Ψυχοθεραπεία για παιδική κακοποίηση - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 98 of 98
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Αν αρεσε κατι σε μενα, και το απερριπτε η μανα μου, ενιωθα οτι ουσιαστικα απορριπτει εμενα. Γιατι ζουσα για να αποδεικνυω ποια ειμαι για να κερδισω την αποδοχη= αυτο ηταν το καλουπι στο οποιο μπηκα. Δεν υπηρχε αποδοχη χωρις αποδειξη...
    Kαποτε φιλτραρα τα παντα, οπως ακριβως περιγραφεις το φαυλο κυκλο. Τωρα δεν βρισκω το λογο, δεν εχω κατι να αποδειξω... πχ θελω απλως να βλεπω τη θαλασσα και να την απολαμβανω, οχι να ανεβω στη βαρκα μου, να παλαιψω με τα κυματα και τςι φουρτουνες για να αποδειξω οτι ειμαι καλος ναυτης....
    Δεν υπήρχε αποδοχή δίχως προηγούμενη απόδειξη. Αν το πάρεις ένα βήμα πιο πέρα, είναι λίγο πιο σκληρό. Δεν υπάρχει αίσθηση αποδοχής μας από τους αλλους αν δεν υπάρχει προηγούμενος βασανισμός ΄δικός μας, γιατί το να αποδείξεις είναι βασανισμός στην ουσια με τον τρόπο που το κάνεις, πχ που πηρες πτυχίο επειδή σε πίεσαν. Επρεπε να βιωσεις τη διαδικασία των σπουδών με αγχος και πίεση, για να αποδείξεις ίσως στον εαυτό σου πως τα βγαζεις πέρα και στα δύσκολα, ή μήπως αντικαθιστούσες τον βασανιστή γονέα σου αντλώντας ένός είδους ηδονής; Το να αποδείξεις τι και σε ποιον; Το να είχες πτυχίο πριν πας να δουλέψεις στο ίδιο αντικείμενο που είχες αποφοιτόντας ενώ παράλληλα εργαζόσουν, δεν αποδεικνύει τίποτα παραπάνω για τις ακαδημαϊκές σου γνώσεις. Σε μια παράταξη να γραφτείς στη σχολή σου δίνουν θεματα παλια λυμένα και πας και δίνεις με σχετικά χαλαρό διάβασμα και χωρίς πακολουθήσεις, δε λέμε να γραψεις 10 αλλά το 5 το χεις χαλαρά έτσι. Ότι είναι να μαθεις το μαθαίνεις είτε με το να διαβάζεις "ληγμένα", οπότε θα τα γνωρίζεις μισα είτε κοπιάζοντας, οπότε θα ξέρεις λίγα παραπανω. Ο χρονικός ορίζοντας δε δινει και κανενα λέβελ στο πτυχίο.
    Και καταλήγω στο ότι δεν πιστεύω πως θες να αποδείξεις τίποτα και σε κανέναν. Η ηδονή που λαμβάνεις βάζοντας τον εαυτό σου στη θέση του αδύναμου είναι το κίνητρο σου καθαρά. Του ανθρώπου που θέλει να τραβήξει την προσοχή με τα βασανα που πέρασε ή περνάει για να βρεθεί τελικά η μαμά που φαντάζονταν ως ιδανική όταν ήταν παιδι και της μιλούσε μετα από βασανισμούς μόνο του να έρθει να το σώσει. Δεν υπάρχει όμως κανείς να σε σώσει, δυστυχώς ή ευτυχως ενώ η κακοποίηση απαιτεί έναν βασανιστή γονέα για να υφίσταται, η αποβολή της από μέσα μας είναι πολύ μοναχικό ταξίδι.
    Είναι πολύ δυσκολο το ταξίδι που ξεκίνησες. Ελπίζω να αρισεις να λυνεις το κουβαρι με τον καιρο

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Η ηδονή που λαμβάνεις βάζοντας τον εαυτό σου στη θέση του αδύναμου είναι το κίνητρο σου καθαρά. Του ανθρώπου που θέλει να τραβήξει την προσοχή με τα βασανα που πέρασε ή περνάει για να βρεθεί τελικά η μαμά που φαντάζονταν ως ιδανική όταν ήταν παιδι και της μιλούσε μετα από βασανισμούς μόνο του να έρθει να το σώσει. Δεν υπάρχει όμως κανείς να σε σώσει, δυστυχώς ή ευτυχως ενώ η κακοποίηση απαιτεί έναν βασανιστή γονέα για να υφίσταται, η αποβολή της από μέσα μας είναι πολύ μοναχικό ταξίδι.
    οχι σε αυτο κανεις λαθος...ποτε δεν φαντασιωθηκα καμια ιδανικη μανα να με σωσει! φανταζομουν ναι οτι ημουν σε ενα ιδρυμα, ενα ορφανοτροφειο και θεωρουσα τη ζωη εκει ιδανικη. Ουτε φαντασιωθηκα ποτε οτι θα ερθει κανεις να με σωσει. Αυτο που ηθελα ηταν ΕΓΩ να οριζω τη ζωη ΜΟΥ και κανεις αλλος.
    Ουτε φαινονται πανω μου εμφανισιακα οσα εχω περασει. Ουτε τραβηξα ποτε την προσοχη κανενος με τα βασανα γιατι ποτε δεν μιλησα σε κανεναν να πω δυσκολιες ή αποτυχιες μου. Και να αποτυγχανα, παντα ελεγα οτι ειμαι καλα, πετυχα, τα καταφερα.

    Ουτε λαμβανω ηδονη βαζοντας τον εαυτο μου στα δυσκολα... Ισα ισα εχω την αλαζονεια να πιστευω οτι τα εβγαλα περα με μια σχιζοφρενη μανα και την εβαλα στη θεση της, δεν θα τα καταφερω με ενα στοχο?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Το να αποδείξεις τι και σε ποιον;
    Να αποδειξω πρωτα στον εαυτο μου οτι ειμαι ικανη να τα καταφερω, και θα τα καταφερω εφοσον προσπαθησω καταλληλα προετοιμασμενη.
    Εχω καταλαβει οτι χρειαζομαι σαν οξυγονο την πιστη στον εαυτο μου, και κινητρο για να προσπαθησω... Αν δεν τα εχω, ποιος ο λογος να βγω απο το βολεμα μου?
    πχ ημουν 75 κιλα. Χτυπηθηκα στο γυμναστηριο, τρεξιμο, αθλημα για 2 χρονια, ιδρωσα, πονεσα, αλλα εφτασα στα 54, χαρηκα ενα πολυ ωραιο σωμα, μια αλλη μου εικονα, η αυτοπεποιθηση μου ανεβηκε. Τωρα που πηρα 2-3 κιλακια παραπανω δεν με νοιαζει γιατι ξερω οτι μπορω να τα χασω και θα τα χασω. Επειδη ομως ειναι χειμωνας, μια το κρυο, μια οι γιορτες, μια αρρωστησα με πυρετο, με δικαιολογω που δινω ενα παραπανω περιθωριο στον εαυτο μου και δεν αυτομαστιγωνομαι με εξαντλητικη διαιτα και προπονηση να τα χασω εδω και τωρα.


    Σχετικα με τη δουλεια που λες, ειχα φαει 5-6 ηττες στη σχολη και ειχα χασει την πιστη στις ικανοτητες μου. Η δουλεια ηταν μια ενεση αυτοπεποιθησης να παρω τα πανω μου και να το παλαιψω. Στη δικη μου τη σχολη δεν τα περνουσες ετσι τα μαθηματα με περασμενα θεματα απο τις παραταξεις... υπηρξαν μαθηματα που εκανα φροντιστηριο και πληρωσα για να τα περασω με 5.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Να αποδειξω πρωτα στον εαυτο μου οτι ειμαι ικανη να τα καταφερω, και θα τα καταφερω εφοσον προσπαθησω καταλληλα προετοιμασμενη.
    Εχω καταλαβει οτι χρειαζομαι σαν οξυγονο την πιστη στον εαυτο μου, και κινητρο για να προσπαθησω... Αν δεν τα εχω, ποιος ο λογος να βγω απο το βολεμα μου?
    πχ ημουν 75 κιλα. Χτυπηθηκα στο γυμναστηριο, τρεξιμο, αθλημα για 2 χρονια, ιδρωσα, πονεσα, αλλα εφτασα στα 54, χαρηκα ενα πολυ ωραιο σωμα, μια αλλη μου εικονα, η αυτοπεποιθηση μου ανεβηκε. Τωρα που πηρα 2-3 κιλακια παραπανω δεν με νοιαζει γιατι ξερω οτι μπορω να τα χασω και θα τα χασω. Επειδη ομως ειναι χειμωνας, μια το κρυο, μια οι γιορτες, μια αρρωστησα με πυρετο, με δικαιολογω που δινω ενα παραπανω περιθωριο στον εαυτο μου και δεν αυτομαστιγωνομαι με εξαντλητικη διαιτα και προπονηση να τα χασω εδω και τωρα.


    Σχετικα με τη δουλεια που λες, ειχα φαει 5-6 ηττες στη σχολη και ειχα χασει την πιστη στις ικανοτητες μου. Η δουλεια ηταν μια ενεση αυτοπεποιθησης να παρω τα πανω μου και να το παλαιψω. Στη δικη μου τη σχολη δεν τα περνουσες ετσι τα μαθηματα με περασμενα θεματα απο τις παραταξεις... υπηρξαν μαθηματα που εκανα φροντιστηριο και πληρωσα για να τα περασω με 5.
    Μπορείς να τα καταφέρεις και χωρίς να μπεις στη διαδιακασία να σε πιέσει κάποιος τρίτος όπως ο εργοδότης σου. Είτε σε πιέσει ο εργοδότης είτε όχι, τα μαθηματα στα οποια έκανες φροντηστηριο για να τα περάσεις, το ίδιο δυσκολα θα ήταν να περαστουν. Επομένος γιατί να τα παραμελήσεις και να τρέχεις στο τέλος. Όποτε κι αν τα περνούσες το ίδιο θα ήταν όσον αφορά τις ικανότητες σου. Το ότι τα αφησες στη μέση και έπρεπε να υπάρξει κινητρο δευτερο ήταν θέμα. Θέλω να σου πω πως αντικειμενικά δεν είχε διαφορά στο πότε θα πάρεις το πτυχίο, απλώς το ότι δεν είπες θα τα περασω τα μαθηματα για μενα αλλά τα πέρασες μόνο αφου υπήρχε ενεση αυτοπεποιθησης εστω από εξωτερικό παράγωντα, είναι το κυρίως θέμα.
    Αυτό με τις ηττες είναι πολύ δυσκολο. Είναι μικροι θάνατοι οι ηττες. Επενδύουμε τόσο πολύ στην επιτευξη του στόχου, λες και δε θα υπάρξει ζωή μετα την αποτυχία. Ή ότι αν επιτυχουμε θα γινει κι εγω δεν ξέρω τι. Πλέον πιστεύω πως οι ηττες μου ηταν καθοριστικές και θα τις αγαπω από εδώ και πέρα, γιατί πραγματικά οι ηττες σε κάνουν καλυτερο ανθρωπο. Το να θρηνησεις την ηττα και να φυγεις αντι να συνεχίζεις ακάθεκτος συγχωρώντας τον εαυτό σου και επανασχεδιαζοντας τον τρόπο δράσης εξετάζοντας που έκανες λάθος στον προηγούμενο τρόπο δράσης, είναι ακρως αυτοκαταστροφικό. Εμαθα όμως πια πως το ότι κακοποιηθηκα και επιβιωσα δεν σημαίνει πως είμαι υπερανθρωπος και έχω το δικαίωμα στο λάθος και το λάθος είναι αυτό που θα με κάνει καλύτερη, θα ωθησει το μυαλό μου να κάνει την υπέρβαση, όχι το σωστο.
    Last edited by kutchunie; 28-01-2017 at 02:43.

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    οχι σε αυτο κανεις λαθος...ποτε δεν φαντασιωθηκα καμια ιδανικη μανα να με σωσει! φανταζομουν ναι οτι ημουν σε ενα ιδρυμα, ενα ορφανοτροφειο και θεωρουσα τη ζωη εκει ιδανικη. Ουτε φαντασιωθηκα ποτε οτι θα ερθει κανεις να με σωσει. Αυτο που ηθελα ηταν ΕΓΩ να οριζω τη ζωη ΜΟΥ και κανεις αλλος.
    Ουτε φαινονται πανω μου εμφανισιακα οσα εχω περασει. Ουτε τραβηξα ποτε την προσοχη κανενος με τα βασανα γιατι ποτε δεν μιλησα σε κανεναν να πω δυσκολιες ή αποτυχιες μου. Και να αποτυγχανα, παντα ελεγα οτι ειμαι καλα, πετυχα, τα καταφερα.

    Ουτε λαμβανω ηδονη βαζοντας τον εαυτο μου στα δυσκολα... Ισα ισα εχω την αλαζονεια να πιστευω οτι τα εβγαλα περα με μια σχιζοφρενη μανα και την εβαλα στη θεση της, δεν θα τα καταφερω με ενα στοχο?
    Βασικά έχουμε βιώσει και διαφορετικού είδους κακοποίηση. Και πάλι όμως, έχεις ενηλικιωθεί, η μητερα σου έχει φυγει από τη ζωή και όμως είναι ακόμα παρούσα. Της επιτρέπεις να σε χειρίζεται μέσω της συμπεριφοράς σου. Και θα στο πω και λίγο διαφορετικά το θέμα σώσιμο και πιστεύω θα συμφωνήσεις. Το να αποδείξεις την αξία σου θα ήταν το σώσιμο. Υποσυνείδητα είχες δημιουργήσει την ιδανική μάνα που θα σου φερόταν σωστα μετα την απόδειξη πως αξίζεις και τελικά την αποδοχή. Και μόνο που λες ήταν απορριπτική με όσους συντρόφους επέλεγα, έχεις ένα αντιπρότυπο μάνας που θα ήταν αντικειμενική το λιγότερο ή τουλάχιστον δε θα σου εκανε προξενια με μη διαθέσιμους. Το σώσιμο ναι, είναι δική σου ευθύνη οσον αφορά το κομμάτι απόδειξη του ότι αξίζω, το κομμάτι όμως σωστη αντιμετώπιση από την μανα σου ήταν αποκλειστικά και μόνο δική της ευθύνη. Καταλαβαίνεις τι εννοώ; Εγώ δεν μπορουσα καν να δεχτώ το γεγονός ότι οι ανθρωποι που με μεγαλωναν ήταν βιολογικοί γονεις μου. Ελεγα πως η πραγματική μου μάνα είναι κάπου έξω και με ψάχνει να με βρει. Κι εσύ το έκανες, έτσι εγραψες σε άλλο θέμα δηλαδή.
    Και΄όταν λέω ηδονή δεν εννοώ να ξενυχτάς και να σκάς και να το χαίρεσαι. Να λαμβάνεις ηδονή επειδή τα καταφέρνεις στα δύσκολα με το πανεπιστήμιο ας πουμε όπως τα κατάφερες και στα δυσκολα με την μάνα σου. Το πτυχίο χωρίς πονο δε θα είχε αξία. Ηδονή του ότι τα καταφερα στα δύσκολα, φαντασιακά είμαι αυτός που ξεχώρισε, ο «ηρωας», που ενώ πτυχίο παιρνεις και με εύκολους τρόπους και πολλοί το κάνουν, εσύ ήθελες να είσαι ηθική. Και ξέρεις γιατί τα παρατάς στη μέση; Γιατί όπως ποτέ σου δεν έλαβες την ικανοποίηση να σου φερθεί ανθρώπινα η μάνα σου παρά το ότι σχίστηκες να αποδείξεις πως αξίζεις, έτσι παντα θα θεωρεις πως το ανεκπλήρωτο είναι δεδομένο. Γιατί δεν υπάρχουν ηρωες να σε τραβανε από τις βοθροκαταστάσεις και γιατί υπάρχει και η μαρα που εχει γαλουχηθεί να ναι ενοχική και να πιστεύει πως αφου ποτε δεν αγαπήθηκα από την μάνα μου κάνοντας υπερανθρωπη προσπάθεια και είμαι αχρηστη όπως ελεγε και δεν τα καταφερα δεν μου εξίζει να χαρώ κατι καλό ή δε θα τα καταφέρω. Εχεις πεισει τον εαυτό σου υποσυνείδητα πως είσαι αυτό που ελεγε ή εδειχνε να πιστεύει η μαμα σου. Συνεχίζεις να ματαιώνεις την αποδοχή ή την ηδονή του κατά τα δικα σου μέτρα κανονικού και δίκαιου προς εσένα, συνεχίζεις να σου φερεσαι με τα κακοποιητικά πρότυπα συμπεριφοράς της μάνας σου για να βιωσεις το συναίσθημα αγάπης που στερήθηκες. Όλοι οι κακοποιημένοι το ίδιο κάνουμε.
    Να ρωτησω κάτι άλλο; Στη ζωη σου μαλώνεις ή επιλέγεις την ηρεμία κι ας αδικείς τον εαυτό σου;

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Να ρωτησω κάτι άλλο; Στη ζωη σου μαλώνεις ή επιλέγεις την ηρεμία κι ας αδικείς τον εαυτό σου;
    να σου πω...
    μεχρι τα 20κατι σιωπουσα, καταπινα και δεν μιλουσα, κι ας αδικουσα τον εαυτο μου. Απλα απομακρυνομουν απο μια κατασταση ή ανθρωπους που ενιωθα οτι με θιγουν.
    Απο τα 20κατι και μετα επειδη ενιωσα τεραστια πιεση απο καποιες συγκεκριμενες καταστασεις μού βγηκαν παρα πολλα νευρα, θυμος, ξεσπασματα, επιθετικοτητα. Οταν ακουγα την παραμικρη ατακα που με εθιγε γινομουν πολυ εριστικη, αποτομη και επιθετικη λεκτικα.
    Τωρα ειμαι πολυ ηρεμη λογω επαρχιας, δεν δουλευω με ωραριο, δεν εχω εργοδοτη πανω απο το κεφαλι μου, εχω τακτοποιησει καποια θεματα που με πιεζαν, εβαλα την υγεια μου σε μια ταξη γιατι με ολα αυτα ειχα παθει ενα αυτοανοσο που με ταλαιπωρουσε χρονια και δεν το ειχα παρει ειδηση, εκτονωθηκα με τις δραστηριοτητες που κανω, εχασα κιλα, ακομα και το θολωμενο μυαλο που ειχα με τα φαρμακα που παιρνω τωρα, ξεθολωσε... Λογω φαρμακων δεν αγχωνομαι με την καμια, αν μου την πει καποιος πως αντιδρω? ή θα πουλησω τρελα ή θα επιτεθω πολυ σκληρα αν νιωσω οτι με προσβαλλε παρα πολυ.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #97
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αυτό είναι η αποδοχή ;Γτ εγώ νόμιζα αποδοχή είναι κάτι σαν αγάπη σαν ειλικρινή επικοινωνία σαν δέσιμο που δεν έχω με κανέναν πλέον και επειδή παλιά είχα η έτσι ένιωθα τώρα ζοριζομαι να ζήσω άμα ή δουλειά μου είχε λεφτά θα ήμουν χαρούμενος αλλά τώρα ζοριζομαι
    Ωπ αγαπητέ elis με μπέρδεψες..Εγραψες ότι δε σε αποδέχτηκαν ότι και να έκανες απο δουλειά και σου απάντησα πάνω σε αυτό.Θεωρώ ότι η επαγγελματική αποδοχή και η προσωπική αποδοχή που σωστά μου απάντησες είναι 2 διαφορετικά πράγματα αν και πολλές φορές μια καλή επαγγελματική αποδοχή μπορεί να σου φέρει και προσωπική.
    Στη προσωπική θα συμφωνήσω ότι μπορεί να έχεις 100% δίκιο.Αλλωστε και εγώ έτσι νιώθω σε μεγάλο βαθμό.Αλλά στην επαγγελματική είδα ότι έγραψες σε άλλο ποστ ότι είσαι αγρότης.Αρα κάτι παράγεις? Βγαίνεις εσύ και πουλάς στις λαϊκές ή τα πουλάς σε άλλους αυτά που παράγεις? Δε ξέρω τι απο τα 2 αλλά όποιο και να είναι,προφανώς σου αποφέρει λίγα ή πολλά χρήματα.Επειδή κάποιος αποδέχεται αυτό που εσύ παράγεις και εν συνεχεία αυτός που το αγοράζει,το πουλάει σε άλλους που εκείνοι αποδέχονται το προϊόν που τους πουλάει και όλο αυτό πάει αλυσίδα..Απο τον απλό αγρότη που είσαι εσύ και ασχολείσαι με την γη μέχρι τον τραμπ που βγήκε πλανητάρχης,υπήρξε αποδοχή.Αυτό εννοούσα και όχι τις προσωπικές σχέσεις όπου εκεί το συζητάμε,είναι άλλο θέμα..

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Εντάξει τότε με αποδέχεται ή αγορά έχω αλλάξει δέκα δουλειές χωρίς υπερβολή
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. παιδική ηλικία και κακοποίηση αλλά δε θυμάμαι καλά
    By koin in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 24-12-2014, 01:55
  2. Παιδική ηλικία σχφ
    By helena23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 29-03-2010, 00:06
  3. Παιδική αυτοπεποίθηση
    By Ypomoni in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 07-09-2009, 13:24
  4. Παιδική Επιθετικότητα
    By chrkik in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 25-06-2008, 11:44
  5. Παιδικη σχιζοφρενεια
    By tessa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 04-09-2006, 09:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •