Ψυχοσωματικά (στόμα) + κατάθλιψη + άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18

    Ψυχοσωματικά (στόμα) + κατάθλιψη + άγχος

    Καλησπέρα. Πρωτάρης στο forum - παρακαλώ για την επιείκεια και την αγάπη σας...!!!
    Πριν ένα χρόνο άρχισα να νιώθω μια πίεση στην δεξιά πλευρά της γνάθου σαν ένα χέρι να μου πιέζει δόντια, νεύρα, μυς. Μια συνεχής ενόχληση και κούραση. Παράλληλα πολύ πρωινό ξύπνημα χωρίς λόγο. Σε συγκεντρώσεις με φίλους άρχισα να νιώθω απόμακρος, νευρικός. Μετά άρχισα να κλείνομαι στο σπίτι και πολλά άλλα που οι περισσότεροι ξέρετε από πρώτο χέρι. Να πάω σε γιατρούς σκέφτηκα να γίνω καλά. Πήγα σε πολλούς, κανείς δεν με βοήθησε. Έχω οικογένεια που με χρειάζεται ξανασκέφτηκα, να πάω σε ψυχίατρο, νευρολόγο. Δυο μήνες malicon (seropram) και άλλους δύο zoloft με πολλές παρενέργειες, έγινα χειρότερα. Τώρα 4 περίπου μήνες χωρίς φάρμακα. Η πίεση στη δεξιά γνάθο, το μούδιασμα των πίσω δοντιών, οι σπασμοί και ο πόνος, το κάψιμο σε γλώσσα και χείλος καλά κρατούν... Υπάρχει κάποιος που έχει τέτοιου είδους ή παρόμοια συμπτώματα...; Υπάρχει λύση...;
    Ευχαριστώ. Φιλιά + δύναμη...

  2. #2
    το potis ειναι απο το ποτης? εχει κανει ελεγχο στομαχικου πεχα? οτιδηποτε?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    Όχι... καμία σχέση με ποτό ή καταχρήσεις οποιουδήποτε είδους - υποκοριστικό ονόματος είναι. Κάπνιζα μόνο αλλά το έκοψα λίγους μήνες πριν καταρρεύσω (νομίζω ότι για μένα λειτουργούσε λίγο αγχολυτικά και απλά μετά δεν μου έμεινε τίποτα να ξεδίνω).
    Δεν έχω κάνει γαστροσκόπιση γιατί δεν έχω καούρες και καψίματα στο στήθος. Είναι μια δυσκαμψία περισσότερο της δεξιάς γνάθου, αισθάνομαι τα δόντια άβολα, πονάνε κάποια στιγμή χωρίς οδοντιατρικό πρόβλημα, μουδιάζουν όπως προείπα και τις περισσότερες φορές έχω νευρόπονους σε κρόταφο, αυχένα, αυτί.
    Ένα μπερδεμένο κουβάρι δηλαδή....
    Last edited by potis74; 22-05-2016 at 02:12.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by potis74 View Post
    Καλησπέρα. Πρωτάρης στο forum - παρακαλώ για την επιείκεια και την αγάπη σας...!!!
    Πριν ένα χρόνο άρχισα να νιώθω μια πίεση στην δεξιά πλευρά της γνάθου σαν ένα χέρι να μου πιέζει δόντια, νεύρα, μυς. Μια συνεχής ενόχληση και κούραση. Παράλληλα πολύ πρωινό ξύπνημα χωρίς λόγο. Σε συγκεντρώσεις με φίλους άρχισα να νιώθω απόμακρος, νευρικός. Μετά άρχισα να κλείνομαι στο σπίτι και πολλά άλλα που οι περισσότεροι ξέρετε από πρώτο χέρι. Να πάω σε γιατρούς σκέφτηκα να γίνω καλά. Πήγα σε πολλούς, κανείς δεν με βοήθησε. Έχω οικογένεια που με χρειάζεται ξανασκέφτηκα, να πάω σε ψυχίατρο, νευρολόγο. Δυο μήνες malicon (seropram) και άλλους δύο zoloft με πολλές παρενέργειες, έγινα χειρότερα. Τώρα 4 περίπου μήνες χωρίς φάρμακα. Η πίεση στη δεξιά γνάθο, το μούδιασμα των πίσω δοντιών, οι σπασμοί και ο πόνος, το κάψιμο σε γλώσσα και χείλος καλά κρατούν... Υπάρχει κάποιος που έχει τέτοιου είδους ή παρόμοια συμπτώματα...; Υπάρχει λύση...;
    Ευχαριστώ. Φιλιά + δύναμη...
    Ακριβως το ιδιο παθαινει και μια γνωστη μου κι εχω ακουσει και για αλλο ενα ατομο το ιδιο αν εχετε αποκλεισει καθε παθολογικο αιτιο και αυτο ειναι ψυχολογικο τοτε τι να πω...εδω δεν ειμαστε ειδικοι αλλα ισως να ειναι ψυχοσωματικο τονιζω αν το εχεις ψαξει πρωτα παθολογικα ετσι...ισως εισαι αγχωδης τυπος κι ολο αυτο το αγχος ξεσπαει εκει τι να πω μια λυση θα ηταν να μην το πολυσκεφτεσαι και απλα να ηρεμησεις το σιγουρο ειναι οτι αυτο το παθαινουν κι αλλοι απο οσο εχω ακουσει γιατι δεν επισκεπτεσαι και καποιον καλο ψυχολογο ισως εκει να βρεις μια ακρη πες τι σου συμβαινει γιατι αν ειναι ψυχολογικο ετσι θα το καταπολεμησεις ριζικα οχι μονο με χαπια αλλα να βρεις και την αιτια που το παθαινεις

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Το να υπάρχουν κάποιοι ακόμα με τα ίδια συμπτώματα είναι για κάποιον διεστραμμένο λόγο μια παρηγοριά. Ο ψυχολόγος είναι αυτό που κοιτάω τώρα αλλά χρειάζομαι κάποια σύσταση. Δεν μπορώ να εμπιστευτώ τον πρώτο τυχόντα. Είναι και τα λεφτά πολλά...
    Το χειρότερο είναι μια δυσκαταποσία που μου έχει προκύψει και που μου προκαλεί περισσότερο άγχος. Μασάω και καταπίνω από την αριστερή πλευρά, κανένα πρόβλημα, καμία ενόχληση. Καταπίνω από δεξιά και ο λαιμός μου γδέρνεται, η μπουκιά σαν να κολλάει και να χρειάζεται κόπος για να κατέβει, μπορεί να νιώσω και στο αυτί πόνο ή φαγούρα. Τι στο καλό, δεν μπορεί να το φαντάζομαι... Και γιατί δεν νιώθω το ίδιο και στην άλλη πλευρά; Οι 2 ΩΡΛ που έχω επισκεφτεί δεν βλέπουν κάτι ύποπτο. Που αλλού να πάω, σε τι ειδικότητα; Και το άγχος μεγαλώνει...

  6. #6
    Αυτο μου θυμιζει καπως

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D...BC%CE%BF%CF%85

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by potis74 View Post
    ; Οι 2 ΩΡΛ που έχω επισκεφτεί δεν βλέπουν κάτι ύποπτο. Που αλλού να πάω, σε τι ειδικότητα; Και το άγχος μεγαλώνει...
    Υπαρχει ειδικοτητα ' στοματολογος ' , ξερω εναν στην Αθηνα , Χαλανδρι ......

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    Όχι, από τα λίγα που ξέρω η νευραλγία τριδύμου έχει τρελό πόνο μικρής διάρκειας που σε φέρνει στα όριά σου - δεν το μπερδεύεις εύκολα. Σε στοματολόγο πήγα. Μόλις της είπα το ιστορικό με τα αντικαταθλιπτικά δεν το συζητούσε ότι ήταν θέμα άγχους και τίποτα άλλο. Με το ζόρι με εξέτασε.
    Για τα μπάζα γιατροί - μόνο τα λεφτά μας ξέρουν να ζητάνε. Έχω αποκτήσει πια μεγάλο θέμα με την φάρα τους γιατί ΔΕΝ ΑΚΟΥΝΕ. Στον αυτόματο βάζουν τις γνώσεις τους, γράφουν ένα δύο φάρμακα για να πούμε ότι κάτι κάνανε και έξω από την πόρτα.
    Last edited by potis74; 22-05-2016 at 15:35.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by potis74 View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Το να υπάρχουν κάποιοι ακόμα με τα ίδια συμπτώματα είναι για κάποιον διεστραμμένο λόγο μια παρηγοριά. Ο ψυχολόγος είναι αυτό που κοιτάω τώρα αλλά χρειάζομαι κάποια σύσταση. Δεν μπορώ να εμπιστευτώ τον πρώτο τυχόντα. Είναι και τα λεφτά πολλά...
    Το χειρότερο είναι μια δυσκαταποσία που μου έχει προκύψει και που μου προκαλεί περισσότερο άγχος. Μασάω και καταπίνω από την αριστερή πλευρά, κανένα πρόβλημα, καμία ενόχληση. Καταπίνω από δεξιά και ο λαιμός μου γδέρνεται, η μπουκιά σαν να κολλάει και να χρειάζεται κόπος για να κατέβει, μπορεί να νιώσω και στο αυτί πόνο ή φαγούρα. Τι στο καλό, δεν μπορεί να το φαντάζομαι... Και γιατί δεν νιώθω το ίδιο και στην άλλη πλευρά; Οι 2 ΩΡΛ που έχω επισκεφτεί δεν βλέπουν κάτι ύποπτο. Που αλλού να πάω, σε τι ειδικότητα; Και το άγχος μεγαλώνει...
    Σε καταλαβαινω κανε υπομονη στον καθενα το αγχος επιδρα διαφορετικα πηγαινε σε ψυχολογο να βρειτε μια ακρη δεν μπορει να εχεις παει σε τοσους γιατρους και να μην σου βρισκουν κατι παθολογικο ενω εχεις αρα πηγαινε σε ψυχολογο προσπαθησε να εισαι ηρεμος μην το παιρνεις πολυ στα σοβαρα θα το λυσεις το θεμα σου στην αρχη ολοι μας ταλαιπωρουμαστε λιγο μεχρι να βρουμε την ακρη οσο πιο πολυ το σκεφτεσαι και αγχωνεσαι τοσο πιο κακο κανεις στον εαυτο σου...αν θελεις πες σε ποια πολη τον ψαχνεις τον ειδικο μηπως καποιος εχει να σου συστησει κατι καλο...σκεψου ομως οτι υπαρχουν και αλλοι που το παθαινουν και ζουν και βασιλευουν!!!και φυσικα αυτο ειναι παρηγορητικο χαλαρωσε λιγο ειναι θεμα χρονου να το λυσεις!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    Μακάρι να έχεις δίκιο... Έχει αλλάξει όλη η ζωή μου με τους νευρόπονους και τους πονοκεφάλους. Ζαλίζομαι και δεν έχω όρεξη ούτε για την δουλειά, ούτε για την οικογένεια. Ούτε μια βόλτα με το παιδί μου δεν έχω δύναμη να πάω, τραγικό έτσι;
    Ψάχνω ψυχολόγο στις περιοχές Πειραιά, Κερατσίνι, Αιγάλεω, Νίκαια, δυτικές συνοικίες με λίγα λόγια. Αν κάποιος ξέρει κάτι που να αξίζει και να μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι υπόχρεος...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by potis74 View Post
    Μακάρι να έχεις δίκιο... Έχει αλλάξει όλη η ζωή μου με τους νευρόπονους και τους πονοκεφάλους. Ζαλίζομαι και δεν έχω όρεξη ούτε για την δουλειά, ούτε για την οικογένεια. Ούτε μια βόλτα με το παιδί μου δεν έχω δύναμη να πάω, τραγικό έτσι;
    Ψάχνω ψυχολόγο στις περιοχές Πειραιά, Κερατσίνι, Αιγάλεω, Νίκαια, δυτικές συνοικίες με λίγα λόγια. Αν κάποιος ξέρει κάτι που να αξίζει και να μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι υπόχρεος...
    Τωρα που θα κοιταξεις τον εαυτο σου που μαλλον παραμελησες αρκετα θα δεις οτι ολα θα καλυτερευσουν κι οτι εχω δικιο!Δεν χρειαζεται να νιωθεις τυψεις επειδη δεν εισαι καλα σε αυτη την φαση θα ηρεμησεις και θα πηγαινεις οσες βολτες θες με το παιδι σου...Ελπιζω καποιος να εχει να συστησει κατι διαφορετικα ψαξτο λιγο και μονος σου κατι αξιολογο θα βρεις δεν μπορει αλλα μην το καθυστερεις και παρα πολυ

  12. #12
    Quote Originally Posted by potis74 View Post
    Όχι... καμία σχέση με ποτό ή καταχρήσεις οποιουδήποτε είδους - υποκοριστικό ονόματος είναι. Κάπνιζα μόνο αλλά το έκοψα λίγους μήνες πριν καταρρεύσω (νομίζω ότι για μένα λειτουργούσε λίγο αγχολυτικά και απλά μετά δεν μου έμεινε τίποτα να ξεδίνω).
    Δεν έχω κάνει γαστροσκόπιση γιατί δεν έχω καούρες και καψίματα στο στήθος. Είναι μια δυσκαμψία περισσότερο της δεξιάς γνάθου, αισθάνομαι τα δόντια άβολα, πονάνε κάποια στιγμή χωρίς οδοντιατρικό πρόβλημα, μουδιάζουν όπως προείπα και τις περισσότερες φορές έχω νευρόπονους σε κρόταφο, αυχένα, αυτί.
    Ένα μπερδεμένο κουβάρι δηλαδή....
    Με συγχωρεις πολυ για την ερωτηση, σπανια κανω χιουμοριστικες ερωτησεις και ηταν λαθος μου εφοσον ταλαιπωρεισαι και τοσο πολυ. Το χωρις οδοντιατρικο προβημα εισαι σιγουρο ? εκανες ακτινογραφια να δεις μηπως εχεις κανεναν εγκλειστο φρονιμητη ? Σου ευχομαι να βρεις μια λυση οσο πιο συντομα γινεται και να μην ταλαιπωρεισαι αλλο.
    Καλη δυναμη και ξανα συγνωμη για τον αστεϊσμό.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εχεις εξετασει το ενδεχομενο ασχετα απο το αγχος και τη καταθλιψη να εχεις Συνδρομο Κροταφογναθικης Αρθρωσης; Μπορει δηλαδη αυτο να μην ειναι απολυτα ψυχοσωματικο...αν και το καθαυτο συνδρομο ειναι συνδεδεμενο με το αγχος και επιδεινωνεται με το στρες. Εγω το εχω χρονια. Τσεκαρε το σε εναν γναθοχειρουργο αν δεν το εχεις κανει ηδη...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    Προς constantly curious : Δεν παρεξηγήθηκα καθόλου, προς Θεού, κι εγώ μπορεί να το σκεφτόμουνα και να το συνέδεα λανθασμένα - κανένα πρόβλημα. Ίσα ίσα που το γεγονός ότι διευκρινίζεις τις προθέσεις σου δείχνει έναν αξιόλογο και καλλιεργημένο άνθρωπο. Αγάπη + δύναμη λοιπόν...
    Natalia_sups έχεις δίκιο. Σίγουρα έχω πρόβλημα με κρόταφο-γνάθο (σφίγγω τα δόντια μου από έντονο άγχος) αλλά μιας κι εσύ εισαι παθούσα μπορεί να είναι μόνο από την μια πλευρά...; Αριστερά δεν πονάω καθόλου. Musco ril & xeforapid που μου έχουν συνταγογραφήσει βοήθησαν λίγο. Για λίγο όμως... Μην προτείνεται μασελάκι, δεν μπορώ να κοιμηθώ με την πλαστική αηδία. Άσε που σφίγγω δόντια - γνάθο απο τα νεύρα μου και στο ξύπνιο μου. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον...
    Last edited by potis74; 23-05-2016 at 00:56.

  15. #15
    Αρα ασυνειδητο σφιξιμο δοντιων ειδικα τη νυχτα = θεμα... μμμ
    Δυστυχως μονο για τα μασελακια υπνου γνωριζω.
    Last edited by Constantly curious; 23-05-2016 at 20:25.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος,ψυχοσωματικα,ζαλάδες
    By Peach in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-07-2014, 03:21
  2. Άγχος,κατάθλιψη και ψυχοσωματικά?
    By ifeelblue22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 26-05-2014, 17:09
  3. Αγχος και κατάθλιψη και ψύχοσωματικα
    By Δημήτρης89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-12-2012, 20:47
  4. Ψυχοσωματικά και άγχος
    By Panos267 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-09-2012, 15:57
  5. Εντονη καταθλιψη και ψυχοσωματικα :(
    By jimmaster in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 03-04-2012, 01:58

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •