ποιο αντικαταθλιπτικο δνε παχαινει? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 93
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το εφεξορ , το παιρνω καιρο , οπως κι ενα αλλο μελος που τα λεμε με πμ , γνωστες κι οι δυο των φαρμακων , οχι δεν παχαινει, αλλα μας κανει δυσκοιλιους , αμφοτερους ........ αυτα που ειναι νοραδρενιλικα , εκτος απο σεροτονενεργικα , δεν παχαινουν , αλλα κανουν δυσκοιλιοτητα και δυσκλια στην ουρηση λογω της αντιχολινενιργικης τους ιδιοτητας ............το σεροξατ μου ψιλοανοιξε την ορεξη , μοονον , κανενα αλλο , πλην του ρεμερον ...............τα αντιεπιληπτικα , δεν ειναι καλα φαρμακα , μονο σε αναγκη μεγαλη τα παιρνεις , αν αρχισουν και σε πονανε τα δοντια , κοφτα ...................και μην διαβαζεις σαιτς , θα σε μουρλανουν παραπανω .....το λαντοζ δεν εχει παρενεργειες , γιατι δεν εχει ουτε ενεργειες !!! υπαρχουν καλυτερα φαρμακα για καταθλιψη , λιγοι παιρνουν πλεον λαντοζ , ειναι το 1ο ssri που βγηκε ........ αμα θες να επιταχυνεις τον μεταβολισμο , λιγο καφεδακι πρωι , και πολλα νερα .........και η Β βιτ. επιταχυνει τον μεταβολισμο .......

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ποιες επιλογες φαρμακων εχω ωστε να μην παχαινω κ να μην εχω κ ταραχη απο ssri αραγε?

    γι αυτο εκλεισα με νεο γιατρο να μου πει τελος παντων να τελειωνω με την ιστορια μου..βαρεθηκα..
    Ταραχη με ssri μπορει ναχεις τις 1ες 2 βδομαδες , μετα περναει , ηρεμησε , εδω μιλας με βετερανο φαρμακοληπτη αντικαταθλιπτικων !!

    Με αυτο το νικνειμ , θα εισαι ηδη αγχωμενη μονο που το γραφεις , μεχρι κι εμενα αγχωσες !!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ελα ντε..το σκεφτομουν αυτο που λες με το nickname Μου..αφου ειμαι αγχωδες απο την κοιλια της μανας μου...τι να κανω?αυτο ταιριαζει..
    τι 1-2 εβδομαδες?μονο?
    αλλες φορες οταν το ξεκινω ειμαι σκατα κανα μηνα..δεν εχω περιθωρια.
    σε 1 μηνα φευγω για σεμιναρια..
    κατι πιο γρηγορο γιατρε?!α! κ να μην παρω κ κανα ποντο με θελω να μαι κορμαρα!
    να βγω στην παραλια με διχαλο βρακι κ να πεσουν ολοι κατω..ολοι!!!
    γινεται?ζηταω πολλα?
    καθε απογευμα τριβω τριβω τα μπουτια να μην αφησω ιχνος κυτταριτιδας..
    χορευω...τρωω σωστα..γιατρε μη χαλασω αυτη τη σιλουετα..κριμα ειναι...δεν ειναι?
    λεγε! ποιο θα μου εδινες?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Kαλα κανεις και προσεχεις ..... εγω και δυο μελη , μας αρεσει το εφεξορ , ισχυρο αντικαταθλιπτικο , καθολου αυξηση ορεξης , αλλοι ομως ορκιζονται στο zoloft , το φιλιο μελος τον εχει βολεψει το cipralex , εμενα δεν με πιανει ουτε τονα , ουτε ταλλλο , μονο με το εφεξορ ειδα αποτελεσμα και το σεροξατ , το σεροξατ ομως , ανοιγει την ορεξη καπως , και κανει κι εθισμο .............. οτι σε φωτισει παρε , κι οι γιατροι πειραματα κανουν................. εγω παιρνω λιγο εφεξορ το πρωι , να παρω μπρος , και λιγο σεροξατ το βραδυ , φερνμει υπνο , και δεν προλαβαινει να σου ανοιξει την ορεξη , αυτα που λενε , μην παιρνεις 2 μαζι , ειναι μπουρδες , αμα ξερεις , ρυθμιζεις τις δοσεις απο το καθενα , και καταλαβαινεις ποτε εχεις φτασει στο οριο , το οποο ειναι μακρια .......εγω με 75 mg effexor το πρωι , και 15 mg σεροξατ το βραδυ , και καλα κοιμαμαι , και κανω και διαιτα , 1 κιλο/βδομαδα χανω , δεν γινεται παραπανω που να χτυπιεσαι , θα τα ξαναπαρεις μαζεμενα ............

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    το σεροξατ κανει εξαρτηση μου το ειχαν δωσει μικρουλα..στην πρωτη κλινικη μου κταθλιψαρα..
    το πηρα 3 μηνες..δεν με βοηθησε καθολου..εκλαιγα περισσοτερο για 3 μηνες κ βυθιστηκα στην καταθλιψη περισσοτερο..μετα με αφησαν πολλαααα χρονια χωρις φαρμακα..μεχρι τα 31 που μου δωσαν λαντοζ..το θεικο λαντοζ..μηδεν κιλα..τελεια διαθεση..ολα τελεια..
    τωρα με πιανουν κ οι ημικρανιες μου που ειμια χωρις φαρμακο..κανονικα εγω με τοσες ημικρανιες αντιεπιληπτικο πρεπει να παρω..μου το χουν προτεινει αλλα το φοβηθηκα.
    θα το πω αυριο στον γιατρο.
    επισης..για τα αλλα δεν ξερω για θεμα κιλων.
    κοιτα..επειδη δεν εχω συμπτωματα παρα περισσοτερο προβληματισμο..μπορει να μη δωσει κ τιποτα..δλδ το βλεπω κ αυτο το ενδεχομενο κ να πει αστο να δεις πως θα πας.
    παιζει..
    ενας πολυ καλος συνδυασμος ειναι λαντοζ 20mg κ ρεμερον μισο το βραδυ οταν υπαρχει στρες.
    το μισο δεν νομιζω οτι παχαινει αν το παρει καποιος για οσο μεχρι να δρασει το λαντοζ.
    το λαντοζ με κανει κ τριζω δοντια..σφιγγει στομαχι..κανω μυες απο την τσιτα..
    ιδρωνω τα βραδια κλπ..ολα αυτα μεχρι να με πιασει..κ στρες πολυ στρες κ τσιτα.
    πασχω κ απο υπερθυρεοειδισμο..ειμαι κ νευρικη απο την φυση μου λογω του υπερθυρεοειδισμου..
    εχω νοσο graves..που κ ρυθμισμενη να ειναι κ παλι φερνει συναισθηματικες διαταραχες..
    κουραζομαι πιο ευκολα.
    οι αρρυθμιες βαρανε κοκκινο..τα κοκκαλα φαινονται σαν ακτινογραφια..κ τα ματια τσουζουν.
    τωρα εχω παλι ημικρανια οπως εχτες.
    ποναω δεν αντεχω αλλο.καθε βδομαδα ημικρανιες..μονο οταν παιρνω αντικαταθλιτικο σταματανε.
    κ πολλοι γιατροι δινουν αντιεπιληπτικο οπως προειπα..
    ομως μου ελεγαν παντα οι νευρολογοι οτι εγω αν παρω αντιεπιπληπτικο θα μεινω μια τριχα.
    αδυνατιζει παρα πολυ.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    + μηπως το οτι εκλαψα πολυ 3 μερες εφταιγε κ η περιοδος μου που τελειωσε σημερα?

  7. #37
    Να παραθέσω λοιπόν την εμπειρία μου από zoloft, το πέρνω περίπου 4 μήνες και έχω πάρει 1 κιλό. Μπορείς να πείς λοιπόν ότι δεν παχαίνει, 1 κιλό μπορεί να έπαιρνα ούτως η άλλως. Βέβαια γυμνάζομαι συστηματικότατα και προσέχω (όσο μπορώ) τη διατροφή μου. Επίσης για αυτό που ανέφερες με το αντιεπιληπτικό, παίρνω σαν σταθεροποιητή το neurontin, δεν είναι από τους καλλήτερους σταθεροποιητές αλλά έχει λίγες παρενέργειες και σε συνδυασμό με το ζολόφτ δουλεύει μια χαρά, οπότε ίσως μπορείς να το συζητήσεις με τον γιατρό ώστε να σου βάλει έναν σταθεροποιητή που δεν παχαίνει και να κρατήσεις σε χαμηλή δόση το αντικαταθληπτικό, αυτά θα τα δεις με τον γιατρό βεβαίως. Καλό κουράγιο...θα έδινα μια ευκαιρία στο ζολόφτ πάντως. Άρχισε να με πιάνει σε δύο εβδομάδες περίπου από όταν το ξεκίνησα.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Η αυξηση της ορεξης , μπορει να ειναι απο την καταθλιψη , ανετα ........... μην τα ριχνουμε ολα σταντικαταθλιπτικα , η κτθλψη εχει πολλα συμπτωματα , αυξηση-μειωση ορεξης , υπνου ., αναστατωνεται ολος ο οργανισμος .............. ταντικαταθλιπτικα , ιδιως κατι σεροξατ και εφεξορ , που δεν τα πιανει το ματι σου , ευθυνονται για εκδηλωση βιαιης συμπεριφορας , και η κτθλψη σε κανει νευρικο και ευερεθιστο ............ για νευροντιν , το ξερω το φαρμακο , δεν τοχω παρει ποτε ομως .............. μονο lyrica εχω δοκιμασει , αυτο αστο , ανοιγει αρκετουτσικα την ορεξη ...............


    Το λαντοζ συνδυαζεται αφοβα με ρεμερον , διοτι το ρεμερον, ειναι τετρακυκλικο , οχι ssri ..........

    Kαι ο υπερ , οπως και ο υπο θυρεοειδισμος , ρυθμιζονται ...........ο υπο προκαλει κτθλψη ............ο υπερ , δεν ξερω .......υπερκινητικοτητα σιγουρα , και νευρικοτητα ..........

  9. #39
    Εδώ που τα λέμε και το νευροντίν λένε ότι την ανοίγει αλλά τουλάχιστον εγώ κρατιέμαι...αν θες αντιεπιληπτικό που όχι μόνο δεν την ανοίγει αλλά τη ρίχνει είναι το topamax (αλλά δεν έχω εμπειρία ο ίδιος).

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το topamac ,τοχω παρει για να κοψω παλια το ποτο , ουτε το ποτο μουκοψε , ουτε καταλαβα κατι να κανει , αλλα τα αντιεπιληπτικα , πειραζουν τα κοκκαλα της γναθου , γι αυτο ειπα αν σε πονεσουν δοντια , κοφτο ..............

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν μου εχουν δωσει ποτε σταθεροποιητη...λογω μονοπολικης καταθλιψης, δεν κανω ποτε μανιες ουτε υπομανιες..ειμαι κουλ.
    το αντιεπιληπτικο μου το χαν προτεινει στο κεντρο κεφαλαλγιας για θεραπεια της ημικρανιας..
    λενε φερνει κ ηρεμια..εγω καταθλιψη τωρα δεν εχω..εχτες εκλαιγα κ προχτες..καπως ημουν.
    σημερα ειμαι καλυτερα.μονο ημικρανιες εχω σημερα.
    δεν ξερω..θα δουμε τι θα μου πει.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εχω βρουξισμο..τριζω τα δοντια μου..στον υπνο κ φοραω μασελακι.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    εχω βρουξισμο..τριζω τα δοντια μου..στον υπνο κ φοραω μασελακι.
    Αγχος/ενταση ειναι , απο θυρεοειδη μαλλον , οχι λαντοζ , τοπαιρνα 10 μηνες ,τιποτα τετοιο δεν μουκανε , αν και ο κολλητος μου , απο αγχος , τριζει τα δονυτια καθ υπνον .....κι εγω εχω καταθλιψη , απλη , οχι σουπερ , απο το 2004 , αλλα εδω και 2 χρονια , που εκανα δεσμο με μια κοπελα προ 18 μηνων , για 4 μηνες , απ το φορουμ μαλιστα , καταλαβα οτι η κτθλψη δεν ειναι ανικητη , θελει κινητρο , διοτι συνηθιζεις σε αυτην την κατασταση , και δεν ξεκολλας , και κανεις δεν εγινε καλα με αντικαταθλιπτικα , ποτέ , θελει προσωπικη προσπαθεια .............το 11-12-13-14 ουτε απο το κρεβατι σηκωνωμουν καλα καλα , και τωρα δεν με χωραει το κρεβατι , ψυχολογικα , οχι σωματικα ! , μην φοβασαι , ξεπερνιεται η κτθλψη , καμμια φορα θελει να κανει και τον κυκλο της ( λογια γιατρου , καλου ) , και την καταλληλη στιγμη , που εμφανιστει μια ευκαιρια , την αρπαζεις , και γινεσαι καλυτερα , εγω δεν πισωγυρισα εδω και 18 μηνες , αν και μονος εντελως , αλλα παντα πιστευα οτι μια μερα θα περασει , ημουν παντα θετικος , και δεν εχασα το χιουμορ μου το κρυο , ποτέ ...........................

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    χαα εχεις πλακα οπως τα λες..
    κοιτα εγω περναω θλιψη απεραντη κ στρες μονο αν συμβει κατι..ετσι στα καλα καθουμενα ποτε...
    αρα ειναι αντιδραση σε καταστασεις..μετα απο κανα 2μηνο συνερχομαι.αλλα τοτε παιρνω φαρμακο για να συνελθω κ μετα απο κανα χρονο ή ενα μιση χρονο κοβω κ ειαμι καλα..
    τι να πω..δεν ξερω..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω δεν ειχα ποτε θλιψη σε ολα αυτα τα χρονια , αγχος ναι , οπως και κοινωνικη αποσυρση , ανηδονια , και δεν ημουν λειτουργικος , το παραμικρο μου φαινοταν βουνο , ουτε αποφασεις για μικρα πραματα δεν μπορουσα να παρω στο πηκ της κτθλψης .............αρα εσυ μη μιλας καθολου , μια χαρα εισαι , κι εγω σε κοβω να συνερχεσαι γρηγορα , αυτοι που εκδηλωνονται , συνερχονται γρηγορα , η δεν το περνανε βαρια , τους κουλ να φοβασαι ...............

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. το ρημαδι το αντικαταθλιπτικο...
    By boo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 15-12-2015, 21:40
  2. υποτροπη ιδιο αντικαταθλιπτικο???
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-08-2013, 19:18
  3. η μουσική ως αντικαταθλιπτικό
    By evaclooney1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-2012, 21:29
  4. zolotrin αντικαταθλιπτικο
    By d_o in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 20-03-2011, 13:04
  5. Replies: 5
    Last Post: 17-09-2009, 13:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •