5-htp 100mg. Έχει δει κάποιος βελτίωση..;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18

    5-htp 100mg. Έχει δει κάποιος βελτίωση..;

    Δεν την παλεύω πια με τα αντικαταθλιπτικά και τις παρενέργειές τους. Βοήθεια...
    Ξέρω ότι στο forum υπάρχουν διάσπαρτες αναφορές στο αμινοξύ 5-htp αλλά θα ήθελα κάπου να συγκεντρώσουμε τις εμπειρίες των μελών χωρίς αναφορές σε άλλου είδους συμπληρώματα αμφίβολης αποτελεσματικότητας.
    Η ερώτηση λοιπόν είναι: Έχετε δει θετικά αποτελέσματα σε έντονο άγχος και κατάθλιψη..; Αν ναι, μετά από πόσες ημέρες και με τι δοσολογία: 50, 100 ή 200 mg..; Πρωί ή βράδυ..; Βοηθάει στον ύπνο..;
    Είχατε παρενέργειες..;
    Έχω ακούσει ότι το καλύτερο 5-htp είναι της Jarrow Formulas και της Natrol. Αληθεύει..;
    Παρακαλώ βοηθείστε με την πολύτιμη εμπειρία σας μήπως βοηθηθούμε και οι υπόλοιποι... Δεν θέλω να ξαναπέσω στους ψυχιάτρους.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Εγώ θα σου πω γενικά κανε γυμναστική βοηθάει πάρα πολύ στο να ξεπερνάς τα προβλήματα ο αθλητής έχει άλλο μυαλό από τον φυσιολογικό άνθρωπο αυτό στο λέω εγγυημένα εύχομαι να το καταλάβεις και να το διαπιστώσεις κι εσύ ο ίδιος κάποτε αλλά εγώ στο λέω εγγυημένα το βλέπω κάθε μέρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εγώ είχα δει βελτίωση περίπου στις 25 μέρες με το 5htp στα 200-300mg.


    Βέβαια ξαναγύρισα στα κλασικά αντικαταθληπτικά για οικονομικούς λόγους καθώς γράφοντας τα τα παίρνω πολύ φτηνά....
    Last edited by Aeon; 14-01-2017 at 23:38.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    200 - 300mg δεν είναι πάρα πολύ..; Έχω διαβάσει για 50 ή 100mg. Εγώ έχω πάρει το 100αρι αλλά φοβάμαι να πάρω πάνω από ένα την ημέρα γιατί το σώμα μου δεν την σηκώνει την χημεία. Να φανταστείς δεύτερη μέρα που πήρα σήμερα και είχα πικρή γεύση στο στόμα και σπασμούς μυών ενώ υποτίθεται ότι δεν έχει παρενέργειες. Τα άμεσα αποτελέσματα που διαβάζω στο internet παραμύθι είναι..; Κάποιοι μέσα σε 2 ώρες λέει ένιωθαν καλύτερα. Τι στο καλό μόνο σ' εμένα δεν ταιριάζουν τα παλιοφάρμακα..; Παίρνω και plus epa 2000 mg (4 χάπια την ημέρα των 500) 10 ημέρες τώρα αλλά τίποτα. Μήπως δεν κάνει να τα μπερδεύω..
    Last edited by Aeon; 14-01-2017 at 23:41.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Τα ιχθυέλαια θέλουν πάνω από μήνα για να δείξουν - αν δείξουν - αποτελέσματα.
    Σε κάθε περίπτωση τα ιχθυέλαια πιο πολύ προστατευτικά λειτουργούν.
    Είναι αντιφλεγμονώδη και είναι και προστατευτικα για τα νευρικά κύτταρα αλλά στην κατάθλιψη μην περιμένεις σπουδαία πράγματα ένα 20% να πάρεις σαν αποτέλεσμα (έπαιρνα και εγώ μήνες...)...

    Στο 5htp εγώ έπαιρνα 300mg που ήταν περίπου 10mg cipralex σαν αποτέλεσμα για εμένα.

    Την δόση την είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο αμερικάνου εναλλακτικού ψυχιάτρου.

    Γενικά πάνω από 300 δεν θα έπαιρνα ούτε εγώ, αλλά 300 έπαιρνα.
    Τόσα χρειαζομουν.

    Είχα ξεκινήσει 10-15 μέρες στα 100mg και μετά ανέβασα στα 200mg...

    Δεν θέλει βιασύνη.

    Άμεσα αποτελέσματα...
    Τι είναι χασίς;

    Αυτοί που λένε άμεσα αποτελέσματα για εμένα βιώνουν placebo effects

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    Πολύ καλό αυτό με το χασίς, να' σαι καλά, μ' έκανες και γέλασα. Εγώ δεν τα μπορώ τα αντικαταθλιπτικά ρε φίλε, 2 πήρα, seropram και zoloft, κουρέλι μ' έκαναν και δεν μπορούσα να συνέλθω.
    Θα συνεχίσω με τα 200 epa που λένε πως μακροχρόνια βοηθάνε (ελπίζω...) και σήμερα έκοψα το 100άρι 5-htp σε δύο δόσεις: μισό πήρα το πρωί και μισό θα πάρω το απόγευμα. Μακάρι να δουλέψει λίγο σε άγχος - κατάθλιψη - νευρόπονους (σ' εμένα πάνε μαζί).
    Βοηθήστε ρε παιδιά αν κάποιος έχει εμπειρία στα παραπάνω. Υπάρχουν πολλοί που το ψάχνουν με εναλλακτικά σκευάσματα και δεν ξέρουν τι πραγματικά δουλεύει και τι είναι μούφα. Μόνο όσοι πειραματιζόμαστε μπορούμε να έχουμε άποψη (όχι αυτοί που τα πουλάνε) και πρέπει να την μοιραζόμαστε...
    Εγώ πάντως σήμερα είμαι λίγο καλύτερα. Placebo???? Ας είναι και ψεύτικο...
    Ξέρει κανείς τι βιταμίνη πρέπει να πάρω για καλύτερη απορρόφηση του 5-htp. Έχω διαβάσει για βιταμίνη B complex ή κατι τέτοιο αλλά τι ακριβώς ζητάω στο φαρμακείο...;
    Last edited by potis74; 03-06-2016 at 12:31.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    To 5htp πιστεύω πως θα σε βοηθήσει ειδικά αν δε σε πιάνουν τα ssri.
    Εγώ παιρνω το cipralex περίπου έναν χρόνο και το λατρεύω...

    Δεν βοηθά πάνω από 60% ΔΗΛΑΔΉ αφήνει λίγο άγχος-μελαγχολία-σπάνια καμια κρισούλα πανικού αλλά έχοντας δοκιμάσει σχεδο΄ν όλα τα αντικαταθληπτικά τουλάχιστον 5 κατέληξα σε αυτό ως πιο ανεκτό και με καλή δράση...

    Τα ιχθυέλαια δουλεύουν πολύ καλά αλλά εγώ παίρνω απλά ιχθυέλαια με την κλασική αναλογία 180/120 epa/dha για οικονομία άλλωστε και το dha βοηθάει στην μνήμη-συγκέντρωση που επίσης έχω θέματα...

    Επίσης ιχθυέλαια...

    Ναι το 5htp θα βοηθηθεί από ένα b complex

    Ακριβώς έτσι το ζητάς. Β complex.


    Το πήρα και το έκοβα στην μέση.
    Ποιοτικά πολύ καλό επίσης μου μείωνε το άγχος αλλά δεν μπορώ τα b complex γιατί για κάποιο λόγω με γεμίζουν σπυράκια και λιπαρότητα...
    Last edited by Aeon; 14-01-2017 at 23:42.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
    Να ρωτήσω κάτι τελευταίο: Έχω σπασμούς στους μυς σε χέρια και πόδια από χθες και δεν μπορώ να καταλάβω είναι από το 5-htp...; Είναι από το άγχος καινούριο σύμπτωμα..; Να μειώσω την δόση, να σταματήσω το αμινοξύ (μόνο με το epa δεν είχα τέτοια συμπτώματα)..; Έχω αρχίσει και φοβάμαι μήπως κάνω κακό αντί για καλό. Τι να κάνω...;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Περίεργο ειδικά από την στιγμή που δεν παίρνεις και κάποιο ssri μαζί.
    Δεν είχα ποτέ κάτι τέτοιο μόνο με το 5htp μόνο μια περίοδο που έπαιρνα μαζί με το 5htp και ssri αλλά εκεί είχα πολλά συμπτώματα περίεργα εκνευρισμό, ταχυπαλμίες, αίσθησι ηλεκτρισμού, ακούσιες συσπάσεις μυών κτλ λόγω υπερβολικής σεροτονίνης κάτι που έφυγε φυσικά κατευθείαν μόλις έβγαλα το 5htp (το είχα βάλει μια περίοδο σαν συμπληρωματικό μέχρι να με πιάσει το ssri )

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Emena prosopika den me bothiise.....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    3
    Εγώ πάντως έπαιρνα το ZORTAL 100mg(αντικαταθληπτικό) και δεν είχα καμία παρενέργεια.Με βοήθησε παρα πολύ.Ο΄ταν το σταμάτησα πάλι δεν είχα τίποτα φοβερές παρενέργειες,μόνο για λίγες ημέρες κάτι μικροζαλάδες,τίποτα σοβαρό.
    Αυτό σε εμένα,τώρα σε άλλους μπορεί να ήταν διαφορετικά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    ................΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄
    Last edited by Aeon; 14-01-2017 at 23:42.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Παιδιά το 5htp μια χαρά δουλεύει απλά θέλει προσοχή στις εταιρείες αφενός γιατί παλαιότερα υπήρξε πρόβλημα με τοξικότητα από κάποιες εταιρείες και αφετέρου για να είναι δραστικό καθώς τα συμπληρώματα ΔΕΝ ελέγχονται δλδ μπορεί να λέει 100mg και να είναι 50mg ή και λιγότερο...

    Αν αποφασίσει κάποιος να δοκιμάσει το 5-htp θέλει ΠΟΛΥ προσοχή:


    2-Προσέξτε αν παίρνεται οποιοδήποτε άλλο αντικαταθληπτικό καθώς υπάρχει κίνδυνος για αναπτυξη συνδρόμου σεροτονίνης ή/και μανιακού επεισοδίου ...
    Last edited by Aeon; 14-01-2017 at 23:42.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Xairome pou doulevi gia sena Panagioth. Distixos gia emena den ekane tipota kai to eperna gia 2-3 mhnes. Pantos exeis polu dikeio na prosexete ean to pernete me xapia giati to sundromo serotonis den einai katholou wraio.!! :(
    Last edited by Aeon; 14-01-2017 at 23:42.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    @Koritsi83 Παρότι δούλευε για μένα και αρκετά καλά παίρνω κλασικά ssri's και εγώ γιατί η δράση του δεν ήταν σταθερή όσο των ssri's.
    Αν και το αποτελέσμα ήταν πιο φυσικό.
    Επίσης για μια ΚΑΛΗ μάρκα ήθελα αρκετά χρήματα την στιγμή που για το ssri μου δίνω μόλις 3€... (το γραφω)

    Το σύνδρομο σεροτονίνης καθώς και η υπομανία είναι από τα χειρότερα και πιο επίκίνδυνα σύνδρομα που μπορεί να αναπτύξει κάποιος που μπερδεύει πολλα χάπια που δρουν στην σεροτονίνη μαζί...

    Γιαυτό ακόμα και τα πιο "αθωα" θεωρητικά συμπληρώματα θέλουν προσοχή όπως ginseng (έπαθα υπο-μανία), ginkgo, rhodiola κτλ ...

Similar Threads

  1. εχει παρει καποιος το ρεμερον?
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 44
    Last Post: 15-06-2019, 20:21
  2. Abilify...το έχει ξαναπάρει κάποιος/α??
    By minaspap in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 14-03-2016, 20:40
  3. ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΓΧΟΣ ΠΟΛΥ?
    By anxious4ever in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 7
    Last Post: 28-02-2015, 02:30
  4. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ...
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 17-08-2012, 18:44
  5. Ναι,υπάρχει κάποιος που το έχει ξεπεράσει!
    By calcarea in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-05-2007, 01:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •