Απότομος Ιλιγγος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410

    Απότομος Ιλιγγος

    Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα τη γνώμη σας για κατι που έπαθα και με φόβισε πολύ. Μόλις πριν απο λίγο σηκώθηκα από τον ύπνο να πάω για νερό και με το που σηκωσα το κεφάλι μου όλα γυρνούσαν σαν τρελά. Προσπαθούσα με τα χίλια ζόρια να σηκωθω απ το κρεβάτι κ μόλις σηκώθηκα και πήγα να περπατήσω έφευγα προς τα μπροστά οσην ώρα ήμουν όρθιος. Να μη τα πολυλογώ δεν μπορώ πλέον να ξαπλώσω κανονικά μόνο αν βαλω 3 μαξιλάρια και ακουμπησω με τη πλάτη τότε λίγο ηρεμώ. Για κανονικά αν δοκιμασω γυρνάνε τα παντα και εντονα. Να σημειώσω οτι το εχω πάθει αρκετές φορές στο παρελθόν και μου περνάει μόνο με ένα 'καθηστο' ύπνο. Φοβάμαι όμως πολύ μήπως κάτι μ συμβαίνει .. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν εχεις λογο να φοβασαι...φανταζομαι ειναι ενοχλητικο και λιγο τρομακτικο και σου χαλαει τον υπνο, αλλα δεν πιστευω πως παιζει να οφειλεται σε κατι σοβαρο, επισκεψου εναν ΩΡΛ. Η αισθηση ισορροπιας που κραταμε εχει να κανει με μηχανισμους μεσα στα αυτια μας...οταν εχουμε ναυτια η ζαλιζομαστε η παθαινουμε ιλιγγο κατι παιζει εκει μεσα παλι. Λογικα θα ειναι επιλυσιμο η διαχειρισιμο το προβλημα σου αν πας στο γιατρο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Το εύχομαι! Το καλό είναι ότι με πιάνει σπάνια. Με είχε πει ενας ωρλ που πήγα ότι πρέπει να το εξετάσει την ώρα που με πιάνει για να δοκιμάσει κατι ειδικές ασκήσεις. Ρο πρόβλημα είναι οτι με πιάνει βράδυ και μόνο στα επείγοντα μπορώ να παω όπου δεν θέλω γιατί κλασσικά θα μ πουν ότι δεν εχω κάτι. Δεν θα ασχοληθουν. Καθώς γκουγκλαρα είδα ότι άμα λουστεις και κοιμηθείς μπορεί να σε πιάσει αυτό που έπαθα. Και ναι! Λουστικα και μετα απο λίγο κοιμήθηκα. Αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι ρόλο παίζει και γενικά δεν είμαι της γκοογκλοδιαγνωσης!!
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Το εύχομαι! Το καλό είναι ότι με πιάνει σπάνια. Με είχε πει ενας ωρλ που πήγα ότι πρέπει να το εξετάσει την ώρα που με πιάνει για να δοκιμάσει κατι ειδικές ασκήσεις. Ρο πρόβλημα είναι οτι με πιάνει βράδυ και μόνο στα επείγοντα μπορώ να παω όπου δεν θέλω γιατί κλασσικά θα μ πουν ότι δεν εχω κάτι. Δεν θα ασχοληθουν. Καθώς γκουγκλαρα είδα ότι άμα λουστεις και κοιμηθείς μπορεί να σε πιάσει αυτό που έπαθα. Και ναι! Λουστικα και μετα απο λίγο κοιμήθηκα. Αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι ρόλο παίζει και γενικά δεν είμαι της γκοογκλοδιαγνωσης!!
    Αυτο ελειπε να ασχοληθεις με τη γκουγκλοδιαγνωση, ξεκινας αναζητηση εχοντας ενα κρυολογημα και καταληγεις να πιστευεις οτι εχεις καρκινο
    Δεν ρωτησες το γιατρο αν υπαρχει τροπος να προκληθει στο ιατριο; Αν λουζοσουν και κοιμοσουν το μεσημερι και μετα το απογευματακι πηγαινες στο γιατρο; Χαζομαρες λεω αλλα μπας και...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα τη γνώμη σας για κατι που έπαθα και με φόβισε πολύ. Μόλις πριν απο λίγο σηκώθηκα από τον ύπνο να πάω για νερό και με το που σηκωσα το κεφάλι μου όλα γυρνούσαν σαν τρελά. Προσπαθούσα με τα χίλια ζόρια να σηκωθω απ το κρεβάτι κ μόλις σηκώθηκα και πήγα να περπατήσω έφευγα προς τα μπροστά οσην ώρα ήμουν όρθιος. Να μη τα πολυλογώ δεν μπορώ πλέον να ξαπλώσω κανονικά μόνο αν βαλω 3 μαξιλάρια και ακουμπησω με τη πλάτη τότε λίγο ηρεμώ. Για κανονικά αν δοκιμασω γυρνάνε τα παντα και εντονα. Να σημειώσω οτι το εχω πάθει αρκετές φορές στο παρελθόν και μου περνάει μόνο με ένα 'καθηστο' ύπνο. Φοβάμαι όμως πολύ μήπως κάτι μ συμβαίνει .. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
    Αφου το εχεις ξαναπαθει στο παρελθον και δεν επαθες τιποτα δεν θα ειναι τιποτα.Δεν ξερω αμα κανεις καμια αγωγη αλλα υπαρχουν και χαπια που σου φερνουν ιλιγγο παντως

  6. #6
    Και εκει λεμε, ειναι αυχενας ? πρεπει να ειναι πολυ στεγνη η περιοχη ( μετα το λουσιμο ? ) κατα αλλα απο πιεση πως πας, υπο ή υπερ ?
    εχεις εντοπισει αν εκδηλωνεται κυρις σε περιοδους στρες ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Αφου το εχεις ξαναπαθει στο παρελθον και δεν επαθες τιποτα δεν θα ειναι τιποτα.Δεν ξερω αμα κανεις καμια αγωγη αλλα υπαρχουν και χαπια που σου φερνουν ιλιγγο παντως
    Όχι ευτυχώς δεν κάνω καμία αγωγή!
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Και εκει λεμε, ειναι αυχενας ? πρεπει να ειναι πολυ στεγνη η περιοχη ( μετα το λουσιμο ? ) κατα αλλα απο πιεση πως πας, υπο ή υπερ ?
    εχεις εντοπισει αν εκδηλωνεται κυρις σε περιοδους στρες ?
    Έχω αυχενικό σύνδρομο και εκφυλιστικές αλλοιώσεις στον αυχένα (για όσους δεν ξέρουν είναι αλλοιώσεις στο κόκκαλο του αυχένα). Το υποπτεύθηκα και αυτό και δεν το αποκλείω!
    Να σου πω ότι το έχω παρατηρήσει! Με ποιάνει όποτε θυμηθεί ..και κυρίως όταν έχω λουστεί.. αλλά πολλές λούστικα και μετά κοιμήθηκα μια χαρά!
    Γενικώς μου κρατάει μια με δύο μέρες. Και στην διάρκεια της ημέρας ΔΕΝ μπορώ να σκύψω ή να γύρω μπροστά. Τα ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΝΑΝΕΕΕ
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Ειναι απο το λουσιμο εγω που δεν στεγνωνω ποτε τα μαλλια μου χειμωνα καλοκαιρι το χειμωνα το παθαινω αρκετα συχνα
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Αυτο ελειπε να ασχοληθεις με τη γκουγκλοδιαγνωση, ξεκινας αναζητηση εχοντας ενα κρυολογημα και καταληγεις να πιστευεις οτι εχεις καρκινο
    Δεν ρωτησες το γιατρο αν υπαρχει τροπος να προκληθει στο ιατριο; Αν λουζοσουν και κοιμοσουν το μεσημερι και μετα το απογευματακι πηγαινες στο γιατρο; Χαζομαρες λεω αλλα μπας και...
    Δεν νομίζω να μπορώ να το προκαλέσω. Μάλλον είναι αδύνατον... Το καλοκαίρι ειδικά κάνω μπάνιο και βγαίνω απευθείας έξω και είμαι μια χάρα!
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by arntaben View Post
    Ειναι απο το λουσιμο εγω που δεν στεγνωνω ποτε τα μαλλια μου χειμωνα καλοκαιρι το χειμωνα το παθαινω αρκετα συχνα
    Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το στέγνωμα γιατί εγώ χειμώνα καλοκαίρι τα στεγνώνω. Κάνεις κάτι για να σου περάσει η απλά το υπομένεις;
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το στέγνωμα γιατί εγώ χειμώνα καλοκαίρι τα στεγνώνω. Κάνεις κάτι για να σου περάσει η απλά το υπομένεις;
    Το υπιμενω γτ φοβαμαι τους γιατρους και παω μονο οταν ειμαι ετοιμοθανατη
    Και επισεις το χειμωνα κοιταω να λουζουμε οσο πιο νωρις γινετε
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by arntaben View Post
    Το υπιμενω γτ φοβαμαι τους γιατρους και παω μονο οταν ειμαι ετοιμοθανατη
    Και επισεις το χειμωνα κοιταω να λουζουμε οσο πιο νωρις γινετε
    Φοβάσαι αλλά πολλές φορές είναι απαραίτητο να πάμε σε γιατρό!
    Και καλά κάνεις που λουζεσαι νωρίς ώστε να κλείνουν οι πόροι.
    Εσένα πως σου περνάει; Εμένα μόνο με "όρθιο" ύπνο. .
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    3
    και εγώ το έχω ανεξάρτητα από το λούσιμο.. προφανώς είναι ίλιγγος θέσεως αλλά γιατί μας πιάνει δεν ξερω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    φεύγουν κρυσταλλακια από τη θέση τους μέσα στο λαβύρινθο και γ αυτό ζαλιζόμαστε.
    Με έχουν δείξει κάτι ασκήσεις οι γιατροί περίπου 10 λεπτών και με αυτές περνάει.

    Βέβαια είναι λίγο ζορικο όταν τις κάνεις διότι ζαλίζεσαι αλλά αν σκεφτείς ότι δεν απειλητε η ζωή σου , το ανεχεσαι και μόλις τις τελειώσεις είσαι άλλος άνθρωπος!

Similar Threads

  1. Αποτομος χωρισμος + θυμος
    By hurt_child1984 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 132
    Last Post: 10-06-2016, 10:37
  2. Ίλιγγος και ζαλάδα
    By Interferon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2016, 23:33
  3. Ιλιγγος-αγχος
    By Marvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 20-02-2016, 19:22
  4. ΑΠΟΤΟΜΟΣ ΧΩΡΙΣΜΟΣ-ΜΟΝΑΞΙΑ
    By CHRISTIN77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2012, 22:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •