Τηλεόραση και ψυχολογικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680

    Τηλεόραση και ψυχολογικα

    Ακόμα δεν καταλαβατε ότι η τηλεόραση μας έχει κάνει το μυαλό πουρέ;το ίντερνετ επίσης πόσοι από εσάς μπορούν να ξεχωρίσουν μία ψεύτικη είδηση από μία αληθινή ;εγώ πάλι δεν πιστεύω τίποτα από όσα διαβάζω κ ακούω γέμισε το ίντερνετ με μαλακιεσ κι η τηλεόραση δεν πάει πίσω τι γνώμη έχετε για αυτά που ακούτε ;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ακόμα δεν καταλαβατε ότι η τηλεόραση μας έχει κάνει το μυαλό πουρέ;το ίντερνετ επίσης πόσοι από εσάς μπορούν να ξεχωρίσουν μία ψεύτικη είδηση από μία αληθινή ;εγώ πάλι δεν πιστεύω τίποτα από όσα διαβάζω κ ακούω γέμισε το ίντερνετ με μαλακιεσ κι η τηλεόραση δεν πάει πίσω τι γνώμη έχετε για αυτά που ακούτε ;
    η τηλεοραση κανει κανονικη πλυση εγκεφαλου στα προβατα...οι μαζες την ακουν δυστυχως...
    ολα τα μεσα πλεον ειναι σαπια.....την τηλεοραση την χρησιμοποιω πλεον για αγωνες και καμια ταινια σπανια τιποτα αλλο....
    επισης το ευχαριστηθηκα π θα παρουν τον πουλο τα μισα καναλια...και δεν μιλαω για τα μικροκαναλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    ε, πως θα βγαζουν και οι καημενοι δημοσιογραφοι το ''ψωμακι'' τους?
    καποιος πρεπει να κανει και αυτη τη δουλεια!!
    Κι εμενα δεν με αγγιζουν ολα οσα διαβαζω απο το δικτυο...
    [I]Love...[/I]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Δυστυχώς η ευτυχώς όλα είναι σάπια τηλεόραση ίντερνετ είναι σκάτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    δεν παρακολουθω τηλεοραση, μονο ιντερνετ, προτιμω να επιλεγω εγω τι θα μαθω παρα αλλοι τι θα με μαθουν.
    ειδικα στην ελλαδα το θεμα τηλεοραση ειναι ενας μεγαλος βοθρος γεματος οικονομικα και πολιτικα συμφεροντα σκετος εμετος δηλαδη

    σχετικα με την εννοια της ειδησης, ενας ορισμος ειναι πως ειδηση ειναι αυτο που λεει ενας δημοσιοκαφρος στο δελτιο ειδησεων. πχ σημερα λεει. σοκ στην αμερικη σκοτωσαν 2 ανθρωπους αλλα δεν θα μας πει ποσοι σκοτωθηκαν στην υεμενη η καπου αλλου. επανερχομαστε στην πρωτη προταση μου δηλαδη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Περα απο την καθοδηγηση που κανουν τα ΜΜΕ , η ειδηση πρεπει να ακουστει , να διαβαστει κλπ. Για παραδειγμα στο ιντερνετ , πρεπει να σου κανει τικ , ωστε να την κανεις κλικ και να την διαβασεις. Σιγουρα οι περισσοτερες ειναι απλα στημενες, και πολλες μπορεις να βρεις οτι ειναι ψευδεις αρκετα ευκολα.
    Καλο ειναι να διαβαζεις μονο απο ειδησεογραφικα δελτια που εχουν καποια ποιοτητα. Βεβαια εκει ειναι λιγο ανιαρα πολλες φορες , γιατι αλλο να ειναι "πιπερατη" η ειδηση και να σου κανει τικ και αλλο να ειναι πραγματικη:P

    Σιγουρος δεν μπορεις να εισαι ποτε, ισως μονο σε τομεις που εχεις βαθια γνωση του αντικειμενου και βλεπεις τι "αρλουμπες" λενε και ισως ουτε εκει.

    Το προβλημα βεβαια δεν φανταζομαι να ειναι νεο , παντα υπηρχε ... ακομα και οταν οι ειδησεις μεταφερονταν απο στομα σε στομα , γιατι δεν υπηρχαν τα μεσα. Εκει και εαν θα πρεπε να τραβας τα μαλλια σου με αυτα που θα ακουγες.
    Καπως ετσι μαλλον βγηκαν και διαφορες μυθολογιες , ιστοριες , φανταστικα πλασματα , υπερφυσικες ικανοτητες ανθρωπων κλπ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμενα μου αρεσει να διαβαζω μερικες φορες και για τα λεγομενα urban legends ... μπορεις να τους πεις "θρυλους" στα ελληνικα (οχι την ποδοσφαιρικη ομαδα Μπλιαχ :P) , που ειναι ιστοριες που διαδιδονται και ειναι παντελως ψευτικες.
    Για παραδειγμα θρυλος ειναι οτι "Η Ελληνικη δεν εγινε παγκοσμια γλωσσα για τοσους ψηφους" και υπαρχει σε πολλες χωρες, απλως οπου Ελληνικη βαζεις Γερμανικη κλπ.

    Και ομως μπορεις να βρεθεις αντιμετωπος με αυτον τον παραλογο θρυλο, να επισυναπτεις χιλια δυο επιχειρηματα και ο αλλος να σου λεει οτι ισχυει ... αφου του το χουν πει απο τα γενοφασκια του δεκαδες φορες και ατομα καποιας αιγλης ισως ... που φυσικα το ακουσαν απο αλλους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω εχω 4-5 χρονια να δω ειδησεις , ειναι τετοια η παρουσιαση , και η φυση των ειδησεων , εχουν και την δραματικη μουσικη υποκρουση , τσιρκο ειναι , δεν μου τραβανε το ενδιαφερον , ειναι ασημαντες και κοινοτυπες , θα μπορουσαν να συμπτυχθουν σε 15λεπτα /μερα ....................και τα σηριαλς ειναι σκουπιδια ,τα κους-κους , ολα ........................ καμμια ταινια αν δω , στον ΟΤΕTV ...........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εμενα μου αρεσει να διαβαζω μερικες φορες και για τα λεγομενα urban legends ... μπορεις να τους πεις "θρυλους" στα ελληνικα (οχι την ποδοσφαιρικη ομαδα Μπλιαχ :P) , που ειναι ιστοριες που διαδιδονται και ειναι παντελως ψευτικες.
    Για παραδειγμα θρυλος ειναι οτι "Η Ελληνικη δεν εγινε παγκοσμια γλωσσα για τοσους ψηφους" και υπαρχει σε πολλες χωρες, απλως οπου Ελληνικη βαζεις Γερμανικη κλπ.

    Και ομως μπορεις να βρεθεις αντιμετωπος με αυτον τον παραλογο θρυλο, να επισυναπτεις χιλια δυο επιχειρηματα και ο αλλος να σου λεει οτι ισχυει ... αφου του το χουν πει απο τα γενοφασκια του δεκαδες φορες και ατομα καποιας αιγλης ισως ... που φυσικα το ακουσαν απο αλλους.
    Ομολογώ πως αυτό δεν το ήξερα. Δηλαδή δεν είχε γίνει ψηφοφορία;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Και για ν' απαντήσω στο ερωτημά σου elis, όσον αφορά τα ψυχολογικά έχεις πολύ
    δίκιο. Έχω σιχαθεί να βλέπω βουλευτές να μαλώνουν, δεν αντέχω άλλο.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Ειδήσεις βλέπω καμμιά φορά στην tv -όταν είμαι χαλαρή, διότι φουντώνω απ τα νεύρα μ αυτά που ακούω- με πλήρη γνώση όμως της προπαγάνδας που στήνεται από κάθε πλευρά. Προτιμώ το internet όπου προσπαθώ να επιλέγω πιο πολύπλευρη ενημέρωση- ει δυνατόν και από ξένα ειδησεογραφικά (όχι ότι δεν παίζει και κει πλύση εγκεφάλου, απλώς από άλλες μεριές). Μαθαίνεις σιγά-σιγά να ξεχωρίζεις ποια είναι η πραγματική είδηση και ποιο το ψέμα και η διαστρέβλωσή της.

    Σειρές κτλ έχει πολλή σαβούρα η tv πλην της συνδρομητικής, λίγα πράγματα βλέπω, προτιμώ να κατεβάζω από το νετ (πειρατεία...αίσχος, ντρέπομαι).
    Μόνο καμμιά μέρα που είμαι πολύ down μπορώ να παρακολουθήσω τη σαβούρα, γιατί δε χρειάζεται συγκέντρωση. Πώς σαβουριάζεις φαγητό όταν είσαι χάλια ψυχολογικά? Ε εγώ σαβουριάζω βλακείες στην tv, μου σταματάνε το μυαλό και ανακουφίζομαι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Ομολογώ πως αυτό δεν το ήξερα. Δηλαδή δεν είχε γίνει ψηφοφορία;
    οχι δεν εγινε αλλα σκασιλα μας.
    μολις φυγει η αγγλια απο την εε μπορουμε να κανουμε επισημη γλωσσα της εε τα ελληνικα ετσι και αλλιως ολες οι ευρωπαικες γλωσσσες ειναι γεματες ελληνικες λεξεις,αλλωστε ειναι και μια αποψη που θα εχει χιλιαδες υποστηρικτες απο ολα τα κρατη της

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    αν αναφερεσαι μονο στο θεμα της ειδησης, αυτου καθε αυτου, δεν ασχολουμαι ουτε με το τι προβαλλει η τηλεοραση στις ειδησεις, ουτε τι υπαρχει αναρτημενο στο ιντερνετ...Τωρα αν αναφερεσαι στο οτι η τηλεοραση σου προβαλλει οτι αυτοι θελουνε να βλεπεις εσυ, σε αυτο εχω να πω, πως για αυτο πλεον δεν την ανοιγω ποτε! Αντιθετα, στον διαδικτυο μπορεις να δεις και να διαβασεις αυτα ακριβως που επιθυμεις!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ειναι γνωστο το αξιωμα των ειδησεων ' μια ευχαριστη ειδηση , δεν αποτελει ειδηση ' ...........εχει κανεις ορεξη να μαθαινει ποιος σκοτωσε ποιον , και γιατι ? η τι ειπε ο ταδε ανικανος /αχρηστος /ανεπαγγελτος πολιτικος ? οι ειδησεις εχουν το εξης motto , ' κυριες και κυριοι , μην ξεχνατε να ειστε τρομοκρατημενοι ' ..............................

    κανενα επαγγελμα δεν ειναι ντροπη , εκτος ανεισαι πολιτικος/δημοσιογραφος , ολοι ειναι αντιπαθεις , μηδενος εξαιρουμενου , εγω θα ντρεπομουν να ειμαι δημοσιογραφος , για πολιτικος , ας το αφησουμε καλυτερα , η μεγαλυτερα ξεφτιλα ειναι νασαι πολιτικος ..............

Similar Threads

  1. Αγαπημένοι χαρακτήρες σε Κινηματογράφο και Τηλεόραση
    By WhyAlwaysMe? in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 117
    Last Post: 11-05-2016, 10:05
  2. Ποιες είναι οι αγαπημένες σας εκπομπές στην τηλεόραση;
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 53
    Last Post: 09-04-2015, 12:06
  3. Τηλεόραση από τους Πολίτες
    By Joann in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 27-03-2012, 11:45
  4. Τηλεόραση βλέπετε;
    By Instant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 05-01-2012, 10:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •