ψυχωτικα απο την χρηση κανναβης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    27

    ψυχωτικα απο την χρηση κανναβης

    καλησπερα..
    οπως λεει κ ο τιτλος εχω παθει συνολικα 2 ψυχωτικα απο την υπερβολικη χρηση(καπνιζα περιπου 15 τσιγαρα την μερα),εχουν γινει εισαγγελικες κλπ.τωρα εχω καποιους μηνες που καπνιζω παλι-γιατι το ειχα κοψει με τα ψυχωτικα και το μαθαν οι δικοι μου.με απειλουν με μια νεα εισαγγελικη κ ογιατρος μου θελει να μου αυξησει την δοση της θεραπειας,κανω μια ενεση τον μηνα την xeplion,την γνωριζει καποιος;εκανα 150 μετα με μειωσε στα 100 κ τωρα θελει να με παει παλι εκει που ημουν,καθως κ να λαμβανω κ απο το στομα αλλο αντιψυχωτικο...εγω το θεωρω παραλογο την στιγμη που δεν εχω ουτε παραληρητικες ιδεες ουτε ακουω φωνες να παιρνω τοσα πολλα.θα ηθελα την αποψη σας, κ καμια ιδεα πως να πεισω τον γιατρο να μην μου ανεβασει την δοση..σκεφτομαι να του πω οτι προκειμενου να μην μου αυξησει τα φαρμακα να γινει κ μια τριτη εισαγγελικη,ειμαι υπερβολικη;δεν ξερω παντως ειμαι σιγουρα απελπισμενη,η κατασταση εδω ειναι ασχημη.μεχρι κ βιαιοπραγιες ειχαμε..κ γω δεν ειμαι καλα ψυχολογικα για να τα αντεξω ολα αυτα κανω υπομονη αλλα νομιζω το γυαλακι ραγισε πλεον η ψυχολογια μου νιωθω πως δεν θα επανελθει ποτε σε ευχαριστη κατασταση..
    σας ευχαριστω εκ τον προτέρον

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Η εισαγγελική νομίζω είναι υπερβολή από την στιγμή που δεν ξέφυγες εκτός ελέγχου.Νομίζω είσαι σε μια κατάσταση που μπορείς να λάβεις αποφάσεις για τον εαυτό σου και αν χρειαστεί να νοσηλευτείς για να σε παρακολουθούν σε πιθανή αύξηση δόσης να πας με την θέληση σου για το δικό σου καλό.Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να σε απειλούν.

    Τώρα σε αυτό που είπε ο γιατρός για αύξηση της δόσης.Όχι η αύξηση της δόσης όταν κάνεις χρήση ναρκωτικών,αλκοολ δεν είναι παράλογη γιατί με την χρήση μειώνεται η δραστικότητα του φαρμάκου.Έτσι για να λειτουργήσει το φάρμακο χρειάζεσαι μεγαλύτερη δόση.Αλλιώς κινδυνεύεις με υποτροπή.

    Για να καταλήξω.Αν θέλεις να μη λαλήσεις πάλι πρέπει να ελαττώσεις πρώτα το χασίς με σκοπό να το κόψεις τελείως.Ναρκωτικά και αντιψυχωσικά δεν πάνε μαζί.Ναρκωτικά και τρέλα όμως είναι οι καλύτεροι σύντροφοι.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    27
    ναι το καταλαβαινω κ γω οτι πρεπει να το κοψω αλλα μου ειναι πολυ δυσκολο...το οτι ενδεχεται να αυξηθει η δοση ειναι ενα καλο κινητρο για να μην καπνισω παλι γιατι δεν θελω με τιποτα.οπως φυσικα κ δεν θελω να ξαναλαλησω...αλλα οσο περναει ο καιρος και οι αναμνησεις γινονται πιο ισχνες τοσο φευγει ο φοβος μιας ενδεχομενης υποτροπης.σε ευχαριστω για την συμβουλη κ για την αμεση απαντηση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    καλησπερα!περασα κι εγω ενα ψυχωτικο απο τη χρηση κανναβης απο τοτε εχω πιει αρκετες φορες και μονο τη μια φορα που επερνα χαμηλη δοση φαρμακων κι ειχα πολυ αγχος ειχα φοβιες.νομιζω πως δε χρειαζεται να κανουν εισαγγελικη το θεμα ειναι εσυ θες να διακοψεις τη χρηση?εγω δε θελω ας πουμε

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    27
    ουτε εγω θελω να κοψω την χρηση αλλα δεν γινεται διαφορετικα αποδεδειγμενα μου προκαλει ψυχωτικα...κ αν κανω κ τριτο ο γιατρος μου ειπε θα παιρνω εφ'ορου ζωης φαρμακα γιατι η ζημια θα εναι μονιμη..κ ειναι κατι που δεν το θελω.δυστυχως πρεπει να διαλεξω αναμεσα στην υγεια κ στο χορτο κ ειναι πραγματικα δυσκολη αποφαση αν κ φαινομενικα μοιαζει απλο.δεν ειναι ομως,ο εθισμος μου ειναι μεγαλος

  6. #6
    davidh
    Guest
    15 τσιγαρα? ουαοοοου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by dark cloud View Post
    ουτε εγω θελω να κοψω την χρηση αλλα δεν γινεται διαφορετικα αποδεδειγμενα μου προκαλει ψυχωτικα...κ αν κανω κ τριτο ο γιατρος μου ειπε θα παιρνω εφ'ορου ζωης φαρμακα γιατι η ζημια θα εναι μονιμη..κ ειναι κατι που δεν το θελω.δυστυχως πρεπει να διαλεξω αναμεσα στην υγεια κ στο χορτο κ ειναι πραγματικα δυσκολη αποφαση αν κ φαινομενικα μοιαζει απλο.δεν ειναι ομως,ο εθισμος μου ειναι μεγαλος
    σε καταλαβαινω κι εγω δυσκολευομαι πολυ...φαντασου οτι ειμαι και σε προγραμμα απεξαρτησης και παλι μου φαινεται τρομερα δυσκολο

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by loca View Post
    σε καταλαβαινω κι εγω δυσκολευομαι πολυ...φαντασου οτι ειμαι και σε προγραμμα απεξαρτησης και παλι μου φαινεται τρομερα δυσκολο
    κ μενα με παροτρυνει ο ψυχιατρος να μπω σε προγραμμα απεξαρτησης αλλα δεν το αποφασιζω...δεν βοηθαει καθολου;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by dark cloud View Post
    κ μενα με παροτρυνει ο ψυχιατρος να μπω σε προγραμμα απεξαρτησης αλλα δεν το αποφασιζω...δεν βοηθαει καθολου;
    εξαρταται σε ποιο θα πας αν και η βλακεια ειναι οτι δεν υπαρχει εξιδικευμενο προγραμμα για χασικληδες και σε βαζουν μαζι με πρεζακηδες και τετοια που οπως και να το κανουμε αλλη χρηση η μια αλλη η αλλη,αλλη μαστουρα,αλλος εθισμος.γνωμη μου μη πας κεθεα ειναι πολυ αυστηρο προγραμμα απο οτι εχω ακουσει αλλα οσοι πανε καταφερνουν να κοψουν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    αν καταλαβα καλα οι δικοι σε πιεζουν και σε απειλουν με εισαγγελικη, δεν ξερω αν μπορεις αλλα γραψε τους στα αρχιδια σου και προσπαθησε να την κανεις απο το σπιτι,παιρνοντας το επιδομα που δικαιουσα θα βοηθησει
    εγω εχω ψυχωση και κανω χρηση διαφορων ουσιων και κανναβης αλλα τουλαχιστον σε μενα δεν εχουν επιδραση στην υποτροπη, υποτροπες παθαινω κυριως οταν στεναχωριεμαι η οταν οι δικοι μου αρχιζουν τις φασαριες στο σπιτι, ειναι πολυ πιεστικοι και αυστηροι και μου εχουν πρηξει τον ερωτα μαλιστα ο αδερφος της μανας μου χειροδικει κιολας μερικες φορες αλλα ειμαι στα κοντα να τον αρχισω στις φαπες με εχει φερει στο αμην
    οι δικοι και ιδιως η οικογενεια του αδερφου της μανας μου με θεωρουν βαρος σαν μια ασχημη υποχρεωση και μαλιστα διατινονται οτι καθε υποτροπη τους χαλαει παραπανω απο μενα, καταλαβες δηλαδη αντι να κλαιγομαι εγω που τραβαω ζορι εχω και τα μουνοπ@ν@ να μου λενε οτι υποφερουν παραπανω απο μενα τον ασθενη
    γενικα να ξερεις οτι ναι μεν παιζουν ρολο οι ουσιες σε καποιους σε ενδεχομενη υποτροπη αλλα εξισου σημαντικο ειναι και το περιβαλον, εμεις πρεπει να ζουμε μια πολυ ηρεμη ζωη χωρις εντασεις, οι ουσιες πιστευω δεν προκαλουν αυτες καθαυτες την υποτροπη αλλα χαμηλωνουν το οριο πιεσης το οριο δηλαδη που σπας σε κανουν πιο ευαλωτο
    εμενα το κυριως προβλημα ειναι ο αδερφος της μανας μου και η γυναικα του, προσπαθουνε να με απομακρυνουν απο τη μητερα μου την εχουν παρει κοντα και της βαζουν λογια, επισης μερα παρα μερα περναει ο αδερφος της μανας μου και τη πιλατευει οχι μονο για μενα αλλα για διαφορα θεματα γενικα εχει ασχημη και θα μπορουσα να πω αλλοπροσαλη συμπεριφορα τον ενοχλει το καθε τι και ακομη για το παραμικρο κανει μεγαλη φασαρια
    παιρνω ενα καλο επιδομα ,617 ευρω και θα μπορουσα να φυγω απλα δε θελω να απομακρυνθω και αλλο απο τη μανα μου αυτοι κοιτανε να την εχουν απο κοντα και ακομα και για τη περιουσια της λενε να προσεχει μαλλον με αποτερο σκοπο να την καρπωθουν οι ιδιοι αλλα αμα παιξει φαση μα τη παναγια θα τους γ@μησω τα πρεκια
    σου ευχομαι το καλυτερο φιλε μου και μη μασας χωσου μην τους αφηνεις να σε τυρανανε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by Αρης31 View Post
    αν καταλαβα καλα οι δικοι σε πιεζουν και σε απειλουν με εισαγγελικη, δεν ξερω αν μπορεις αλλα γραψε τους στα αρχιδια σου και προσπαθησε να την κανεις απο το σπιτι,παιρνοντας το επιδομα που δικαιουσα θα βοηθησει
    εγω εχω ψυχωση και κανω χρηση διαφορων ουσιων και κανναβης αλλα τουλαχιστον σε μενα δεν εχουν επιδραση στην υποτροπη, υποτροπες παθαινω κυριως οταν στεναχωριεμαι η οταν οι δικοι μου αρχιζουν τις φασαριες στο σπιτι, ειναι πολυ πιεστικοι και αυστηροι και μου εχουν πρηξει τον ερωτα μαλιστα ο αδερφος της μανας μου χειροδικει κιολας μερικες φορες αλλα ειμαι στα κοντα να τον αρχισω στις φαπες με εχει φερει στο αμην
    οι δικοι και ιδιως η οικογενεια του αδερφου της μανας μου με θεωρουν βαρος σαν μια ασχημη υποχρεωση και μαλιστα διατινονται οτι καθε υποτροπη τους χαλαει παραπανω απο μενα, καταλαβες δηλαδη αντι να κλαιγομαι εγω που τραβαω ζορι εχω και τα μουνοπ@ν@ να μου λενε οτι υποφερουν παραπανω απο μενα τον ασθενη
    γενικα να ξερεις οτι ναι μεν παιζουν ρολο οι ουσιες σε καποιους σε ενδεχομενη υποτροπη αλλα εξισου σημαντικο ειναι και το περιβαλον, εμεις πρεπει να ζουμε μια πολυ ηρεμη ζωη χωρις εντασεις, οι ουσιες πιστευω δεν προκαλουν αυτες καθαυτες την υποτροπη αλλα χαμηλωνουν το οριο πιεσης το οριο δηλαδη που σπας σε κανουν πιο ευαλωτο
    εμενα το κυριως προβλημα ειναι ο αδερφος της μανας μου και η γυναικα του, προσπαθουνε να με απομακρυνουν απο τη μητερα μου την εχουν παρει κοντα και της βαζουν λογια, επισης μερα παρα μερα περναει ο αδερφος της μανας μου και τη πιλατευει οχι μονο για μενα αλλα για διαφορα θεματα γενικα εχει ασχημη και θα μπορουσα να πω αλλοπροσαλη συμπεριφορα τον ενοχλει το καθε τι και ακομη για το παραμικρο κανει μεγαλη φασαρια
    παιρνω ενα καλο επιδομα ,617 ευρω και θα μπορουσα να φυγω απλα δε θελω να απομακρυνθω και αλλο απο τη μανα μου αυτοι κοιτανε να την εχουν απο κοντα και ακομα και για τη περιουσια της λενε να προσεχει μαλλον με αποτερο σκοπο να την καρπωθουν οι ιδιοι αλλα αμα παιξει φαση μα τη παναγια θα τους γ@μησω τα πρεκια
    σου ευχομαι το καλυτερο φιλε μου και μη μασας χωσου μην τους αφηνεις να σε τυρανανε
    μηπως θα ηταν καλυτερο να φυγεις απο το σπιτι και να κρατησεις επαφη με τη μανα σου?δεν ειναι ωραιο καθε τοσο να κανεις υποτροπες απο τις εντασεις εκει μεσα δε σου κανει καλο.
    παντως κι εγω πιστευω οτι δε παθαινεις ψυχωτικαν μονο απο τις ουσιες παιζει ρολο και τι γινεται τη δεδομενη στιγμη στη ζωη σου.εγω ας πουμε οταν επαθα το ψυχωτικο περνουσα πολυ δυσκολα σε σημειο που πιστευω οτι δεν ηταν ψυχωτικο αλλα ξεσπασμα σε οσα συνεβαιναν τοτε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    Quote Originally Posted by loca View Post
    μηπως θα ηταν καλυτερο να φυγεις απο το σπιτι και να κρατησεις επαφη με τη μανα σου?δεν ειναι ωραιο καθε τοσο να κανεις υποτροπες απο τις εντασεις εκει μεσα δε σου κανει καλο.
    παντως κι εγω πιστευω οτι δε παθαινεις ψυχωτικαν μονο απο τις ουσιες παιζει ρολο και τι γινεται τη δεδομενη στιγμη στη ζωη σου.εγω ας πουμε οταν επαθα το ψυχωτικο περνουσα πολυ δυσκολα σε σημειο που πιστευω οτι δεν ηταν ψυχωτικο αλλα ξεσπασμα σε οσα συνεβαιναν τοτε
    τωρα φτανω στο τελος των 3 ετων που παιρνω το επιδομα μολις το ξαναεκδωσω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να φυγω εχει ωραιοτατα σπιτια στην ανω πολη επιπλωμενα απο 200 ευρω ειναι πολυ πιθανο να νοικιασω, ευχαριστω πολυ φιλε μου για το ενδιαφερον σου και τη συμβουλη :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    οσα φαρμακα κι αν περνεις αμα πινεις φουντες θα χεις ψυχωση τωρα γιατι ετυχε σε σενα; ειναι απλο οποιος εχει προδιαθεση οι ουσιες ανοιγουν τις πυλες οσον αφορα την απεξαρτηση το βασικο ερωτημα αν το θες και σιγα το δυσκολο για το μαυρο εγω εκοψα την πρεζα αν θες να κοψεις πηγαινε σε ομαδες αυτοβοηθειας οπως εκανα εγω και ειμαι 1χρονο καθαρος απ ολα και το αλκοολ και δεν ειμαι στο δρομο να κοιμαμαι σε παγκακια και να πινω...αυτα απο μενα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    οι ουσιες οι ιδιες δεν προκαλουν υποτροπη πιο πιθανο ειναι απο το αγχος και τη πιεση να φας μοντα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    τπτ!παντως εισαι τυχερος που κανεις χρηση κ δε κανεις υποτροπες

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. τι ψυχωτικα βιωνετε;
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 108
    Last Post: 12-12-2015, 14:25
  2. ψυχωτικά προβλήματα και κρίσεις πανικού
    By ΜΑΡΙΑΝΝΑ3 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 06-03-2013, 14:18
  3. ΨΥΧΩΣΗ KΑΙ ΨΥΧΩΤΙΚΆ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ
    By Χάιντι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 01-06-2010, 21:25
  4. Υπαρχουν ψυχωτικα συμπτωματα σε αγχωδη διαταραχη;
    By apegnosmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 13-11-2008, 15:31
  5. κανναβης και θεραπεια
    By νικος32 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 13
    Last Post: 31-08-2008, 15:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •