Παραλυση υπνου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352

    Παραλυση υπνου

    Καλησπερα παιδια μπορει να σας φανει λιγο γελοιο το θεμα αλλα θα το γραψω και ας γελασετε λιγακη :-ρ
    Λοιπον ςδω και ενα μηνα παθαινω μαλλον παραλυση υπνου ( οποτι εχω διαβασει στο ιντερνετ) σχεδον παντα σε ολη την ζωη μου ξυοναγα στις 4 το βραδ ωστε να ακουσω ολους του θορυβους του σπιτιου να βεβαιωθω οτι ολα ειναι ενταξη και πολυ απλα να ξανα κλεισω τα ματια μου για υπνο τον τελευταιο μηνα οζι μονο δεν συμβαινει αυτο ( δλδ κοιμαμαι συνεχομενα)αλλα το πρωι γυρω στις 5-6 παθαινω παραλυση υπνο για οποιον δεν ξερει τι ειναι αυτο ο εγκεφαλος ξυοναςι καταλαβαινεις οτι εχεις ξυονησει και οτι βλςπεις ονειρο αλλα τα ματια σου ειναι κλειστα και ονειρευεσε ακομα συν οτι δεν μπορεις να κουνηθεις
    Αυτο το πραγμα στην αρχη ηταν φοβηστικο μετα το συνηθησα αλλα δεν παυει να ειναι μια συμηθεια που απεχθανομαι καμια ιδεα πως να φυγει αυτη η μλκια?
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  2. #2
    Εαν προκειται για μια φυσιολογικη δραστηριοτητα του δικου σου εγκεφαλου, δε μενει παρα να την συνηθισεις και αυτην.
    Εαν ειναι μεμονωμενο ανα περιοδους που και κατι αλλο σου συμβαινει τοτε θελει μια ερευνα.

    Για το φαινομενο ειχε τυχει να διαβασω, δεν θυμαμαι και πολλα. Εαν στην χωρα μας κανανε με χαμηλο κοστος ελεγχο λειτουργειας εγκεφαλικης δραστηριοτητας τη νυχτα, θα πηγαινα να δω τι φαση, οπως κανουν την εξεταση ας πουμε για την απνοια και σου λενε αποτελεσματα.


    Νομιζω προσωπικα ειχα παθει μια φορα κατι παρεμεφερες αλλά ειχα δει και εφιαλτη και ηταν σοκαριστικο. Να αισθανομαι τον μηδαμινο ελεγχο κινησιολογικα αλλα νοητικα να επεξεργαζομαι οτι βρισκομαι μαλλον μεσα σε ονειρο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Εγω απλα περιμενω να ξυπνησω βριζοντας απο μεσα μου ....
    Τι ειναι η απνοια?
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  4. #4
    Οι καπνιστες, κατα τη διαρκεια του υπνου δεν παιρνουν οσο οξυγονο χρειαζονται και ξυπνανε κομματια. Εαν το εχει καποιος αυτο πρεπει να μεινει σε ενα χωρο και να τον παρακολουθησουν για να το επιβεβαιωσουν.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Ααα μαλιστα το ιδιο ομως δεν συμβαινει και με βουλομενη μυτη πχ? η οχι?
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  6. #6
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Οι καπνιστες, κατα τη διαρκεια του υπνου δεν παιρνουν οσο οξυγονο χρειαζονται και ξυπνανε κομματια. Εαν το εχει καποιος αυτο πρεπει να μεινει σε ενα χωρο και να τον παρακολουθησουν για να το επιβεβαιωσουν.
    Καπνίστρια?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Πάτα εργαστήριο ύπνου έχει σε κάθε νοσοκομείο κάθε μεγάλης πόλης πας κοιμάσαι ένα βράδυ στο νοσοκομείο και σε βάζουν κάτι καλώδια και βλέπουν πως κοιμάσαι αυτό είναι το ιατρικό ή άλλη μαλάκια που κυκλοφορεί είναι τα γουεραμπολς είναι κάτι γκάτζετ που σου λένε το επίπεδο φυσικής δραστηριότητας σου και βλέπουν και την ποιότητα ύπνου σου κόστος από εκατό μέχρι τριακόσια ευρώ τα επαγγελματικά κι άμα πάρεις κανένα να μας πεις πως λειτουργεί γιατί τα ζηλεύω αν και δεν τα χουν πολλοί πάτα wearables έχουν όλες οι εταιρείες
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Πάτα εργαστήριο ύπνου έχει σε κάθε νοσοκομείο κάθε μεγάλης πόλης πας κοιμάσαι ένα βράδυ στο νοσοκομείο και σε βάζουν κάτι καλώδια και βλέπουν πως κοιμάσαι αυτό είναι το ιατρικό ή άλλη μαλάκια που κυκλοφορεί είναι τα γουεραμπολς είναι κάτι γκάτζετ που σου λένε το επίπεδο φυσικής δραστηριότητας σου και βλέπουν και την ποιότητα ύπνου σου κόστος από εκατό μέχρι τριακόσια ευρώ τα επαγγελματικά κι άμα πάρεις κανένα να μας πεις πως λειτουργεί γιατί τα ζηλεύω αν και δεν τα χουν πολλοί πάτα wearables έχουν όλες οι εταιρείες
    Εδω δεν εχω κοιμηθει σε νοσοκομειο με ναρκωση θα κοιμηθω και χωρις ? μεσα στο νοσοκομειο? ΠΟΤΕ καλυτερα να μεινω με αυτο τους φοβαμαι τους γιατρους.....
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Πάρε το γκάτζετ τότε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Προσωπικα δεν το εχω παθει ποτε αλλα εχω ακουσει πολλες φορες για αυτο. Παρατηρησα πως συμβαινει πιο πολυ σε νεο κοσμο που δεν κοιμαται σωστα. Δεν ειναι κατι, απλα το σωμα μας "παραλυει" στη φαση του υπνου που βλεπουμε ονειρα για να μην τραυματιστουμε ενω τα βλεπουμε. Ε σε αυτο που παθαινεις το μυαλο εχει ξυπνησει αλλα εχει αργησει απο λαθακι ο εγκεφαλος να δωσει το σημα οτι ξυπνησες και στο σωμα. Ισως αυτη η επιγνωση σε βοηθουσε να το βιωνεις πιο χαλαρα και ψυχραιμα οταν συμβαινει...επισης λενε πως το παθαινεις πιο πολυ οταν κοιμασαι ανασκελα. Αν κοιμοσουν σε αλλη σταση οι πιθανοτητες θα ηταν πιο μικρες. Αν ονειρευεσαι ακομα, εχεις δοκιμασει να ελεγξεις το ονειρο σου; Το λεγομενο lucid dreaming? Εγω θα το ηθελα αλλα δεν μπορω, παιζει να εισαι τυχερη :P

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Προσωπικα δεν το εχω παθει ποτε αλλα εχω ακουσει πολλες φορες για αυτο. Παρατηρησα πως συμβαινει πιο πολυ σε νεο κοσμο που δεν κοιμαται σωστα. Δεν ειναι κατι, απλα το σωμα μας "παραλυει" στη φαση του υπνου που βλεπουμε ονειρα για να μην τραυματιστουμε ενω τα βλεπουμε. Ε σε αυτο που παθαινεις το μυαλο εχει ξυπνησει αλλα εχει αργησει απο λαθακι ο εγκεφαλος να δωσει το σημα οτι ξυπνησες και στο σωμα. Ισως αυτη η επιγνωση σε βοηθουσε να το βιωνεις πιο χαλαρα και ψυχραιμα οταν συμβαινει...επισης λενε πως το παθαινεις πιο πολυ οταν κοιμασαι ανασκελα. Αν κοιμοσουν σε αλλη σταση οι πιθανοτητες θα ηταν πιο μικρες. Αν ονειρευεσαι ακομα, εχεις δοκιμασει να ελεγξεις το ονειρο σου; Το λεγομενο lucid dreaming? Εγω θα το ηθελα αλλα δεν μπορω, παιζει να εισαι τυχερη :P
    Το ελενχο το ονειρο μου( εξασκηση θες δεν ειναι δυσκολο) και επισεις δεν κινουμε οταν το παθαινω ( εβαλα καμερα και το διαπιστωσα) και κατι αλλο εγω που κοιμαμαι κουλουριασμενη γτ το παθαινω?γτ??????? :-ρ
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by arntaben View Post
    Το ελενχο το ονειρο μου( εξασκηση θες δεν ειναι δυσκολο) και επισεις δεν κινουμε οταν το παθαινω ( εβαλα καμερα και το διαπιστωσα) και κατι αλλο εγω που κοιμαμαι κουλουριασμενη γτ το παθαινω?γτ??????? :-ρ
    Χαχα δεν ξερω τι να σου πω για τη σταση υπνου, εισαι τυχερη περιπτωση :P
    Ε αντι να ανησυχεις γιατι απλα δεν ελεγχεις το ονειρο σου να φχαριστηθεις; Εμενα διασκεδαστικο μου φαινεται...αν δες να βγεις απο αυτη τη κατασταση πιο γρηγορα λενε και πως ισως βοηθαει το να κουνησεις λιγο οτι κουνιεται...τα δαχτυλα των ποδιων σου πχ λιγακι...η τα ματια σου...καποιον μικρο μυ για να παρει μπρος και το υπολοιπο σωμα...το εχεις δοκιμασει να συγκεντρωθεις σε κατι τοσο μικρο πρωτα; Αν οχι καντο...δεν ξερω τι αλλη συμβουλη να σου δωσω :P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Κοιτα εγω οταν καταλαβαινω πως ειμαι σε αυτη την κατασταση βριζω απομεσα μου χαχαχα
    Λες η σταση να ειναι το οδιο παραδειγμα με την βροχη δλδ οταν θες να βρεξει πλενεις το αυτοκινητο σου?( θα κοιμαμαι ανασκελα απο δω και περα σαν την μουμια)
    Οσο για το οτι κουνιετε σου εχουν κανει ποτε ναρκωση σε νοσοκομειο? εγω παντως οτι μου κανανε αυτο προσπαθουσα να κανω μεχρι που εγιναν ολα π.....α
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    arntaben δε ξέρω αν λέμε το ίδιο πράγμα...Εγώ κάποιες φορές εκεί που κοιμάμαι,ξαφνικά ξυπνάω αλλά χωρίς να ξυπνάω..Ενα πράγμα σαν να είμαι έξω απο το σώμα μου για μερικά δευτερόλεπτα και να με παρακολουθώ.Αυτό κρατάει μερικά δευτερόλεπτα μόνο και μετά ξυπνάω κανονικά.Σε αυτή την φάση δε μπορώ να ελέγξω αν θα ξυπνήσω ή όχι.Απλά μετά απο λίγο ξυπνάω κανονικά.Είναι μια περίεργη αίσθηση και δε ξέρω αν λέμε το ίδιο πράγμα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    arntaben δε ξέρω αν λέμε το ίδιο πράγμα...Εγώ κάποιες φορές εκεί που κοιμάμαι,ξαφνικά ξυπνάω αλλά χωρίς να ξυπνάω..Ενα πράγμα σαν να είμαι έξω απο το σώμα μου για μερικά δευτερόλεπτα και να με παρακολουθώ.Αυτό κρατάει μερικά δευτερόλεπτα μόνο και μετά ξυπνάω κανονικά.Σε αυτή την φάση δε μπορώ να ελέγξω αν θα ξυπνήσω ή όχι.Απλά μετά απο λίγο ξυπνάω κανονικά.Είναι μια περίεργη αίσθηση και δε ξέρω αν λέμε το ίδιο πράγμα.
    Αυτο λεγετε μορα το εχω παθει 4 φορες καταφερα να το διωξω γαυγιζοντας ( μην γελασεις) γτ μετα γαυγισε και ο σκυλος μου ( κοιματε στο κρεβατι μου)!και ετσι ξυοναγα
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Διαταραχές υπνου
    By Cyn8ia in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 11
    Last Post: 22-07-2015, 19:47
  2. Μελέτη ύπνου
    By tasos_slo in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 4
    Last Post: 19-06-2015, 17:28
  3. παράλυση
    By todestrieb in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 05-01-2014, 20:17
  4. Παράλυση
    By Σωτηρης1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 14-09-2007, 05:29
  5. ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ Κ ΠΑΡΑΛΥΣΗ ΥΠΝΟΥ
    By Nostras in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 10
    Last Post: 19-09-2005, 21:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •