Συνεχείς ιδεοληψιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196

    Συνεχείς ιδεοληψιες

    Καλημερα σας ,όσοι έχουν διαβασει και προηγούμενες δημοσιεύσεις μου ξέρουν τι περνάω και οτι απο παιδι παλεύω με την ιδεοψυναγκαστικη ...Τα τελευταία χρονια εχω κολλήσει στο οτι καθε μέρα προαισθάνομαι οτι θα πεθάνω στον υπνο μου και τελευταία μου κόλλησε οτι θα πεθάνω φέτος τον Αύγουστο ...Καθε μέρα βομβαρδιζομαι απο δεκάδες σκέψεις -λέξεις -φράσεις που φοβάμαι οτι με προειδοποιούν για το θάνατο μου ...Ειναι μερικές στιγμές που με τη βοήθεια του γιατρού αλλα και της φαρμακευτικής αγωγής καταλαβαίνω οτι ολα ειναι στο μυαλό μου κι οτι οφείλονται στην ιδεοψυναγκαστικη ...Ώρες ώρες όμως με τρώει η σκέψη οτι δεν ειναι ιδεοψυναγκαστικη και κατι παράξενο συμβαίνει σε μένα ειδικά ...Οτι και καλα γεννήθηκα με την ικανότητα να προβλέψω ποτε θα πεθάνω (εχω πέσει έξω αμέτρητες φορές τα τελευταία χρόνια ) ..Καθε μέρα το ίδιο πράγμα ...Για παράδειγμα ενώ κατανοώ οτι εχω ένα πρόβλημα και δεν θα πεθάνω αφου εχει αποδειχτεί τόσα χρονια οτι δεν γίνεται τίποτα εγω σκέφτομαι οτι ολα αυτα τα χρονια που πέρασαν βασανιζονουν με τις σκέψεις επειδή θα πεθάνω φέτος τον Αύγουστο ...Ειμαι πολυ μπερδεμένος και εχω τρελάνει και το γιατρο μου στα τηλέφωνα ...Ευχαριστω πολυ καλο μήνα και καλο κουραγιο σε όλους !!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    μια ερωτηση.
    ο γιατρος σου, ειναι εκπαιδευμενος ψυχοθεραπευτης, η σου δινει αγωγη κι απο κει και περα σου λεει τι ακριβως συμβαινει στην ασθενεια σου?
    ειναι ΑΛΛΟ πραγμα η ψυχοθεραπεια. δεν ειναι το να σου πουνε το τι συμβαινει.
    αν δεν ειναι εκπαιδευμενος για ψυχοθεραπεια, περα απο την διαγνωση και την φαρμακοθεραπεια στα οποια σιγουρα ειναι εκπαιδευμενος, ισως θα επρεπε να απευθυνθεις και αλλου για να κανεις και ψυχοθεραπεια παραλληλα με την αγωγη σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μια ερωτηση.
    ο γιατρος σου, ειναι εκπαιδευμενος ψυχοθεραπευτης, η σου δινει αγωγη κι απο κει και περα σου λεει τι ακριβως συμβαινει στην ασθενεια σου?
    ειναι ΑΛΛΟ πραγμα η ψυχοθεραπεια. δεν ειναι το να σου πουνε το τι συμβαινει.
    αν δεν ειναι εκπαιδευμενος για ψυχοθεραπεια, περα απο την διαγνωση και την φαρμακοθεραπεια στα οποια σιγουρα ειναι εκπαιδευμενος, ισως θα επρεπε να απευθυνθεις και αλλου για να κανεις και ψυχοθεραπεια παραλληλα με την αγωγη σου.
    Ειμαι σε αναζήτηση ψυχολόγου -ψυχοθεραπευτή για να ξεκινησω ψυχοθεραπεία ,μου το χει προτείνει κι ο ψυχίατρος που βλέπω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    τα εχουμε πει φαιτερ ,δεν προκειται να πεθανεις στον υπνο σου.....πως γινεται να πιστευεις κατι τετοιο?δεν γινεται να πεθανεις νεο παιδι εισαι ακομα...δεν ειπαμε οταν σ ερχονται αυτα να τα εκλογικευεις?
    τωρα για μενα να βρεις εναν και να ξεκινησεις ψυχοθεραπεια..οπωσδηποτε θα σε βοηθησει πολυ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    τα εχουμε πει φαιτερ ,δεν προκειται να πεθανεις στον υπνο σου.....πως γινεται να πιστευεις κατι τετοιο?δεν γινεται να πεθανεις νεο παιδι εισαι ακομα...δεν ειπαμε οταν σ ερχονται αυτα να τα εκλογικευεις?
    τωρα για μενα να βρεις εναν και να ξεκινησεις ψυχοθεραπεια..οπωσδηποτε θα σε βοηθησει πολυ
    Το χω παρει απόφαση και ψάχνω κάποιον καλο ψυχοθεραπευτή ...κι εγω πιστεύω θα βοηθήσει !!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by fighter View Post
    Το χω παρει απόφαση και ψάχνω κάποιον καλο ψυχοθεραπευτή ...κι εγω πιστεύω θα βοηθήσει !!!
    Πάντως αυτο που λες δεν ισχύει παντα ,δυστυχώς και νέα παιδια πεθαίνουν κι αυτο ειναι που με αγχώνει ,φοβάμαι οτι προαισθάνομαι τον δικό μου πρόωρο θάνατο ,προσπαθώ να τα εκλογικευω και να λέω οτι φταει η ιψδ αλλα μερικές φορές λυγίζω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    η ιδψ φταει βεβαια ,γτ τι εισαι αρρωστος γι α να πεθανεις?αμα δεν εισαι ,δες το λογικα δεν γινεται να πεθανεις ουτε στον υπνο σ ουτε στον ξυπνιο σ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by fighter View Post
    Πάντως αυτο που λες δεν ισχύει παντα ,δυστυχώς και νέα παιδια πεθαίνουν κι αυτο ειναι που με αγχώνει ,φοβάμαι οτι προαισθάνομαι τον δικό μου πρόωρο θάνατο ,προσπαθώ να τα εκλογικευω και να λέω οτι φταει η ιψδ αλλα μερικές φορές λυγίζω
    τα νεα παιδια που πεθαινουν, δεν πεθαινουν απο ιδψ, πεθαινουν απο αλλες ασθενειες. εσυ αυτο που χρειαζεσαι ειναι ψυχοθεραπεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα νεα παιδια που πεθαινουν, δεν πεθαινουν απο ιδψ, πεθαινουν απο αλλες ασθενειες. εσυ αυτο που χρειαζεσαι ειναι ψυχοθεραπεια.
    Έχετε δίκιο παιδια ευχαριστω για τις απαντήσεις σας !!!

Similar Threads

  1. συνεχεις σπασμοι
    By Unbreakable in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 04-07-2015, 23:26
  2. Συνεχείς ενοχλήσεις από κουφά πράγματα
    By Eagle guy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 14-04-2015, 18:45
  3. Συνεχείς σκέψεις αυτοκτονίας
    By mariafil in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 26-04-2013, 21:10
  4. άγχος/συνεχείς σκέψεις
    By sauchie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 26-04-2012, 22:24
  5. πολυ αγχος και συνεχεις κρισεις πανικου
    By nontas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 03-05-2010, 22:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •