φυτικα σκευάσματα για κατάθλιψη και δυσθυμία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    19

    φυτικα σκευάσματα για κατάθλιψη και δυσθυμία

    Καλησπερα. Γνωριζετε ποια φυτικα σκευασματα που βουθουν στη καταθλιψη απαγορευονται μαζι με αντικαθλιπτικα; Γνωριζω μονο για το 5-htp.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    δεν εχω ακουσει ποτε οτι απαγορευονται φυτικα σκευασματα μαζι με την καταθλιψη....
    Παντως εγω οταν ειχα καταιλιψη επερνα ενα πρασινο τσαι του βουνου ,μ το ειχε δωσει ο ψυχιατρος μ..αλλα μαλλον για αγχωδη διατταραχη π ειχα..
    για να κοιμαμαι πιο ευκολα.
    παντως εχω ακουσει οτι κανει καλο η βιταμινη D
    και επισης φυτικα σκευασματα που ειναι εναντια στην καταθλιψη ειναι : το φασκομηλο,μελισσοχορτο,και λυκισκου και αλλα πολλα..τωρα πια απο ολα αυτα απ[αγορευονται δεν ξερω

  3. #3
    Για να εισαι 100% σιγουρη καλυτερα να ρωτησεις εναν γιατρο. Λογικα αν παιρνει καποιος ενα αγχολυτικο και πιει και ροφημα κατασταλτικο ε... τι θα προκυψει ???? Υπνος... απλα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες λένε ότι απαγορεύεται το st. John's wort ή σπαθόχορτο ή βαλσαμόχορτο. Αυτό το αποδίδουν στο ότι το συγκεκριμένο βότανο επηρεάζει την σεροτονίνη στον εγκέφαλο η οποία είναι μία ουσία που επηρεάζεται και από τα ssri αντικαταθληπτικά. Οπότε μπορεί να προκύψει σύνδρομο σεροτονίνης. Αυτό που σου λέω το βρήκα ύστερα από αναζήτηση στο διαδύκτιο μιας κι εγώ όπως πολλοί έψαξα λύση σε φυτικά, ώσπου είδα και απόειδα και το έριξα στη χημεία. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις σε κάθε περίπτωση είναι να απευθυνθείς στον γιατρό σου. Φιλικά πάντα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το 5 -HTP , οντως απαγορευεται με ssri s , δρουν με τον ιδιο τροπο , αλλα ποτε μαζι καλυτερα , ισως μονο του ναχει πιο καλο αποτελεσμα απο ενα ssri ............. αλλα συμπληρωματα ειναι τα Ω3 , η βιταμινη Β κανει καλο στο νευρικο συστημα , ιδιως η Β12 , η D συντιθεται επαρκως αμα σε δει ο ηλιος κανα μισαωρο /μερα , αν οχι , εγω παιρνω D3 συμπληρωμα , το saint John's wort , υποτιθεται οτι κανει για κτθλψη , σε αλλους πιανει , σε αλλους οχι , σου κανει εντονη φωτοευαισθησια στα ματια ομως , και ουτε αυτο παει με ssri s ............... το μαγνησιο εχει ηρεμιστκη επιδραση , για το αγχος ειναι καλο , εγω το χρησιμοποιω ...........μετα παμε ε μελισσοχορτο και πασιφλορα , δεν ταχω δοκιμασει , δεν ξερω ,................... οι γιατροι , δεν ξερουν απ αυτα , ουτε και τα επικροτουν , οποτε δεν ειναι καταλληλοι για να σε συμβουλεψουν , στα φαρμακα θα σε πλακωσουν ......................το συνδρομο σεροτονινης , αμα ξερεις να το αναγνωριζεις , δεν ειναι τρομερο , αν εντοπισεις ιχνη υπομανιας , σδλδ αισθηση παντοδυναμιαςκαι εντονης ευφοριας , κανεις πισω , κοβεις συμπληρωματα/φαρμακα , για να μην στο φτασει σε μανια , αλλα αυτα θελουν ναχεις εμπειρια , να ξερεις τι κανεις , οποτε dont try this at home .............alone ....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    19
    Εχω απευθυνθει σε γιατρους αλλα δεν ηξεραν γι αυτο ρωτησα εδω :) Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by xristina1234 View Post
    Εχω απευθυνθει σε γιατρους αλλα δεν ηξεραν γι αυτο ρωτησα εδω :) Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.
    Ενυταιμ , νταρλινγκ ............

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    http://www.vita.gr/mindandbody/artic...ika-ths-fyshs/


    Διαβασε και τουτο .......................

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    19
    Για το sam-e ξερετε τι ισχυει;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by xristina1234 View Post
    Για το sam-e ξερετε τι ισχυει;
    Αλλο ενα πασιγνωστο εναλλακτικο αντικαταθλιπτικο , αυτο μου ξεφυγε !! δεν το δοκιμασα !! αλλα και αυτο , επειδη εχει παρομοιο τροπο δρασης με τα ssri s , καλυτερα να το δοκιμασεις , αν το δοκιμασεις , μονο του ............. ετσι θα ξερεις και καλυτερα τι ειδους επιδραση εχει .... παντως , ειναι απο τα ' δυνατα ' εναλλακτικα , και καλα κανεις και ψαχνεις εναλλακτικα , γιατι τα αντ/κα φαρμακα , ποτε δεν εκανα κανεναν καλα , και εχουν ολα παρενεργειες , με πρωτη την πτωση της λιμπιντο ......... αλλα για να κανεις πειραματακια , που κιεγω κανω , πρεπειναχεις τις βασικες γνωσεις , να μην πεφτεις στην παγιδα του πλασεμπο ,. και ναχεις μια αμεροληπτη , διαυγη εικονα , του τι σου κανει το καθε σκευασμα ........παντως για το σαμ-ε , δεν υπαρχει τεκμηριωμενη ερευνα για την αποτελεσματικοτητα του , αλλα σαμπως οι ευρευνες για τα αντ.κα φαρμακα ειναι εγκυρες ? οχι , βεβαια , οι φαρμακευτικες , παντα σαμποταρουν τα εναλλακτικα , κοροιδα ειναι ? η νομιζεις οτι νοιαζονται για την ψυχικη υγεια ? εγινε ποσφατως γνωστο οτι η pfeizer , σαμποταριζε μελετες για εναλλακτικα , τις ΄εθαβε ' ............ μονη τους εγνοια ειναι το μανιιιιιι , μανιιιιιι , πολυ μανιιιιιιι ........

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    19
    Το ψαχνω εναλλακτικα αλλα λυση δεν βρισκω οποτε θα το ριξω στα χημικα στο τελος....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by xristina1234 View Post
    Το ψαχνω εναλλακτικα αλλα λυση δεν βρισκω οποτε θα το ριξω στα χημικα στο τελος....
    Ωπ , εδω εισαι ? καλυτερα δοκιμασε εναλλακτικα πρωτα , ας πουμε 5-htp , η sam-e ,............. αν ειχαν τοσο αποτελεσμα τα αντικαταθλιπτικα , εγω που παιρνω απο το 2004 , και ταχω παρει ολα , δεν θαχα γινει καλα ? εχω μεγαλη βελτιωση , εδω κι 1.5 χρονο , μετα απο εναν δεσμο που εκανα , και καταλαβα οτι μονον ιδιαις δυναμεις θα συνελθω ......... εχω διαβασει τοσα αρθρα για την αναποτελεσματικοτητα των σημερινων αντικ./κων ( και τις πιθανες ζημιες που κανουν ) , που αν γυρναγα πισω στον χρονο , δεν θα ταρχιζα ποτε , τωρα μονο εφεξορ παιρνω , μου ' παει ' σαν φαρμακο , αλλα αντε να μου δωσει ενα 30-40% , το υπολοιπο πρεπει να το βαλω ιδιαις δυναμεις .................... και τα αντ/κα , εχουν κι ενα αλλο κοινο , αμα σε ' πιασει ' καλα ενα αντ/κο , θα σε ' ανεβασει γερα για μερικους μηνες , μετα , θα σε ριξει στην συντηρηση , τοχω συζητησει και με αλλα μελη , γνωστες κι αυτα του αντικειμενου .....τωρα , κανε οτι νομιζεις , δεν μαρεσει να επιβαλλω την αποψη μου ..... αλλα θελω να σε γλυτωσω , απο την παγιδα των αντικ/κων ....................... δεν εχει βρεθει ακομα το φαρμακο για την κτθλψη , ειναι σε πειραματικο σταδιο οι ερευνες .....

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ωπ , εδω εισαι ?
    εδω εδω :p
    τα εχω διαβασει κι εγω αυτα για τα αντικαταθλιπτικα αλλα αμα δεν βοηθαν τα φυτικα η η ψυχοθεραπεια καποιο ατομο θα τα δοκιμασει κ αυτα τι να κανει... εστω κ το 30-40% που λες ειναι μια ωθηση για καποιον που δεν βρισκει καν το νοημα στη ζωη...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by xristina1234 View Post
    εδω εδω :p
    τα εχω διαβασει κι εγω αυτα για τα αντικαταθλιπτικα αλλα αμα δεν βοηθαν τα φυτικα η η ψυχοθεραπεια καποιο ατομο θα τα δοκιμασει κ αυτα τι να κανει... εστω κ το 30-40% που λες ειναι μια ωθηση για καποιον που δεν βρισκει καν το νοημα στη ζωη...
    Aμα εισαι σε οχι καλη κατασταση , ε , τοτε δοκιμασε τα , αλλα πρεπει να βρεις ποιο σου παει , και αυτο το βτρισκεις μονο με δοκιμες , δεν μπορει ο γιατρος να σε ' κοψει ' , και να αποφανθει ποιο φαρμακο σου πηγαινει , ασε που πρεπει να περασουν 4-6 βδομαδες , για να τεσταρεις το εκαστοτε αντι/κο , σεμενα κι ενα μελος , που ειμαστε βετερανοι ! στα αντικατθλ. , και των δυο , μας ' παει ' το εφεξορ ' διοτι πιανει σεροτονιμη/νοραδρεναλινη , ειναι ssrNi , oxi ssri .............αυτουνου του παει το cipralex , εμενα δεν με ' πιανει ' , αλλα και των δυο μας , κανει εξαιρετικη αγχολυση το seroxat , εμενα πολυ , οποτε παιρνω λιγο effexor και λιγο seroxat , μικρες δοσεις κι απ τα δυο , 75αρια εφεξορ + 15-20mg seroxat , κανονικα δενκανει νμα παιρνεις δυο , αλλα αμα συμβουλευτεις εναν γιατρο , θα σου πει αυτο που σου λεω κι εγω , οτι μπορεις να παινεις δυο ..........αλλα αμα παρεις δυο , δεν ξερεις ποιο εκανε δουλεια , λογικο , οποτε αρχιζεις με καποιο , εγω κατεληξα σε αυτα τα δυο αντ/κα , μετα απο δοκιμες ετων , το ιδιο κι ο φιλος , και ανταλλασουμε εμπειριες περι φαρμακων και κοκτεηλς , αφου γνωριζουμε κι οι δυο αρκετα πραματα περι αντ/.κων , απαγορευεται να σου συστησω δημοσιως φαρμακο , δεν εχεις και 50 ποστ , για νασου στειλω πμ , θελεις 50 για νανταλλασεις πμ με μελη .......... παντως κατι καταλαβαινεις απο τα γραφομενα μου , αλλα αν εισαι απειρη , καλυτερα να συμβουλευτεις γιατρο .............σε καληνυχτιζω , αγαπητη Χριστινα-δεν -βρισκω -νοημα-στην-ζωη !!!! εγω κατι αρχιζω και βρισκω , αλλα περασα 3-4 ασχημα χρονακια , μεχρι να το καταφερω ..........Angelos...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Η βιταμίνη Β6 βοηθάει σε συνδυασμό με Β12 και βιταμίνη D με μαγνήσιο!
    Αυτά είναι ό,τι καλύτερο για αδυναμία, θλίψη κλπ.
    Κατά καιρούς τα παίρνω και ναι, πιστεύω με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ!
    Είχα κάνει και έλεγχο στη Β12 η οποία ήταν πατος όντως...

    Για βότανα έχω δοκιμάσει τσαι του βουνου, λουίζα, μελισσόχορτο, πασιφλορα σαν αφεψήματα το χειμώνα. και βαλεριάνα σε χάπι ομως.
    Παλιά είχα δοκιμάσει και κάτι υγρά σαν ανθοθεραπεία, αλλά δεν θυμάμαι κάτι παραπάνω...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φυτικά ηρεμιστικά
    By Johnc in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 11
    Last Post: 17-12-2023, 09:51
  2. Ερωτηση για φυτικα ηρεμιστικα
    By Eva1995 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 28
    Last Post: 11-07-2022, 23:42
  3. Φυτικά Ηρεμιστικά
    By anniw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 12-12-2011, 02:38
  4. Πιθανή δυσθυμία/κατάθλιψη?
    By celia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 19-04-2010, 17:52
  5. δυσθυμία, κατάθλιψη ή κατι άλλο?
    By feli in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 06-06-2006, 00:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •