Ανευθυνος πατερας..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41

    Ανευθυνος πατερας..

    Καλησπερα σε ολους! Θα ηθελα τη γνωμη σας σε κατι.. Εχω μεγαλωσει με την μητερα μου απο μωρο επειδη ο πατερας μου την απατουσε με μια (16χρονη), οποτε η μητερα μου με πηρε και φυγαμε προφανως. Μετα η οικογενεια του πατερα μου (κρητικοι) την εβριζαν που εφυγε και οτι επρεπε να κατσει στ αυγα της και οτι ετσι κανουν οι αντρες. Γενικα ο πατερας μου δεν ασχοληθηκε ποτε μαζι μου μετα απο αυτο. Για χρηματα διατροφης ουτε λογος φυσικα.. Ισως 2-3 φορες μεχρι που ξαναπαντρευτηκε, εκανε αλλο παιδι και υστερα ξαναχωρισε στον 1ο χρονο. Φτανουμε στο σημερα (25 εγω) οπου μετα απο 5 χρονια χωρις σημεια ζωης μαθαινω οτι ξαναπαντρευτηκε και οτι μολις γεννηθηκε το 2ο μου αδερφακι..! Μου το ειπε ο ιδιος οταν αναγκαστικά βρεθηκαμε μετα απο τοσα χρονια στην κηδεια του αδερφου του. Υστερα απο την κηδεια αρχισε να μου μιλαει καπως και να κανει σα να μν εχει συμβει τιποτα ολα αυτα τα χρονια παντελους απουσιας του.. Να σημειωσω οτι οσο μεγαλωνα και με ειχε γραμμενη, ο ιδιος εκανε ζωαρα, ειχε χρηματα τα οποια ειχε κληρονομησει, ωσπου τα φαγε ολα σε γυναικες και σε μενα δεν εδωσε ποτε 18 χρονια ουτε 50ευρω που ηταν η διατροφη.. χωρις υπερβολη. Ηταν λοιπον ολο γελακια και αηδιες σα να μην ειχε καταλαβει καν τι ειχα περασει. Εγω φυσικα δεν αντεχα την αδικια ολου αυτου και να κραταω μεσα μου τα οσα μου εχει κανει και του τα ειπα. Τον ειπα γελοιο, αθλιο πατερα κλπ Εκεινος που ποτε δεν μου εχει ζητησει συγγνωμη, αντι να το κανει τωρα, αρχισε να μου λεει οτι πρεπει να σεβομαι που ειναι πατερας μου και μεγαλος ανθρωπος και να μη μιλαω ετσι... Και οτι δε φταιει αυτος που δεν εχει λεφτα να μου δωσει και αλλα τετοια με απιστευτο θυμο. Εβαλε και τη γυναικα του να μου στειλει μηνυμα.. Μεχρι και τη στιγμη που εγινε αυτος ο τσακωμος, πιστευα καπου μεσα μου οτι εκρυβε μια καλη πλευρα, οτι δεν ηταν τοσο μαλακας, μεχρι που τον λυπομουν κιολας γιατι ειχε δυσκολα παιδικα χρονια.. φανταζομουν οτι καποτε ισως να αλλαζαν τα πραγματα, να μου ζητουσε συγγνωμη, να τον συγχωρουσα και ισως να τα πηγαιναμε και καλα. Τωρα μου ελεγε πως επρεπε να τον "σεβομαι επειδη ειναι πατερας μου και με επλασε" (λογια του) και οτι ηθελα να φτιαξουμε τις σχεσεις μας μονο για να του ζητησω χρηματα.. Ποια πιστευετε οτι θα επρεπε να ειναι η σταση μου απο δω και περα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by aliki21 View Post
    Καλησπερα σε ολους! Θα ηθελα τη γνωμη σας σε κατι.. Εχω μεγαλωσει με την μητερα μου απο μωρο επειδη ο πατερας μου την απατουσε με μια (16χρονη), οποτε η μητερα μου με πηρε και φυγαμε προφανως. Μετα η οικογενεια του πατερα μου (κρητικοι) την εβριζαν που εφυγε και οτι επρεπε να κατσει στ αυγα της και οτι ετσι κανουν οι αντρες. Γενικα ο πατερας μου δεν ασχοληθηκε ποτε μαζι μου μετα απο αυτο. Για χρηματα διατροφης ουτε λογος φυσικα.. Ισως 2-3 φορες μεχρι που ξαναπαντρευτηκε, εκανε αλλο παιδι και υστερα ξαναχωρισε στον 1ο χρονο. Φτανουμε στο σημερα (25 εγω) οπου μετα απο 5 χρονια χωρις σημεια ζωης μαθαινω οτι ξαναπαντρευτηκε και οτι μολις γεννηθηκε το 2ο μου αδερφακι..! Μου το ειπε ο ιδιος οταν αναγκαστικά βρεθηκαμε μετα απο τοσα χρονια στην κηδεια του αδερφου του. Υστερα απο την κηδεια αρχισε να μου μιλαει καπως και να κανει σα να μν εχει συμβει τιποτα ολα αυτα τα χρονια παντελους απουσιας του.. Να σημειωσω οτι οσο μεγαλωνα και με ειχε γραμμενη, ο ιδιος εκανε ζωαρα, ειχε χρηματα τα οποια ειχε κληρονομησει, ωσπου τα φαγε ολα σε γυναικες και σε μενα δεν εδωσε ποτε 18 χρονια ουτε 50ευρω που ηταν η διατροφη.. χωρις υπερβολη. Ηταν λοιπον ολο γελακια και αηδιες σα να μην ειχε καταλαβει καν τι ειχα περασει. Εγω φυσικα δεν αντεχα την αδικια ολου αυτου και να κραταω μεσα μου τα οσα μου εχει κανει και του τα ειπα. Τον ειπα γελοιο, αθλιο πατερα κλπ Εκεινος που ποτε δεν μου εχει ζητησει συγγνωμη, αντι να το κανει τωρα, αρχισε να μου λεει οτι πρεπει να σεβομαι που ειναι πατερας μου και μεγαλος ανθρωπος και να μη μιλαω ετσι... Και οτι δε φταιει αυτος που δεν εχει λεφτα να μου δωσει και αλλα τετοια με απιστευτο θυμο. Εβαλε και τη γυναικα του να μου στειλει μηνυμα.. Μεχρι και τη στιγμη που εγινε αυτος ο τσακωμος, πιστευα καπου μεσα μου οτι εκρυβε μια καλη πλευρα, οτι δεν ηταν τοσο μαλακας, μεχρι που τον λυπομουν κιολας γιατι ειχε δυσκολα παιδικα χρονια.. φανταζομουν οτι καποτε ισως να αλλαζαν τα πραγματα, να μου ζητουσε συγγνωμη, να τον συγχωρουσα και ισως να τα πηγαιναμε και καλα. Τωρα μου ελεγε πως επρεπε να τον "σεβομαι επειδη ειναι πατερας μου και με επλασε" (λογια του) και οτι ηθελα να φτιαξουμε τις σχεσεις μας μονο για να του ζητησω χρηματα.. Ποια πιστευετε οτι θα επρεπε να ειναι η σταση μου απο δω και περα;
    κοιτα ετσι οπως τα λες τον τυπο τον βρισκω ,στα @@ του τι εκανες και περναγες τοσα χρονια και πολυ ανυθυνο ...Ειναι δυνατον?
    ΤΟσα χρονια δεν σ μιλαγε?ουτε στο τηλεφωνο?ουτε να σ δει απο κοντα?σε ειχε τελειως ξεγραμενη? και ξαφνικα ερχεται και σου λεει και μαλακιες...
    Εσυ κοπελια θες να τον συγχωρησεις?εαν δεν νιώθεις οκ αστον γαματον και μην ξανασχοληθεις...Ποιος πατερας εχει να μιλησει χρονια με τα παιδια τ?αυτος σ ειχε γρεμενη απο οτι καταλαβα...
    Κοιτα η σταση σ ειναι δικη σου αποφαση αν και εγω θα σου ελεγα μακρυα απο αυτον τον ανθρωπο..τοσα χρονια που ητανε?τωρα που γερναει σ θυμηθηκε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Αλικη μου εγω πιστευω πως πρεπει να κρατησεις τις αποστασεις σου. Ξερω πως απο τη μια ειναι η ριζα σου, η αρχη σου, η πηγη της ταυτοτητας σου και μπορει να νιωθεις πως αν γινοταν να αποκατασταθει η σχεση σας θα ειχες ισως ενα πιο σταθερο πατημα σε αυτο το κοσμο...αλλα ενα αλλο κομματι σου ξερει πως δεν μπορει να κανει τιποτα αυτος ο ανθρωπος για να επανορθωσει για την απουσια του και οτι τιποτα δεν ειναι αρκετο. Κατα πασα πιθανοτητα θα κατεληγες να πληγωθεις παλι αν ψαρωνες οταν αρχισε να φερεται σαν να μη συμβαινει τιποτα, θα κατεληγε παλι στην αδιαφορια και την απουσια, οποτε μη το μετανιωνεις αυτο, αντεδρασες μια χαρα σωστα για εμενα που του τα ειπες στα ισα. Απο εκει και περα μη περιμενεις να παραδεχτει το λαθος του, το μονο που ηθελε με αυτες τις αβροτητες και τα γελακια ηταν να κρατησει τα προσχηματα για τα μουτρα του στη κοινωνια, να ικανοποιησει το υπερεγω του. Οποιος εχει λερωμενη τη φωλια του δυσκολα θα αντιμετωπισει το λαθος του, ισα ισα θα ψαχνει να σε κατηγορησει (πχ αυτο με τα χρηματα) η να πλασει την δικια του αληθεια...το εχω δει να το παθαινει ενας ανθρωπος που τον νοιαζομαι πολυ. Μακαρι να ειχα αδικο αλλα ετσι πιστευω...εχεις τη μανουλα σου για οικογενεια που σου σταθηκε εκει και ηταν και μανα και πατερας και τα παντα, η οποιον τελοσπαντων σου σταθηκε απο τη δικια της πλευρα του σογιου για να νιωθεις πως εχεις το πατημα σου σε αυτο το κοσμο και εκει να στηριζεσαι ψυχικα. Ειναι δυσκολο να ζεις με αυτο το παραπονο, αλλα το καλυτερο που πιστευω οτι εχεις να κανεις για τον εαυτο σου ειναι να τον βγαλεις απο τη ζωη σου.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Να φανταστειτε πως δεν ειναι καν μεγαλος. 50 χρονων ειναι. Την μητερα μου την θαυμαζω παρα πολυ για οσα εχει κανει παντως.. Ομως υστερα απο την τελευταια μας κουβεντα με τον πατερα μου νοιωθω ενα τεραστιο κενο και μαλιστα τυψεις. Νοιωθω οτι αν δε του χα μιλησει ετσι τωρα ισως να χαμε καλυτερες σχεσεις.. Δε ξερω γιατι νοιωθω ετσι. Κανονικα θα πρεπε να νοιωθω ικανοποιημενη που τα βγαλα απο μεσα μου, ομως με εκανε να νοιωσω ασχημα.. Ισως επειδη ξερω οτι οσα του ειπα τα γραψε κανονικα και πιστευει τα δικα του..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by aliki21 View Post
    Να φανταστειτε πως δεν ειναι καν μεγαλος. 50 χρονων ειναι. Την μητερα μου την θαυμαζω παρα πολυ για οσα εχει κανει παντως.. Ομως υστερα απο την τελευταια μας κουβεντα με τον πατερα μου νοιωθω ενα τεραστιο κενο και μαλιστα τυψεις. Νοιωθω οτι αν δε του χα μιλησει ετσι τωρα ισως να χαμε καλυτερες σχεσεις.. Δε ξερω γιατι νοιωθω ετσι. Κανονικα θα πρεπε να νοιωθω ικανοποιημενη που τα βγαλα απο μεσα μου, ομως με εκανε να νοιωσω ασχημα.. Ισως επειδη ξερω οτι οσα του ειπα τα γραψε κανονικα και πιστευει τα δικα του..
    Σε καταλαβαινω βρε κοριτσι μου για αυτο με το κενο...γεμισε το με την αγαπη των ανθρωπων που στεκονται διπλα σου και προπαντων στηριζομενη στις δικες σου δυναμεις, αυτο ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις τωρα, οχι να ασχολεισαι με αυτον. Και δεν φταις σε τιποτα ουτε εχεις λογο να νιωθεις τυψεις, δεν φταιει που δεν εχετε καλυτερες σχεσεις το οτι του μιλησες ασχημα, πιστεψε με, φταιει που ειναι ενας ανευθυνος παρτακιας που εξαφανιστηκε απο οταν ησουν μικρη. Αυτο φταιει μονο, τιποτα αλλο. Μην πιστευεις οτι μπουρδες θα ηθελε να πιστεψεις. Και το οτι νιωθεις ασχημα επειδη ξερεις οτι εγραψε οσα ειπες στα @@ του ειναι αλλος ενας λογος να μην αφηνεις τον εαυτο σου να νοιαζεται για τη γνωμη καποιου που δεν νοιαζεται για την δικη σου. Γιατι να του δωσεις τετοια εξουσια πανω σου; Γιατι να οριζει τα συναισθηματα σου και να σου χαλαει τη διαθεση ενας ανθρωπος που στην ουσια ειναι ξενος και σε γραφει κανονικα μια ζωη και εσενα και το πως νιωθεις; Και μην νιωθεις ασχημα για το κενο και την απουσια του. Σκεψου πως ετσι μεγαλωσες να γινεις ο υπεροχος ανθρωπος που εισαι σημερα...αν για καποιο λογο ηταν εκει τετοιος παπαρας ποιος ξερει πως θα ειχες μεγαλωσει; Καλυτερα μακρια απο τετοιες επιρροες και να ξερεις πως εσυ οριζεις πλεον ποια εισαι και πως νιωθεις, οχι ο καθε περαστικος κυριος που εκανε γεννετικη δωρεα. Αυτος εχασε που δεν ειδε το υπεροχο παιδι του να μεγαλωνει, οχι το παιδι του που δεν τον ειδε να ειναι ο μαλακας που ειναι μεγαλωνοντας. Χεστον και να μη σε νοιαζει τι πιστευει αυτος. Ποιος ειναι για να σε νοιαζει τι πιστευει;

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Εχετε πολυ δικιο. Σ ευχαριστω Ναταλια που με "ξεκουνησες". Δε θα ξανασχοληθω με την παρτη του..

  7. #7
    Συμφωνω με την Θεση εκφραση της Ναταλιας, αν δεις οτι σε απασχολει το θεμα πολυ περισσοτερο πο οσο χρειαζεται συζητησε το και με μια ψυχολογο εαν το επιθυμεις, εαν εχεις το χρημα και ξανα τονιζω εαν νιωθεις πως σε βασανιζει καθημερινα η σκεψη σου για εκεινον, την συμπεριφορα του, κτλ.

    Φιλικά, C.C
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    Ένας πατέρας πάντα ξέρει τι κάνουν τα παιδιά του όσα μίλια μακριά και να είναι αυτό να το θυμάσαι όταν θα κάνεις δικά σου παιδιά απόδειξη ότι σε βρήκε κατευθείαν μόλις γεννήθηκε το αδερφάκι σου ήξερε πού ήσουν ήξερε τι κάνεις λεφτά δεν ήθελε να δώσει για να τιμωρήσει τη μάνα σου που τον παράτησε είσαι μικρή ακόμα αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει μυστικό όλα μαθαίνονται κι αν ήθελε να μάθει τι κάνεις θα ήξερε αυτά για να ξέρεις πως είναι οι άντρες αυτοί που λες μαλακές
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Αγαπητε elis μαλλον δεν καταλαβες πολυ τι εγραψα, αν θες ξαναδιαβασε τα..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    Μαλακάς ναι ασυγχώρητος όχι είναι πατέρας σου αυτά μόνο ήθελα να σου γράψω πολλά άλλα δε θέλω να σου πω παραπάνω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. ο αλκοολικός πατέρας μου..
    By treislaloun in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 2
    Last Post: 21-10-2011, 21:48
  2. Κουραστικός πατέρας...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 23-04-2011, 12:52
  3. πατερας εργασιομανης κ ανευθυνος
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 25-06-2010, 15:42
  4. Ο Πατερας μου και εγω
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 11-08-2008, 15:19
  5. --ΠΑΤΕΡΑΣ--
    By SpyrosGR21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 09-04-2007, 10:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •