υπαρχει θεμα προσωπικοτητας; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 116
  1. #16
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    ναι πριν λιγο καιρο προσβαλα την μανα μου μετα εκλαιγε ζητησα συγγνωμη και ο τροπος ηταν για τα πανηγυρια τις προαλλες μου μιλαγε η θεια μου και εκλαιγε και απανταγα παγωμενος απαθεια θα λεγα αλλους αμα τους πληγωνω μετα μερικες φορες ειμαι θυμωμενος κιολας γιατι νιωθω οτι αυτοι φταινε ευχαριστηση εχω παρει τραυματιζοντας αλλους η οταν χτυπησαν εμενα ενιωσα το κενο μου να ολοκληρωνεται ηταν εξαρση δεν ξερω αν με καταλαβαινεις
    Την ενιωθες την συγνωμη ή σου βγηκε ρομποτικα αναγκαστικά να την πεις ? Εγω σε ρωταω συγκεκριμενα. Εαν σου δινει ικανοποιηση να δινεις σωματικο πονο αλλα και να λαμβανεις σωματικο πονο δεν ξερω πως ονομαζεται. Ξερω μονο οτι μπορεις να επιλεξεις ή να ζεις με θεμα νομου, εθισμων, πονων ή να ρωτησεις εναν Ψυχιατρο γιατι την βρισκεις μονον ετσι.

    Κατοπιν παλι Εσυ θα αποφασισεις για την ζωη σου. Αν θελεις να λαμβανεις αγωγη για να μην σκορπας πονο ή αν γουσταρεις να σκορπας.

    Διαφορετικα οπως ηδη ανεφερες και εχεις βιωσει, σου ηρθε να χτυπησεις καποιον και σε πηγαν μεσα.

    Εσυ ετσι θες να συνεχιστει η ζωη σου ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Την ενιωθες την συγνωμη ή σου βγηκε ρομποτικα αναγκαστικά να την πεις ? Εγω σε ρωταω συγκεκριμενα. Εαν σου δινει ικανοποιηση να δινεις σωματικο πονο αλλα και να λαμβανεις σωματικο πονο δεν ξερω πως ονομαζεται. Ξερω μονο οτι μπορεις να επιλεξεις ή να ζεις με θεμα νομου, εθισμων, πονων ή να ρωτησεις εναν Ψυχιατρο γιατι την βρισκεις μονον ετσι.

    Κατοπιν παλι Εσυ θα αποφασισεις για την ζωη σου. Αν θελεις να λαμβανεις αγωγη για να μην σκορπας πονο ή αν γουσταρεις να σκορπας.

    Διαφορετικα οπως ηδη ανεφερες και εχεις βιωσει, σου ηρθε να χτυπησεις καποιον και σε πηγαν μεσα.

    Εσυ ετσι θες να συνεχιστει η ζωη σου ?
    οχι αναγκαστικα την ειπα..απο τοτε που ξεκινησα αγωγη σταμτησα να μαι επιθετικος αλλα ολα αυτα μου δινανε εξαρση και τωρα βαριεμαι κανω κανα χομπυ παω για τρεξιμο αλλα δεν ειναι το ιδιο

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δνε ξερω αν το εχεις καταλαβει...οτι χρηζεις επαγγελματικης βοηθειας..λιγο περισσοτερο..εννοω να επικοινωνεις με τον γιατρο σου να σε βοηθαει..γιατι πανω στην "εξαρση" σου..μπορει να κανεις κακο σε καποιον ..κ ειναι κριμα για τον αλλον.
    εννοω..μπορει κ να στοιχισει μια ζωη αυτο το πραμα επειδη εσυ θελεις να ζεις σε εξαρση.
    δνε ειναι οι ανθρωποι παιχνιδια..ουτε κ εσυ να παιζεις.το λεω με συμπαθεια, δεν σε κρινω..απλα πιστευω απο τα λεγομενα σου οτι υπαρει σοβαρη παθολογια η οποια πρεπει να παρακολουθειται εντατικα απο ειδικο.

  4. #19
    Αρα αισθανεσαι οτι με την αγωγη δεν εισαι ο αληθινος εσυ, επειδη δεν νιωθεις ικανοποιηση αλλά απαθεια και δεν τα θες και εχεις νευρα ?
    Υπαρχει κατι που το λενε Νομος. Κανείς δεν εχει το δικαιωμα να ασκεί βία σε ζωντανο οργανισμό. Όποιος το κανει δεχεται καποιες κυρωσεις. Ισως να εχεις αυξημενα επιπεδα μιας ορμονης που σε κανουν να γουσταρεις την επιθετικοτητα, την δραση, τον πονο. Ενας γιατρος περα απο μια καλη κουβεντα μαζι σου εφοσον και εσυ ομως θα πεις αληθειες ισως να εχει να προτεινει κατι.
    Εκτος των φαρμακων οπως ειπες αθλητικη δραστηριοτητα, δε θες αυτο ? συζητησε μαζι του τι αλλο θα μπορουσε να σου προσφερει ικανοποιηση ?

    Προφανως δεν ειναι θεμα ταμπελας, ψυχωσης, μη ψυχωσης. Ειναι οτι δεν προκειται να γινεις κατανοητος απο ανθρωπους και ή θα κλαινε ολοι γυρω σου ή θα εχεις καποιο περιεργο τελος.

    Για αυτο μιλησε σοβαρα με εναν ειδικο και σκεψου πως θες να ειναι η ζωη σου. Αν θες να ειναι με τον παλιο τροπο μαλλον δεν θα σου βγει σε καλο. Αρα εισαι υποχρεωμενος να βρεις νεες μεθοδους εκτονωσης και αισθησης ικανοποιησης.

    Εγινα κατανοητη ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παντως ετσι απο τα λιγα που εχω διαβασει..αυτο που συμβαινει μου θυμιζει λιγο μεταιχμιακη διαταραχη προσωπικοτητας..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αρα αισθανεσαι οτι με την αγωγη δεν εισαι ο αληθινος εσυ, επειδη δεν νιωθεις ικανοποιηση αλλά απαθεια και δεν τα θες και εχεις νευρα ?
    Υπαρχει κατι που το λενε Νομος. Κανείς δεν εχει το δικαιωμα να ασκεί βία σε ζωντανο οργανισμό. Όποιος το κανει δεχεται καποιες κυρωσεις. Ισως να εχεις αυξημενα επιπεδα μιας ορμονης που σε κανουν να γουσταρεις την επιθετικοτητα, την δραση, τον πονο. Ενας γιατρος περα απο μια καλη κουβεντα μαζι σου εφοσον και εσυ ομως θα πεις αληθειες ισως να εχει να προτεινει κατι.
    Εκτος των φαρμακων οπως ειπες αθλητικη δραστηριοτητα, δε θες αυτο ? συζητησε μαζι του τι αλλο θα μπορουσε να σου προσφερει ικανοποιηση ?

    Προφανως δεν ειναι θεμα ταμπελας, ψυχωσης, μη ψυχωσης. Ειναι οτι δεν προκειται να γινεις κατανοητος απο ανθρωπους και ή θα κλαινε ολοι γυρω σου ή θα εχεις καποιο περιεργο τελος.

    Για αυτο μιλησε σοβαρα με εναν ειδικο και σκεψου πως θες να ειναι η ζωη σου. Αν θες να ειναι με τον παλιο τροπο μαλλον δεν θα σου βγει σε καλο. Αρα εισαι υποχρεωμενος να βρεις νεες μεθοδους εκτονωσης και αισθησης ικανοποιησης.

    Εγινα κατανοητη ?
    εγινες κατανοητη δεν ειμαι ηλιθιος δεν γουσταρω τον πονο γουσταρω την ανδρεναλινη ρε παιδια μην παρεξηγουμαι δεν ειμαι βιαιος απλα ετυχε να χω μερικα περιστατικα μια φορα μονο επειδη μου γινε εμμονη τραυματισα εναν αγνωστο με κατι αιχμηρο ενταξει δεν ενιωσα τυψεις αλλα δεν θα το ξανακανω δηλαδη επειδη εκανα ενα λαθακι πρεπει να μαι σε καταστολη; αυτη ειναι σοβαρη ψυχολογικη βια προς εμενα και δεν αστειευομαι

  7. #22
    "γουσταρω την ανδρεναλινη ρε παιδια μην παρεξηγουμαι δεν ειμαι βιαιος απλα ετυχε να χω μερικα περιστατικα μια φορα "

    Να ρωτησεις λοιπον ειδικους συμβουλευτικης θεραπειας ή να κανεις τεστ ορμονων να δεις αν μπορεις να βελτιωσεις κατι με την αδρεναλινη σου. Δεν εχω να πω κατι αλλο. Μεχρι εκει φτανουν οι γνωσεις μου.

    Οσο βλεπεις ανθρωπους να κλαινε ομως κοντα σου εχε σε παρακαλω στο νου σου οτι ισως κατι να μην κανεις πολυ σωστα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    γιατι να κανω τεστ ορμονων οταν τα εκανα ημουν σε ηρεμη ψυχικη κατασταση απλα ηθελα κατι να ταρακουνησει την απαθεια

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ωχ θεε μου δεν μπορω..τραυματισες καποιον επειδη ΕΣΥ ενιωθες να βαριεσαι??κ ηθελες λιγη αδρεναλινη?
    σορρυ βλεπεις τι γραφεις???
    ας πηγαινες στο λουνα παρκ...ο αλλος τι φταιει?
    πρεπει να ξαναπας στον γιατρο επειγοντως ομως!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ωχ θεε μου δεν μπορω..τραυματισες καποιον επειδη ΕΣΥ ενιωθες να βαριεσαι??κ ηθελες λιγη αδρεναλινη?
    σορρυ βλεπεις τι γραφεις???
    ας πηγαινες στο λουνα παρκ...ο αλλος τι φταιει?
    πρεπει να ξαναπας στον γιατρο επειγοντως ομως!
    σου φαινομαι να αστειευομαι; ε τι να κανω εγινε τωρα...αστο την πεμπτη θα ξαναπαω στην γιατρο μου και θα δουμε

  11. #26
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    παντως ετσι απο τα λιγα που εχω διαβασει..αυτο που συμβαινει μου θυμιζει λιγο μεταιχμιακη διαταραχη προσωπικοτητας..
    Καμία σχέση με μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας. Οι άνθρωποι που πάσχουν από οριακή διαταραχή νοιώθουν και παρά νοιώθουν και τύψεις αισθάνονται και κακό δεν θέλουν να κάνουν. Ο θυμός τους βασίζεται σε λανθασμένη εικόνα για τον εαυτό τους, σε έντονα αισθήματα κενού σε φόβο εγκατάληψης και όχι σε ανάγκη για αδρεναλίνη ή πλήξη. Συγγνώμη για την παρέμβαση.

    Όσον αφορά τον φίλο που αναρωτιέται αν έχει αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας θα έλεγα ότι εφόσον αναρωτιέται μάλλον δεν έχει. Από εκεί και πέρα ένας ειδικός θα πρέπει να αναλάβει, εμείς εδώ δεν είμαστε γιατροί γνώμες λέμε και προσπαθούμε να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε. Φίλε μου μακάρι να βρεις μια λύση σε αυτά που σε απασχολούν και καλό είναι να παραδεχτείς κι εσυ ο ίδιος ότι δεν είναι φυσιολογική η συμπεριφορά σου. Όταν το καταλάβεις θα κάνεις κάτι γι'αυτό. Κι εγώ για τον εαυτό μου άργησα να το καταλάβω ότι έκανα κακό σε ανθρώπους, αλλά όταν το κατάλαβα έψαξα βοήθεια. Σε παρακαλώ κάνε κάτι γι αυτή τη κατάσταση. Αν νομίζεις ότι η συμπεριφορά σου είναι σωστή. Αν ευχαριστιέσαι την βία και να κάνεις κακό σε άλλους τότε μπορεί να έχεις και αντικοινωνική διαταραχή. Αλλά γιατί ρωτάς τότε, δεν θες να κάνεις κάτι καλό για τον εαυτό σου?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Quote Originally Posted by marstay View Post
    Καμία σχέση με μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας. Οι άνθρωποι που πάσχουν από οριακή διαταραχή νοιώθουν και παρά νοιώθουν και τύψεις αισθάνονται και κακό δεν θέλουν να κάνουν. Ο θυμός τους βασίζεται σε λανθασμένη εικόνα για τον εαυτό τους, σε έντονα αισθήματα κενού σε φόβο εγκατάληψης και όχι σε ανάγκη για αδρεναλίνη ή πλήξη. Συγγνώμη για την παρέμβαση.

    Όσον αφορά τον φίλο που αναρωτιέται αν έχει αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας θα έλεγα ότι εφόσον αναρωτιέται μάλλον δεν έχει. Από εκεί και πέρα ένας ειδικός θα πρέπει να αναλάβει, εμείς εδώ δεν είμαστε γιατροί γνώμες λέμε και προσπαθούμε να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε. Φίλε μου μακάρι να βρεις μια λύση σε αυτά που σε απασχολούν και καλό είναι να παραδεχτείς κι εσυ ο ίδιος ότι δεν είναι φυσιολογική η συμπεριφορά σου. Όταν το καταλάβεις θα κάνεις κάτι γι'αυτό. Κι εγώ για τον εαυτό μου άργησα να το καταλάβω ότι έκανα κακό σε ανθρώπους, αλλά όταν το κατάλαβα έψαξα βοήθεια. Σε παρακαλώ κάνε κάτι γι αυτή τη κατάσταση. Αν νομίζεις ότι η συμπεριφορά σου είναι σωστή. Αν ευχαριστιέσαι την βία και να κάνεις κακό σε άλλους τότε μπορεί να έχεις και αντικοινωνική διαταραχή. Αλλά γιατί ρωτάς τότε, δεν θες να κάνεις κάτι καλό για τον εαυτό σου?
    μπα οχι απο περιεργεια ρωτησα γιατι δεν ξερω τι ειναι η αντικοινωνικη και μου το πε ενα μελος σε αλλο ποστ..τωρα τι να αναρωτιεμαι εφοσον δεν ξερω τι ειναι απλα ρωτησα γιατι με ρωτησαν αν ειχα παρανοια η ψευδαισθηση οταν χτυπησα τον αλλον με μαχαιρι..δεν ειχα ειχα εμμονη το κανα μετα φοβομουν μην με πιασουν μετα αιαθανομουν καλα για λιγες μερες και μετα το ξεχασα οταν το θυμαμαι ειναι λες και δεν εχει συμβει τιποτα..εε τι να πω ψεματα;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    μπα οχι απο περιεργεια ρωτησα γιατι δεν ξερω τι ειναι η αντικοινωνικη και μου το πε ενα μελος σε αλλο ποστ..τωρα τι να αναρωτιεμαι εφοσον δεν ξερω τι ειναι απλα ρωτησα γιατι με ρωτησαν αν ειχα παρανοια η ψευδαισθηση οταν χτυπησα τον αλλον με μαχαιρι..δεν ειχα ειχα εμμονη το κανα μετα φοβομουν μην με πιασουν μετα αιαθανομουν καλα για λιγες μερες και μετα το ξεχασα οταν το θυμαμαι ειναι λες και δεν εχει συμβει τιποτα..εε τι να πω ψεματα;
    με μαχαιρι τον χτυπησες?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    με μαχαιρι τον χτυπησες?
    τοση ωρα λεω πανω αιχμηρο αντικειμενο δεν ελεγα την λεξη για ευνοητους λογους μπορει να ναι μπατσοι εδω μεσα..ευτηχως δεν με πιασανε μαλλον δεν τον πετυχα καλα...και γενικα δεν θελω να προκαλω με την συμπεριφορα μου γιαυτο δεν το λεγα...δεν νομιζω να σαι αστυνομικος

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αχ θεε μου..χρειαζεσαι βοηθεια..παρε τηλ τωρα τον γιατρο σου.

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω
    By marika in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 193
    Last Post: 15-01-2013, 12:01
  2. Υπάρχει κάποιο chatroom με θεμα την ψυχολογία;Αν οχι γιατί δεν φτιάχνουμε ένα;
    By shifter in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 14-10-2012, 11:49
  3. Γενικά ένα θέμα για τις Διαταραχές Προσωπικότητας
    By anonymous_1 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 44
    Last Post: 25-04-2012, 06:38
  4. Υπάρχει θέμα ασφάλειας στο site?
    By RainAndWind in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 30
    Last Post: 05-12-2011, 21:49
  5. Replies: 2
    Last Post: 13-09-2011, 23:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •