ποιο αντικαταθλιπτικο δνε παχαινει? - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 93 of 93
  1. #91
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Τα αντικαταθλιπτικα επιδρούν στο κεντρικό νευρικό σύστημα και επηρεάζουν τους νευρώνες του εγκεφάλου που σχετίζονται με την όρεξη για φαγητό. Αυξάνουν την επιθυμία μας (κυρίως) για υδατάνθρακες -ζυμαρικά, γλυκά, ψωμί, πατάτες-, αλλά και γενικότερα το αίσθημα της πείνας, ενώ επιβραδύνουν το βασικό μεταβολικό ρυθμο.
    Γενικα επειδη αυξανουν την σεροτονινη και αλλα στοιχεια του οργανισμου μας ωστε να εχουμε ορεξη για ζωη! μαζι μας αυξανουν και την ορεξη για φαγητο! αλλα ταυτοχρονα πολλα απο αυτα μιωνουν και την ορεξη για σεξ!
    Ετσι λοιπον ο μονος τροπος για να αποφυγουμε την αυξηση βαρους χωρις να παψουμε την θεραπεια ειναι η αλλαγη του διετολογιου μας! η αλλαγη των ωρων της μερας που τρωμε και τελος η αθληση!

  2. #92
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    8
    Θα συμφωνήσω με Γιώργο Πάνου. Μακριά από περίπτερο τροφές που έχουν Ε. Τώρα αυτά τα Έψιλον τα βάζουν και στους φούρνους. Όπως το χημικό που έχει τη μορφή αλατιού και λέγεται όξινο γλουταμινικο νάτριο. Είναι αυτό που έχουν οι περισσότερες περιπτεροτροφες όπως τα πατατάκια και οι σοκολάτες και κάνουν τον εγκέφαλο να μη σταματάει να τα ζητά. (Κακώς δεν έχουμε βγάλει νόμο να το απαγορεύσουν. Προκαλεί βλάβες στον εγκέφαλο.) Και φυσικά η άσκηση. Βγείτε έξω στη φύση κάντε τζοκινγκ στον πεζόδρομο της παραλιακής. Ο ήλιος και η άσκηση ανεβάζουν τη διάθεσή μας και ταυτόχρονα δε παίρνετε βάρος!

  3. #93
    Antonis8
    Guest
    Εμένα μου έγραψε ο γιατρός ζολοφτ για έξι μήνες. Δεν τα έχω ξεκινήσει ακόμα. Είμαι 29 ετών, πάντα αδύνατος με πολύ γρήγορο μεταβολισμό, ό,τι και να φάω δηλαδή αποκλείεται να πάρω κιλά και συνήθως χάνω και πολύ εύκολα αν δεν τρώω επαρκείς υδατάνθρακες. Υπάρχει περίπτωση να πάρω κιλά; Δεν είμαι πια και πολύ μικρός. Τα κιλά αυξάνονται γενικά λόγω της αυξημένης όρεξης ή υπάρχει κάποιος άλλο παράγοντας που με την αγωγή επηρεάζει το σώμα; Μπορεί να αλλάξει ο μεταβολισμός μου δηλαδή;;

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. το ρημαδι το αντικαταθλιπτικο...
    By boo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 15-12-2015, 21:40
  2. υποτροπη ιδιο αντικαταθλιπτικο???
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-08-2013, 19:18
  3. η μουσική ως αντικαταθλιπτικό
    By evaclooney1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-2012, 21:29
  4. zolotrin αντικαταθλιπτικο
    By d_o in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 20-03-2011, 13:04
  5. Replies: 5
    Last Post: 17-09-2009, 13:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •