Διάγνωση μαθησιακής δυσκολίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    10

    Διάγνωση μαθησιακής δυσκολίας

    Γεια σας,
    Θα ήθελα να ρωτήσω που μπορεί να απευθυνθεί κάποιος ενήλικας προκειμένου να εξεταστεί για το αν έχει κάποια μαθησιακή δυσκολία. Κάλεσα στα τηλέφωνα που βρήκα εδώ αλλά τα 2 δεν λειτουργούν και στο άλλο μου είπαν ότι δεν είναι αρμόδιοι.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δυστυχώς δύσκολα θα βρείς άκρη ως ενήλικας σε αυτά στο ελλαδισταν, οπως βλέπεις κι εδώ κανεις δεν ξέρει.
    Εγώ που δουλεύω με παιδιά ξέρω για τα ΚΕΔΔΥ αλλά αυτά είναι υπεύθυνα για μαθητές μόνο αν δεν κάνω λάθος, κάτω των 17 δηλαδή. Αν επαιρνες ένα τηλ σε κάποιο ΚΕΔΔΥ και ρωτουσες εκεί που μπορείς να απευθυνθείς ως ενήλικας; Ίσως ξέρουν να σε παραπέμψουν...
    Εγώ με μία ματια που εριξα ονλαιν από περιέργεια με το θέμα που άνοιξες δε βρήκα κάτι πάρα μόνο κατι παλιά ποστ σε φόρουμ για έναν και μοναδικό φορέα στην Αθηνα. Και εκεί φεροντουσαν λέει απαισια και τους έβριζαν ή τους έλεγαν τεμπέληδες ή χαζα ρεμαλια η δε ξέρω κ εγώ τι και ζητούσαν χοντρό λάδωμα για την πιστοποίηση (αυτή που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στις πανελληνιες πχ)...φαντάζομαι εσύ θα το έχεις ψάξει ακόμα περισσότερο. Αθηνα είσαι; Αν είναι να το ψαξουμε πάλι λίγο πιο συγκεκριμένα απλά να ξέρω για πού κοιταω...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    10
    Ευχαριστώ για την απάντηση Ναταλία. Είμαι από Αθήνα. Σχετικά με τα ΚΕΔΔΥ, διάβασα σε αυτή τη σελίδα ότι είναι αρμόδια για μαθητές μέχρι 22 ετών γι' αυτό και δεν πείρα τηλέφωνο, θα δοκιμάσω να καλέσω όμως μήπως γνωρίζουν κάτι. Πιστεύω όμως ότι η χρησιμότητα της εξέτασης για ένα τέτοιο θέμα δεν είναι για να πάρει κανείς μια πιστοποίηση για τις εξετάσεις αλλά για να ξέρει τι του γίνεται και να βελτιώσει τη ζωή του.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ναι πάρε τηλ μήπως και σε παραπέμψουν εκείνοι...θα ρίξω κι εγώ και άλλη μία ματιά ονλαιν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Όσο για τη χρησιμότητα της εξέτασης έχεις δίκιο και μάλιστα αν δε σε νοιάζει ή πιστοποίηση μας διευκολύνει αυτο...παίζει να μπορεί να σε κατευθύνει κατάλληλα ένας ιδιωτης νευροψυχολογος ή λογοθεραπευτής ή οποιοσδήποτε ιδιώτης γιατρός.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Βασικά τι υποψιάζεσαι ότι έχεις;
    Μπορείς να απευθυνθείς σε ιδιωτικό κέντρο αν δεν σε νοιάζει ή επισημη πιστοποίηση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Prini!! Χωρις να κριτικαρω κανεναν οι γονεις σου η καλυτερα οι δασκαλες (δασκαλοι) στο σχολειο σου δεν ειχαν καταλαβει κατι περι μαθησιακης δυσκολιας ωστε να ενημερωναν τους γονεις σου και να σε πηγαινανε ενω ακομη ησουν μικρη σε καποιον ειδικο!! Τετοια αδιαφορια απο τους δασκαλους!! Χωρις να θελω να κριτικαρω κανεναν δεν ημουν εξαλλου μπροστα για να ξερω!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    εγω πιστοποιησα τη δυσλεξια μου στα 24 μου, ουτε δασκαλοι ουτε καθηγητες ουτε γονεις......... βεβαια ειμαι και λιγο μεγαλος ειμαι 38 χρονων τωρα
    παλια δεν ασχολιοταν το εκπαιδευτικο συστημα με δυσλεξια και αναλογα προβληματα.......

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    10
    Φίλε pavlosla μήπως μπορείς να μας πεις ποια διαδικασία ακολούθησες για να πιστοποιήσεις την δυσλεξία σου;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    εγω πιστοποιησα τη δυσλεξια μου στο πανεπηστημιακο νοσοκομειο στο ηρακλειο στη κρητη.... κλισαμε ραντεβου εδωσαν ιστορικο οι γονεις μου και μου την εδωσαν τη πιστοποιηση χωρις προβλημα,.....
    και πηγα 24 χρονων πριν 15 χρονια δεν ξερω τη διαδικασια ακουλουθηται τωρα........

    https://sites.google.com/a/mylanghou...paideuses/kdau
    http://www.alfavita.gr/arthron/mathi...ta-me-ta-keddy
    παρε τηλεφωνο στα κεντρα της περιοχης σου να μαθεις και ρωτα και στο σχολειο που εισουν να σε καθοδηγησουν
    τωρα σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο και proficecy και δεν ξερω αν ισχυει η πιστοποιηση που εχω μηπως θελουν καινουρια?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    10
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Δε νομίζω πάντως να σου χρειαστεί καινούργια πιστοποίηση.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    εγω πιστοποιησα τη δυσλεξια μου στα 24 μου, ουτε δασκαλοι ουτε καθηγητες ουτε γονεις......... βεβαια ειμαι και λιγο μεγαλος ειμαι 38 χρονων τωρα
    παλια δεν ασχολιοταν το εκπαιδευτικο συστημα με δυσλεξια και αναλογα προβληματα.......
    ο αδερφος μου εχει δυσλεξια απο μικρο παιδι, οι γονεις μας ''στον κοσμο τους''...κι ομως τελειωσε ολη την ιατρικη, πηρε αμεσως ειδικοτητα ,χωρις καμμια καθυστερηση και τωρα ειναι επιμελητης β'...ξερεις τι σημαινει να εχεις δυσλεξια και να βγαλεις οοοολη την καρδιολογια ????
    [I]Love...[/I]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Νομίζω σε κάποιον παιδοψυχολόγο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    Ή δυσλεξία είναι ανάλογα το επίπεδο που την έχεις για να μπήκε ιατρική χωρίς προφορικά μάλλον δεν την έχει σε αναπτυγμένο βαθμό, π.χ. εγώ 18 χρονών έγραφα λάθος το όνομα μου και μπέρδευα τα μισά γράμματα του αλφαβήτου στο πανεπιστήμιο μου είπαν ξεκάθαρα εσει έτσι όπως γράφεις δεν πρέπει να πάρεις πτυχίο φυσικά δεν μπορούσα να περάσω μάθημα γιατί δεν τους άρεσε ο τρόπος που γράφω με τα συμπτώματα της δυσλεξίας και την επόμενη χρονιά πήγα τη πιστοποίηση δυσλεξίας και καραφλιασαν όλοι οι καθηγητες

    Εστάλη από MotoG3 στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    Ή δυσλεξία είναι ανάλογα το επίπεδο που την έχεις για να μπήκε ιατρική χωρίς προφορικά μάλλον δεν την έχει σε αναπτυγμένο βαθμό, π.χ. εγώ 18 χρονών έγραφα λάθος το όνομα μου και μπέρδευα τα μισά γράμματα του αλφαβήτου στο πανεπιστήμιο μου είπαν ξεκάθαρα εσει έτσι όπως γράφεις δεν πρέπει να πάρεις πτυχίο φυσικά δεν μπορούσα να περάσω μάθημα γιατί δεν τους άρεσε ο τρόπος που γράφω με τα συμπτώματα της δυσλεξίας και την επόμενη χρονιά πήγα τη πιστοποίηση δυσλεξίας και καραφλιασαν όλοι οι καθηγητες

    Εστάλη από MotoG3 στο E-Psychology.gr Mobile App

    φυσικα και με προφορικα και με γραπτα, οπως ολοι οι συμφητητες του...
    [I]Love...[/I]

Similar Threads

  1. Διάγνωση HPV και Φοβίες
    By S_K in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 62
    Last Post: 27-09-2020, 22:58
  2. βοηθεια σε διαγνωση
    By in_flames in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 30-09-2014, 02:34
  3. Που θα παω για διαγνωση;
    By DeganDer in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2011, 22:09
  4. διάγνωση ιψδ
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2009, 09:44
  5. ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟΣ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 23-10-2007, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •