Υποψία ψύχωσης.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1

    Υποψία ψύχωσης.

    Καλησπέρα, Είμαι καινούργιος στο forum. Είμαι 24 χρονών έχω διαγνωστεί με βαριά ιδεο- ψυχαναγκαστική διαταραχή, επίσης έχω πέσει σε κατάθλιψη λόγο ψυχοσωματικών προβλημάτων(έχω έντονη πρωκταλγεία που ορισμένες φόρες δεν θέλω να κάτσω). Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Έχω μια εμμονή ιδέα, που με κάνει να νομίζω ότι μπορεί να μυρίζω πράγματα που δεν υπάρχουν,για αυτό τελετουργώ για να διαπιστώσω αν όντως υπάρχουν αυτές οι οσμές για να ανακουφιστώ απ το άγχος. Υπάρχει περίπτωση να είναι ψύχωση; Με αγχώνει πολύ αυτό το πράγμα με παραλύει!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Καλησπερα καλως μας βρηκες κι εγω εχω ocd οχι λογικα δεν ειναι ψυχωσει αυτο απλα επαναληψεις και αποτελεσματα της ιδψ να ξερεις οτι σε καθε ανθρωπο εχει αλλες επιπτωσεις
    Υ1( ψαχνω φιλακια με το ιδιο προβλημα με μενα ιδψ εαν θες να γινουμε φιλοι μου λες)
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  3. #3
    Γίνεται κάποιος που έχει ψύχωση να γνωρίζει τα συμπτώματα του εξαρχής; Ο ψυχίατρος στο κέντρο που με παρακολουθούσε παλιά με είπε δεν ισχύσει αυτό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by IPPOKRATIS1991 View Post
    Γίνεται κάποιος που έχει ψύχωση να γνωρίζει τα συμπτώματα του εξαρχής; Ο ψυχίατρος στο κέντρο που με παρακολουθούσε παλιά με είπε δεν ισχύσει αυτό.
    Πυτε εγω νομιζω οτι γινετε αλλα δεν εχω ψυχωση ωστε να ξερω με σιγουρια μπορει να υπαρχουν και εξαιρεσεις ....
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Αφού έχεις ιδέοψυχαναγκαστικη δεν μπορείς να βάλεις ψύχωση μπορεί να βγάλεις το πολύ ψυχωτικα στοιχεία από κατάθλιψη άμα είναι βαριά τώρα από εκεί και πέρα όλα γίνονται πχ άμα γίνει κάτι απίστευτα τραγικό όπως ας πούμε κανένας πόλεμος η μείνεις άστεγος από τη μία μέρα στην άλλη εκεί κάτι μπορεί να γίνει ή από ουσίες βαριές τώρα σε νορμάλ κατάσταση μάλλον είναι από την κατάθλιψη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    arntaben Thanks Να σε καλα:)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Κάτσε ρε ψηλέ δηλαδή μόνο στο μωρό θενκσ ξεδιπλώθηκα εδώ για πάρτη σου και σημασία δηλαδή κάτσε είμαστε και εμείς εδώ
    Πλάκα κάνω αλλά μ άρεσε το ζάρτ στη μάπα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Πολύ με έχει φοβίσει αυτό το πράγμα, παλιότερα είχα την εντύπωση ότι άκουγα ήχους απο πτηνά, καμπάνες, κα με είχε παραλύσει σε κάποιο βαθμό δεν ήθελα να βγω απ το δωμάτιο μου , βεβαία με την πάροδο του χρόνου με έφυγε

  9. #9
    Thanks you se ollous tote appla etoixe na dw ekoinon prwta!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    φιλε εγω ειμαι ψυχωτικος αραξε δεν εχεις ψυχωση αυτο που μπορω να σου πω εγω ειναι οτι μετα απο χρονια καταλαβα τι εχω αλλα και παλι οταν υποτροπιαζω οταν εχω παρανοια χανω την επαφη παρολο που ξερω τι εχω δεν ξερω αν με καταλαβαινεις τι εννοω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Ρε μωρο ελις γτ με λες μωρο? :-ρ
    Τιποτα βρε ιπποκρατη οπως μπορουμε βοηθαμε
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Καλησπερα και καλωσορισες στο φορουμ, πιστευω πως οχι δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι ψυχωση οπως μου τα περιγραφεις. Ο γιατρος που σε παρακολουθουσε παλια εχει δικιο. Ο ψυχωτικος δεν αναγνωριζει εξαρχης ως συμπτωματα καποιας ασθενειας οσα του συμβαινουν, αποτελουν την πραγματικοτητα του, του φαινεται οσο πραγματικη μας φαινεται η δικη μας πραγματικοτητα. Για αυτο και σπανιο εως αδυνατο να αυτοδιαγνωστει. Η διαγνωση γινεται λογω συναναστροφης με τους αλλους ανθρωπους, επειδη τα οσα πιστευει ακραδαντα/βλεπει/ακουει δεν συμπιπτουν με των αλλων. Μονο οταν αρχισει να παιρνει την αγωγη του (ειδικη για ψυχωση) αρχιζει να αναγνωριζει την ασθενεια του. Εσυ λες οτι μπορει να μυριζεις πραγματα που δεν υπαρχουν...ε το ΞΕΡΕΙΣ οτι μπορει να μην υπαρχουν αρα ΔΕΝ ειναι ψυχωση. Η επιγνωση ειναι που διαχωριζει οτι εχεις απο τις ψυχωσεις. Εσενα ειναι απλα εμμονη λογω της ιδεοψυχαναγκαστικης σου διαταραχης. Αυτο ειναι νευρωση οχι ψυχωση. Στις νευρωσεις το ατομο ξερει τι του συμβαινει και ξερει τι ειναι πραγματικο και τη μη ακομα και χωρις αγωγη. Οποτε μην φοβασαι καθολου για αυτο, φροντισε να κανεις οτι χρειαζεται για να ανακουφιστεις απο το διεγνωσμενο σου προβλημα και μη καθεσαι να βαζεις διαγνωσεις στον εαυτο σου, ολα θα πανε καλα :)

  13. #13
    @kavkaz thanks δηλαδή φίλε μου είχες ψευδαισθήσεις και έτσι; όταν ήσουν στα πρώτα στάδια δεν κατάλαβες τι ετρεχαι;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    οχι μονο οταν πηγα σε γιατρους και πηρα αγωγη καταλαβα και οταν υποτροπιαζα το πρωτο συμπτωμα που ειχα ηταν οτι η ψυχωση δςν υφισταται απλα μας δινουν φαρμακα γιατι ειμαστε ανθρωποι με ειδικες ικανοτητες προφανως εχανα την επαφη με την πραγματικοτητα και συνεπως την επαφη για τις πραξεις μου

  15. #15
    ναι άλλα βρε παιδιά αρκετές φόρες αμφισβητώ αυτό που αντιλαμβάνομαι, αυτό με φοβίζει!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. επιδομα ψυχωσης
    By Χρήστος, in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 03-06-2015, 23:53
  2. Υπολείμματα ψύχωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 17-04-2013, 22:06
  3. η πορεια της ψυχωσης.
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-01-2013, 21:08
  4. η μεταφυσικη της ψυχωσης
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 03-08-2012, 17:31
  5. Υποψία...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 03-06-2010, 03:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •