Σχέση με κοπέλα που έχει παιδί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11

    Σχέση με κοπέλα που έχει παιδί

    Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είμαι 29 κ πριν λίγους μήνες ξεκίνησα μια σχέση με μια κοπέλα 33 ετών. Η κοπέλα αυτή έχει παιδί 6 ετών. Ζει σε δικό της σπίτι, οικονομικά είναι πάρα μα πάρα πολύ καλά και το μεγαλώνει με περισσή άνεση. Ο πατέρας το βλέπει μερικά σαββατοκύριακα αλλά τπτ παραπάνω. Μεταξύ τους δεν έχουν σχέσεις. Δεν έχω γνωρίσει το παιδί, δεν έχω πάει σπίτι της, ούτε προβλέπεται να γίνει σύντομα φυσικά, αν και γνωριζόμαστε πολλούς μήνες πριν τα φτιάξουμε και υπάρχει απίστευτη χημεία. Η κοπέλα αυτή είναι αντικειμενικά μια σπάνια περίπτωση ανθρώπου και ταιριάζουμε πάρα πολύ. Οι γονείς μου δεν ξέρουν για το παιδί προς το παρόν. Δεδομένου ότι ενδέχεται στο πολύ μέλλον να «σοβαρέψει» η σχέση (και αν είναι όλα καλά και ταιριάζουμε κλπ κλπ κλπ, έχουμε ακόμα), πώς θα μπορούσα να πείσω τους δικούς μου για την επιλογή μου σε περίπτωση που η αντίδρασή τους είναι αρνητική; Ξέρετε, πολλοί θα έβλεπαν –κακώς- με κακό μάτι μια ανύπαντρη μητέρα, ίσως την κακοχαρακτήριζαν αλλά δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο. Είναι ένας χαρακτήρας διαμάντι. Δε με βλέπει ούτε σαν αποκούμπι λόγω της κατάστασής της, ούτε απλώς ψάχνει συντροφικότητα. Έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις πάνω σ’ αυτά τα θέματα και της λέω να μην φοβάται τίποτα γιατί είμαι εδώ για εκείνη και πως δε με αποθαρρύνει το παιδί, ούτε το βλέπω ως "βάρος" στη σχέση μας ή στη ζωή μας γενικότερα. Το πράγμα δλδ ας πούμε είναι απολύτως σοβαρό. Απλώς σκέφτομαι την αντίδραση των γονέων μου και με τι επιχειρήματα θα μπορούσα να τους πείσω. Ενδέχεται να μη πουν και τίποτα αλλά ξέρετε, θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένος για παν ενδεχόμενο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Jafar View Post
    Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είμαι 29 κ πριν λίγους μήνες ξεκίνησα μια σχέση με μια κοπέλα 33 ετών. Η κοπέλα αυτή έχει παιδί 6 ετών. Ζει σε δικό της σπίτι, οικονομικά είναι πάρα μα πάρα πολύ καλά και το μεγαλώνει με περισσή άνεση. Ο πατέρας το βλέπει μερικά σαββατοκύριακα αλλά τπτ παραπάνω. Μεταξύ τους δεν έχουν σχέσεις. Δεν έχω γνωρίσει το παιδί, δεν έχω πάει σπίτι της, ούτε προβλέπεται να γίνει σύντομα φυσικά, αν και γνωριζόμαστε πολλούς μήνες πριν τα φτιάξουμε και υπάρχει απίστευτη χημεία. Η κοπέλα αυτή είναι αντικειμενικά μια σπάνια περίπτωση ανθρώπου και ταιριάζουμε πάρα πολύ. Οι γονείς μου δεν ξέρουν για το παιδί προς το παρόν. Δεδομένου ότι ενδέχεται στο πολύ μέλλον να «σοβαρέψει» η σχέση (και αν είναι όλα καλά και ταιριάζουμε κλπ κλπ κλπ, έχουμε ακόμα), πώς θα μπορούσα να πείσω τους δικούς μου για την επιλογή μου σε περίπτωση που η αντίδρασή τους είναι αρνητική; Ξέρετε, πολλοί θα έβλεπαν –κακώς- με κακό μάτι μια ανύπαντρη μητέρα, ίσως την κακοχαρακτήριζαν αλλά δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο. Είναι ένας χαρακτήρας διαμάντι. Δε με βλέπει ούτε σαν αποκούμπι λόγω της κατάστασής της, ούτε απλώς ψάχνει συντροφικότητα. Έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις πάνω σ’ αυτά τα θέματα και της λέω να μην φοβάται τίποτα γιατί είμαι εδώ για εκείνη και πως δε με αποθαρρύνει το παιδί, ούτε το βλέπω ως "βάρος" στη σχέση μας ή στη ζωή μας γενικότερα. Το πράγμα δλδ ας πούμε είναι απολύτως σοβαρό. Απλώς σκέφτομαι την αντίδραση των γονέων μου και με τι επιχειρήματα θα μπορούσα να τους πείσω. Ενδέχεται να μη πουν και τίποτα αλλά ξέρετε, θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένος για παν ενδεχόμενο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων…
    ρε φιλε 29 εισαι ,πραγματικα σε νιάζει η γνωμη των γονιών σου?
    εγω δεν θα εδινα καν σημασια .Την επιλογη συντροφου την κανεις για σενα οχι για τους γονεις σ...εσυ θα ζησεις με αυτο το ατομο για την υπολοιπη ζωη σ ,οι γονεις σ δεν εχουν καμια δουλεια...δεν ξερουν αμα εισαι ευτυχισμενος και τι χρειαζεσαι

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11
    Την κοπέλα ενδιαφέρει περισσότερο. Φοβάται ότι δεν είναι καλή επιλογή για εμένα και ότι οι γονείς μου θα αντιδράσουν αρνητικά και λέει ότι αν τσακωθώ με τους δικούς μου είναι βάρος που δε μπορεί να το κουβαλήσει και θα φύγει. Εγώ θέλω να είμαι μαζί της απλά περισσότερο ρωτάω ώστε να ανακουφιστεί εκείνη. Και πιστεύω ότι οι δικοί μου δε θα εναντιωθούν σε όλο αυτό απλά αγχώνεται πάρα πολύ και πρέπει κάπως να την καθησυχάσω ότι όλα θα πάνε καλά. Κακώς δεν το διευκρίνισα, έχεις δίκιο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    κοιτα κατα πασα πιθανιτητα οι δικοι σ δεν θα την θελουν....
    Αλλα εσυ δεν μπορεις να κανεις τπτ .εφοσον ειναι ο ανθρωπος σου δεν χρειαζεσαι κανενος γνωμες αμα σε αγαπανε θα δεχτουν και αυτην ,εφοσον την επιλεξεις για αιωνια συντροφο σ....
    Τωρα αν θελει να ηρεμησει αυτη δωστης ενα παυσιπονο πριν την γνωρισεις στους δικους σ και θα ειναι οκ χαχα...
    καλα και εσυ ακομα δεν τ εχεις πει καν στους δικους σ....και η σχεση ακομα δεν ειναι καν σοβαρη τη σ κοφτει τοσο νωρις?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11
    Δε τη γνώρισα χθες. Την ξέρω καιρό, ξέρω τι χαρακτήρας είναι, ξέρω τι προοπτικές υπάρχουν με μας, έχω επίγνωση της κατάστασης, έχουμε συζητήσει τα πάντα. Θα ήθελα να είμαι έτοιμος για όλα, απλά!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Γνωρισε το παιδι πρωτα και ασε τους δικους σου και τις σοβαρες προοπτικες για την ωρα. Ειναι πολυ σημαντικο να παει καλα το πραγμα με το παιδι. Αν δεν παει καλα αυτο και ειναι σοβαρος ανθρωπος και μητερα μπορει να σε σουταρει πριν καν διανοηθεις να κανεις τα επομενα βηματα. Η μπορει μη τη παλεψεις εσυ. Παιδι ειναι οχι σκυλι που απλα το αγνοεις. Προσγειωσου λιγο και δες τη κατασταση με τη σοβαροτητα που της αρμοζει. Μη βιαζεσαι πριν δεις τι δυναμικη υπαρχει με το παιδι.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Οι γονείς ξέρουν για αυτή την σχέση γενικά? Την έχουν γνωρίσει?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11
    Ξέρουν ότι είμαστε μαζί αλλά δε την έχουν γνωρίσει. Τους έχω μιλησει με τα καλύτερα αλλα δεν έτυχε ακόμα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    ε καλα και εσυ γτ δεν τους λες απο τωρα οτι εχει και παιδακι?.....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11
    Γιατί θέλω να δω πώς θα τους κατευνάσω σε περιπτωση που το πάρουν στραβά. Αυτό που θέλω θα γίνει στην τελική απλά θέλω να γίνει όσο το δυνατόν ανώδυνα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Jafar View Post
    Γιατί θέλω να δω πώς θα τους κατευνάσω σε περιπτωση που το πάρουν στραβά. Αυτό που θέλω θα γίνει στην τελική απλά θέλω να γίνει όσο το δυνατόν ανώδυνα.
    μα ουτε καν τους εχεις πει ακομα ,πες το πρωτα και τους κατευναζεις ργοτερα

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Και εγώ λέω να το πεις, όσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα. Ε τι θα κάνουν μωρέ? Στην χειρότερη θα σε πρήξουν λίγο μέχρι να συνηθίσουν στην ιδέα....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Jafar View Post
    .... Δεδομένου ότι ενδέχεται στο πολύ μέλλον να «σοβαρέψει» η σχέση (και αν είναι όλα καλά και ταιριάζουμε κλπ κλπ κλπ, έχουμε ακόμα), πώς θα μπορούσα να πείσω τους δικούς μου για την επιλογή μου σε περίπτωση που η αντίδρασή τους είναι αρνητική; Ξέρετε, πολλοί θα έβλεπαν –κακώς- με κακό μάτι μια ανύπαντρη μητέρα, ίσως την κακοχαρακτήριζαν αλλά δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο. Είναι ένας χαρακτήρας διαμάντι...Το πράγμα δλδ ας πούμε είναι απολύτως σοβαρό. Απλώς σκέφτομαι την αντίδραση των γονέων μου και με τι επιχειρήματα θα μπορούσα να τους πείσω. Ενδέχεται να μη πουν και τίποτα αλλά ξέρετε, θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένος για παν ενδεχόμενο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων…
    Quote Originally Posted by Jafar View Post
    Την κοπέλα ενδιαφέρει περισσότερο. Φοβάται ότι δεν είναι καλή επιλογή για εμένα και ότι οι γονείς μου θα αντιδράσουν αρνητικά και λέει ότι αν τσακωθώ με τους δικούς μου είναι βάρος που δε μπορεί να το κουβαλήσει και θα φύγει. Εγώ θέλω να είμαι μαζί της απλά περισσότερο ρωτάω ώστε να ανακουφιστεί εκείνη. Και πιστεύω ότι οι δικοί μου δε θα εναντιωθούν σε όλο αυτό απλά αγχώνεται πάρα πολύ και πρέπει κάπως να την καθησυχάσω ότι όλα θα πάνε καλά. Κακώς δεν το διευκρίνισα, έχεις δίκιο.
    μια κοπελα. με χαρακτηρα διαμαντι, συνειδητοποιημενη , που αποφασισε να κανει παιδι χωρις γαμο και ειναι ανεξαρτητη οικονομικα, δεν εχει αναγκη κανεναν, ενδιαφερεται περισσοτερο κι απο σενα για το τι θα πουν οι γονεις σου?????? θα φυγει αν ξυνισουν ενω δεν την πειραξε που εκανε μια επιλογη που κατακρινεται κοινωνικα απο την πλειοψηφια της κοινωνιας??

    σαμπως παραξενο μ ακουγεται...
    οι γονεις της πως το πηραν, αληθεια?

    ας πουν οτι θελουν. μεγαλα παιδια ειστε. αν δεν μπορειτε στην ηλικια σας να στηριξετε τις επιλογες σας για την προσωπικη σας ζωη, καθηστε στο πατρικο σας να σας διαλεξουν συντροφους οι γονεις σας και μην ασχολειστε με σχεσεις.

    σαφως και το πιο πιθανο ειναι να ξυνισουν οι γονεις σου.
    αστους να ξυνιζουν καντε αυτο που θελετε κι οταν καταλαβουν οτι θα ειστε μαζι ειτε το θελουν ειτε οχι, θα σας πλησιασουν εκεινοι.
    δωστους την ευκαιρια να την γνωρισουν πριν αποφασισουν αν θα κανουν μουτρα, κι αν παρολ αυτα δεν τους αρεσει, ξυδι..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11
    Θα δούμε ... ελπίζω να απαντήσει μαζί με σας και κάποιος που το έχει περάσει ώστε να μας πει την εμπειρία του ... ακούει κανείς; :p

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11
    Το παιδί δεν το "αποφάσισε", απλώς προέκυψε και αφού ήρθαν έτσι τα πράγματα απεφάσισε να το κρατήσει. Ο πρώην της το ανεγνώρισε και την παράτησε. Με τους γονείς της τα πάει καλά αν και στην αρχή δεν ήταν σίγουροι για την επιλογή της να το κρατήσει. Το "ας πουν οτι θελουν. μεγαλα παιδια ειστε. αν δεν μπορειτε στην ηλικια σας να στηριξετε τις επιλογες σας για την προσωπικη σας ζωη, καθηστε στο πατρικο σας να σας διαλεξουν συντροφους οι γονεις σας και μην ασχολειστε με σχεσεις." νομίζω είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να πει κανείς..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η κοπέλα μου έχει κατάθλιψη
    By dchatz in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 29-12-2015, 17:31
  2. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  3. Σχέση με κοπέλα που έχει αρχες κατάθλιψης..!
    By kostakis7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 12-07-2011, 03:19
  4. Η κοπέλα μου μάλλον έχει ΟΔΠ.
    By ifiwasadog in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 58
    Last Post: 29-07-2007, 16:13
  5. Τι έχει η κοπέλα μου;
    By relative-x in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 25-05-2007, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •