές φορές. Ίσως και για αυτό να πήρε στραβά όλα τα σκυλιά! Και μία των ημερών μας έβγαλε μια επιθετικότητα για αυτά στα καλά καθούμενα στα 4 της περίπου. Μέχρι τότε ήταν φιλική μαζί τους! Ότι έχει μέσα του το σκυλί στο βγάζει από την φύση του είναι! Καλά με τις γάτες πάντα ήτανε άγρια!! Μικρό θυμάμαι μια φορά απέφυγε να κυνηγήσει μια γάτα που ήτανε με τα μικρά της την σεβάστηκε αλλά τώρα δεν καταλαβαίνει τίποτα ακόμη και σε μωρά γατάκια ανυπεράσπιστα επιτίθεται.
    Last edited by δελφίνι; 05-05-2016 at 10:15.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    και μενα η δικια μου η μια ( εχω 2) ειναι μικροσωμη αλλα δυστυχως πολυ αγριο σκυλακι....δεν ξερεις αν θα τα παρει κραναρα κ πως..ειναι απροβλεπτη πραγματικα..
    μεγαλωσε σε σπιτι κλεισμενη σε ενα κηπακι..κ δεν κοινωνικοποιηθηκε...εμεις οταν την πηραμε 3 χρονων, την καναμε πιο κοινωνικη..κ παλι ομως..οταν δει παιδακι..κ ειδικα αν της πειραξει παιδακι τα αυτια ή ταπ λευρα..τα παιρνει κραναρα κ το δαγκωνει..γι αυτο κ γω ειμαι επιφυλακτικη μαζι της ..οχι για μενα..εμενα δεν με δαγκωνει ποτε..κ ουτε προκειται γι αυτο ειμαι σιγουρη εντελως...αλλα με τους ξενους εχουμε ενα προβλημα..
    αν δει παιδακι να τρεχει μαλιστα κ την εχω ελευθερη στο παρκο..τρεχω πρωτη να την κρατησω γιατι ορμαει.
    οταν την πλησιαζουν παιδακια..τους λεω "δαγκωνει" ... οποτε κ αυτα φοβουνται κ φευγουν.
    εχιε αναπτυξει οπως μας ειπε ο γιατρος αυτη την συμπεριφορα επειδη μεγαλωσε με ροτβαιλερ κλεισμενη μαζι του σε ενα κηπακι το οποιο ηταν πολυ αγριο..
    οποτε κ τα τσισα της τα κανει σηκωνοντας το ποδαρακι ενω ειναι θηλυκια..αποδειξη περιτρανη το οτι οπως μαθεις το σκυλακι σου...ετσι παει..
    την αλλη που την πηραμε κουταβι κ την μαθαμε ολο με χαδια..δεν ξερει καν οτι εχει δοντια για δαγκωμα..
    μηδεν στοιχεια επιθετικοτητας..
    αλλα την αγαπω πολυ παρολλο που ειναι επιθετικη..απλα προσεχω για να μην εχω θεματα..κ ειναι κ μια σταλια 7 κιλα!..
    μια φορα δαγκωσε ενα πακιστανο στην παραλια..εχει θεμα με τους πακιστανους κ τους αθιγγανους προφανως απο την βαρια μυρωδια τους , τους καταλαβαινει..ο πακιστανος μας ζητησε βιβλιαριο υγειας( κ καλα εκανε για μενα ο ανθρωπος) κ μας ρωταγε αν εχιε κανει τα εμβολια της..
    ευτυχως το ειχαμε μαζι μας κ λυθηκε το θεμα...
    λυπηθηκα πολυ...αλλα τι να κανω?οσο κ να το προσεχω καποια στιγμη η μαλακια μπορει να γινει..
    αλλα με παιδια ποτε δνε την αφηνω μονη!!! τα ματια μου ειναι 14!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παντως στην προκειμενη δεν θα σκοτωνα τα ζωα..διοτι πραγματικα δεν φταινε αυτα...φταιει εκεινος που δεν πηρε σωστα μετρα προστασιας..κ οι γονεις του παιδιου πιστευω εχουν ενα μεριδιο..οταν ακουσα οτι το ειχαν αφησει μοναχο του στον κηπο..κ αυτοι καπως ηταν αλλου το μυαλο τους.
    αν ειχαν το παιδι απο κοντα δεν θα συνεβαινε κατι τετοιο..
    αλλα τι να πουν κ τωρα οι ερμοι οι ανθρωποι. εχουν τον πονο τους...
    τα σκυλια δεν θα μπορουσα μετα να τα κρατησω για ψυχολογικους κυριως λογους..θα μου θυμιζαν συνεχεια το περιστατικο..οποτε θα τα εδινα σε καποιον ο οποιος θα μπορουσε να τα εκπαιδευσει..
    σιγουρα ομως δεν θα τα κραταγα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Εμάς η δική μας , η Ρότυ έγινε επιθετική με τα σκυλιά παρόλο που από μικρή την κοινωνικοποιήσαμε αρκετά μαζί τους! Στις βόλτες μας την άφηνα να παίζει με άλλα σκυλιά και όλο αγκαλιές και χάδια ήτανε από κουτάβι! Είναι το σκυλί να μην το έχει μέσα του λέω εγώ! Μην τα ρίχνουμε όλα στους ιδιοκτήτες πάντα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν το πολυπιστευω αυτο που λες συμπαθα με..στανταρ εγινε καποιο λαθος...μη ξεχνας οτι ο ναθρωπος μπορει να δαμασει κ το πιο αγριο θηριο..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    δεν το πολυπιστευω αυτο που λες συμπαθα με..στανταρ εγινε καποιο λαθος...μη ξεχνας οτι ο ναθρωπος μπορει να δαμασει κ το πιο αγριο θηριο..
    Δεν ξέρω ειλικρινά, αλλά όταν το είπα αυτό σε έναν εκτροφέα μου είπε ότι έβγαλε το απωθημένο του το σκυλί αυτό που έκρυβε μέσα του! Εγώ προσπάθησα πολύ να το κάνω φιλικό με άλλα σκυλιά αλλά δεν τα κατάφερα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    παντως στην προκειμενη δεν θα σκοτωνα τα ζωα..διοτι πραγματικα δεν φταινε αυτα...φταιει εκεινος που δεν πηρε σωστα μετρα προστασιας..κ οι γονεις του παιδιου πιστευω εχουν ενα μεριδιο..οταν ακουσα οτι το ειχαν αφησει μοναχο του στον κηπο..κ αυτοι καπως ηταν αλλου το μυαλο τους.
    αν ειχαν το παιδι απο κοντα δεν θα συνεβαινε κατι τετοιο..
    αλλα τι να πουν κ τωρα οι ερμοι οι ανθρωποι. εχουν τον πονο τους...
    τα σκυλια δεν θα μπορουσα μετα να τα κρατησω για ψυχολογικους κυριως λογους..θα μου θυμιζαν συνεχεια το περιστατικο..οποτε θα τα εδινα σε καποιον ο οποιος θα μπορουσε να τα εκπαιδευσει..
    σιγουρα ομως δεν θα τα κραταγα...

    Σε αλλες χωρες αν ενας σκυλος δαγκασει ανθρωπο το πηγαινουν κατευθειαν για ευθανασία, ποσο μαλλον αν σκοτώσει παιδι. δεν ξερω αν ισχυει αυτο στην ελλαδα.
    Που να παει το μυαλο τους εκει. πως μπορουσαν εστω και να φανταστουν κατι τετοιο οι ανθρωποι.
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    υπάρχει μια παροιμία "Μ' όποιο δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις"
    Μια ξαδέλφη μου έχει ροτβάιλερ και όχι μόνο δεν είναι άγριο αλλά είναι στην "κυριολεξία" πρόβατο.
    Σε κάθε περίπτωση ποτέ δεν φταίνε τα ζώα, αλλά οι προβληματικοί ιδιοκτήτες τους

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Αυτο δεν διαφερει απο τους ανθρωπους. Αν ενα αγορακι καποιος το βιαζει απο μικρό υπάρχει μεγαλη πιθανότητα να βιασει και αυτό παιδάκια όταν μεγαλώσει. Αν ενα παιδάκι ο πατέρας του σκοτωσει την μητέρα του μπροστά του, υπάρχει μεγαλη πιθανότητα το παιδάκι αυτό να σκοτωνει ανθρώπους όταν μεγαλώσει. Αν ενα παιδάκι εχει γονείς που είναι κλεφτες μπορεί και αυτό να αρχίσει να κλέβει....
    Ολοι μας είμαστε tabula rasa (λευκός πίνακας, στα λατινικα). Αρα τι σημαίνει αυτό;! Επειδη τους το έμαθαν δεν πρεπει να μπουν φυλακη (ή ειδικα στην πρωτη περιπτωση να τους εκτελέσουν) επειδη δεν φταινε αυτοι;
    Αν ενας σκυλος δαγκάσει το λαιμο του παιδιου σου και στο σκοτωσει θα πεις ελα μωρε δεν πειραζει, τι φταιει το ζωντανο, ετσι του μαθανε, θα κανω αλλο παιδι;
    Ή θα το σκοτωσεις με τα ιδια σου τα χερια και δοντια. Εγω προσωπικα αν είχα ενα παιδι και ενας ανθρωπος ή ζωο ή οτιδηποτε αλλο, του έκανε κακο δεν θα καθόμουν να το συζητησω....
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Quote Originally Posted by archangel View Post
    Σε αλλες χωρες αν ενας σκυλος δαγκασει ανθρωπο το πηγαινουν κατευθειαν για ευθανασία, ποσο μαλλον αν σκοτώσει παιδι. δεν ξερω αν ισχυει αυτο στην ελλαδα.
    Που να παει το μυαλο τους εκει. πως μπορουσαν εστω και να φανταστουν κατι τετοιο οι ανθρωποι.
    Σε πολλές χώρες ιδίως στα βαλκάνια στην Ρουμανία αν δεν κάνω λάθος τα σκυλιά τα στέλνουν σε ευθανασία ακόμη και όταν σκοτώσουν μια κότα. Και στο χωριό της μαμάς μου αν έκανε κάτι τέτοιο το σκοτώνανε παλιά! Πόσο μάλλον αν πρόκειται για ανθρώπινη ζωή!

    Δεν ξέρω, αλλά πολύ στενοχωρήθηκα από τότε που έμαθα αυτό το γεγονός σαν να το έκανε το δικό μου σκυλί ένα πράγμα! Εύχομαι να το ξεπεράσω γρήγορα γιατί τώρα βλέπω και με άλλο μάτι την Ρότυ μας!

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ποτε θαζ κανω παιδακι?
    By ελπις in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 06-06-2012, 19:25
  2. Το καημένο το παιδάκι!!!!!!!!!!!!
    By STORM LORD in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-04-2012, 15:05
  3. Υιοθέτησα παιδάκι απ την αιθιοπεία!!!
    By i-love-me in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 03-10-2011, 01:10
  4. Τη σκοτωσαν τα χαπια αδυνατισματος
    By πιεσμενη in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 05-09-2011, 11:25
  5. Υπουλη ασθενεια ρε παιδακι μου..
    By BenBen in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 04-02-2010, 14:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •