Θα κάνατε ποτε διακοπές μόνοι σας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803

    Θα κάνατε ποτε διακοπές μόνοι σας?

    Η ζωή μου αυτή την περίοδο πήρε άλλη τροπή. Έχω μείνει αρκετά πιο μόνος, δεν ξέρω και αν θέλω να κάνω παρέα με ότι διαθέσιμο υπάρχει, πρόβλημα αυτό... με κάλεσαν κάποιοι φίλοι να πάω μαζί τους αλλά δεν με συγκινεί και πολύ η ιδέα. Έτσι έχω σκεφτεί να κάνω μόνος μου διακοπές αυτό το καλοκαίρι. Ίσως να με κοιτάει ο κόσμος καλά καλά ...ε βέβαια ποιος κάνει διακοπές μόνος του... Θα ένιωθα άσχημα παλαιότερα με μια τέτοια εξέλιξη αλλά μεγαλώνοντας δεν θα μπορούσα να επιβιώσω αν δεν τα είχα καλά τουλάχιστον με τον εαυτό μου.

    Εσείς θα πηγαίνατε ποτέ μόνοι σας διακοπές?

  2. #2
    μια απο τις καλυτεροτερες διακοπες μου μεχρι τωρα ηταν προπερσι που ειχα παει 3 εβδομαδες μονη εντελως αν αυτο σου λεει κατι:)
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    μάλλον όχι. μπορεί να πήγαινα ένα 2ήμερο αν ήθελα να αράξω και να σκεφτώ. αλλά διακοπές, πολλές μέρες σε νησί κτλ κτλ δε νομίζω.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Ναι claire, αυτό σκέφτομαι.. ποιος πάει διακοπές μόνος του σε νησί? Θα χάσω ίσως κάθε δυνατότητα κοινωνικοποίησης μετά από τέτοια εμπειρία. Και εκτός αυτού δεν είναι εύκολο να πας διακοπές να έχεις και τα φάρμακα και άντε να δίνεις εξηγήσεις.. παιδιά είμαι ψυχικά άρρωστος και πρέπει υποτίθεται να παίρνω φάρμακα για μια ζωή επειδή έτσι λένε οι ψυχίατροι.... ότι αυτό δεν θεραπεύεται.... δηλαδή είμαι ένας καταδικασμένος τρελός.. ένας ανεπιθύμητος για την κοινωνία λολ... κτλ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    στη θέση σου θα πήγαινα με τους φίλους που σε κάλεσαν (και τα φάρμακα, είτε μπορείς να τα παίρνεις κάποια στιγμή που δεν θα σε βλέπουν, ή να τους πεις ότι είναι για κάτι άσχετο, αν δεν θες να δώσεις εξηγήσεις) και οκ, μπορείς να είσαι λίγο πιο ανεξάρτητος, αλλά να υπάρχει και αυτή η παρέα για παν ενδεχόμενο.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Σκατά ένιωθα το πρωί...bad day today μα πόσο δυστυχισμένος μπορεί να νιώσω ακόμα..?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Ναι claire, αυτό σκέφτομαι.. ποιος πάει διακοπές μόνος του σε νησί? Θα χάσω ίσως κάθε δυνατότητα κοινωνικοποίησης μετά από τέτοια εμπειρία. Και εκτός αυτού δεν είναι εύκολο να πας διακοπές να έχεις και τα φάρμακα και άντε να δίνεις εξηγήσεις.. παιδιά είμαι ψυχικά άρρωστος και πρέπει υποτίθεται να παίρνω φάρμακα για μια ζωή επειδή έτσι λένε οι ψυχίατροι.... ότι αυτό δεν θεραπεύεται.... δηλαδή είμαι ένας καταδικασμένος τρελός.. ένας ανεπιθύμητος για την κοινωνία λολ... κτλ.
    Ονειροπλασμένε μην σκέφτεσαι έτσι. Εγώ πάντως δεν θα \'θελα με τίποτα να κάνω διακοπές μόνη μου. Εκτός και αν γνώριζα παρέα εκεί ή ακόμα καλύτερα έκανα κανα φλερτ. Αλλά δεν θα\'χε νόημα, αφού θα μέναμε μακρυά :(

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Σκατά ένιωθα το πρωί...bad day today μα πόσο δυστυχισμένος μπορεί να νιώσω ακόμα..?
    Γιατί έτσι vince? Γιατί δεν αρχίζεις καμια δραστηριότητα έξω από την ρουτίνα να κοινωνικοποιηθείς λίγο πιο πολύ? Δεν είναι καλή η μοιρολατρία δεν βοηθάει πουθενά. Μην ανακυκλώνεις συνέχεια ότι έχεις πρόβλημα, δέξου το και προσπάθησε να συμφιλιωθείς με αυτό vince. Παράλληλα βρες και κάτι να κάνεις έξω από την ρουτίνα. Καλύτερα να πας να γραφτείς σε καμια καλλιτεχνική ομάδα η οτιδήποτε παρα να μοιρολατρείς στα φορουμ. Εδώ μέσα μπορούμε να βοηθήσουμε και μας βοηθήσουν αλλά θέλει να κάνουμε κινήσεις και έξω για να έρθουν πιο δραστικές αλλαγές. Εσύ τι λες?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Γράφω εδώ μέσα για να έχω την ψευδαίσθηση της παρέας. Δεν μοιρολατρώ πάντα αλλά μερικές φορές με πιάνει μια μιζέρια/ μαύρη μαυρίλα για λίγο και η αισιοδοξία εξαφανίζεται. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να γραφτώ σε μια ομάδα η κάτι τέτοιο, δεν έχω την διάθεση να το κάνω αυτό 2b honest....

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν πας όμως γυμναστήριο vince? Με γώρισες ε? Αν ναι,μην πεις ποιά είμαι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Γράφω εδώ μέσα για να έχω την ψευδαίσθηση της παρέας. Δεν μοιρολατρώ πάντα αλλά μερικές φορές με πιάνει μια μιζέρια/ μαύρη μαυρίλα για λίγο και η αισιοδοξία εξαφανίζεται. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να γραφτώ σε μια ομάδα η κάτι τέτοιο, δεν έχω την διάθεση να το κάνω αυτό 2b honest....



    Ναι κοίτα μπορείς να μην έχεις την διάθεση τώρα αλλά μετά αφού κάνεις το πρώτο βήμα (έστω με το ζόρι) πιστεύω ότι θα αρχίσει να σου έρχεται. Φυσικά δεν μιλάω αυστηρά για \"ομάδες\" η κάτι τέτοιο αλλά οτιδήποτε μπορείς να σκεφτείς που θα αυξήσει την πιθανότητα σου να \"βγεις λίγο από το καβούκι\", να γνωρίσεις κόσμο να δοκιμάσεις και κάτι άλλο έξω από την ρουτίνα κλπ. Εσύ μπορείς να σκεφτείς καλύτερα τι μπορεί να είναι αυτό, εγώ απλά μια ιδέα είπα (που μπορεί επίσης να είναι καλή).


    Ίσως είναι προτιμότερο να πιεστείς λίγο για κάτι που μπορεί να σε οδηγήσει σε κάτι καλύτερο αύριο, από το να μένεις σε μια μέτρια \"ιντερνετική ασφάλεια\" που είσαι ανευχαρίστητος. Κάπου πρέπει να πιεζόμαστε και να παίρνουμε ρίσκα δεν γίνεται αλλιώς. Άλλωστε πάντα μετανιώνουμε πιο πολύ για τα πράγματα που δεν κάναμε και όχι γι αυτά που έχουμε κάνει. Σκέψου το.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    91
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Η ζωή μου αυτή την περίοδο πήρε άλλη τροπή. Έχω μείνει αρκετά πιο μόνος, δεν ξέρω και αν θέλω να κάνω παρέα με ότι διαθέσιμο υπάρχει, πρόβλημα αυτό... με κάλεσαν κάποιοι φίλοι να πάω μαζί τους αλλά δεν με συγκινεί και πολύ η ιδέα. Έτσι έχω σκεφτεί να κάνω μόνος μου διακοπές αυτό το καλοκαίρι. Ίσως να με κοιτάει ο κόσμος καλά καλά ...ε βέβαια ποιος κάνει διακοπές μόνος του... Θα ένιωθα άσχημα παλαιότερα με μια τέτοια εξέλιξη αλλά μεγαλώνοντας δεν θα μπορούσα να επιβιώσω αν δεν τα είχα καλά τουλάχιστον με τον εαυτό μου.

    Εσείς θα πηγαίνατε ποτέ μόνοι σας διακοπές?
    Έχω πάει σε νησί διακοπές μόνη μου, αλλά... κατά τύχη, γιατί οι φίλοι που θα έρχονταν 2 μέρες αργότερα δεν κατάφεραν τελικά να έρθουν. Δεν πέρασα άσχημα (και κανείς δεν με κοίταζε παράξενα επειδή ήμουν μόνη μου), αλλά ομολογώ ότι ψιλοβαρέθηκα.
    Θα σου έλεγα να πας με τους φίλους σου, κι ας μη σε συγκινεί τόσο η πρότασή τους. Θα είναι μια αλλαγή, και είναι καλό να έχει κανείς \"τριβή\" με τους άλλους. Αλλιώς, αναδιπλώνεται στον εαυτό του όλο και περισσότερο και φτάνει σε αδιέξοδο. Αντίθετα, όσο περισσότερη επαφή έχεις με τους άλλους -ακόμα κι αν είναι δύσκολο στην αρχή- τόσο πιο εύκολα κινείσαι μετά.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    lightblue, ναι κατάλαβα ποια είσαι. Γυμναστήριο πάω, δεν έχω κάποιο σημαντικό πρόβλημα με το σώμα μου, γεροδεμένο παιδί είμαι βασικά αλλά δεν καταλαβα που κολάει αυτό?

    Πετραν, you have a point, σαφώς καλύτερα να τολμάμε παρά να μένουν όλα στάσιμα χωρίς προσπάθεια..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by Nat
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Η ζωή μου αυτή την περίοδο πήρε άλλη τροπή. Έχω μείνει αρκετά πιο μόνος, δεν ξέρω και αν θέλω να κάνω παρέα με ότι διαθέσιμο υπάρχει, πρόβλημα αυτό... με κάλεσαν κάποιοι φίλοι να πάω μαζί τους αλλά δεν με συγκινεί και πολύ η ιδέα. Έτσι έχω σκεφτεί να κάνω μόνος μου διακοπές αυτό το καλοκαίρι. Ίσως να με κοιτάει ο κόσμος καλά καλά ...ε βέβαια ποιος κάνει διακοπές μόνος του... Θα ένιωθα άσχημα παλαιότερα με μια τέτοια εξέλιξη αλλά μεγαλώνοντας δεν θα μπορούσα να επιβιώσω αν δεν τα είχα καλά τουλάχιστον με τον εαυτό μου.

    Εσείς θα πηγαίνατε ποτέ μόνοι σας διακοπές?
    Έχω πάει σε νησί διακοπές μόνη μου, αλλά... κατά τύχη, γιατί οι φίλοι που θα έρχονταν 2 μέρες αργότερα δεν κατάφεραν τελικά να έρθουν. Δεν πέρασα άσχημα (και κανείς δεν με κοίταζε παράξενα επειδή ήμουν μόνη μου), αλλά ομολογώ ότι ψιλοβαρέθηκα.
    Θα σου έλεγα να πας με τους φίλους σου, κι ας μη σε συγκινεί τόσο η πρότασή τους. Θα είναι μια αλλαγή, και είναι καλό να έχει κανείς \"τριβή\" με τους άλλους. Αλλιώς, αναδιπλώνεται στον εαυτό του όλο και περισσότερο και φτάνει σε αδιέξοδο. Αντίθετα, όσο περισσότερη επαφή έχεις με τους άλλους -ακόμα κι αν είναι δύσκολο στην αρχή- τόσο πιο εύκολα κινείσαι μετά.
    συμφωνώ! αν πας μόνος, μπορεί να βαρεθείς, ή να νιώσεις ακόμα χειρότερα που είσαι μόνος ή να τύχει να σε κοιτάξει κάποιος περίεργα και να σε ρίξει κι άλλο κι αυτό.
    καλύτερα με την παρέα που σε κάλεσε, μπορεί να περάσεις ωραία!

    ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. νιώθεις όλη αυτή την απαισιοδοξία επειδή οι γιατροί σου είπαν ότι έχεις κάτι που δεν περνάει και θα πρέπει να παίρνεις φάρμακα, ή επειδή δεν έχεις την τέλεια παρέα γαι τις διακοπές? μήπως το ένα φέρνει το άλλο?

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    lightblue, ναι κατάλαβα ποια είσαι. Γυμναστήριο πάω, δεν έχω κάποιο σημαντικό πρόβλημα με το σώμα μου, γεροδεμένο παιδί είμαι βασικά αλλά δεν καταλαβα που κολάει αυτό?

    Πετραν, you have a point, σαφώς καλύτερα να τολμάμε παρά να μένουν όλα στάσιμα χωρίς προσπάθεια..
    Κολλάει σε αυτό που σου είπε ο Πετράν, να βγεις έξω να γνωρίσεις κόσμο. Αφού πας ήδη, απλά η μόνη σου επόμενη κίνηση είναι να γνωρίσεις κάποιον :)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •