ψυχωτικα απο την χρηση κανναβης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by dark cloud View Post
    ουτε εγω θελω να κοψω την χρηση αλλα δεν γινεται διαφορετικα αποδεδειγμενα μου προκαλει ψυχωτικα...κ αν κανω κ τριτο ο γιατρος μου ειπε θα παιρνω εφ'ορου ζωης φαρμακα γιατι η ζημια θα εναι μονιμη..κ ειναι κατι που δεν το θελω.δυστυχως πρεπει να διαλεξω αναμεσα στην υγεια κ στο χορτο κ ειναι πραγματικα δυσκολη αποφαση αν κ φαινομενικα μοιαζει απλο.δεν ειναι ομως,ο εθισμος μου ειναι μεγαλος
    εχεις κοψει το χορτο τωρα?σε τι φαση βρισκεσε?κ γω απτο χορτο επαθα ψυχωση..μετα απο 3 μηνες θεραπειας ξαναηπια και ξανακουσα φωνες και αυξησα τη δοση τωρα δεν το ξανααγγιζω εχω περασει τον ενα χρονο θεραπειας μειωσα τη δοση κ τσουπ εμφανιστικαν δυο λεξεις απτις φωνες που ακουγα κ διπλασιασαμε τη δοση δυστιχως φοβαμαι μηπως σταματησει να με πιανει το φαρμακο...επισης μου ειπε να το αλλαξουμε κ φοβαμαι την αλλαγη

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by darkprincess View Post
    εχεις κοψει το χορτο τωρα?σε τι φαση βρισκεσε?κ γω απτο χορτο επαθα ψυχωση..μετα απο 3 μηνες θεραπειας ξαναηπια και ξανακουσα φωνες και αυξησα τη δοση τωρα δεν το ξανααγγιζω εχω περασει τον ενα χρονο θεραπειας μειωσα τη δοση κ τσουπ εμφανιστικαν δυο λεξεις απτις φωνες που ακουγα κ διπλασιασαμε τη δοση δυστιχως φοβαμαι μηπως σταματησει να με πιανει το φαρμακο...επισης μου ειπε να το αλλαξουμε κ φοβαμαι την αλλαγη
    το χορτο το εχω κοψει εδω και 4 μηνες περιπου επειδη κατι ακουσα και εγω σε καποια φαση που εκανα χρηση...οχι λεξεις,ουτε φωνη απλα ενα σφυριγμα και φοβηθηκα...και εννοειται δεν το ξαναγγιζω..το εχω ξεπερασει πια κανουν μπροστα μου και δεν με νοιαζει καθολου..

    τωρα εχω κοψει και την θεραπεια γιατι εχω ενα προβλημα με την προλακτινη ειναι αυξημενη και ψαχνουμε να βρουμε την αιτια..δεν ξερω αν θα συνεχισω να κανω καποια θεραπεια..εσυ τι θεραπεια κανεις;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by dark cloud View Post
    το χορτο το εχω κοψει εδω και 4 μηνες περιπου επειδη κατι ακουσα και εγω σε καποια φαση που εκανα χρηση...οχι λεξεις,ουτε φωνη απλα ενα σφυριγμα και φοβηθηκα...και εννοειται δεν το ξαναγγιζω..το εχω ξεπερασει πια κανουν μπροστα μου και δεν με νοιαζει καθολου..

    τωρα εχω κοψει και την θεραπεια γιατι εχω ενα προβλημα με την προλακτινη ειναι αυξημενη και ψαχνουμε να βρουμε την αιτια..δεν ξερω αν θα συνεχισω να κανω καποια θεραπεια..εσυ τι θεραπεια κανεις;
    ρισπερνταλ αρχικη δοση 6μγ κ οταν πηγα στα 2μγ πηγα να λαλησω κ γω εχω αυξημενη προλακτινη...αλλα με τη μειωση του φαρμακου μειωθηκε κ αυτη,,τρ π την αυξησα βεβαια τη δοση καληνοτσες..εσυ τι θεραπεια εκανες? ποσο καιρο εκοψες τα φαρμακα?χαιρομαι π εχουμε ενα καλο περιστατικο χχ

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by dark cloud View Post
    το χορτο το εχω κοψει εδω και 4 μηνες περιπου επειδη κατι ακουσα και εγω σε καποια φαση που εκανα χρηση...οχι λεξεις,ουτε φωνη απλα ενα σφυριγμα και φοβηθηκα...και εννοειται δεν το ξαναγγιζω..το εχω ξεπερασει πια κανουν μπροστα μου και δεν με νοιαζει καθολου..

    τωρα εχω κοψει και την θεραπεια γιατι εχω ενα προβλημα με την προλακτινη ειναι αυξημενη και ψαχνουμε να βρουμε την αιτια..δεν ξερω αν θα συνεχισω να κανω καποια θεραπεια..εσυ τι θεραπεια κανεις;
    εχω ενα μηνα να πιω δεν επινα συχνα τα τελευταια χρονια αλλα πηρα αποφαση να το κοψω μπας και τη παλεψω ποτε χωρις φαρμακα και με πιανει τσιτα να πιω ενω οσο δε το χα απαγορευμενο δεν ηθελα να πινω.μετα το ψυχιατρειο ζοριστηκα παρα πολυ,μου μυριζε και εβαζα τα κλαμματα που δε μπορουσα να πιω.πηγα και σε κεντρο απεξαρτησης κι εκει εγινα χειροτερα.μπραβο σου παντως που το ξεπερασες τοσο γρηγορα!

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by loca View Post
    εχω ενα μηνα να πιω δεν επινα συχνα τα τελευταια χρονια αλλα πηρα αποφαση να το κοψω μπας και τη παλεψω ποτε χωρις φαρμακα και με πιανει τσιτα να πιω ενω οσο δε το χα απαγορευμενο δεν ηθελα να πινω.μετα το ψυχιατρειο ζοριστηκα παρα πολυ,μου μυριζε και εβαζα τα κλαμματα που δε μπορουσα να πιω.πηγα και σε κεντρο απεξαρτησης κι εκει εγινα χειροτερα.μπραβο σου παντως που το ξεπερασες τοσο γρηγορα!
    φοβηθηκα πολυ την τελευταια φορα που ηπια και ακουσα κατι που ηταν μεσα στο κεφαλι μου...γι αυτο ειπα τερμα..ειναι θεμα επιλογης..αν θελω να ειμαι καλα η οχι..εδω και τωρα χωρις χορτο εχω τον φοβο μην ξαναπαθω ψυχωτικο..με το χορτο θα παθαινα σιγουρα..καλη δυναμη στην προσπαθεια σου..αξιζει να το κανεις!

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Τα αντιψυχωτικά είναι φτιαγμένα για να ανεβάζουν τη προλακτίνη είναι αυτός ο τρόπος δράσης τους στον εγκέφαλο. Θεματοθέτρια βρες δουλειά και φύγε από το σπίτι και βρες τρόπο να είσαι λειτουργική και το γρηγορότερο δυνατό βρες ψυχίατρο να σου κόψει σιγά σιγά τα φάρμακα. Τώρα που έγινε μια φορά εισαγγελική για εξέταση και αποφασίστηκε νοσηλεία είσαι αναγκασμένη να έχεις επιτήρηση ψυχιάτρου, γι αυτό πρέπει να βρεις ενα ψυχίατρο να σε έχει υπο τη προστασία του και ευθύνη του. Κάνε ψυχανάληση οπωσδήποτε και προσπάθησε να βρεις ψυχίατρο και να ανεξαρτητοποιηθεις να ορίζεις εσύ μάζι με το ψυχίατρο τη ζωή σου ώστε και εισαγγελικη να σου κανουν οι γονεις σου να καθαρίζει ο ψυχιατρος για σενα. Ρώτα και ένα δικηγόρο αργότερα αν θες γιατί οι γονείς σου μπορεί να σου κάνουν εισαγγελικη οποτε θελουν τώρα αλλα αν έχεις το ψυχιατρο σου θα εχεις πιθανοτητες απλα βολτα να πας.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Τα αντιψυχωτικά είναι φτιαγμένα για να ανεβάζουν τη προλακτίνη είναι αυτός ο τρόπος δράσης τους στον εγκέφαλο. Θεματοθέτρια βρες δουλειά και φύγε από το σπίτι και βρες τρόπο να είσαι λειτουργική και το γρηγορότερο δυνατό βρες ψυχίατρο να σου κόψει σιγά σιγά τα φάρμακα. Τώρα που έγινε μια φορά εισαγγελική για εξέταση και αποφασίστηκε νοσηλεία είσαι αναγκασμένη να έχεις επιτήρηση ψυχιάτρου, γι αυτό πρέπει να βρεις ενα ψυχίατρο να σε έχει υπο τη προστασία του και ευθύνη του. Κάνε ψυχανάληση οπωσδήποτε και προσπάθησε να βρεις ψυχίατρο και να ανεξαρτητοποιηθεις να ορίζεις εσύ μάζι με το ψυχίατρο τη ζωή σου ώστε και εισαγγελικη να σου κανουν οι γονεις σου να καθαρίζει ο ψυχιατρος για σενα. Ρώτα και ένα δικηγόρο αργότερα αν θες γιατί οι γονείς σου μπορεί να σου κάνουν εισαγγελικη οποτε θελουν τώρα αλλα αν έχεις το ψυχιατρο σου θα εχεις πιθανοτητες απλα βολτα να πας.
    Καλησπερα
    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!η αληθεια ειναι οτι εχουν φτιαξει αρκετα τα πραγματα απο τοτε..βρηκα δουλεια ανεξαρτητοποιηθηκα,εφυγα απο το σπιτι κ ολα καλα σε γενικες γραμμες..οντως η προλακτινη ειχε ανεβει απο την θεραπεια..την σταματησα μεσα στα χρονικα ορια που εθεσε ο ψυχιατρος,αποφοιτησα,ετσι του ειπα τελευταια φορα που πηγα..με τον σταματημο των φαρμακων ηρθε στα φυσιολογικα της η ορμονη
    εχουν περασει 2 χρονια κ δεν εχω ιχνος ουτε απο παραληρητικες ιδεες,ουτε φωνες τπτ..το μονο που εχω ειναι ενα ας πουμε βουητο,ειχα ανεβασει ενα σχετικο ποστ εδω γιατι φοβηθηκα,αλλα εν τελη κατα πασα πιθανοτητα ειναι κατι σαν εμβοη..δεν ενοχλει καθολου...
    εν τελη τα ψυχωτικα γινανε μια ξεχωριστη δυνατη αναμνηση
    βεβαια τι θα γινει στο μελλον δεν ξερω και ο φοβος υπαρχει οπως και να εχει,απλα για την ωρα εχω σταματησει να κλεινω τα αυτια μου για να δω αν η φωνη προερχεται απο το κεφαλι μου η απο τους διπλα και περιοριζομαι στα ζορια της καθημερινοτητας πως θα ανταπεξελθω στην δουλεια στην ζωη κλπ κλπ
    ευχομαι σε ολους καλη ψυχικη και σωματικη δυναμη

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. τι ψυχωτικα βιωνετε;
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 108
    Last Post: 12-12-2015, 14:25
  2. ψυχωτικά προβλήματα και κρίσεις πανικού
    By ΜΑΡΙΑΝΝΑ3 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 06-03-2013, 14:18
  3. ΨΥΧΩΣΗ KΑΙ ΨΥΧΩΤΙΚΆ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ
    By Χάιντι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 01-06-2010, 21:25
  4. Υπαρχουν ψυχωτικα συμπτωματα σε αγχωδη διαταραχη;
    By apegnosmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 13-11-2008, 15:31
  5. κανναβης και θεραπεια
    By νικος32 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 13
    Last Post: 31-08-2008, 15:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •