Έρωτας, σεξομανία, κατάθλιψη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    4

    Έρωτας, σεξομανία, κατάθλιψη;

    Καλησπέρα, τα έχω με μία κοπέλα 4 χρόνια. Λόγω των υποχρεώσεων βλεπόμαστε 1-2 φορές την εβδομάδα. Όταν είμαστε μαζί νιώθω πάρα πολύ ερωτευμένος μαζί της και ότι την αγαπάω πάρα πολύ, το ίδιο και αυτή μου δείχνει. Όταν είμαι μακριά της νιώθω στεναχώρια (κατάθλιψη; ) επειδή είμαστε μακρία. Στις βόλτες μου βλέποντας ωραίες γυναίκες είμαι 100% σίγουρος πως αν έκαναν κίνηση αυτές πρώτες θα έκανα κάτι. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται... για πιο λόγω ενώ την αγαπάω τόσο πολύ όταν έχω καιρό να τη δω θα μπορούσα να κάνω κάτι με άλλη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Είσαι άντρας τι θες να γίνεται...σιγά το νέο.
    Απλά το σκέφτεσαι πολύ συνειδητα, αυτο ειναι λιγο περιεργο.Να σου πω, ή σχέση σου με τη κοπελα σου είναι συντροφικη περισσότερο ή έχει στοιχεία πάθους; Μήπως έχετε υπερβολική οικειοτητα; Την ποθεις/θαυμάζεις; Όχι σαν άνθρωπο, σαν γυναίκα εννοώ. Δεν σε ρωταω αν είσαι ερωτευμενος, άλλο ρωταω.
    Επίσης αυτό σου συμβαίνει από την αρχη της σχεσης η άρχισε να συμβαίνει πιο μετά;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    4
    Αυτό συμβαίνει μετά τους πρώτους μήνες μετά από πολλές υποχωρήσεις μου σε τσακομούς μας. Έχουμε πάρα πολύ οικειότητα εννοείται (4 χρόνια τα έχουμε), και φυσικά την θαυμάζω σαν γυναίκα. Προσωπικά πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν την βλέπω όσο συχνά θέλω. Αλλά για ποιο λόγω μου αρέσουν άλλες δεν έχω καταλάβει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by voudas View Post
    Αυτό συμβαίνει μετά τους πρώτους μήνες μετά από πολλές υποχωρήσεις μου σε τσακομούς μας. Έχουμε πάρα πολύ οικειότητα εννοείται (4 χρόνια τα έχουμε), και φυσικά την θαυμάζω σαν γυναίκα.
    Αρα προφανεστατα τα εκανες σκατά στο κομμάτι της επικοινωνίας...Έκανες υποχωρήσεις που δεν ήθελες πραγματικά να κάνεις, σου κακοφανηκαν και τώρα σου βγαίνουν σε παθητική επιθετικότητα. Πιθανόν δηλαδή αυτή ακόμα δεν ξέρει τι σε ενοχλεί/ενόχλησε όταν τσακωνοσασταν είτε επειδή δεν το ειπες είτε επειδή δεν άκουσε και εσύ το καταπιες μεν, ψαχνεις να πάρεις υποσυνείδητα "το αίμα σου πίσω" τωρα δε...να τονωσεις την αίσθηση αυτοκυριαρχίας του εαυτου σου δηλαδή...να αποδειξεις στον εαυτο σου οτι δεν είσαι κάνα μ*νοπανο που λέει σε όλα ναι δηλαδή να το πω απλά :P Αλλα δυστυχώς δεν δίνεις και καμία άλλη εικόνα, αφού το "οχι" σου το λες στα μουλωχτα, μες στο μυαλό σου...βραζεις στο ζουμί σου και φαντασιώνεσαι τι θα εκανες με τη μία και με την άλλη επειδή παρά τις υποχωρήσεις είσαι μάγκας στο μυαλό σου.
    Αν είσαι όντως μάγκας όμως θα έλεγα να της πεις στα ίσα όσα σε ενοχλουν και να το αντιμετωπισετε κατάματα. Ή να φτιαχτεί το θέμα η να γκρεμιστουν όλα. Όχι να τα σπρωχνετε κάτω από το χαλακι.
    Και στο κάτω κάτω...είστε τέσσερα χρόνια μαζί και κανείς αυτές τις σκέψεις από τους πρώτους μήνες, τι το τυραννας; Προφανώς δεν σε γεμίζει η κοπελα, δε σου αρκεί. Οπότε γιατί σκατά κρατάει τέσσερα χρόνια αυτή η κολώνια; Φοβασαι πως δε θα βρεις καμια που να σε καλύπτει σε όλα; Την εχεις σε stand by μεχρι να βρεθει καμια καλυτερη ευκαιρια; Κακως. Τοσο καιρο μπορουσε και αυτη να ειχε βρει καποιον πιο καταλληλο για εκεινη και εσυ θα ειχες την ελευθερια να βρεις καποια πιο καταλληλη για εσενα...αυτα με την αγαπη σας και το ποσο σου λειπει δεν μου λενε κατι...λογικο ειναι με τον καιρο να δενονται οι ανθρωποι. Αλλα το δεσιμο δεν σημαινει παντα πως δυο ανθρωποι ειναι καταλληλοι ο ενας για τον αλλον.

    Τελος παιζει απλα να εισαι αυτος ο τυπος αντρα. Που θελει τη σταθεροτητα και ασφαλεια μιας σχεσης και απο εκει και περα να κανει οτι γουσταρει εδω κι εκει, γιατί μπορεί. Δεν ξερω τι να σου πω πανω σε αυτο...
    Φοβάσαι να είσαι μόνος αλήθεια; Ισως το καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να μη δεσμευεται το ατομο σε σταθερή σχέση με μια κοπέλα παριστάνοντας τον μονογαμικό αλλά να είναι ξεκάθαρος με όποια γνωρίζει...σου είναι δύσκολη η μονογαμία; Πιστεύεις πως παίζει γενικά να μην σου ταιριαζει; Ή πιστεύεις πως υπάρχει εκεί εξω κάποια άλλη γυναίκα που θα στην εμπνεύσει και απλά αυτή δεν είναι εκείνη;

    Δεν ξέρω αν ξεφυγα από το θέμα αλλά δεν μπορώ παρά να δω ολιστικά τη κατάσταση...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    και ειναι κακο να σου αρεσουν κ αλλες?το θεμα ειναι τι επιλεγεις..εννοειται πως θα κοιταξεις..κ ολοι κοιτανε..ετσι ειναι η ζωη..
    ετσι εινα η φυση.μια ωραια γυναικα θα την κοιταξεις..
    το θεμα ειναι τι επιλεγεις?την μονογαμια?η το να κανεις κατι αλλο?
    η αγαπη θελει θυσιες..απλο..ανθρωπος εισαι κ θα κοιταξεις κ θα σου αρεσουν κ αλλες γυναικες..το ιδιο θα συμβαινει κ σε εκεινη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ανξιους είπε πως "αν έκανε άλλη την πρώτη κίνηση θα εκανε κάτι μαζί της"...Ξέρει ήδη πως θα αντιδρούσε δηλαδή.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    4
    Της έχω εξηγήσει πολλές φορές τι με ενοχλεί σε αυτή και πριν κάνω τις υποχωρήσεις και μετά τις υποχωρήσεις. Αλλάζει για 1 μήνα και μετά ξανά τα ίδια. Λογικό να μου αρέσουν και άλλες, μη λογικό να κάνω κάτι με αυτές από τη στιγμή που θέλω να μου φέρεται και αυτή με τον ίδιο τρόπο. Όταν είμαστε μαζί με γεμίζει, νιώθω τέλεια απλά αν έχω να την δω 2 μέρες πάλι τα ίδια... Δεν είναι θέμα μοναξιάς διότι έχω πολλά ενδιαφέροντα, απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μακριά της νιώθω στεναχωρημένος... Και με φίλους/φίλες να βγω, δεν περνάω καλά διότι μου λείπει

  8. #8
    Βρε Voudas εισαι ερωτευμενος με την κοπελα - συντροφο σου, χαμογελα. Περασαν 4 χρονια και ακομα αν δεν την δεις 2 μερες νιωθεις καπως. Μηπως να συμβιωνατε να κανετε την αρχη ?

    Το να σου αρεσουν και αλλες γυναικες παλι νορμαλ ειναι. Επειδη ειναι το νεο, το αγνωστο που σε κινητοποιει.
    Στο ζητημα της επιλογης ομως εαν εχεις συμφωνησει με το ταιρι σου μονογαμικη σχεση τοτε μαζευεις τον εαυτο σου πριν αρχισει να ξενο π******* !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    4
    Με βασανίζει πως νιώθω εξάρτηση από αυτή.

  10. #10
    Ο ερωτας ειναι σαν ναρκωτικο σε ντοπαρει κοντα στο υποκειμενο σε ριχνει σε χαλαει μακρια του.
    Εχουν γραφτει τομοιιιιιιιιιι για την λειτουργια του. Συν οτι ειναι θολωνει τον νου για αυτο και διαιωνιζεται το ειδος.
    Ας σοβαρευτω.
    Ως μελος αυτου του φορουμ και ως θεραπευομενη εχω καταληξει οτι τελικα μια ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση του εαυτου μας παντα κατι καλο εχει να δωσει.


    Συνηθως οσο πιο νεαρη η ηλικια τοσο μεγαλυτερος και ο καημος. Το θεμα ειναι πως το αντιμετωπιζεις ? Κλασσικα ποτακι φιλοι, ντιρλα και μετα για υπνο ? υπουλο το αλκοολ το νου σου..
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ερωτας , σεξομανια , καταθλιψη ............ all of the above , η , none of the above ?

Similar Threads

  1. ερωτας το θαρμακο για την καταθλιψη..
    By ντολορ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 20-11-2013, 22:43
  2. Έρωτας και Κατάθλιψη
    By αργεντινικο_τανγκο in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 06-03-2013, 05:30
  3. σεξομανια
    By dorra in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 82
    Last Post: 03-12-2011, 14:06
  4. σεξομανια...
    By nikosx1819 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 05-10-2010, 20:32
  5. ΣΕΞΟΜΑΝΙΑ
    By αλικη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 06-02-2008, 00:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •