καταθλιψη? ψυχολογικη διαταραχη? κατι αλλο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    8

    καταθλιψη? ψυχολογικη διαταραχη? κατι αλλο?

    ανησυχω .. νομιζω οτι εχω καποιου ειδους καταθλιψης φοβαμαι να το πω σε καποιον... τα βραδια τρελενομαι κανω και λεω πραγματα παραλογα τρ τελευταια ειτε δεν μπορω να κοιμηθω ειτε βλεπω εφιαλτες ειτε γυρναω γυρω γυρω σαν την σβουρα.... πολλες φορες κλαιω και στενοχωριεμαι χωρις λογο και θυμωνω παρα πολυ ευκολα ... τρ τελευταια εχω πιασει τον εαυτο μου να χαμογελαει για να μην στενοχωρησει τους γυρω του και να μην καταλαβουν οτι κατι συνεβει...και σκεφτομαι πολλες φορες οτι δν υπαρχει λογος να ζω εφοσον δν με ικανοποιει τιποτα πλεον... εχω δεχτει bullying οταν ημουν μικρη οι γονεις μου τσακωνονται ολη την ωρα καθως εχουμε οικονομικα προβληματα μονη στιρηξη ειχα την κολλητη μου φιλη 7 χρονια που ειχε μετακομισει αλλα οταν πηγα να την δω με εγραφε τελειως και κατεληξε να με ακυρωσει και να μου πει οτι δν ταιριαζουμε ως χαρακτηρες και η αλλη 10 χρονια κολλητη μου που της ειχα συμπαρασταθει ακομη και σε σοβαρη ασθενεια (καρκινο) προσφατα μου ανακοινωσε οτι δεν αγαπαει κανεναν και θα ασχολειτε μονο με το πως θα περναει αυτη καλα ... λογω της πρωτης κολλητης γνωρησα τον πιο σημαντικο τοτε για μενα ανθρωπο και ειμασταν μαζι σχεσε εξ αποστασεως περιπου ( 1 χρονο ) αλλα η αδιαφορια του με σκοτωνε ετσι και πλεον δεν ειμαστε μαζι ... βρηκα ενα αλλο παιδι πολυ καλο και ειμαστε μαζι αλλα φοβαμαι να του πω το τι ακριβως τρεχει μαζι μου και προσπαθω να τον αγαπησω οπως του αξιζει... δεν εχω ιδεα τι τρεχει μαζι μου μπορει καποιος να μου πει αν ειναι καποιου ειδους παθηση ή ψυχολογικη διαταραχη??
    ΥΣ ενας καινουριος φιλος μου που εμπιστευομαι γτ εχει περασει καταθλιψη(περιπου) μου προτεινε να στειλω εδω και με στηριζει πολυ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Elena167 View Post
    ανησυχω .. νομιζω οτι εχω καποιου ειδους καταθλιψης φοβαμαι να το πω σε καποιον... τα βραδια τρελενομαι κανω και λεω πραγματα παραλογα τρ τελευταια ειτε δεν μπορω να κοιμηθω ειτε βλεπω εφιαλτες ειτε γυρναω γυρω γυρω σαν την σβουρα.... πολλες φορες κλαιω και στενοχωριεμαι χωρις λογο και θυμωνω παρα πολυ ευκολα ... τρ τελευταια εχω πιασει τον εαυτο μου να χαμογελαει για να μην στενοχωρησει τους γυρω του και να μην καταλαβουν οτι κατι συνεβει...και σκεφτομαι πολλες φορες οτι δν υπαρχει λογος να ζω εφοσον δν με ικανοποιει τιποτα πλεον... εχω δεχτει bullying οταν ημουν μικρη οι γονεις μου τσακωνονται ολη την ωρα καθως εχουμε οικονομικα προβληματα μονη στιρηξη ειχα την κολλητη μου φιλη 7 χρονια που ειχε μετακομισει αλλα οταν πηγα να την δω με εγραφε τελειως και κατεληξε να με ακυρωσει και να μου πει οτι δν ταιριαζουμε ως χαρακτηρες και η αλλη 10 χρονια κολλητη μου που της ειχα συμπαρασταθει ακομη και σε σοβαρη ασθενεια (καρκινο) προσφατα μου ανακοινωσε οτι δεν αγαπαει κανεναν και θα ασχολειτε μονο με το πως θα περναει αυτη καλα ... λογω της πρωτης κολλητης γνωρησα τον πιο σημαντικο τοτε για μενα ανθρωπο και ειμασταν μαζι σχεσε εξ αποστασεως περιπου ( 1 χρονο ) αλλα η αδιαφορια του με σκοτωνε ετσι και πλεον δεν ειμαστε μαζι ... βρηκα ενα αλλο παιδι πολυ καλο και ειμαστε μαζι αλλα φοβαμαι να του πω το τι ακριβως τρεχει μαζι μου και προσπαθω να τον αγαπησω οπως του αξιζει... δεν εχω ιδεα τι τρεχει μαζι μου μπορει καποιος να μου πει αν ειναι καποιου ειδους παθηση ή ψυχολογικη διαταραχη??
    ΥΣ ενας καινουριος φιλος μου που εμπιστευομαι γτ εχει περασει καταθλιψη(περιπου) μου προτεινε να στειλω εδω και με στηριζει πολυ
    δεν ειναι κακο να φοβασαι να το πεις σ καποιον ,μαλλον καποια καταθλιψη περνας...η οχι καταλάθλιψη απλως στεναχωρια και θλιψη....το καλυτερο που εχεις να κανεις παντως ειναι να πας σε εναν ειδικο ,ψυχολογο η ψυχιατρο..
    παντως απο αυτα π λες δεν εχεις καποια ψυχολογικη διαταραχη μην φοβασαι μαλλον μια ψηλοκαταθλιψουλα θα ειναι....
    εγω σ προτεινω να πας σ καποιον ειδικο ,θα νιώσεις πολυ καλυτερα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    8
    ψιλοκαταθληψουλα?! και τι πιστευετε οτι μια ψηλοκαταθλιψουλα ειναι τοσο ευκολο να αντιμετωπιστει?! δεν ειμαι απο τους τυπους που ξεπερνανε ετσι ευκολα ανθρωπους και σιχαινομαι να φερομαι ασχημα στους αλλους ανθρωπους ειναι χαλια πολλες φορες μ ερχετε να ξερασω απο το κλαμα αλλες παθαινω κρισεις πανικου και μια φορα επαθα και νευρικο κλονισμο .... ετσι απλα πως να συνεχισω την ζωη μου?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Elena167 View Post
    ψιλοκαταθληψουλα?! και τι πιστευετε οτι μια ψηλοκαταθλιψουλα ειναι τοσο ευκολο να αντιμετωπιστει?! δεν ειμαι απο τους τυπους που ξεπερνανε ετσι ευκολα ανθρωπους και σιχαινομαι να φερομαι ασχημα στους αλλους ανθρωπους ειναι χαλια πολλες φορες μ ερχετε να ξερασω απο το κλαμα αλλες παθαινω κρισεις πανικου και μια φορα επαθα και νευρικο κλονισμο .... ετσι απλα πως να συνεχισω την ζωη μου?
    εχω περασει απο καταθλιψη και μου εφυγε με αγωγη π μ εδωσε ειδικο....
    εχεις και κρισεις πανικου?
    αμα δεν κανεις προσπαθεια μονη σ να γινεις καλυτερα ,σου ειπα το καλυτερο ειναι να πας σε εναν ειδικο.....μπορει να σ χορηγησει καποια αγωγη ,τωρα αμα δεν εχεις λεφτα για ειδικο ,υπαρχουν κεντρα ψυχικης υγειας π το προσφερουνε δωρεαν

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    8
    τον ειδικο δεν τον γλιτωνω με τπτ ε?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    δεν ξερω μπορει και να μην χρειαζεται ,αλλα δεν περιγραφεις και πολυ καλα τι νιώθεις και τι εχεις ,τα λεςε ανακατωμενα...
    πες μια κριβως τη νιώθεις και πως εισαι.....και ποσο καιρο νιώθεις ετσι
    και κατι ακομα ο ειδικος δεν ειναι τπτ κακο...μην φοβασαι....
    τωρα αν τον χρειαζεσαι δεν μπορω να ξερω κιολας

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    8
    εδω και 3 μηνες αυτα που εγραψα ως τρ απλα τα ξεχασα να τα αναφερω

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    8
    ευχαριστω καμια αλλη γνωμη ας την πει καποιος για να ξρ περιπου τι εχω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κοίταξε εγώ ασθενής είμαι αλλά περιγράφεις τρία τέσσερα πράγματα που τα έπαθα κι εγώ και δεν είμαι καλά μπουλινγκ χωρισμό από φίλους φωνές όλη μέρα για κάποιο διάστημα δηλαδή περιβάλλον όχι καλό νευρικό κλονισμό νομίζω έπαθα κι εγώ αλλά χωρίς να λιποθυμήσω έχω λιποθυμήσει σε άλλη φάση τέλος πάντων εμένα μου πε ότι έχω κατάθλιψη αλλά λειτουργώ κάπως αλλά παίρνω φάρμακα τώρα δικό σου θέμα άμα θες να ασχοληθείς και να το ψάξεις ή να πεις καλά είμαι και να μην κάνεις τίποτα πάντως το μπλέξιμο με γιατρούς κατά την άποψη μου δεν είναι καλό αλλά από την άλλη άμα δε γίνεται αλλιώς απλά να ξέρεις δύσκολα τα πράγματα γενικά και με τους γιατρούς να μπλέξεις δε σημαίνει ότι θα σωθείς απλά θα βελτιωθείς άμα δεις δηλαδή ότι δεν πάει άλλο καλό είναι να πας τώρα μπορεί να πας και να βρεις άκρη κανένας δε μπορεί να σου πει σίγουρα τι έχεις άμα δεν είναι γιατρός
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Ελενα καλησπερα.
    Τι ηλικια εχεις;
    Ολα αυτα εμφανιστηκαν εντελως ξαφνικα η συνεβη καποιο σοκαριστικο γεγονος στην ζωη σου; σου εχει ξανασυμβει κατι παρομοιο στο παρελθον;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    8
    ειμαι πανω απο 15 μαλωσα με τις 2 κολλητες μου που ηταν πολυ σημαντικες για μενα ειχα δεθει πολυ μαζι τους ναι εναν χρονο που δεχομουν bullying μπορω να πω οτι φερομουν και πολυ χειροτερα εκλαιγα πιο συχνα ξεσπαγα πιο συχνα ....
    Last edited by Elena167; 07-06-2016 at 19:53.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    8
    δν θελω να μπλεξω με γιατρους δν εχω λιποθυμησει ποτε μου κ δν ξρ αν ειναι καταθληψη αλλαα κ πως να το αντιμετοπισω γτ ουτε με φαρμακα θελω να μπλεχτω πιστευω οτι ειμαι αρκετα δυνατος χαρακτηρας για να το αντιμετοπισω χωρις φαρμακα αλλα δεν εχω ιδεα πως ειναι κανεις απο εδω μεσα που ξεπερασε μονος του καταθλιψη?
    Last edited by Elena167; 07-06-2016 at 19:52.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Θα σου πω τι βοηθάει γενικά και κάνε ότι καταλαβαίνεις κι εγώ λέω να μην μπλεχτείς με γιατρούς γιατί και εμείς που μπλέχτηκαμε είδαμε τι κάναμε τέλος πάντων γενικά βοηθάνε τα φυτικά συμπληρώματα ή γυμναστική ή διατροφή ή καλή παρέα και τα λεφτά στη τσέπη να κοιμάσαι καλά όχι πολύ ξενύχτι και γενικά να κινείσαι να κάνεις πράματα είτε δουλειά είτε οτιδήποτε βόλτες κλπ ψάξε στο ίντερνετ προς αυτές τις κατευθύνσεις και καλή επιτυχία άμα θες διάβασε και τις ασθένειες και τα συμπτώματα για να ξέρεις τι έχεις και τι δεν έχεις άμα πας σε γιατρό να ξέρεις τι θα του πεις γενικά θέλει προσπάθεια καθημερινή για να είσαι καλά για κάποιο χρόνο μέχρι να το ξεπεράσεις τελείως καλή δύναμη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    8
    ευχαριστω παρα πολυ <3

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Απλά όταν λέμε ψάξε στο ίντερνετ εννοούμε θα το μελετήσεις λίγο να βγάλεις άκρη δηλαδή όταν λέμε τα συμπτώματα ψάξε πέντε δέκα σελίδες φυτικά συμπληρώματα υπάρχουν αρκετά διαφημιστικά που δεν κάνουν τίποτα τα τσάγια τα δοκιμάζεις και βλέπεις τι σου κάνει το καθένα διατροφή ρώτα σε κανένα γυμναστήριο συμπληρώματα μη πάρεις ποτέ τα φυτικά πάντα από φαρμακείο γυμναστική άμα δεν έχεις λεφτά στο δρόμο περπάτημα η σε γήπεδο λεφτά στη τσέπη και καλή παρέα αυτά είναι τα πιο βασικά που πρέπει να προσέχεις μια που είσαι μικρή αλκοόλ με μέτρο κλπ έτσι καταλαβαίνεις κάνε τα όλα αυτά και θα βελτιωθείς σίγουρα μόνο και μόνο άμα κανείς γυμναστική θα βελτιωθεί η ικανότητα του οργανισμού στο άγχος και στην πεσμένη διάθεση και μετά καλή παρέα κτλ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μόνο κατάθλιψη η και κάτι άλλο
    By Anikan in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 30-03-2016, 03:42
  2. Διαταραχή άγχους ή κάτι άλλο?
    By solly in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 24-12-2015, 10:00
  3. Σεξουαλική Ψυχολογική Διαταραχή? Τι λύση να βρω? Όλα είναι στο μυαλό τελικά?
    By Naffatos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 30-01-2014, 20:09
  4. Επιληψία και Ψυχολογική Διαταραχή
    By danduna in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 09-09-2006, 09:25
  5. δυσθυμία, κατάθλιψη ή κατι άλλο?
    By feli in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 06-06-2006, 00:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •