ποιο αντικαταθλιπτικο δνε παχαινει? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 93
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΤΩΡΑ ΟΤΙ θελω συνεχεια να βαλω τα κλαματα..ειναι νορμαλ?οχι μαλλον..
    αντε να δουμε τι θα δουμε..
    δεν εχω φοβο ομως επειδη πλεον ξερω..εχω μαθει..
    απλα θελω να βρω μια λυση.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν παχαινουν τα zoloft ( αυτο την κοβει κιολας ) , effexor , cymbalta , seropram , cipralex , ladose ( αυτο παιζεται ) .............παχαινουν τα remeron πολυ , seroxat καπως , και γενικως οσα κανουν αγχολυση ................... παντα ειναι αναλογα τον οργανισμο ομως ......................η συνηθης παρενεργεια ολων , ειναι μειωμενη libido , και του effexor/cymbalta δυσκοιλιοτης , επειδη αμφοτερα ειναι αντιχολενεργικα .........
    ενταξει ακομα και το remeron σε μεγαλη δοσολογια η παρενεργεια να σου ανοιγει την ορεξη υποχωρει οπως και η υπνηλία . Τεσπα αχρειαστα να ειναι όλα αυτά...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μα το ρεμερον δεν μου ανοιξε την ορεξη..εκανα διαιτα απο την αρχη που το πηρα κ πηρα 7 κιλα!! χωρις να τρωω..ειχα γινει σαν φουσκα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ΤΩΡΑ ΟΤΙ θελω συνεχεια να βαλω τα κλαματα..ειναι νορμαλ?οχι μαλλον..
    αντε να δουμε τι θα δουμε..
    δεν εχω φοβο ομως επειδη πλεον ξερω..εχω μαθει..
    απλα θελω να βρω μια λυση.
    εκοψες τελειως τη φαρμακευτικη αγωγη από μονη σου; Επαιρνες δηλαδη ρεμερον και το εκοψες χωρις να το αντικαταστησεις με κάποιο αλλο;
    Αν ναι εχει πολλες μερες;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν την εκοψα μονη μου..τον πηρα τηλ κ του πα παιρνω κιλα..εχω αλλη επιλογη φαρμακου?κ μυο λεει κοψε λιγο κ παρε με σε 15 μερες.
    εκοψα..φοβηθηκα, του ειπα δεν θελω..επεμεινε..οποτε το κοψα..φοβηθηκα απο την αρχη..αλλα περασαν οι μερες..γιγαντωθηκαν οι σκεψεις κ τωρα εχω λυπη πολυ.το εκοψα 11/5.πανε δηλαδη 13 μερες.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    106
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ΤΩΡΑ ΟΤΙ θελω συνεχεια να βαλω τα κλαματα..ειναι νορμαλ?οχι μαλλον..
    αντε να δουμε τι θα δουμε..
    δεν εχω φοβο ομως επειδη πλεον ξερω..εχω μαθει..
    απλα θελω να βρω μια λυση.
    Ε ναι δεν ειναι φυσιολογικο να θες συνεχεια να κλαις θα την βρεις την λυση θα παρεις αυτο που πρεπει και θα εισαι μια χαρα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    σου είπε ο γιατρός να το κόψεις τελείως;
    συνήθως μετά από διακοπή των αντικαταθλιπτικων φαρμάκων χωρίς να το αντικαταστήσεις με κάποιο άλλο ή χωρίς να το διακόψεις σταδιακά, μπαίνεις σε κατάσταση rebound (καπως ετσι αν δεν κανω λάθος το λενε οι γιατροί). Θέλεις να βάζεις συνέχεια τα κλάματα, είσαι ευσυγκίνητος, έχεις τάσεις λιποθυμίας και ζαλάδες. Έτσι όπως περιγράφεις ότι αισθάνεσαι, εκεί πήγε το μυαλό μου γιατί το έχω πάθει στο παρελθόν. Το εχεις πει στο γιατρο οτι αισθανεσαι ετσι; Μηπως θα ηταν καλύτερα να τον ξαναρωτησεις;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    δεν την εκοψα μονη μου..τον πηρα τηλ κ του πα παιρνω κιλα..εχω αλλη επιλογη φαρμακου?κ μυο λεει κοψε λιγο κ παρε με σε 15 μερες.
    εκοψα..φοβηθηκα, του ειπα δεν θελω..επεμεινε..οποτε το κοψα..φοβηθηκα απο την αρχη..αλλα περασαν οι μερες..γιγαντωθηκαν οι σκεψεις κ τωρα εχω λυπη πολυ.το εκοψα 11/5.πανε δηλαδη 13 μερες.
    Βρε ανξιους , εχεις πολλες επιλογες φαρμακων , εγω ταχω μαθει , ταλλαζω μονος , και εχω βρει οτι το σεροξατ μου παει πολυ καλα για το αγχος /καταθλιψη λιγοτερο , παιρνω και λιγο εφεξορ , με πιανει τελεια στην κτθλψη , οπως και αλλα μελη ............ βεβαια εχω μεγαλη εμπειρια απο φαρμακα , απλως ενημερωνω τον γιατρο μου τι παιρνω , ταλαιπωρηθηκα πολυ μεχρι να βρω τι μου παει , δεν τα βρηκα ουτε με την 1η , ουτε με την 4η , αργα τα βρηκα , μετα απο δοκιμες , δεν εχεις την δικη εμπειρια , ευτυχως για σενα , οποτε μην πειραματιστεις , αλλα μην απελπιζεσαι κιολας , θα βρεθει λυση ............

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ρε πουλακι μου..κ γω εχω εμπειρια...απο ssri κ ρεμερον..εγω θελω ενα κωλοχαπο να μην παχαινει..κ ολα καλα..δεν εχω αντιρρηση σε δοκιμες κλπ.
    δεν φερνω αντισταση..αλλα οχι να γινω κ σαν φουσκα!
    κ χωρις να τρωω..ειμαι χορευτρια..δεν γινεται να παιρνω 7 κιλα σε εναν μηνα!! παει πολυ!
    δεν μου εκαναν τα βρακια μου παιδια..δεν κανω πλακα..με πιεζαν ακομα κ τα βρακια μου..ασε τωρα που εκοψα..οι ημικρανιες επεστρεψαν..μονο οταν παιρνω αντικαταθλιπτικο περνανε...τωρα κ πονοι περιοδου πολλοι κ ημικρανιες κ ΣΚΑΤΑ! γαμω την τυχη μου

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ποιες επιλογες φαρμακων εχω ωστε να μην παχαινω κ να μην εχω κ ταραχη απο ssri αραγε?

    γι αυτο εκλεισα με νεο γιατρο να μου πει τελος παντων να τελειωνω με την ιστορια μου..βαρεθηκα..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Επειδή λόγω δουλειάς δεν πρέπει να παχύνεις καθόλου,μόνη μία επιλογή έχεις από Ssri-Snri:Φλουοξετίνη (Ladose)!Όλα τα άλλα είτε λίγο είτε πολύ,έχουν σχετιστεί με αύξηση βάρους!
    Eπίσης το Ζoloft έχε σαν δεύτερη επιλογή.
    H βιβλιογραφία λέει πως το Seroxat είναι από τα χειρότερα σε αυτόν τον τομέα (όπως και της Libido) άρα αυτό το αφήνεις σαν τελευταία επιλογή.


    *To Wellbutrin επίσης δεν παχαίνει όπως και το Valdoxan (εκτός Ssri) αλλά ΔΕΝ είναι ιδιαιτέρως αποτελεσματικά άρα αποκλείονται.




    http://www.currentpsychiatry.com/hom...31cd13e52.html

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το εφεξορ δουλευει καλα σε μενα , και σε πολυ κοσμο , αν δεν εχεις ιδαιτερο αγχος ........... θεωρειται ενα καλο αντικαταθλιπτικο , σαφως δεν παχαινει , πιανει και νοραδρεναλινη , αν και στις αρχες κανει δυσκοιλιοτητα , αλλα με dulcosoft , η πολλα νερα και φυτικες ινες , παλευεται μια χαρα .......ταχω δοκιμασει ΟΛΑ , εχω συζητησει με αλλα μελη , και με 3 γιατρους .......ισως το μονο καλυτερο ειναι το ρεμερον , αλλα εχει την τρομερη παρενεργεια της ακατασχετης αυξησης της ορεξης σε πολλους .........εμενα το μονο που μου ανοιγει την ορεξη καπως , ειναι το σεροξατ , αλλα δεν εχω καλη σχεση με το φαγητο , λιτοδιαιτος γαρ , οχι γλυκα και λιπια , και το ελεγχω το πραμα αριστα ............

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    διαβασα οτι το wellbutrin θελει να κανεις συχνα ηπατικα ενζυμα..που σημαινει οτι ειναι αρκετα τοξικο.
    σηεμρα ξυπνησα καλυτερα..δεν ξερω εχω μπερδευτει.
    ο γιατρος που θα παω μου ειπαν οτι δεν δινει ευκολα φαρμακα ..δλδ..δνε πας λες νιωθω παραξενα..κ αρχιζει να μοιραζει αντικταθλιπτικα..
    εγω θα ηθελα να παω να μιλησω να δει κ να κρινει.
    δεν νιωθω ιδιαιτερο στρες..σημερα ξυπνησα με ελαχιστο στρες..αλλα οχι ακεφια..δλδ ειμια πιο επικοινωνιακη κ δεν κλαιω.δεν ξερω τι στο διαολο θα γινει..οχι κιλο δεν πρεπει να παρω.
    το ladose μεχρι να πιασει θα με μουρλανει παλι..το ξερω το χω φαει στη μαπα.
    απο εφεξορ δνε ξερω..αλλοι λενε οτι παχυναν..αλλα τρωνε κιολας..κ ειναι κ αυτο ssri..
    επιπλεον εχω πολελς ημικρανιες κ θα πηγαινα σε νευρολογο..για να μου δωσει αντιεπιληπτικο.
    το αντιεπιληπτικο λειτουργει κ σαν σταθεροποιητης κ φερνει ηρεμια γενικα.
    μηπως να το δω κ αυτο με τον ψυχιατρο..νομιζω ειναι κ νευρολογος.
    τα αντιεπιληπτικα δεν παχαινουν κ φερνουν ηρεμια..κ θα μου περασουν οι απαισιες ημικρανιες που εχω απο μικρο παιδι.
    δεν ξερω..μπορει κ να μη μου δωσει κ τιποτα.εχω μπερδευτει πραγματικα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εσυ macgyver..δεν παχυνες με το εφεξορ?λειτουργει νορμαλ στο θεμα διαιτα?
    δλδ ο μεταβολισμος μενει στα νορμαλ του?τωραπ ου δεν παιρνω τιποτα εγινα παλι σαν τριχα..χανω κιλα για πλακα..μπηκε η κοιλια μεσα..λεπτυναν τα ποδια..πρεπει να χω παει 58 κιλα στανταρ..απο 65 που εφτασα με το ρεμερον..νιωθω αναλαφρη.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    διαβαζω ξενα sites κ το εφεξορ λενε ολοι συνεχεια οτι εγιναν ντουλαπες!! πφφ..
    σκατα..νομιζω οτι το λαντοζ ειναι η μονη επιλογη..αν μου δωσει φαρμακο..γιατι πραγματικα ενοχλητικα συμπτωματα δεν εχω.ουτε στρες.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. το ρημαδι το αντικαταθλιπτικο...
    By boo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 15-12-2015, 21:40
  2. υποτροπη ιδιο αντικαταθλιπτικο???
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-08-2013, 19:18
  3. η μουσική ως αντικαταθλιπτικό
    By evaclooney1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-2012, 21:29
  4. zolotrin αντικαταθλιπτικο
    By d_o in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 20-03-2011, 13:04
  5. Replies: 5
    Last Post: 17-09-2009, 13:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •