στοιχεία δείκτες ευτυχίας στη ζωή - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 47
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Άλλο λύτρωση κι άλλο ευτυχία. Λύτρωση είναι να κατορθώσεις να βρεις γαλήνη μέσα του για να βιώσεις λίγη ευτυχία. Λύτρωση σημαίνει ψάχνω διέξοδο από τον πόνο που έχω μέσα μου, άρα δεν τα βρήκα ακόμα με τον εαυτο μου, δεν είμαι ευτυχής.
    Λύτρωση σημαίνει πως έκανες λάθη, έπαθες, πως βίωσες καταστασεις που καθε αλλο παρα ευτυχία ήταν, ειτε για υλικά αγαθα επρόκειτο είτε απλα το να τα χες καλα με τον εαυτο σου.
    Iωάννη το ίδιο πράγμα λέμε.Και πίστεψε με καταλαβαίνω τι λες γιατί και εγώ σε σχεδόν παρόμοια φάση βρίσκομαι και δεν είμαι 20-25 χρονών να πεις ότι έχεις χρόνο μπροστά σου να διορθώσεις τα πάντα όλα με άνεση..

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Quote Originally Posted by Mariah View Post
    Εγω παντως πιστευω πως οι δεικτες ευτυχιας ειναι οι ανθρωποι που εχουμε στη ζωη μας. Οι φιλοι, η οικογενεια, ο συντροφος μας. Σκεφτειτε πως νοιωθετε οταν ειστε ερωτευμενοι, σαν να μπορειτε να κανετε τα παντα, σαν να ειστε ο Batman και ο Hulk σε ενα :p Και ολα αυτα επειδη εχεις τον ανθρωπο σου. Τα υλικα αγαθα θα ερθουν και θα παρερθουν αλλα οι ανθρωποι ειναι πιο σημαντικοι.
    Αρκεί να τους έχεις βρει αυτούς τους ανθρώπους που αναφέρεις...και όχι δεν είναι τόσο εύκολο να τους βρεις αν δεν έχεις τα εφόδια απο μικρός όπως λέει και ο ιωάννης...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    Αρκεί να τους έχεις βρει αυτούς τους ανθρώπους που αναφέρεις...και όχι δεν είναι τόσο εύκολο να τους βρεις αν δεν έχεις τα εφόδια απο μικρός όπως λέει και ο ιωάννης...
    Ε ναι εννοειτε αυτο, αλλα αυτοι ειναι η πιο μεγαλη μας περιουσια, ουτε τα αυτοκινητα ουτε τα σπιτια. Βεβαια καλο θα ειναι να εχουμε λεφτα αλλα τα λεφτα δεν μπορουν να αγορασουν την αγαπη,την πραγματικη φιλια και τις αληθινες αξιες στη ζωη. Στην οικογενεια βαζω και τα παιδια (οταν αποκτησουμε).

    Τωρα που ειπα λεφτα.... θα ηθελα μια μερα να εχω ρεπο ρε γαμωτο, ή διακοπες. Οτι ερθει πρωτο :p
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μακ εγώ δεν έχω τίποτα να χάσω και τα λέω όπως τα σκέφτομαι αμάξι δεν έχω φίλους δεν έχω λεφτά δεν έχω δεν πιστεύω σε κανένα και είμαι καλά με τον εαυτό μου στη διάρκεια που ζω πλήγωσα πληγώθηκα βοήθησα πολλούς κανένας δε με βοήθησε στα γούστα ήμουν για κάποια χρόνια μη φανταστείς τίποτα τρελό απλά έκανα βόλτες όλη μέρα αλλά όχι ότι έφαγα παραπάνω από ότι έβγαζα δηλαδή το βασικό τώρα δουλεύω λεφτά δε βγάζω πάλι λέω όλοι έτσι είναι όλοι φτωχύνανε δεν παραπονιέμαι άσε που φοβάμαι μη με βρει τίποτα χειρότερο και έχω δυο μετά και δεν την παλεύω καθόλου άσε καλά είμαι δεν παραπονιέμαι
    Mα , elis , σεχω ψυχολογησει πιστευω , και αυτο μαρεσει σε σενα , ενω εχεις εμφανως τραβηξει μεγαλο ζορι , τα τελευταια 20 χρονια απ οτι εχεις γραψει , και συνεχιζεις να τραβας , δεν παραπονιεσαι ..................

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Εννοείται πως αυτοί οι άνθρωποι είναι η πιο μεγάλη μας περιουσία.Δεν διαφωνώ σε αυτό.Τυχερός όποιος είναι καλυμμένος και ευτυχισμένος σε όλα τα επίπεδα διαπροσωπικών σχέσεων.Η εργασία και κατ`επέκταση τα χρήματα που προκύπτουν από αυτή όμως χρειάζονται για καθημερινά απλά πράγματα και ως ένα βαθμό ως μέσο που βοηθάνε πχ να έχεις να φας,να πληρώσεις λογαριασμούς,να αγοράσεις πράγματα που σε βοηθούν να κοινωνικοποιηθείς πχ έναν υπολογιστή και μια σύνδεση στο νετ ώστε να μπαίνεις σε μέρη όπου θα ψάχνεις για άλλους ανθρώπους σαν και εσένα,να έχεις ρούχα να ντυθείς και να βγαίνεις έξω και να κοινωνικοποιείσαι.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mariah View Post

    Τωρα που ειπα λεφτα.... θα ηθελα μια μερα να εχω ρεπο ρε γαμωτο, ή διακοπες. Οτι ερθει πρωτο :p
    Και για που λετε δεσποινις να τραβηξετε ?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Και για που λετε δεσποινις να τραβηξετε ?
    Σε 1 μηνα εχει διακοπες, οποτε εκει θα παω πρωτα :p
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Θα σου πω ένα ωραίο περίεργο γεγονός που γίνεται στη ζωή μου για να καταλάβεις στη Θεσσαλονίκη αυτοί που γυρνάνε στις καφετέριες και ζητάνε λεφτά είναι καμιά εικοσαριά άτομα φάτσικα τους ξέρω όλους με κάποιους έχω πιάσει και συζήτηση τέλος πάντων στο τραπέζι που κάθομαι εγώ σπάνια να έρθουν κι άμα έρθουν ζητάνε τσιγάρο άμα δεν τα βγάλω πάνω δεν έρχονται καθόλου πάντως τους ξέρω όλους φάτσικα και με ξέρουν κι αυτοί όταν λέω δεν έχω λεφτά το πολύ να μου πουν δε πειράζει συνήθως δε λένε τίποτα πάντως δε νευριάζουν βέβαια κι εγώ είμαι ευγενικός με όλους αλλά κάλλιστα θα μπορούσαν να πουν καμιά κουβέντα ούτε ένας πότε δεν είπε τίποτα αλλά μπορεί να είναι επειδή είμαι απλά ευγενικός δεν ξέρω εγώ θεωρώ ότι με ξέρουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κι εγω ετσι νομιζω , οτι σε ξερουν ............. ειναι καλο νασαι ευγενικος με ολους , αλλο ευγενικος , αλλο θυμα ........

  10. #40
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κι εγω ετσι νομιζω , οτι σε ξερουν ............. ειναι καλο νασαι ευγενικος με ολους , αλλο ευγενικος , αλλο θυμα ........
    Το αν ειμαι ευγενικός ή θύμα θα το καταλάβω προσεχώς όταν θα πρεπει ενας ασφαλιστής να μου επιστρέψει όρισμένα λεφτα απο μια ασφαλεια που ακύρωσα, επειδή εύλογα ανησυχώ ότι θα μου επιστρεψει λιγότερα. Για να μαι βεβαιος μιλησα με τους πιο πανω του, την εταιρεια δλδ που αντιπροσωπευει και μου ειπαν πόσα ακριβώς θα πάρω πίσω. Αυτή ειναι μια εξεταση!
    Μια αλλη εξεταση που έδωσα και απέτυχα, λόγω ανασφαλειας, ήταν που επέλεξα να συνεχίσω με την ίδια ασφάλεια ενώ βρήκα εναλλακτική και κάπως καλύτερη επιλογή. Επειδή κάπου τα σκάτεψα, κάπου ντράπηκα να τους πω πάω αλλού και η ανασφαλεια (στο χαρακτηρα μιλαμε) με κρατησε στους ιδιους.
    γιάννης

  11. #41
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    Αρκεί να τους έχεις βρει αυτούς τους ανθρώπους που αναφέρεις...και όχι δεν είναι τόσο εύκολο να τους βρεις αν δεν έχεις τα εφόδια απο μικρός όπως λέει και ο ιωάννης...
    Το ζήτημα είναι ότι αρκετές φορές βρέθηκα, λόγω συγκυριών (δουλειας, σπουδών, κυκλου κλπ συναφή) σε χώρους όπου υπήρχαν καταλληλα άτομα για μενα για φιλία (και σαν συνομίληκοι, και σαν καλοι χαρακτηρες και απο αποψη κοινων ενδιαφεροντων). Όμως η έλλειψη εφοδίων απο μικρος (απομονωμένος στο σχολείο και κλειστος επειτα στο σπιτι σε μια οικογενεια που καθε άλλο παρα ανοικτη ήταν στον εξω κόσμο), δεν ήξερα τον τροπο δλδ να σχετιστω μαζι τους αν και το πάλευα με αποτελεσμα να τους χάσω και να σχετίζομαι με άτομα κατωτερα μου που απλα τους εχω για να μου καλυπτουν κενα παρεας.
    γιάννης

  12. #42
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    Iωάννη το ίδιο πράγμα λέμε.Και πίστεψε με καταλαβαίνω τι λες γιατί και εγώ σε σχεδόν παρόμοια φάση βρίσκομαι και δεν είμαι 20-25 χρονών να πεις ότι έχεις χρόνο μπροστά σου να διορθώσεις τα πάντα όλα με άνεση..
    Συμφωνούμε. Επειδή προφανώς δεν μπορώ τώρα να κάνω επαγγελματικά ανοιγματα και να αποκτησω νέες γνώσεις/εξειδικεύσεις όπως όταν ήμουν στην ηλικία των 20 - 25 (έως 30 θα λεγα εγω). Προφανώς δεν μπορώ επίσης να επιδιωξω σχέση με μια ηλικίας 20 -25.
    Κάνω τωρα ένα μεταπτυχιακο κι αυτο με το ζόρι για το λόγο ότι μου στερει αρκετο ελευθερο χρονο τον οποιο προφανως για ευκαιρίες σ' όλα όσα είπαμε αφού ήδη τα περιθωρια στενεψαν.
    γιάννης

  13. #43
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Δουλειά - γυναίκα - αμάξι - φίλοι.
    Άμα αυτά τα τέσσερα στη ζωη σου είναι κατώτερα αυτών που θα θελες να έχεις ή δεν υπάρχουν καθόλου, ο ορισμός είναι δυστυχία.

    Κατα τον ουσιώδη χρόνο (νεαρές ηλικίες) που θεμελιώνεται όλο το αναγκαίο υπόβαθρο στον άνθρωπο για να επιτύχει τις πιο πάνω ευγενείς προσδοκίες, κατά σειρά η οποία συνεχώς επαναλαμβάνεται σε κάθε έκφανση της ζωής:
    Τρόπος (δεν ξέρεις τον τρόπο λόγω έλλειψης παιδείας/κατάλληλων ανθρώπων να σε καθοδηγησουν πως να χειρίζεσαι το κάθε τι) - Η έλλειψη τρόπου οδηγεί σε Αποτυχίες - Οι αποτυχίες (+ η ελλειψη του γνώθις σ' αυτόν) φέρνουν χαμηλή αυτοεκτίμηση/αυτοπεποίθηση - Καταναγκασμοί/κατάθλιψη ως αποτέλεσμα - Εγκλωβισμός σε πράγματα που κατα βάθος δεν σε γεμίζουν.

    Όλα αυτα είναι ένας εκ των υστέρων απολογισμός. Όταν το μυαλό, αρκετές στιγμές, ξεφεύγει, και κάνει συγκρίσεις με άλλους, με τους οποίους στο IQ είσαι στο ίδιο περίπου επίπεδο, όμως υπερτερούν, τουλάχιστον αισθητα στα πιο πάνω στοιχεία, αυτο έιναι απόδειξη δυστυχίας, ένα εσωτερικό ανικανοποίητο που δεν ξεπερνιέται ποτέ.

    Κι όσο περνάνε τα χρόνια ήδη είσαι όλο και πιο εγκλωβισμένος με στοιχεία που δε σε γεμίζουν ή στενεύουν επικίνδυνα τα περιθώρια να τα αλλάξεις ή να τα αποκτήσεις.
    αν και τα γραφεις λιγο μπερδεμενα, ναι αυτη η αποψη κυκλοφορει και ναι αυτα ειναι δεικτες ευτυχιας γιατι ειναι αντικειμενικοι δεικτες που ο καθενας μπορει να καταλαβει για το διπλανο του αν ισχυουν. Αντιθετα, πολυ προσωπικες καταστασεις οπως το να εχεις ολα αυτα αλλα να υποφερεις μεσα σου δυσκολα το αντιλαμβανεται τριτος αν δεν εχει φτασει στο σταδιο ψυχικης νοσου ή δεν το δηλωνεις εσυ ο ιδιος σε αλλους. Ολοι μας εχουμε μαθει να κρινουμε τους αλλους απο αυτο που φαινεται (και αυτα ειναι οι δεικτες που ανεφερες) και οχι απο πραγματα μη προσπελασιμα σε μας οπως το πώς πραγματικα νιωθει ενας ανθρωπος μεσα του. Το θεμα ειναι εσυ να μην αφηνεις τη γνωμη των αλλων να σ καθοριζει και στο τελος να επιζητας αυτους τους δεικτες επειδη νομιζεις οτι τους θες, ενω στην πραγματικοτητα τους επιβαλλει εμμεσα ο περιγυρος.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεικτες ευτυχιας ? ποσο ευχαριστημενος εισαι με τον εαυτο σου , μην συγκρινεις ποτε τον εαυτο σου με αλλους και μην αφηνεις αρνητικες σκεψεις να εισβαλλουν στο μυαλο σου ......................ολα ταλλα ειναι μπουρδες ........

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    ποσο ευχαριστημενος εισαι απο την ζωη που ζεις.
    ο μοναδικος δεικτης για μενα..

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΡΚΙΝΙΚΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ-ΥΠΟΧΟΝΔΡΙΟΣ??
    By johny in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 18
    Last Post: 24-06-2014, 08:43
  2. Tα στοιχεια της Ανοιξης
    By σακης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 23-03-2012, 23:56
  3. Το μυστικό της ευτυχίας
    By Driver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-12-2011, 11:18
  4. Στοιχεια για τα φαρμακα
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-2011, 23:29
  5. ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 60
    Last Post: 24-02-2010, 02:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •