H καθημερινή ρουτίνα σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    H καθημερινή ρουτίνα σας

    Ποια είναι η καθημερινή ρουτίνα σας;;
    Εγώ πάσχω από ψύχωση και λένε πως βοηθάει να έχουμε μια ρουτίνα δραστηριοτήτων.
    Εδώ και λίγο καιρό έχω κάνει ένα πρόγραμμα δραστηριοτήτων που έχει ως εξής:

    7:00πμ Πρωινό ξύπνημα,ετοιμάζω πρωινό και καφέ
    8:00 jogging,περπάτημα για μια ώρα
    9:00 θα κάνω ένα ντους
    10:00 θα πάω στο μαγαζί όπου βοηθάω για κανα 2ωρο ή 4ωρο
    12:00 Σερφάρω στο ίντερνετ,ακούω μουσική,ενημερώνομαι,τσατά ρω
    1:00 ετοιμάζω μεσημεριανό
    2:30 πλένω πιάτα
    3:00 ρίχνω μια σιέστα
    4:00 Φρεσκάρω τα αγγλικά μου (είναι άθλια)
    7:30 κάνω γυμναστική 30 λεπτών
    8:00 διαβάζω λογοτεχνία για 2 ώρες
    10:00-12:00 μπαίνω ίντερνετ ή βλέπω καμιά σειρά όπως South park,Game of thrones,Sherlock
    Παρασκευή-Σάββατο-Κυριακή θα βγω καμιά βόλτα με φίλους.

    Αυτό το πρόγραμμα με βοηθάει πολύ στο να έχω διάθεση και να αποφεύγω τις αρνητικές σκέψεις.Μου δίνει μια αίσθηση δομής της καθημερινότητας και δεν βαριέμαι εύκολα.

    Γράψτε αν έχετε μια καθημερινή ρουτίνα.Ίσως βοηθήσει στο να πάρουμε ιδέες για δραστηριότητες!!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Σείριε αν το κάνεις αυτό για πέντε χρόνια εγώ νομίζω θα θεραπευτείς τελείως όλοι λένε πέντε χρόνια χρειάζεται εγώ έχω μια ρουτίνα που την έφτιαξα μόνος μου αλλά είναι πολύ χαλαρή από πλευράς δραστηριοτήτων δηλαδή ξυπνάω εννιά καφέ τσιγάρο δέκα βόλτα στην καφετέρια της γειτονιάς εκεί άμα περνάμε καλά μπορεί να κάτσω μέχρι τις δώδεκα μετά μεσημεριανό ξάπλα μετά ξανά για καφέ κατά τις πέντε μέχρι έξι έξι μισή μετά πίσω μουσική μέχρι τις δέκα και μετά ύπνο αυτά όταν κάθομαι
    Όταν πάω για δουλειά εφτά η ώρα ξύπνημα καφέ τσιγάρο ταξίδι στο χωριό δουλειά πέντε ώρες πρέπει να είμαι εκεί δουλεύω κάνα δίωρο μετά κουράζομαι μετά επιστροφή καφεδάκι μουσική και ύπνο στις δέκα
    Γυμναστική δεν κάνω πολύ γιατί κάνω από πέντε χρονών και βαρέθηκα καμία μπάλα παίζω μια φορά τη βδομάδα και κανένα περπάτημα άμα δεν έχω τι να κάνω γυμναστήριο πάω μια φορά το δίμηνο για ξεσκόυριασμα δηλαδή για καλή προπόνηση γενικά γυμναστική έχω κάνει πολύ από μικρός και βαρέθηκα τώρα γεράσαμε κι όλα οπότε δύσκολο το τρέξιμο πλέον
    Από διάβασμα νομίζω έχω διαβάσει τα πάντα για ψύχωση και τώρα δεν κάνω τίποτα απλά ακούω μουσική και καπνίζω αλλά είμαι αθλητής έτσι άμα τα κάνεις εσύ αυτά δεν ξέρω πως θα είναι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλημερα serios
    μα καλα πως μπορεις και κανεις ολα αυτα???τα φαρμακα δε σε κρατανε σε καταστολη?που βρισκεις την ορεξη για ολα αυτα?εγω χαζολογαω μονο στον υπολογιστη βαζω μουσικη και διαβαζω λιγο για τα μαθηματα..δε σου ερχεται καμια φορα να μην κανεις τιποτα απο ολα αυτα και απλα να κατσεις και να αραξεις?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @bοο και γω ξεκίνησα με μηδενική παραγωγικότητα.Άρχισα να διαβάζω μετά από ένα 8μηνο από την λήψη αγωγής.
    Τα τελευταία 2 χρόνια προσπαθούσα να βάλω ένα πρόγραμμα.Δεν τα κατάφερνα πολύ καλά γιατί ήμουν αφηρημένος,με μειωμένη ενέργεια και ένα μυαλό κάπως μπλοκαρισμένος.

    Ένα από τα μυστικά είναι και η μείωση των φαρμάκων με σωστό τρόπο και πάντα με την βοήθεια γιατρού.
    Έβαζα ένα λιθαράκι κάθε φορά και εδώ και 3 βδομάδες έχω αυτό το πρόγραμμα το οποίο κάνω με διαφοροποιήσεις.Πχ πηγαίνω για jogging μέρα παρα μέρα.Κάθε μέρα όμως έχει διάβασμα,και κάποιου είδους γυμναστική.

    Εντάξει δεν είμαι και ρομπότ για να το ακολουθώ πάντα πιστά.Είναι ενδεικτικό μιας παραγωγικής μέρας.Υπάρχουν μέρες που δεν θα έχω τόσο διάθεση και όρεξη.

    Δεν ξέρω αν βοηθάει τους πάντες να έχουν μια δομημένη καθημερινότητα.Εμένα με βοήθησε πολύ όμως να ξεχαστώ από την αρνητικότητα και το ψάξιμο της πάθησης.Δεν βαριέμαι εύκολα,έχω περισσότερο κέφι,κάνω καλό στον εαυτό μου και προόδους νομίζω.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σειριε , σε βρισκω μια χαρα , αφου μπορεις και κανεις ολα αυτα , και εχεις και προγραμμα , ολα καλα ......εγω ξυπνω μεταξυ 04.00 - 08.00 , τρωω κατι ψιλολοι για πρωινο , εναν καφε Ελληνικο , μπας και παρω μπρος , κοιταω στον η/υ τις ισοτιμιες νομισματων , ειναι η δουλεια/χομπυ μου , κοιτω επισης τις ειδησεις στον η/υ , κανω μερικα τηλεφωνα , αν εχω να κανω , κατα τις 11.00 ξαναπεφτω ξερος , ξυπνω κατα τις 13.00 , τρωω κατι τις , παλι εναν καφε , μπας και ξαναπαρω μπρος , ξαναμανά στον η/υ , ιδια σαιτς , τι εκανε το ευρω , ο χρυσος , το δολλαριο , αν εχω εξωτερικη δουλεια ( σπανια ) θα παρω το σκουτερ και να την κανω , και αυτο αν εχω την διαθεση , γυμναστικη δεν κανω λογω τραυματισμου , μετα ξαπλα να δω κατι στην TV , και πριν το καταλαβω , ωωπ , νυχτωσε κιολας ? λεω μεσα μου , ρε ποτε περασε η μερα ...... πιθανον να τηλεφωνησω στον κολλητο μου , στην Γερμανια , δυο φορες/βδομαδα τηλεφωνιωμαστε ( ο μονος που μιλαω στο τηλεφωνο ) , εκει πλεον ειναι 22.00 , θα φτιαξω κατι τις ευκολο φαγωσιμο , η θα παω μεχρι το Χαλανδρι , παντα με το σκουτερ , να τσιμπησω καμμια σαλατα , ειμαι σε διαιτα , θα παω σενα καταστημα να ζαχαρωσω καμμια μοτοσυκλεττα , αν κιεχω αρκετες , 24.00 max , ειμαι πισω , ξαπλαρω παλι , πιθανον να δω οτι εχω γραψει απο ΟΤΕTV , γραφω στο ημερολογιο/εξοδολογιο τι εκανα / ξοδεψα, και κατα τις 00.30-02.30 , αναλογως αν δω TV η οχι η ακουσω μουσικη you tube , παιρνω υπνακον σκεπτομενος τι θα κανω αυριο , δεν βρισκω κατι ενδιαφερον , και κοιμαμαι οριστικως και αμετακλητως .................αν πω οτι βαριεμαι , θα πω ψεμματα , αυτο με ανησυχει λιγακι .......και η ζωη συνεχιζεται ........προγραμμα δεν εχω , τα μισω , οπως μουρθη .......ουτε αρνητικες σκεψεις ' φιλοξενω ' .........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Να σε ρωτήσω κάτι όταν λες πάσχεις από ψύχωση τι ακριβώς έχεις; Γιατί και μένα μου είπαν ότι πάσχω από άτυπη ψυχωτική διαταραχή αλλά δεν έχω τίποτα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Να σε ρωτήσω κάτι όταν λες πάσχεις από ψύχωση τι ακριβώς έχεις; Γιατί και μένα μου είπαν ότι πάσχω από άτυπη ψυχωτική διαταραχή αλλά δεν έχω τίποτα.
    Σχιζοφρένεια αποδιοργανωμένου τύπου έχω.Είμαι 3,5 χρόνια σε καινούρια θεραπεία και ίσως στο 90% της ανάρρωσης.Φυσικά η ανάρρωση σημαίνει πολλά περισσότερα και διαρκεί όσο και η ζωή μας αλλά από άποψη συμπτωμάτων είμαι εκεί κοντά.Δεν έχω θετικά ή αρνητικά συμπτώματα και έμειναν κάποια ψεγάδια που πιστεύω θα βελτιωθούν με έκθεση και εξάσκηση.

    Σου είχα ξαναπεί πως μπορεί να μη έχεις όλα τα συμπτώματα αλλά να είχες κάποιες παράλογες ιδέες.Και γω με απλά συμπτώματα ξεκίνησα διέκοψα φάρμακα και έφτασα σε αυτό το σημείο.
    Κακώς διέκοψες τα φάρμακα χωρίς να ρωτήσεις κάποιον ειδικό πρώτα.Και ένα αρνητικό της κατάστασης σου από παλιότερα θέματα που θυμάμαι είναι ότι δεν μπορούσες να καταλάβεις γιατί ξεκίνησες αγωγή.Ποιο ήταν το πρόβλημα που σε έκανε να πας ψυχίατρο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Ποια είναι η καθημερινή ρουτίνα σας;;
    Εγώ πάσχω από ψύχωση και λένε πως βοηθάει να έχουμε μια ρουτίνα δραστηριοτήτων.
    Εδώ και λίγο καιρό έχω κάνει ένα πρόγραμμα δραστηριοτήτων που έχει ως εξής:

    7:00πμ Πρωινό ξύπνημα,ετοιμάζω πρωινό και καφέ
    8:00 jogging,περπάτημα για μια ώρα
    9:00 θα κάνω ένα ντους
    10:00 θα πάω στο μαγαζί όπου βοηθάω για κανα 2ωρο ή 4ωρο
    12:00 Σερφάρω στο ίντερνετ,ακούω μουσική,ενημερώνομαι,τσατά ρω
    1:00 ετοιμάζω μεσημεριανό
    2:30 πλένω πιάτα
    3:00 ρίχνω μια σιέστα
    4:00 Φρεσκάρω τα αγγλικά μου (είναι άθλια)
    7:30 κάνω γυμναστική 30 λεπτών
    8:00 διαβάζω λογοτεχνία για 2 ώρες
    10:00-12:00 μπαίνω ίντερνετ ή βλέπω καμιά σειρά όπως South park,Game of thrones,Sherlock
    Παρασκευή-Σάββατο-Κυριακή θα βγω καμιά βόλτα με φίλους.

    Αυτό το πρόγραμμα με βοηθάει πολύ στο να έχω διάθεση και να αποφεύγω τις αρνητικές σκέψεις.Μου δίνει μια αίσθηση δομής της καθημερινότητας και δεν βαριέμαι εύκολα.

    Γράψτε αν έχετε μια καθημερινή ρουτίνα.Ίσως βοηθήσει στο να πάρουμε ιδέες για δραστηριότητες!!!
    Όπως λέει και η ανιψιά μου που ειναι 26 χρονών κάνεις ζωάρα!!! Συνέχισε έτσι!! Πραγματικά σε ζηλεύω, μακάρι να μπορούσα να κάνω αυτά που κάνεις εσύ!!!!

Similar Threads

  1. Καθημερινη υπερφαγια...!!! HELP...........!!!!!!!!!
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-08-2014, 02:44
  2. ο μεγαλυτερος εχθρος μιας σχεσης η ρουτινα... πολεμηστε τον!
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 11-04-2013, 22:06
  3. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-05-2011, 21:11
  4. ρουτινα?
    By confused22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 12-03-2010, 21:23
  5. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΠΟ ΡΟΥΤΙΝΑ?
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 13-02-2008, 12:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •