Αγοραφοβία.. ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    123

    Αγοραφοβία.. ;

    Καλησπέρα παιδιά.. Έχω απορίες σχετικά με την αγοραφοβία, έψαξα και στα θέματά σας αλλά δεν έχω βρει κάποιο παρόμοιο, ή έστω κάποιο που μπορεί να μου λύσει τα ερωτηματικά..

    Λοιπόν, καταρχάς έχω τις εξής απορίες, θα ήθελα παρακαλώ απαντήσεις από γνώστη για να μην μπερδευτώ παραπάνω..
    α) Τι ακριβώς είναι, πόσο επικίνδυνο είναι για το άτομο.
    β) Γίνεται κάποιος να έχει και αγοραφοβία και κλειστοφοβία ταυτόχρονα;
    γ) Προκαλείται από κάτι συγκεκριμένο; Από κάποιο περιστατικό πχ;
    δ) Όσο μεγαλώνει το άτομο τόσο αυξάνεται και το αίσθημα;

    Προς το παρόν αυτά, κάτι επιπλέον θα προστεθεί έπειτα. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://en.wikipedia.org/wiki/Agoraphobia

    Εδω μπορεις να βρεις μερικα που ειναι γνωστα για το θεμα οπως πιθανες αιτιες για το γ) ερωτημα σου....και για το α) μιας και εξηγει τι ειναι.
    Για το β) χωρις να ειμαι φυσικα ειδικος δεν βλεπω το λογο να μη μπορει να εχει καποιος δυο διαφορετικες φοβιες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    123
    Απλά κάπου διάβασα ότι αυτά τα δύο είναι αντίθετα μεταξύ τους, δηλαδή το ένα είναι για κλειστούς και το άλλο για ανοιχτούς χώρους και δεν συμβαδίζει να τα έχει κάποιος παράλληλα.
    Ευχαριστώ για το link.

    Αν έχει κάποιος αγοραφοβία από εδώ μέσα, -αποκαλύψου :p- ας πει 2-3 πράγματα παραπάνω να με προσανατολίσει..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    α. Αγοραφοβία είναι ο φόβος σε μέρη με πολύ κόσμο όπως πλατείες, δρόμοι, καταστήματα κα
    Αν ενοείς επικίνδυνο για τι ζωή, όχι δεν είναι. Πρόκειται για αγχος.
    β. Ναι μπορεί να έχει και κλειστοφοβία ή οποιαδήποτε άλλη φοβία
    γ. Τα ακριβή αίτια δεν είναι γνωστά. Υπάρχουν πλήθος υποθέσεων. Συνήθως υπάρχει μαζί με τη Διαταραχή Πανικού.
    δ. Οι αγχώδεις διαταραχές γενικά μπορεί να μειωθούν με την πάροδο του χρόνου, έως να εξαλειφθούν, αλλά μπορεί και να ενταθούν ή να μείνουν σχετικά σταθερές αν μείνουν αθεράπευτες. Η απάντηση εξαρτάται από την περίπτωση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    123
    Μάλιστα. Διαταραχή Πανικού, μπορεί να είναι απλώς και το αίσθημα του να νιώθεις πως πνίγεσαι ανάμεσα σε πολυκοσμία, ότι σου στερούν τον αέρα και φοβάσαι μήπως λιποθυμήσεις πχ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αν δεν γινομαι αδιακριτος θα μπορουσες εσυ να περιγραψεις το λουκι που περνας ωστε να μπορεσει να κατευθυνθει η συζητηση.Θα βρεις πολλα αρθρα για την αγοραφοβια ακομα και στο κεντρικο menu του site που μας φιλοξενει μιας και πολυ κοσμος υποφερει απο αυτην πχ
    http://www.e-psychology.gr/content/category/4/13/64/
    βλεπω τρια αρθρα.
    Αλλα περα απο την πληροφορηση θα βοηθουσε περισσοτερο να γινεις συγκεκριμενος...αν θες βεβαια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ουπς ειχες απαντησεις απο τη στιγμη που αρχισα να γραφω οκ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    Η διάγνωση εξαρτάται από την παρουσία και άλλων συμπτωμάτων, αλλά σε γενικές γραμμές ναι θα μπορούσε, ειδικά αν υπάρχουν σωματικές ενοχλήσεις πέρα από μία γενική ανησυχία. Ανέφερα ότι συνήθως η αγοραφοβία συνυπάρχει με διαταραχή πανικού (η βιβλιογραφία αναφέρει 95% των κλινικών περιπτώσεων εμφανίζουν ή έχουν ιστορικό διαταραχής πανικού). Υπάρχει όμως και η πιθανότητα να εμφανιστεί μόνη της.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    για ποιο ακριβως λογο ρωτας dexter, δεν εχω καταλαβει. Απο περιεργεια ή εχεις κατι κι εσυ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    123
    Έχω κάτι κι εγώ -τι κερδίζω;; :p- και το ψάχνω, να δω τι και πως. Για την ακρίβεια, από πάντα με θυμάμαι να μην μπορώ να πηγαίνω σε χώρους με πολύ κόσμο, όπως πχ στην εκκλησία ή σε clubs κ.α.. Νιώθω ότι μου κλέβουν τον αέρα σε τέτοια μέρη ή πχ όταν στριμώχνομαι μέσα σε πολύ κόσμο σκέφτομαι: Υπομονή και θα βγεις στην επιφάνεια και πάλι, μην τα χάσεις τώρα, μην αρχίσεις να φωνάζεις \"Κάντε στην άκρη ρεεεε, θα σας φάω\" ή κάτι τέτοιο :p
    Ποια είναι η διάγνωσή σας γιατρέ μου; :-)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Τα έχω κι εγω αυτά Dexter.Φοβάμαι και τους ανοιχτούς χώρους και τους πολύ κλειστούς.Νομίζω πιο πολύ τους ανοιχτούς χώρους φοβάμαι.Κυρίως αν είναι εξωτερικοί χώροι π.χ πάρκα.Οχι τόσο μεγάλους χώρους που είναι όμως κλειστοί,όπως super market,μεγάλα καταστήματα κλπ.
    Οσο για τον πολύ κόσμο αν νιώθω ότι μου κλείνουν το δρόμο και δεν μπορώ να περάσω νιώθω κι εγώ έτσι όπως εσύ.Σαν να πνίγομαι,με πιάνει πανικός και αρχίζω να σπρώχνω όποιον βρω μπροστά μου προκειμένου να βγω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    123
    Μα στα πάρκα γιατί όμως; Είναι υπερ-ανοιχτοί χώροι, δεν κινδυνεύεις από κάτι!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ελα ντε..Μακάρι να \'ξερα.Αλλά αυτό είναι οι φοβίες.Φόβος για κάτι από το οποίο στην πραγματικότητα δεν κινδυνεύουμε.Γιατί,στον μικρό χώρο από τι κινδυνεύουμε?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    123
    Κατ\' ουσία από τίποτα το ιδιαίτερο. Απλά νιώθεις εγκλωβισμένος.. Ενώ πχ σε ένα πάρκο, νιώθεις ελεύθερος.. Γιατί ξέρεις ότι αν γίνει κάτι, το οτιδήποτε, ανα πάσα στιγμή μπορείς να τρέξεις και να φύγεις απ\' αυτή την κατάσταση, κάτι που δεν ισχύει όταν είσαι ανάμεσα σε τέσσερις τοίχους..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    MHΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΩΣ ΞΕΦΕΥΓΕΤΕ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΘΕΙ ΑΣΧΗΜΑ;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •