Τα αντιψυχωτικά φάρμακα προκαλούν προβλήματα στην υγεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803

    Τα αντιψυχωτικά φάρμακα προκαλούν προβλήματα στην υγεία

    http://en.wikipedia.org/wiki/Antipsychotic

    Δες side effects.

    Σεξουαλικά προβλήματα/ ανικανότητα, μικρότερο προσδόκιμο ζωής, προβλήματα στην καρδιά, πιθανότητα ξαφνικού θανάτου, τα γνωστά εξτραπυραμιδικά side effects και άλλα...

    και αυτό είναι αρκετά ενδιαφέρον

    In \"healthy\" individuals without psychosis, doses of antipsychotics can produce the so-called \"negative symptoms\" (e.g. emotional and motivational difficulties) associated with schizophrenia.[56]
    (σε υγιής ανθρώπους χωρίς ψύχωση, η χρήση των αντιψυχωτικών φαρμάκων προκαλεί τα λεγόμενα αρνητικά συμπτώματα/ συναισθηματικές δυσκολίες, έλλειψη κινήτρων, τα οποία εν τούτης υποτίθεται πως τα προκαλεί η σχιζοφρένεια)

    Τα αντιψυχωτικά όπως λέει το άρθρο υπάρχουν όχι για να γιατρέψουν τους ασθενείς αλλά για να τους ελέγχουν και να τους περιορίζουν από την κοινωνία, η οποία ούτως η άλλως εξυπηρετεί τα συμφέροντα των οικονομικών δυναστειών του πλανήτη, μέσα σε αυτούς και οι φαρμακοβιομηχανίες.

    Δες το και αλλιώς. Σήμερα για όποιο λόγο και αν πας στον γιατρό, στο περισσότερο των περιπτώσεων θα χορηγήσει φάρμακο είτε τηρείς τα κριτήρια είτε όχι για να θεωρείσαι ασθενής.

    Τα συμπεράσματα γιορς.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    τα φαρμακα δεν ειναι καραμελες κι ουτε τα παιρνει κανεις για πλακα..
    ΟΛΑ τα φαρμακα εχουν παρενεργειες ,αλλες σημαντικες κι αλλες λιγοτερο σημαντικες.
    εχουν ομως και καλες ενεργειες και γι αυτο τα παιρνουν οσοι τα χρειαζονται.
    συγκεκριμενα, ταπαιρνουν οταν οι παρενεργειες αξιολογουνται σαν λιγοτερο σημαντικες απο την βοηθεια που προσφερει το φαρμακο.

    μακαρι κανεις, ποτε να μην χρειαζεται φαρμακα,αλλα αυτο ειναι ευχολογιο.

    προς το παρον, παρα τις ανεπιθυμητες ενεργειες, δεν εχει βρεθει κατι αλλο που να αντικαταστησει τα φαρμακα σε πολλες παθησεις και μερικες απο αυτες ειναι ψυχικες παθησεις.
    αντιθετα, ειναι η αιτια που πολλοι ασθενεις εχουν μια αξιολογη ποιοτητα ζωης και ειναι λειτουργικοι.

    εννοειται οτι ην αλογιστη χρηση φαρμακων, κανεις δεν την επικροτει.
    αλλα οταν ειναι απαραιτητα ????
    τι αλλο μπορει να κανει κανεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    http://en.wikipedia.org/wiki/Antipsychotic

    Δες side effects.

    Σεξουαλικά προβλήματα/ ανικανότητα, μικρότερο προσδόκιμο ζωής, προβλήματα στην καρδιά, πιθανότητα ξαφνικού θανάτου, τα γνωστά εξτραπυραμιδικά side effects και άλλα...

    και αυτό είναι αρκετά ενδιαφέρον

    In \"healthy\" individuals without psychosis, doses of antipsychotics can produce the so-called \"negative symptoms\" (e.g. emotional and motivational difficulties) associated with schizophrenia.[56]
    (σε υγιής ανθρώπους χωρίς ψύχωση, η χρήση των αντιψυχωτικών φαρμάκων προκαλεί τα λεγόμενα αρνητικά συμπτώματα/ συναισθηματικές δυσκολίες, έλλειψη κινήτρων, τα οποία εν τούτης υποτίθεται πως τα προκαλεί η σχιζοφρένεια)

    Τα αντιψυχωτικά όπως λέει το άρθρο υπάρχουν όχι για να γιατρέψουν τους ασθενείς αλλά για να τους ελέγχουν και να τους περιορίζουν από την κοινωνία, η οποία ούτως η άλλως εξυπηρετεί τα συμφέροντα των οικονομικών δυναστειών του πλανήτη, μέσα σε αυτούς και οι φαρμακοβιομηχανίες.

    Δες το και αλλιώς. Σήμερα για όποιο λόγο και αν πας στον γιατρό, στο περισσότερο των περιπτώσεων θα χορηγήσει φάρμακο είτε τηρείς τα κριτήρια είτε όχι για να θεωρείσαι ασθενής.

    Τα συμπεράσματα γιορς.
    Είναι και αυτή μία άποψη...
    Κι εγώ αποφεύγω να παίρνω φάρμακα, το ανοσοποιητικό μου σύστημα άλλωστε είναι γενικά ισχυρό. ΑΛΛΑ γνωρίζω πότε είναι απαραίτητο να πάρω κάποιο φάρμακο. Είναι αλήθεια ότι πολλές φορές οι γιατροί συνταγογραφούν και κάτι παραπάνω. Συμφωνώ ότι τα οικονομικά κέρδη είναι πολλά, οπότε αναπόφευκτα παρατηρούνται και φαινόμενα αισχροκέρδειας. Ωστόσο, σε κάποιες ασθένειες, οι φαρμακευτικές αγωγές είναι ο μόνος τρόπος αντιμετώπισής τους.

    Όσο για τις παρενέργειες, είναι πολλών ειδών φάρμακα που έχουν τέτοιες παρενέργειες -από τις οποίες προφανώς κάποιες είναι και εξαιρετικά σπάνιες αλλά είναι υποχρεωμένες οι εταιρίες να τις αναφέρουν- και όχι μόνο τα αντιψυχωσικά.

    Η δική σου άποψη όμως ποιά είναι? Έχω καταλάβει ότι τα φάρμακα σε βοηθούν, αφού κατά τη διάρκεια υποτροπής είπες, αν δεν κάνω λάθος, σε άλλο ποστ ότι ένιωθες πολύ άσχημα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    βασικα αμα εχεις ηδη εκδηλωσει καποιο επεισοδιο ψυχωσης , παρτα.
    Αμα δεν εχεις ηδη εμφανισει επεισοδιο ψυχωσης μη τα παρεις ...
    Αυτο το λεω απο δικη μου εμπειρια..
    Ωστοοσο τα φαρμακα θα γινουν και σε λιγο καιρο καλυτερα..
    Ηδη θα βγει για την καταθλιψη ενα φαρμακο με τσιροτο που εχει λιγοτερες παρενεργειες.
    Ελπιζω να βγουν και δικα μας φαρμακα με τσιροτο , που θα εχουν λιγοτερες παρενεργειες...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    εγω παντωσ περνω αντιψυχωτικα 3 χρονια τα χω κοψει για λιγο διαστημα 4 μηνεσ την πρωτη φορα και 3 την δευτερη και παλι παρεμενα αργοσ οπωσ και οταν τα παιρνα επισησ δεν νιωθω κανενα συναισθημα και εχει μειωθει ο ρυθμοσ των σκεψεων μου ειτε παιρνω χαπια ειτε οχι αυτα ο γιατροσ μου ελεγε οτι ειναι τα συμπτωματα τησ ψυχωσησ αλλα επειδη τωρα την εχω ξεπερασει δεν ειδα καμια βελτιωση και πιστευω οτι ειναι απο τα χαπια εχει παθει κανεισ κατι παρομοιο γιατι θα τρελλαθω στην προσπαθεια μου επισησ να βρω την παλια μου λειτουργικοτητα και ταυτοχρονα να ξεπερασω την ψυχωση εχω παρει 3 αντιψυχωτικα 3 αντικαταθλιπτικα σε διαφορουσ συνδυασμουσ και λιγα ηρεμιστηκα εχω καλυψει δηλαδη πιστευω την περιπτωση να ειναι ψυχολογικο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    pad δεν ειμαι γιατρος , αλλα μηπως οταν παρεις παλι τα φαρμακα θα επανελθει η σκεψη σου στο ενταξει ;
    Δεν αποκλειεται να ειναι απο τα φαρμακα , νομιζω αν και δεν ειμαι γιατρος, αλλα αμα ξαναπαρεις φαρμακα μαλλον θα επανελθει..

    vince υπαρχουν και φαρμακα π.χ. Geodon ή Zyprexa τα οποια δεν ειναι αντικουκου

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by iberis
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    http://en.wikipedia.org/wiki/Antipsychotic

    Δες side effects.

    Σεξουαλικά προβλήματα/ ανικανότητα, μικρότερο προσδόκιμο ζωής, προβλήματα στην καρδιά, πιθανότητα ξαφνικού θανάτου, τα γνωστά εξτραπυραμιδικά side effects και άλλα...

    και αυτό είναι αρκετά ενδιαφέρον

    In \"healthy\" individuals without psychosis, doses of antipsychotics can produce the so-called \"negative symptoms\" (e.g. emotional and motivational difficulties) associated with schizophrenia.[56]
    (σε υγιής ανθρώπους χωρίς ψύχωση, η χρήση των αντιψυχωτικών φαρμάκων προκαλεί τα λεγόμενα αρνητικά συμπτώματα/ συναισθηματικές δυσκολίες, έλλειψη κινήτρων, τα οποία εν τούτης υποτίθεται πως τα προκαλεί η σχιζοφρένεια)

    Τα αντιψυχωτικά όπως λέει το άρθρο υπάρχουν όχι για να γιατρέψουν τους ασθενείς αλλά για να τους ελέγχουν και να τους περιορίζουν από την κοινωνία, η οποία ούτως η άλλως εξυπηρετεί τα συμφέροντα των οικονομικών δυναστειών του πλανήτη, μέσα σε αυτούς και οι φαρμακοβιομηχανίες.

    Δες το και αλλιώς. Σήμερα για όποιο λόγο και αν πας στον γιατρό, στο περισσότερο των περιπτώσεων θα χορηγήσει φάρμακο είτε τηρείς τα κριτήρια είτε όχι για να θεωρείσαι ασθενής.

    Τα συμπεράσματα γιορς.
    Είναι και αυτή μία άποψη...
    Κι εγώ αποφεύγω να παίρνω φάρμακα, το ανοσοποιητικό μου σύστημα άλλωστε είναι γενικά ισχυρό. ΑΛΛΑ γνωρίζω πότε είναι απαραίτητο να πάρω κάποιο φάρμακο. Είναι αλήθεια ότι πολλές φορές οι γιατροί συνταγογραφούν και κάτι παραπάνω. Συμφωνώ ότι τα οικονομικά κέρδη είναι πολλά, οπότε αναπόφευκτα παρατηρούνται και φαινόμενα αισχροκέρδειας. Ωστόσο, σε κάποιες ασθένειες, οι φαρμακευτικές αγωγές είναι ο μόνος τρόπος αντιμετώπισής τους.

    Όσο για τις παρενέργειες, είναι πολλών ειδών φάρμακα που έχουν τέτοιες παρενέργειες -από τις οποίες προφανώς κάποιες είναι και εξαιρετικά σπάνιες αλλά είναι υποχρεωμένες οι εταιρίες να τις αναφέρουν- και όχι μόνο τα αντιψυχωσικά.

    Η δική σου άποψη όμως ποιά είναι? Έχω καταλάβει ότι τα φάρμακα σε βοηθούν, αφού κατά τη διάρκεια υποτροπής είπες, αν δεν κάνω λάθος, σε άλλο ποστ ότι ένιωθες πολύ άσχημα.
    Η δική μου άποψη είναι να μην μειώνουμε τόσο τον ανθρώπινο παράγοντα, το κατά πόσο δηλαδή ο ίδιος ο άνθρωπος μπορεί να βοηθήσει τον εαυτό του και το πόσο μπορούν να τον βοηθήσουν όσοι έχουν τη διάθεση να τον βοηθήσουν, και αντί αυτού να λέμε πως μόνο τα φάρμακα βοηθάνε στις βαριές περιπτώσεις. Γενικά είμαι κατά του εθισμού, είτε πρόκειται για ασπιρίνη είτε για ψυχοφάρμακο. Έχω δείξει και εγώ τάσεις εθισμού, απλά για λίγο περνάω στο άλλο άκρο και αμφισβητώ την χρησιμότητα των φαρμάκων. Άλλωστε δεν είναι σπάνια να αποκτήσει κάποιος ανοσία σε ένα φάρμακο, η δόση που παίρνει να μην του προκαλεί τίποτα από ένα σημείο και μετά και να θέλει όλο και μεγαλύτερες δόσεις.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by Remedy
    τα φαρμακα δεν ειναι καραμελες κι ουτε τα παιρνει κανεις για πλακα..
    ΟΛΑ τα φαρμακα εχουν παρενεργειες ,αλλες σημαντικες κι αλλες λιγοτερο σημαντικες.
    εχουν ομως και καλες ενεργειες και γι αυτο τα παιρνουν οσοι τα χρειαζονται.
    συγκεκριμενα, ταπαιρνουν οταν οι παρενεργειες αξιολογουνται σαν λιγοτερο σημαντικες απο την βοηθεια που προσφερει το φαρμακο.

    μακαρι κανεις, ποτε να μην χρειαζεται φαρμακα,αλλα αυτο ειναι ευχολογιο.

    προς το παρον, παρα τις ανεπιθυμητες ενεργειες, δεν εχει βρεθει κατι αλλο που να αντικαταστησει τα φαρμακα σε πολλες παθησεις και μερικες απο αυτες ειναι ψυχικες παθησεις.
    αντιθετα, ειναι η αιτια που πολλοι ασθενεις εχουν μια αξιολογη ποιοτητα ζωης και ειναι λειτουργικοι.

    εννοειται οτι ην αλογιστη χρηση φαρμακων, κανεις δεν την επικροτει.
    αλλα οταν ειναι απαραιτητα ????
    τι αλλο μπορει να κανει κανεις?
    Ο Ιπποκράτης ανακάλυψε την πρώιμη μορφή της ασπιρίνης προ πολλών ετών αλλά δεν νομίζω να φανταζόταν πως στον 21ο αιώνα η πλειοψηφία του πολιτισμένου κόσμου θα έπαιρνε ασπιρίνη για τον παραμικρό πονοκέφαλο.
    Δεν ακυρώνω την μικρή βοήθεια που μπορεί να προσφέρει ένα φάρμακο αλλά εδώ δε μιλάμε για ασπιρίνη αλλά για ισχυρή ψυχοδραστική ουσία.

  9. #9
    paidia egw tha ithela na vgw gia kwfe me kapoion apo sas thewrw polu siamntiki ti enwpios enwpio epafi..opoios tha ithele as steilei kana mail mpas kai vgoume

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    http://en.wikipedia.org/wiki/Antipsychotic

    Δες side effects.

    Σεξουαλικά προβλήματα/ ανικανότητα, μικρότερο προσδόκιμο ζωής, προβλήματα στην καρδιά, πιθανότητα ξαφνικού θανάτου, τα γνωστά εξτραπυραμιδικά side effects και άλλα...

    και αυτό είναι αρκετά ενδιαφέρον

    In \"healthy\" individuals without psychosis, doses of antipsychotics can produce the so-called \"negative symptoms\" (e.g. emotional and motivational difficulties) associated with schizophrenia.[56]
    (σε υγιής ανθρώπους χωρίς ψύχωση, η χρήση των αντιψυχωτικών φαρμάκων προκαλεί τα λεγόμενα αρνητικά συμπτώματα/ συναισθηματικές δυσκολίες, έλλειψη κινήτρων, τα οποία εν τούτης υποτίθεται πως τα προκαλεί η σχιζοφρένεια)

    Τα αντιψυχωτικά όπως λέει το άρθρο υπάρχουν όχι για να γιατρέψουν τους ασθενείς αλλά για να τους ελέγχουν και να τους περιορίζουν από την κοινωνία, η οποία ούτως η άλλως εξυπηρετεί τα συμφέροντα των οικονομικών δυναστειών του πλανήτη, μέσα σε αυτούς και οι φαρμακοβιομηχανίες.

    Δες το και αλλιώς. Σήμερα για όποιο λόγο και αν πας στον γιατρό, στο περισσότερο των περιπτώσεων θα χορηγήσει φάρμακο είτε τηρείς τα κριτήρια είτε όχι για να θεωρείσαι ασθενής.

    Τα συμπεράσματα γιορς.
    από την κοινωνία, η οποία ούτως η άλλως εξυπηρετεί τα συμφέροντα των οικονομικών δυναστειών του πλανήτη, μέσα σε αυτούς και οι φαρμακοβιομηχανίες.

    Οι φαρμακοβιομηχιες ψυχοφαρμακων ειναι αυτες που χρηματοδοτουν τις νεες ερευνες κ ανακαλυψεις γενικα στην ιατρικη!
    ειναι προφανης η συνδεση τους κ τα οικονομικα συμφεροντα που παιζονται!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Τα αντιψυχωσικά φάρμακα αυξάνουν το κίνδυνο εγκεφαλικού επεισοδίου

    http://health.ana-mpa.gr/view1.php?id=4522

    “Ο κίνδυνος για τους ασθενείς με άνοια που χρησιμοποιούν αντιψυχωσικά φάρμακα ξεπερνά τα πιθανά οφέλη που μπορεί να έχει η χορήγηση αυτής της κατηγορίας φαρμάκων. Σε αυτούς τους ασθενείς η χορήγηση αντιψυχωσικών φαρμάκων πρέπει να αποφεύγεται, όπου αυτό είναι πιθανό”, σχολιάζει ο επικεφαλής της μελέτης Ian Douglas.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Τα αντιψυχωσικά φάρμακα και o κίνδυνος αιφνίδιου θανάτου

    http://www.ygeiaonline.gr/index.php?option=com_content&view=article& id=822:2008-12-04-10-10-02&catid=109:2009-01-11-18-39-55

    Οι σχολιαστές της σύνταξης καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι, ίσως να μην υπάρχουν πολλά στοιχεία που να αποδεικνύουν τη δραστικότητα των φαρμάκων αυτών όσον αφορά σε παιδιά και ηλικιωμένους ασθενείς με άνοια, όπου και χρησιμοποιούνται ευρέως με στόχο την αντιμετώπιση των σοβαρών διαταραχών συμπεριφοράς και τη διέγερσή τους και άρα «θα πρέπει να μειωθούν δραστικά».

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα τεστ νευροδιαβιβαστων εχει μετρησει κανεισ ποτε τουσ νευροδιαβιβαστεσ του;

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Αντικουκου ειναι μαους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •