ψυχωτικο ανχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1

    ψυχωτικο ανχος

    βιωνει κανεις ψυχωτικο ανχος? ανχος που δεν ξερει απο τι προερχετε? μου ειπαν οτι το ανχος μου ειναι μεσα στα πλαισια της ψυχωσης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Χρήστος, View Post
    βιωνει κανεις ψυχωτικο ανχος? ανχος που δεν ξερει απο τι προερχετε? μου ειπαν οτι το ανχος μου ειναι μεσα στα πλαισια της ψυχωσης
    ενας γνωστος μου με ψυχωση ,βιωνει ενα τετοιου ειδους αγχος χωρις να ξερει αν τον ενοχλει κατι,ο οποιος εχει ψυχωτικο επεισοδιο ,οποτε νομιζω οτι ολο αυτο προερχεται απο την ψυχωση/..
    εσυ τι εχεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλημερα
    δεν ξερω αν μιλαμε για το ιδιο αγχος αλλα κι εγω οταν εχω ψυχωτικα αγχωνομαι πολυ.
    οταν ακουγα φωνες και μου ελεγαν να κανω διαφορα πραγματα που εγω δεν ηθελα αγχωνομουν
    οταν εβλεπα μικρα παιδακια χωρις να ξερω τι ηθελαν απο μενα και με κοιτουσαν και ηταν διπλα ή προσπαθουσαν να ανεβουν στο κρεβατι μου αγχωνομουν
    οταν δε μπορω να βγω εξω γιατι με παρακολουθουν και μου διαβαζουν τη σκεψη και ημουν καχυποπτη παλι αγχος
    αλλα και γενικοτερα ειμαι πολυ αγχωμενη οταν εχω ψυχωτικα οπως λες και χωρις λογο γι αυτο και απομονωθηκα τελειως στο δωματιο μου και δεν εβλεπα κανεναν
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Minas Tirith
    Posts
    15
    Καλημέρα σε όλους!
    Έχω βιώσει αρκετές φορές αυτό που ονομάζετε ψυχωτικό άγχος. Συνήθως το έχω όταν μου μιλάνε φωνές μέσα στο κεφάλι μου ή πιστεύω πως με παρακολουθούν και θα μου κάνουν κακό.

  5. #5
    boo, περιπου τα ιδια συμπτωματα ειχα. τα εχω ακομα αλλα σε μικροτερο βαθμο. νε ακριβως και εγω οταν τα βιωνα ειχα πολυ ανχος τοσο πολυ που παρελυα απο το φοβο μου. μερικα συμπτωματα εχουν φυγει αλλα το ανχος παραμενει συνεχεια και δεν ξερω τι να κανω. χθες νομιζω επαθα μια μικρη μανια καταδιωξης που βγηκα βολτα εξω και γενικα δεν ειμαι πολυ καλα. ειμαι κλεισμενος σπιτι.

  6. #6
    nick to idio pragma akribws exw

  7. #7
    χριπ to exeis kai otan den yparxoun fwnes? giati egw afto pathenw

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εγώ όταν υποτροπίασα είχα τέτοιο άγχος που έτρεμα ολόκληρος και καθόμουν στο κρεβάτι κοκαλωμένος.Είχε σαν αποτέλεσμα την αυπνία και το ψυχωσικό επεισόδιο.
    Η ψύχωση περιλαμβάνει άγχος σε μεγάλο βαθμό.Μερικές φορές το βιώνουμε πριν αρρωστήσουμε,κάποιοι το θεωρούν εκλυτικό παράγοντα,άλλοι ότι είναι μέρος της πάθησης.Πάντως μετά από ένα επεισόδιο μπορεί να έχεις και μετατραυματικό στρες.

    Συμβουλέψου έναν γιατρό και μη το παραμελείς.Μπορει όλο αυτό που έχεις και τώρα διαπιστώνεις ότι σου συμβαίνει να φτάσει σε τέτοιο σημείο που να μη έχεις καμία επαφή με την πραγματικότητα και να μη καταλαβαίνεις πως πάσχεις από κάτι.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Minas Tirith
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Χρήστος, View Post
    χριπ to exeis kai otan den yparxoun fwnes? giati egw afto pathenw
    Υπάρχουν στιγμές που αγχώνομαι και όταν το μυαλό μου είναι λίγο καθαρό. Αλλά δεν είναι τόσο συχνό.

  10. #10
    εχω παθει αρκετα ψυχωτικα επεισοδια νομιζω οτι ισως εχω και λιγο μετατραυματικο στρες. σε συνδιασμο και με την παθηση εχω παρα πολυ ανχος.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    8
    Η ψύχωση προκαλεί άγχος και τρόμο, όχι φόβο τρόμο, διότι δεν είναι διαχειρίσιμη όταν πρωτοεμφανίζεται. Έπειτα όταν τα συμπτώματα υποχωρούν, μένουν κάποια πράγματα αρνητικά, όπως το άγχος, αισθήματα απόρριψης, καχυποψία που πηγάζει από την έντονη μανία καταδίωξης που πιθανόν κάποιος είχε βιώσει, αλλά είναι στο χέρι μας να τα ελέχξουμε, εδώ διαχειριστήκαμε και καταφέραμε να ξεπεράσουμε τον γολγοθά της ψύχωσης. Για παράδειγμα, όποτε ξεκινάω κάπου δουλειά την πρώτη βδομάδα τρέμω και κομπιάζω, έπειτα συνηθίζω...τώρα είμαι χαλαρή...είμαι άνεργη έναν χρόνο..χαχαχα, καλοκαιρινή ραστώνη...Πέραν του αστεισμού το άγχος υποχωρεί όταν αρχίζω να νιώθω ότι βρίσκομαι σε ασφαλές περιβάλλον και νιώθω σίγουρη για τις ικανότητες μου. Αναφορικά με το άγχος των διαπροσωπικών σχέσεων, πίστεψε με το έχουν και οι υγιείς απλά τους ψυχικά ασθενείς τους καταβάλλει λίγο περισσότερο γιατί έχουν μάθει για να αποφεύγουν το στίγμα να κλείνονται στο εαυτό τους και να είναι επιφυλακτικοί. Βρες κάτι που να σε χαλαρώνει και να σε κάνει να επικοινωνείς πρώτα με τον εαυτό σου, άκου μουσική, διάβασε ένα βιβλίο, αν θες γράψε ένα βιβλίο και ας είσαι ο μοναδικός του αναγνώστης, απλά κάνε το άγχος δημιουργία και θα τα καταφέρεις....Πασχω από ψυχωτικό σύνδρομο( σχιζοφρένεια) και Je suis χαλαρή.Take care!!

  12. #12
    σε ευχαριστω για την απαντηση σου

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    8
    Πριν μια εβδομαδα με δοκιμασαν σε μια δουλεια και με εκπαιδευσαν σε μια ομαδα πεντε ατομων με την προοπτικη να κρατησουν μονο τον ενα. Στη δουλεια ημουν αποτελεσματικη αλλα η βασικη μου ανταγωνιστρια καταλαβε οτι αγχωνομαι παρολο που το εκρυβα οπως μπορουσα και συνεχως με τον τροπο της το επεσημαινε ακομα και οταν ημουν χαλαρη, βεβαια πηρε τη δουλεια dog eat dog σαφως δε φταιει αυτη αλλα η εταιρια που δεν εδωσε πιστωση χρονου για κατι καινουριο που παντα προκαλει αγχος και δη αν εισαι ψυχωτικος βεβαια δε δηλωνω την ασθενεια μου οπου παω αλλα αν το κρατος μας ηταν σοβαρο θα υπηρχε προβλεψη. Και ψυχωτικο αγχος και δεν εχω στον ηλιο μοιρα χαχαχα. Το μονο που ηθελα ηταν πιστωση χρονου για μια δουλεια περιωρισμενης ευθυνης που "η φυσιολογικη" κοπελα καταλαβε οτι αν καποιο επρεπε να χτυπησει απο τους ανταγωνιστες ημουν εγω, δεν πειραζει επαιξα τιμια και ημουν ηρωικα πεσομενη...βεβαια ειμαι στεναχωρημενη ειμαι παλι στο μηδεν..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    Μπράβο ελέφαντακι κι εγώ έτσι ζω αν και αγρότης δουλειά δύσκολη με τα φάρμακα αλλά δεν έχω τέτοια και να σε παίρνανε θα στα έκανε μετά όποτε κέρδισες μάλλον δεν έχασες
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    8
    ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να μου απαντήσεις.το άγχος το διαχειρίζομαι απλά χρειάζομαι πίστωση χρόνου που στις μέρες μας δεν προβλέπεται.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχωτικο συνδρομο κ επιδομα
    By ________ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 08-05-2016, 21:19
  2. Πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο
    By efkalyptos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 19-09-2014, 13:13
  3. ψυχωτικο συμπτωμα?
    By beauty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 16-05-2011, 16:52
  4. ψυχωτικο επεισοδιο
    By red-button in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 72
    Last Post: 26-05-2009, 08:19
  5. Μια συζητηση για ενα ψυχωτικο επεισοδιο
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 25-06-2008, 22:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •