Ανχος φοβιες/τσακομοί,σύγκρουσή,αντιπαρ άθεση,έκφραση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    4

    Ανχος φοβιες/τσακομοί,σύγκρουσή,αντιπαρ άθεση,έκφραση

    Γεία σας έχω ένα σοβαρό πρόβλημα ενω έχω πάει σε ψυχολόγους ακόμα να το ξεπεράσω κάτι που μου δημιουργίθηκε στην εφηβεία ,,, αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει πραγματικά θα το μοιραστώ . Έχω τον φόβο να υπερασπιστώ τον εαυτό μου πολλές φωρές .... χάνο τον έλενχο την ψυχρεμία μου με ποιάνει άνχος φόβος τρέμουλο τι να κάνω......

  2. #2
    Καλημερα, καποια γεγονοτα αργουμε αρκετα να τα θεραπευσουμε - λυσουμε. Εχεις παρατηρησει αν σε πολυ συγκεκριμενο περιβαλλον παγωνεις και αντιδρας ετσι ? Ειναι μονο με οικογενεια, με αντρες, με μεγαλυτερους ή γενικως οπου υπαρχει το ζητημα να λαβεις θεση να βγεις μπροστα θελεις να αποχωρησεις ?


    Συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεια δοκιμασες ? Δηλαδη σιγα σιγα κομματι κομματι να αντικαταστησεις παλια τραυματα με νεα θετικα.
    Last edited by Constantly curious; 09-06-2016 at 07:48.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    πες πειρισσοτερα γτ δεν εχουμε καταλαβει ακομα...που και ποτε το παθαινεις?με ποιους?
    απεναντι σ ολους εχεις φοβο να υπερασπιστεις τον εαυτο σ?
    Σε ειδικο εχεις παει ποτε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by GeorgeYia View Post
    Έχω τον φόβο να υπερασπιστώ τον εαυτό μου πολλές φωρές .... χάνο τον έλενχο την ψυχρεμία μου με ποιάνει άνχος φόβος τρέμουλο τι να κάνω......
    τον φόβο ή την τάση να αυτουπερασπιζεσαι?
    άρα καταλήγεις να μπινελικώνεις και να τσακώνεσαι με όλους ή το καταπίνεις και το κλείνεις μέσα σου?
    Μήπως γιατί νιώθεις ότι παραβιάζουν τα όρια σου? πατάνε σε δικό σου χωράφι και σε αμφισβητούν?
    το έχω και εγώ αυτο αν καταλαβα καλά. Στην παραμικρή σπόντα γινόμουν μπουρλότο παλιότερα... τώρα το παίρνω πιο χαλαρά, πουλάω και μια τρελα, αποστάσεις και όλα καλά. Εκτός αν η αλλη ή ο άλλος το ξεφτιλίσει τελείως οπότε θα ακούσει τον εξάψαλμο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    4
    Το κλείνω μέσα μου νοιώθο οτι απειλόυμε ακόμα κ αν έχω δίκιο ... Δεν θα τρέξω πολλές φορές αλλα μπορεί να κάνω τον χαζώ

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    4
    έχω πάει σε ειδικό και μου είχε πέι δέν χρειάζετε να τσακώνεσε αλλα πάλι διαφωνό δεν ενοώ να χτυπίσω κάποιον αλλά να με υπερασπιστό λεκτικά και αν χρειαστεί να χτυπίσω για αυτοάμηνα ναι, δεν γίνετε μια ζωή να νοιώθο δειλός και φοβιτσιάρης ΄.... ανχόνομε πάρα πολυ αυτό έγινε απο τα 19 μου και μετά .... το θέμα είναι οτι γίνετε σε άκυρες στιγμές στο ξαφνικό οπότε μου έρχετε ξαφνικά και κολάω κ νοιώθο ένα περιέργο συναίσθημα έντονο φόβου κ μια δυσφορία και άλλα μαζι... ακόμα και χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος όταν νοιώσο απειλή που πολλές φωρές πρόσεξα οτι το δημιουργώ ο ίδιος επιδή σκέυτομαι οτι χειρότερο μπορεί να συμβεί ...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Καλημερα, καποια γεγονοτα αργουμε αρκετα να τα θεραπευσουμε - λυσουμε. Εχεις παρατηρησει αν σε πολυ συγκεκριμενο περιβαλλον παγωνεις και αντιδρας ετσι ? Ειναι μονο με οικογενεια, με αντρες, με μεγαλυτερους ή γενικως οπου υπαρχει το ζητημα να λαβεις θεση να βγεις μπροστα θελεις να αποχωρησεις ?


    Συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεια δοκιμασες ? Δηλαδη σιγα σιγα κομματι κομματι να αντικαταστησεις παλια τραυματα με νεα θετικα.
    όχι στην οικογένεια μου μια χαρά ξεσπάω χαχαχα έξω ειναι το θέμα... δεν εχο νεύρα καθόλου... δεν νευριάζω με τίποτα μόνο μεσα στο σπίτι.... δεν εχο θυμό

  8. #8
    Quote Originally Posted by GeorgeYia View Post
    έχω πάει σε ειδικό και μου είχε πέι δέν χρειάζετε να τσακώνεσε αλλα πάλι διαφωνό δεν ενοώ να χτυπίσω κάποιον αλλά να με υπερασπιστό λεκτικά και αν χρειαστεί να χτυπίσω για αυτοάμηνα ναι, δεν γίνετε μια ζωή να νοιώθο δειλός και φοβιτσιάρης ΄.... ανχόνομε πάρα πολυ αυτό έγινε απο τα 19 μου και μετά .... το θέμα είναι οτι γίνετε σε άκυρες στιγμές στο ξαφνικό οπότε μου έρχετε ξαφνικά και κολάω κ νοιώθο ένα περιέργο συναίσθημα έντονο φόβου κ μια δυσφορία και άλλα μαζι... ακόμα και χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος όταν νοιώσο απειλή που πολλές φωρές πρόσεξα οτι το δημιουργώ ο ίδιος επιδή σκέυτομαι οτι χειρότερο μπορεί να συμβεί ...


    Αρα κανεις ψυχοθεραπεια και αυτο που ουσιαστικα σε βασανιζει περισσσοτερο ειναι το τι θα γινει "ΕΑΝ ειμαι εξω και μου την πουν ή μου επιτεθουν ?
    Μπορεις να ξεκινησεις μια τεχνη που εχει σχεση με την αυτο αμυνα για αρχη για να μαθεις να σε προστατευεις.
    Οσον αφορα ολο το υπολοιπο συνεχιζεις με ειδικο ή πηγες λιγες και εφυγες ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΕΚΦΡΑΣΗ - ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ
    By Eui in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 17-02-2015, 13:21
  2. Ανεξηγητη εκφραση του ανχους
    By el8ina in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-06-2012, 16:30
  3. Έκφραση υπερ-εγώ
    By malvina in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 25-01-2012, 10:09
  4. Η συγκρουση της φυσης με την κοινωνια μεσα μας
    By πανος12345 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 25
    Last Post: 23-10-2009, 15:44
  5. ΕΚΦΡΑΣΗ-ΠΑΡΑΝΟΙΑ
    By dinad in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 03-08-2006, 16:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •