στοιχεία δείκτες ευτυχίας στη ζωή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1

    στοιχεία δείκτες ευτυχίας στη ζωή

    Δουλειά - γυναίκα - αμάξι - φίλοι.
    Άμα αυτά τα τέσσερα στη ζωη σου είναι κατώτερα αυτών που θα θελες να έχεις ή δεν υπάρχουν καθόλου, ο ορισμός είναι δυστυχία.

    Κατα τον ουσιώδη χρόνο (νεαρές ηλικίες) που θεμελιώνεται όλο το αναγκαίο υπόβαθρο στον άνθρωπο για να επιτύχει τις πιο πάνω ευγενείς προσδοκίες, κατά σειρά η οποία συνεχώς επαναλαμβάνεται σε κάθε έκφανση της ζωής:
    Τρόπος (δεν ξέρεις τον τρόπο λόγω έλλειψης παιδείας/κατάλληλων ανθρώπων να σε καθοδηγησουν πως να χειρίζεσαι το κάθε τι) - Η έλλειψη τρόπου οδηγεί σε Αποτυχίες - Οι αποτυχίες (+ η ελλειψη του γνώθις σ' αυτόν) φέρνουν χαμηλή αυτοεκτίμηση/αυτοπεποίθηση - Καταναγκασμοί/κατάθλιψη ως αποτέλεσμα - Εγκλωβισμός σε πράγματα που κατα βάθος δεν σε γεμίζουν.

    Όλα αυτα είναι ένας εκ των υστέρων απολογισμός. Όταν το μυαλό, αρκετές στιγμές, ξεφεύγει, και κάνει συγκρίσεις με άλλους, με τους οποίους στο IQ είσαι στο ίδιο περίπου επίπεδο, όμως υπερτερούν, τουλάχιστον αισθητα στα πιο πάνω στοιχεία, αυτο έιναι απόδειξη δυστυχίας, ένα εσωτερικό ανικανοποίητο που δεν ξεπερνιέται ποτέ.

    Κι όσο περνάνε τα χρόνια ήδη είσαι όλο και πιο εγκλωβισμένος με στοιχεία που δε σε γεμίζουν ή στενεύουν επικίνδυνα τα περιθώρια να τα αλλάξεις ή να τα αποκτήσεις.
    γιάννης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    σιγουρα οσο τα περνανε τα χρονια δυσκολευεσαι να αποκτησεις αυτα που λες αμα δεν εχεις ενα υποβαθρο...
    Π{ροσωπικα δεν θεωρω οτι παιζουν μονο αυτα ρολο στην ευτυχια...
    αλλα παιζουνε ρολο στην δυστυχια ,αμα με πιανεις τωρα....
    το θεμα το ανοιξες ετσι η απλα ηθελες να καταληξης καπου?

  3. #3
    Για μια γυναικα οι δεικτες για επιδοκιμασια απο την οικογενεια της και την κοινωνια
    - Παντρεμμενη- Μητερα -Πιστη συζυγος - Δουλα και Κυρά - Εργαζομενη.

    Και εαν Ιωαννη δεν εχει κανει κατι απο τα παραπανω ο μεσος ορος λεει " αχ... την κακομοιρα, αχ την καημενη, αχ εμεινε στο ραφι, μπλα μπλα μπλα !!!

    Παντα εδιναν ταμπελες στο καλο, το ωραιο, το σωστο και τα αντιθετα τους.
    Απαξ και γεννηθηκες με μυαλο διαφορετικο με οποιονδηποτε τροπο διαφορετικο, κάνεις και αλλα βηματα.

    Συνηθως δεν αρεσει το Διαφορετικο .. ξεβολευει και δως του η κριτικη, οι σποντιτσες και επειτα η δημιουργια μιας χαμηλης αυτο εκτιμησης.

    Αξιζει Ιωαννη ? Χμ... κατ΄εμε ΟΧΙ!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Δεν το άνοιξα έτσι το θέμα.
    Ούτε συζητώ για ταμπέλες, αν και αυτα που προείπα που θα θελα, μπορεί να ταυτίζονται με τις ταμπέλες.
    Πολύ πιθανον ο νους μου να μην ταιριάζει με τον νου της τεραστιας πλειοψοφίας.
    Όμως η έλλειψη ή τα κατώτερου επιπέδου, απ αυτα τα τέσσερσ στοιχεία, σ΄εμενα, είναι αιτία πόνου και δυστυχίας, για τους λόγους που είπα. Γι αυτο ανοιξα το θέμα.
    γιάννης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Δεν το άνοιξα έτσι το θέμα.
    Ούτε συζητώ για ταμπέλες, αν και αυτα που προείπα που θα θελα, μπορεί να ταυτίζονται με τις ταμπέλες.
    Πολύ πιθανον ο νους μου να μην ταιριάζει με τον νου της τεραστιας πλειοψοφίας.
    Όμως η έλλειψη ή τα κατώτερου επιπέδου, απ αυτα τα τέσσερσ στοιχεία, σ΄εμενα, είναι αιτία πόνου και δυστυχίας, για τους λόγους που είπα. Γι αυτο ανοιξα το θέμα.
    καλα τα τρια απο τα τεσσερα το καταλαβαινω..αλλα το αμαξι γτ ειναι αιτια πονου?
    και επισης με τα αλλα δεν εισαι ευχαριστημενος?

  6. #6
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Υπάρχει και ένα ακόμη.Η εξωτερική ομορφιά

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ιωάννη σε εκτιμάω λιγάκι το ξέρεις αλλά θέλω να σου πω είσαι πολύ καλομαθημένος ρε φίλε εγώ δεν έχω τίποτα από όλα αυτά κάποτε είχα όλα αυτά χωρίς προσδοκίες όμως πέρασα καλά κάποια χρόνια και τώρα δεν έχω τίποτα από όλα αυτά αλλά δεν παραπονιέμαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ο μονος εγκυρος δεικτης ευτυχιας , ειναι ενας , δεν εξαρταται απο εξωτερικους παραγοντες , ουτε απο ανθρωπους , ουτε απο υλικα αγαθα , ειναι ποσο καλα τα πας με τον εαυτο σου ........... ποση γαληνη εχεις μεσα σου ........ ποσο ενδιαφερον βρισκεις σε αυτον .......χαιντε ..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    απο τα τεσσερα το καταλαβαινω..αλλα το αμαξι γτ ειναι αιτια πονου?
    ς?
    Το ξερω Νικ , οτι δεν κανεις πλακα , αλλα μου φανηκε πολυ αστειο .........

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Υπάρχει και ένα ακόμη.Η εξωτερική ομορφιά
    Ο καθενας με τον πονο του τελικα ........ε , κιουμπ ? ενας με ταμαξι , ο αλλος με την ομορφια , εγω με τα δερματινα μπουφαν ....... απ ολα εχει ο μπαχτσες ..........

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ο καθενας με τον πονο του τελικα ........ε , κιουμπ ? ενας με ταμαξι , ο αλλος με την ομορφια , εγω με τα δερματινα μπουφαν ....... απ ολα εχει ο μπαχτσες ..........
    Eντάξει τα μπουφάν?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Η ευτυχια ειναι αυτο το πραμα με τα φτερα νομιζα ................. τελικα , αυτο το πραμα με τα φτερα , ειναι ο ανηψιος μου , πρεπει να τον παω σεναν ειδικο στην Ζυριχη ................

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Εμένα πάντως μου ξενίζει να βάζεις το αμάξι μαζί με όλα τα υπόλοιπα..

    Δουλειά , ναι, πρέπει να έχεις για να απολαμβάνεις μια κάποια οικονομική ανεξαρτησία η οποία σε κάνει να νιώθεις περισσότερη αυτοπεποίθηση. Αν δεν καθοδηγήθηκες σωστά στα νιάτα και κατέληξες με δουλειά που σιχαίνεσαι είναι όντως πρόβλημα και μεγαλώνοντας ψάχνεις τις εναλλακτικές σου. Δεν έρχονται όλα εύκολα στη ζωή.

    Γυναίκα... εδώ υπάρχει συνήθως εξέλιξη στους άντρες. Όποιος είναι γ@μίκος στα νιάτα δε σημαίνει πως θα καταλήξει με την ενδιαφέρουσα κουκλάρα. Έχω δεκάδες περιπτώσεις ανδρών που στα 18 δεν τους καθόταν καμμία, συνεσταλμένοι και ασχημούληδες, που στα 30 αναπτύσσοντας προσωπικότητα, με παιδεία και ενδιαφέροντα, έγιναν περιζήτητοι. Και το αντίθετο βέβαια. Γκόμενοι των 20 χρόνων που παρέμειναν καθηλωμένοι σε αυτό και κατάντησαν βαρετοί. Επίσης να προσθέσω πως το να βρείς γυναίκα δεν είναι αγώνας δρόμου.. μη συγκρίνεσαι με τους άλλους. Με τον εαυτό σου μόνο ν ασχολείσαι και με το τι μπορείς να βελτιώσεις. Πάντα θα υπάρχουν καλύτεροι από σένα, ή τυχερότεροι.

    Για το αμάξι δε σχολιάζω. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι συστατικό ευτυχίας, εκτός από τη δυνατότητα που σου δίνει να ταξιδεύεις ό,τι ώρα σου κ@υλώσει, απρογραμμάτιστα. Ε, άντε, και να πουλήσεις λίγο μούρη αν έχεις αμαξάρα... αλλά δεν είναι σημαντικό ρεσυ, επιφανειακό είναι! Με την ίδια λογική γιατί εξαιρείς σπίτι, εξοχικό, ρούχα κτλ??

    Όσο για φίλους.. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ. Σε οποιαδήποτε ηλικία μπορείς να αποκτήσεις. Τη μία εκ των 3 κολλητών μου την γνώρισα στα τριανταπέντε.

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Μην εγκλωβίζεσαι σε πρότυπα. Μη συγκρίνεσαι. Προσπάθησε να κάνεις αυτό που σ ευχαριστεί ΕΣΕΝΑ και βάλε στόχο να το πετύχεις. Χάραξε πορεία, ώστε να διορθ'ωσεις ό,τι μπορεί να διορθωθεί.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Αυτό είναι θέλω,φιλοδοξίες και υλικά αγαθά.Τίποτα από τα τέσσερα νομίζω δεν περιέχει το νόημα της ευτυχίας απλά με την απόκτηση τους.
    Όπως είπε και ο Μακ αν δεν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου 1ον δεν θα μπορείς να ανταπεξέλθεις στο ανταγωνιστικό περιβάλλον εργασίας====>>δεν θα μπορείς να στηρίξεις μια σχέση=====>δεν θα μπορείς να κάνεις πραγματικούς φίλους που να εκτιμάνε αυτό που πραγματικά είσαι και φυσικό επακόλουθο του βήματος 1 είναι το ότι δεν θα μπορείς να αποκτήσεις το αμάξι.
    Πάνω από όλα για να γίνεις ευτυχισμένος ίσως πρέπει να βρεις τον Άνθρωπο μέσα σου γιατί συνήθως αποτελούμαστε από θηρία.
    Παραθέτω ένα άρθρο και πες μου αν πιστεύεις πως αυτός ο άνθρωπος είναι πραγματικά ευτυχισμένος ή δυστυχισμένος.
    http://www.diaforetiko.gr/o-99chrono...gia-olous-mas/
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Επίσης είναι εύκολο νομίζω να ρίχνουμε την ευθύνη για το που φτάσαμε σε τρίτους.Δεν λέω πως δεν υπάρχει ευθύνη σε πολλά πράγματα στο πως μεγαλώσαμε και γαλουχηθήκαμε αλλά ας μη ξεχνάμε πως και οι υπόλοιποι είναι άνθρωποι με αδυναμίες και σφάλματα.Το ζήτημα είναι τι εντοπίζεις λάθος σε σένα κ τι κινήσεις κάνεις για να διορθωθεί.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΡΚΙΝΙΚΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ-ΥΠΟΧΟΝΔΡΙΟΣ??
    By johny in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 18
    Last Post: 24-06-2014, 09:43
  2. Tα στοιχεια της Ανοιξης
    By σακης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 24-03-2012, 00:56
  3. Το μυστικό της ευτυχίας
    By Driver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-12-2011, 12:18
  4. Στοιχεια για τα φαρμακα
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2011, 00:29
  5. ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 60
    Last Post: 24-02-2010, 03:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •