Ψυχοσωματικά (στόμα) + κατάθλιψη + άγχος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    Σήμερα πέρασα μια φρικτή ημέρα στη δουλειά με το εσωτερικό τρέμουλο που κάποιοι ξέρετε καλά. Γύρισα σπίτι και ξάπλωσα γιατί πονάω ξανά στη γνάθο δεξιά κοντά στο αυτί, στα δόντια της περιοχής και στο κεφάλι. Έφαγα νιώθοντας ότι δεν μπορώ να μασήσω σωστά και ότι δεν ελέγχω τις κινήσεις του στόματός μου. Έχω το μούδιασμα και μια πικρή γεύση για δευτερόλεπτα που κάνει χειρότερα τα πράγματα. Τι μου προτείνετε... ακόμα έναν νευρολόγο ή ψυχίατρο...; Προλαβαίνω ή να μου φορέσουνε την λευκή ρομπίτσα να τελειώνουμε...;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Βρε μηπως εχεις αλλαξει την ομοιοσταση αου εγω ειχα τρεμολου παντως οταν ειχε γινει αυτο ουτε να μασησω μπορουσα
    Οσο για την τελευταια ερωτηση προτειμησε κατι σε πολυχρομο ακουσα οτι ειναι της μοδας το λευκο ειναι ξεπερασμενο :-ρ
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Η γναθος σου περιεγραψε μου τι παθαινει...νιωθεις μια δυσκαμψια ειπες και προβλημα στη μασηση, πονο κοντα στο αυτι (μπροστα υποθετω, στην αρθρωση εκει που ενωνεται η κατω γναθος με την ανω) και γενικα μια απροσδιοριστη ενταση/πονο σε ολη τη μασητικη περιοχη του προσωπου σου και στους κροταφους σωστα; Σου ειπα και χτες τι μπορει να ειναι εν μερει...δεν μπορω να ειμαι σιγουρη αλλα γιατι δεν το κοιτας; Δοκιμασε να ανοιξεις λιγο το στομα σου χαλαρα (κρεμασε το) ενω καθεσαι ισια και πιεσε πολυ ελαφρια και στις δυο πλευρες του προσωπου σου απο διπλα απο τα αυτια προς τα κατω (προς τη γναθο)...σε ανακουφιζει εστω ελαχιστα;

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    Έχεις καταλάβει και την φύση και την θέση του προβλήματος. Ούλα, δόντια, γνάθος, ακόμα και η περιοχή της μαλακής υπερώας (σ' έχασα...?) κοντά στην δεξιά αμυγδαλή πονάνε μονόπλευρα σαν να τα πιέζει κάποιος με δύναμη. Και συχνά υπάρχει κλικ στην άρθρωση όταν ανοίγω το στόμα μου. Αυτό που έχω προσέξει είναι ότι έχει έναρξη, κορύφωση (η ρομπίτσα που λέγαμε) και ύφεση. Έχω πάει σε ΩΡΛ - γναθολόγο - στοματολόγο και η απάντηση είναι παυσίπονα, μυοχαλαρωτικά, αντιφλεγμονώδη. Ο.Κ. αλλά μπορεί όλος αυτός ο πόνος να οφείλεται σε άγχος (που σίγουρα έχω και δεν μπορώ να κοντρολάρω)..; Και γιατί πάσχει μόνο η μια πλευρά και όχι η άλλη...;
    Αυτά... και να σου πω: ευχαριστώ που ασχολείσαι...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Τι ευχαριστεις για αυτο ειμαστε εδω στο φορουμ να ανταλλαζουμε εμπειριες...δεν μπορω να σου πω που τελειωνουν τα ψυχοσωματικα σου απο τη καταθλιψη και το αγχος σου και που αρχιζει το οργανικο θεμα, ισως δεν ειναι ιδια περιπτωση, ωστοσο μπορω να σου μιλησω για αυτο το θεματακι με τη γναθο το τονιζω ΑΝ ειναι αυτο που εχεις...
    Τα περισσοτερα συμπτωματα που περιγραφεις παντως και εχουν να κανουν με τη περιοχη της πλευρας του προσωπου μοιαζουν αρκετα με γναθοπροσωπικο συνδρομο/συνδρομο γναθοκροταφικης αρθρωσης που εχω κι εγω, για αυτο στο λεω μηπως φταιει και αυτο.
    Καταρχην αυτο το συνδρομο εχει και οργανικα αιτια (φθορα στην αρθρωση, ταση στους μασητικους μυς) και ψυχολογικα (αγχος και στρες). Αυτο με το κλικ οταν ανοιγεις το στομα ειναι αλλο ενα συμπτωμα...οταν κοιμασαι η και γενικα τριζεις τα δοντια σου μεταξυ τους; Ειπες εχεις και προβλημα συγκλισης, δεν βολευονται τα δοντια στο στομα σου...ε; Ολα οσα περιγραφεις εκτος απο το καψιμο και την ενοχληση στα ουλα και τη πικρη γευση ειναι συμπτωματα αυτου του συνδρομου που σου λεω παντως. Αυτα τα περισσια μπορει να ειναι οντως ψυχοσωματικα απο ολη την υπολοιπη κατασταση που βιωνεις και το αγχος σου...αν υπαρχει ομως η παραμικρη πιθανοτητα να ειναι αυτο που σου λεω ειναι κριμα να ταλαιπωρεισαι, για αυτο επεμενα λιγακι.
    Δυστυχως ΑΝ ειναι αυτο δεν υπαρχει συγκεκριμενη θεραπεια μια και εξω, για αυτο και οι γιατροι ισως να μην σου ελεγαν πολλα πολλα, ωστοσο υπαρχουν πολλοι τροποι διαχειρησης ωστε να μην επηρεαζεται η ποιοτητα ζωης του ατομου και να ειναι σαν να μην εχει τιποτα και ειναι βλακες που δεν σε ενημερωσαν καταλληλα ΑΝ ειναι αυτο. Πρεπει να βρεις καποιον να σε διαγνωσει και να σε ενημερωσει σωστα. Ναι η ευκολη λυση ειναι τα μυοχαλαρωτικα και τα αντιφλεγμονωδη...μετα το αλλο οπλο του ατομου ειναι η γνωση.
    Στην ουσια οσο αγχωνεται και στρεσαρεται το ατομο τοσο περισσοτερο καταπονει την αρθρωση στη γναθο του και τοσο πιο πολλη πιεση ασκειται στους μασητικους μυς και τους μυς του προσωπου (δεν εχεις δει οταν σφιγγει τα δοντια καποιος πως τιναζονται λιγο οι μυς στα μαγουλα κοντα στα αυτια; Ε αυτο).
    Μετα προκυπτουν πονος και ενοχληση στη καταπονημενη αρθρωση η τους πονεμενους μυς και αυτο με τη σειρα του κανει το ατομο να αγχωνεται οτι θα πονεσει στην γναθο και τελικα το αγχος να τον κανει να ποναει οντως και ουτω καθεξης, φαυλος κυκλος. Αυτος ο κυκλος μπορει να σπασει μονο αν ξερεις τι ακριβως συμβαινει στη γναθο σου και ηρεμησεις λιγο με την επιγνωση...δυστυχως η ενταση στο προσωπο θα αρχισει να φευγει μονο οταν να παψεις να φοβασαι οτι να τη ερχεται...επισης να σε ρωτησω το αλλο, η κατω γναθος σου οταν σε κοιταμε απο το πλαι, ειναι ισως λιιγο πιο μεσα απο την πανω; Αν ειναι ετσι και αν τα πανω μπροστινα δοντια σου ειναι μπροστα απο τα κατω δοκιμασε να μην ακουμπουν τα πανω με τα κατω δοντια σου οταν εχεις κλειστο στομα...απλα ασε τη κατω γναθο να κρεμεται ελευθερα στη θεση που αισθανεσαι πιο ανετη...αυτο μπορει να ανακουφισει την ενταση στους μυς του προσωπου σου λιγο...εγω εχω μαθει να ζω ετσι χρονια. Παλια κλειδωναν τα σαγονια μου σα του πιτμπουλ και δεν μπορουσα καν να ανοιξω το στομα μου...η καμια φορα δεν μπορουσα να ανοιξω το στομα αρκετα, μαζι με ολα τα αλλα συμπτωματα που εχεις εσυ. Εκλαιγα μερονυχτα, ενιωθα αναπηρη. Με τον καιρο οσο εμαθα να το διαχειριζομαι χαλαρωσε το πραγμα ομως και τωρα ειμαι καλα, εχω πολυ καιρο να παθω κατι αναλογο, ζω χωρις τα συμπτωματα πια απλα θελει να το διαχειριζεσαι.
    Τι αλλο...περα απο τα κολπα που σου περιεγραψα παραπανω ( μην αγχωνεσαι οτι θα πονεσεις γιατι αυτο προκαλει τον πονο,σπασε τον φαυλο κυκλο, χαλαρωσε τη κατω γναθο αστη να κρεμεται σε ξεκουραστη θεση οταν εχεις κλειστο στομα αντι να κλεινεις τα δοντια κανονικα, το μασαζακι που σου ειπα) φυσικα χρειαζεται προσοχη στο μασημα τις τροφες που επιλεγεις κλπ...
    Δηλαδη οχι τσιχλες, οχι σπορια, οχι οτιδηποτε μασουλαμε χωρις λογο και χωρις να ειναι θρεπτικο, οχι σκληρα παξιμαδια, δεν ανοιγουμε συσκευασιες με τα δοντια, δεν ανοιγουμε πολυ οταν χασμουριομαστε και για να ευθυμησουμε και λιγο να σου πω πως εμενα η γιατρος μου ειπε οχι πιπες χαχαχαχα
    Τωρα ως προς το γιατι πασχει η μια πλευρα και οχι η αλλη δεν ξερω, ισως εχεις θεμα μονο στη μια πλευρα. Επισης συνηθως αν υπαρχει θεμα στη μια πλευρα παιζει να υπαρχει και στην αλλη απλα να μην εκδηλωνεται/να μην μας ενοχλει...εγω για χρονια ειχα στη μια πλευρα, μετα επαθα στην αλλη και μετα ησυχασα.

    Παντως εγω ακομα πιστευω οτι αξιζει μια βολτα σε ενα γναθοχειρουργο, οχι γναθολογο, εχει διαφορα. Καλα δεν θα σε χειρουργησει αλλα θα κοιταξει την ανατομια της γναθου σου πιο καλα, θα σε ψηλαφησει, θα κανετε καμια ακτινογραφια (αν και αυτη δεν δειχνει παντα)...παιζει ρολο το να πεσεις σε καλο γναθοχειρουργο που θα σου εξηγησει πως και τι. Εγω ειχα βρει εναν που καθοταν και μου τα εξηγουσε με ενα πλαστικο ανατομικο δειγμα κρανιου/γναθου. Βεβαια ειναι καθηγητης κι ολας, ειχε ορεξη, δεν την εχει οποιος κι οποιος. Και εμενα μεχρι να τον βρω μου ειχαν πει "απλα θα ζεις ετσι τωρα". Οποτε μην πτοεισαι δες το λιγο. Σε ποια πολη μενεις; Αν ειναι η ιδια θα σου πω ονομα.
    Αν δεν ειναι τωρα ουτε αυτο λυση τι να σου πω, ψαξ'το με τα ψυχολογικα αιτια παραπανω, καλο κουραγιο σου ευχομαι!

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    Θα το ψάξω ξανά και θα βρω την λύση, σ' ευχαριστώ. Θα χρειαστώ μάλλον και ψυχιατρική - ψυχολογική βοήθεια. Έχω παραγγείλει και αρχίζω σήμερα ένα συμπλήρωμα διατροφής που μου συστήσανε με ω3 epa 500 γιατί νιώθω πολύ κουρασμένος, πολύ αγχωμένος και δεν μπορώ να ανταπεξέλθω στις καθημερινές μου υποχρεώσεις. Ελπίζω να βοηθήσει λίγο. Θα δείξει...

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    10
    Καλησπέρα. Έχω τα ιδια συμπτώματα. Τελικά τι βρήκες?

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    10
    Υποφέρω εδώ και μήνες. Βρήκες άκρη?

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    10

    Πονος γναθος, δοντια, ζαλάδα

    Σας παρακαλώ ας μου απαντήσεις κάποιος.... potis 74 τι έχεις τελικά? Έχω τα ίδια συμπτωματα. Δώσε μου ένα email να μιλήσουμε

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Γεια σας ! Καλέ τι υπέρ ανάλυση υπάρχει εδώ! Μπράβο !!!! Έχω και εγώ παρόμοια συμπτώματα . Τριζω τα δόντια μου στον ύπνο και γενικά είμαι αγχωδης χαρακτήρας ! Επίσης οι πάνω μου φρονιμητες είναι στη φάση που ανατέλλουν . έχω και πανοραμική και βγαίνουν ίσιοι παλι καλά . Λέτε να επιβαρύνει το πρόβλημα αυτό ; Ακούω και στο χασμουρητό κυρίως κρακ κρακ κ καμία φορά όταν μιλάω . Η οδοντίατρος που απευθύνθηκα μου είπε για κροταφογναθικο σύνδρομο αλλά δε με ψιλαφησε . Είπε ότι και τα μουδιάσματα που κάνω είναι από το τρίξιμο των δοντιών ... Εγώ άστα τι βάζω με το που νιώθω μούδιασμα στο μυαλό μου ! Το σιχαίνομαι αυτό το σύμπτωμα . ελπίζω ο νάρθηκας νυχτος που μου έφτιαξε να κάνει δουλειά .....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Καί εγώ τά ίδια. Καί με αυτόν που ξεκίνησε τη συζήτηση πριν πέντε χρόνια καί με εσένα περίπου. Τό άγχος βγαίνει στον ύπνο καί είναι πρόβλημα. Περαστικά!
    Quote Originally Posted by Sokolat29 View Post
    Γεια σας ! Καλέ τι υπέρ ανάλυση υπάρχει εδώ! Μπράβο !!!! Έχω και εγώ παρόμοια συμπτώματα . Τριζω τα δόντια μου στον ύπνο και γενικά είμαι αγχωδης χαρακτήρας ! Επίσης οι πάνω μου φρονιμητες είναι στη φάση που ανατέλλουν . έχω και πανοραμική και βγαίνουν ίσιοι παλι καλά . Λέτε να επιβαρύνει το πρόβλημα αυτό ; Ακούω και στο χασμουρητό κυρίως κρακ κρακ κ καμία φορά όταν μιλάω . Η οδοντίατρος που απευθύνθηκα μου είπε για κροταφογναθικο σύνδρομο αλλά δε με ψιλαφησε . Είπε ότι και τα μουδιάσματα που κάνω είναι από το τρίξιμο των δοντιών ... Εγώ άστα τι βάζω με το που νιώθω μούδιασμα στο μυαλό μου ! Το σιχαίνομαι αυτό το σύμπτωμα . ελπίζω ο νάρθηκας νυχτος που μου έφτιαξε να κάνει δουλειά .....

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    15
    Καλησπερα σας,επειδη εδω και χρόνια υποφέρω απο πόνο κατω απο τη γνάθο,στον διγαστωρ υπαρχει καποιος που να εχει κατι παρόμοιο;ουτε το μασελακι βοήθησε ουτε μυοχαλαρωτικά. Πονάω συνεχομενα και πολυ έντονα. Λες και υπαρχει κάποιους που με σφίγγει η λες και υπαρχει καποιο αγκάθι που με τρυπάει. Ευχαριστω

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Άγχος,ψυχοσωματικα,ζαλάδες
    By Peach in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-07-2014, 03:21
  2. Άγχος,κατάθλιψη και ψυχοσωματικά?
    By ifeelblue22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 26-05-2014, 17:09
  3. Αγχος και κατάθλιψη και ψύχοσωματικα
    By Δημήτρης89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-12-2012, 20:47
  4. Ψυχοσωματικά και άγχος
    By Panos267 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-09-2012, 15:57
  5. Εντονη καταθλιψη και ψυχοσωματικα :(
    By jimmaster in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 03-04-2012, 01:58

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •