Ανχόνομαι για την υγεία μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    9

    Ανχόνομαι για την υγεία μου...

    Γεια σας είμαι 32 ετών και ξεκίνησα να φοβάμαι για την υγεία , προ 4 μηνων ένιωθα κάτι ενοχλήσεις στον όρχη μου και λέω να πάω να το κοιτάξω σε ένα ουρολόγο , πήγα που λέτε και διέγνωσε χρόνια προστατίτιδα και μου έδωσε μια αντιβίωση για ένα μήνα αλλά δεν έκανε δουλεία, μετά ξανά πάω του λέω ότι ακόμα έχω τις ενοχλήσεις και μου λέει να κάνω τριπλεξ στο όρχη , καλιέργεια σπέρματος και γενική ούρων και στις εξετάσεις βρίσκεται ένα βακτήριο με το όνομα εντερόκκοκος και μου δίνει αντιβίωση για 12 μέρες αλλά δεν είδα αλλάγη και μου αλλάζει την αντιβίωση σε μια άλλη για 14 μέρες αλλά όταν την πήρα περίπου στις 4 με 5 μέρες άρχισα να έχω ενοχλήσεις στο στήθος και λίγο ζαλάδα και την σταματώ, με το που σταματώ την αντιβίωση μετά από 8 μέρες περίπου αρχίζω και συνέρχομαι και πάω στο καρδίολογο που είναι οικογενειακός φίλος του είπα το περιστατικό με τις ενοχλήσεις που είχα στο στήθος και μου είπε να μου κάνει ένα τρίπλεξ να δει , ξεκίνησε με ηλεκροκαρδιογράφημα που δεν έδειξε κάτι και μετά με το τριπλεξ καρδίας που δεν έδειξε κάτι. επίσης είχα κάνει και γενικό τσεκ απ αίματος που περιελάβανε και δείκτες για φλεγμονές όπως το τκε και crp , όλες οι αιματολογικές εξετάσεις βγήκαν μια χαρά. αφού είδε και αιματολογικές εξετάσεις ο καρδιολόγος είπε να πάω σε έναν φίλο του ουρολόγο να με προσέξει καλύτερα , πάω σε αυτόν λοιπόν του δείχνω τις εξετάσεις που έχω κάνει αντιβιόγραμμα καλίεργειες και λοιπά και μου λέει ο ουρολόγος πρεπει να τις ξανά κάνω τις εξετάσεις επειδή δεν εμπιστεύοταν το συγκεκριμένο εργαστήριο που τις έκανα , να μην τα πολυλογώ τις κάνω , βγαίνει πάλι το ίδιο βακτήριο ο εντερόκοκος και το καινούργιο αντιβίογραμμα που έκανα και έβγαλε άλλες αντιβιώσεις , και μου δίνει ο γιατρός μια αντιβιωση για 30 μέρες (σήμερα είμαι στην τρίτη μέρα) επίσης να τονίσω ότι ο καινούργιος ουρολόγος που πήγα μου είπε ότι οι 12 μέρες που σου είπε να πάρεις τη αντιβίωση ο άλλος γιατρός ήταν πολύ λίγες μέρες και για αυτό δεν σε έποιασε και σου έδωσε και λάθος αντιβιώση μου είπε. τέλος πάντων φεύγω από το γιατρό και την επόμενη μέρα αγοράζω την αντιβίωση που μου είχε πει ο γιατρός και λέω να την ξεκινήσω μετά του αγιού κωσταντίνου επειδή ήμουν καλεσμένος σε μια γιορτή και ήθελα να πιω κανα ποτηράκι κρασί, που λέτε έρχεται η μέρα αυτή πάω σε ένα ταβερνάκι παραγγέλνουμε κρασί και ποικιλίες , ήπια 8 ποτηράκια κρασί αλλά δεν με είχε πειράξει καθόλου και όταν γύρισα σπίτι και έπεσα για ύπνο ένιωθα ενοχλήσεις στο στήθος και ένιωθα την καρδία μου να χτυπά ποιο γρήγορα , και φοβήθηκα , πήρα ένα xanax την άλλη μέρα όταν ξύπνησα των 0.5 mg για να ηρεμήσω γιατί το σκεφτόμουν συνέχεια , με βοήθησε λιγάκι αλλά μετά από κανα 12ωρο πάλι το σκεφτόμουν μήπως έχω πάθει κάτι στην καρδία από το κρασί που ήπια η από τις πολλές αντιβίωσεις που πήρα, και ενώ οι ενοχλήσεις δεν έχουν υποχωρήσει σε 4 5 μέρες πάω ξανά στο καρδιολόγο ( είχε μεσολαβήσει ενάμησι μήνα που είχα κάνει ξανά τρίπλεξ) του είπα αυτά που σας περιέγραψα και εσας , μου μετρά την πίεση (11.5 με 7.5 με 82 παλμούς) μου κάνει 2 φορές ηλεκτροκαρδιογράφημα και τρίπλεξ. με κοίταξε με τα ακουστικά που είχε κιολας και είπε δεν έχω τίποτα και ότι είναι μυοσκελετικό, την ώρα που το έλεγε κάπως με καθησύχασε αλλά οι ενοχλήσεις δεν λένε να φύγουν , νιώθω ένα βάρος στο στήθος και θέλω να ακουμπάω το δάχτυλο μου στο στήθος να το κοιτάζω. λέω στο καρδιολόγο αν χρείαζεται να κάνω κάποια άλλη εξέταση και λέει όχι ότι δεν έχω τίποτα, του είπα να κάνω ακτινογραφία θώρακα και είπε δεν χρείαζεται γιατι με το τριπλεξ είδε την θωρακική κοιλότητα είπε. τέλος πάντων για να μου φύγει η ιδέα πήγα και έκανα μια γενική αίματος σήμερα ξάνα με τους δείκτες crp τκε για να δω αν υπάρχουν φλεγμονές. τώρα αν δεν δείξει και κάτι αυτή η εξέταση ίσως να κάνω και μια ακτινογραφία θώρακος και αν δεν δείξει κάτι και αυτή τότε να το κοιτάξω με κανα ψυαχίατρο λέω , θα ναι ψυχολογικό , τίποτα ψυχοσωματικό. πριν κλείσω το θέμα θα σας παρακαλόυσα να μου πείτε τις γνώμες σας για την περίπτωση μου , και επίσης να σας πω ότι έπαιρνα αντικαταθληπτικη αγωγή και ανχωλιτικά πριν 5 χρόνια περίπου το πόρισμα του γιατρού ήταν ανχωδης διαταραχη νοσοφοβια και κατάθλιψη. Αλλά τα τελευταία 5 χρόνια δεν έπαιρνα καμια θεράπεια επειδή ένιωθα πολύ καλά. Λοιπόν ακούω τις γνώμες .... ;)
    Last edited by Silahim; 31-05-2016 at 04:27.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    9
    ξέχασα να αναφέρω ότι λόγο της φοβίας μου το τελευταίο μήνα ξεκίνησα να παίρνω xanax όπως έπαιρνα και προ 5ετίας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Ε ΤΙ ΚΑΝΕΙ κουκου?η υποχονδριαση ξαναχτυπησε παλι...μη κανεις τιποτα αλλο..ουτε ακτινογραφιες εφοσον δν το συστησε ο ψυχολογος..
    πανε καταυθειαν ψυχιατρο να ακολουθησεις την αγωγη σου..
    εχεις κανει εμφανως υποτροπη..οποτε γιατι το ψαζχνεις απο δω κ απο κει?κ δνε πας ψυχιατρο κατευθειαν?αφου τα εκανες ολα κ πεα απο εντεροκοκο δεν εχεις κατι αλλο..

  4. #4
    Ε ναι συμφωνω με τον προλαλησα , εφοσον ειχες και παλια τετοια θεματα με νοσοφοβιες και αγχωδης διαταραχες και εφοσον εκανες ολες τις εξετασεις και αποκλειστικαν δια παντος τα σωματικα αιτια , τοτε επεσες και παλι μεσα στο παλι σου θεματακι . Επισκεψου και παλι τον ψυχιατρο σου και προσπαθησε να δεις τι σε αγχωσε τοσο πολυ και εβγαλε στην επιφανεια ξανα την παλια σου νοσοφοβια

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    9
    αυτό θα κάνω , θα επισκεφτώ το ψυχιάτρο που πήγαινα, απλά να περιμένω και τις αιματολογικές που έδωσα σήμερα, ο καρδιολόγος είπε ότι είναι μυωσκελετικό , αλλα΄δεν ήθελε να να δώσει μυοχαλαρωτικά επειδή δεν το έκρινε αναγκαίο πάντως... αν ξέρω ότι είναι ψυχολογικό θα μπορώ να το αντιμετωπίσω και ποιο έυκολα, θα λέει εντάξει αφού ειναι ψυχολογικό αστο να κάνει ότι θέλει... το καμπανάκι πρέπει να χτύπησε που έχασα το τελευταίο 6ημνο 2 κοντινούς μου φίλους από ανακοπή εκει ίσως να τρόμαξα και σιγά σιγά να δημιουργήθηκε η φοβία, όπως επίσης από μια φίλη που σπουδάζει ιατρική και μου έλεγε για τις ασθένειες που υπάρχουν...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    9
    Οι αιματολογικές βγήκαν καλές μου είπαν από το εργαστήριο μου είπαν να πάω αύριο να της πάρω για να της δει και ο παθολόγος τυπικά... πάντως από εχθές το βράδυ με ενοχλεί ο αριστερός όρχεις μου , αυτό το σύμπτωμα το είχα το πρώτο μήνα που διαγνώστηκα με την χρόνια προστατίτιδα , τουλάχιστον υποχώρησαν κάπως οι ενοχλήσεις στο στήθος και πλάτη. ....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    9
    πήρα τις αιματολογικές σήμερα τις είδε ο παθολόγος της κλινικής και είπε δεν έχω τίποτα, τις έστειλα και με εμαιλ σε έναν φίλο γενετιστή μου λέει ότι δεν έχω τίποτα, το τριπλεξ καρδιάς δεν έδειξε τίποτα , πίεση κανονική 11.5 με 7.5 παλμοί 82 περίπου , αφου δεν έχω τίποτα τότε γιατί νιώθω κάτι σαν φόβο και ενοχλήσεις στο στήθος ? από το άνχος μου να είναι ? έχω ξεκινήσει και τα xanax από μόνος μου όμως, έπαιρνα και παλιά πριν 7 χρόνια αλλά σε συνδιασμό με cipralex και είχα γίνει καλά, παίρνω ανάλογα την ημέρα από 0.5 - 1 mg ανάλογα πως θα είμαι. δεν ξέρω πραγματικά τι άλλο να κάνω , μαλλον πρέπει να επισκεφτώ το ψυχιάτρο μου που με παρακολουθούσε τότε, αλλά είναι και το οικονομικό στην μέση , έπαιρνε 70 ευρώ αν θυμάμαι καλά τότε. πείτε μου την γνώμη σας , σας έχει τύχη και σε εσας αυτο το αίσθημα που νιώθω? ότι θα πάθω κάτι κακό με την υγεία μου και να νιώθετε ενοχλήσεις σε στήθος περισσότερο και λιγότερο σε πλάτη ? και πως το αντιμετωπίσατε?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    9
    όταν σε πιάνουν τα ψυχοσωματικά πως το αντιμετωπίζετε για α μην νιώθετε τις ενοχλήσεις πχ στο στήθος που νιώθω εγώ ?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    9
    Οι εξετάσεις για τις ενοχλήσεις στο στήθος που έκανα ήταν τριπλεξ καρδιάς , ηλεκτροκαρδιογράφημα , μου πήρε πίεση με ακροάστηκε στην καρδία και στην πλατη από πίσω. και έκανα και γενικές αίματος συν τα έξτρα όπως ζάχαρο χοληστερίνη καλή και κακή τριγλικερίδια ,και έβαλα και δείκτες φλεγμονων όπως τκε και crp εβαλα και γενική ούρων όλα βγήκαν καλά είπε ο γιατρός, ο καρδιολόγος είπε δεν χρείαζεται να το ψάξω παραπάνω , απλά σκεφτόμουν μήπως είναι τίποτα στο πνεύμονα η στο θώρακα, αλλά ούτε καπνίζω ειμαι 32 ετων ούτε βήχα έχω ούτε φλέματα ουτε δύσπνοια δηλαδή κάποιο σύμπτωμα για το πνεύμονα μόνο η ενοχλήση στο στήθος είναι τίποτα άλλο. Αύριο θα πάω στο παθολόγο να του κάνω μερικές ερωτήσεις και αν μου πει και αυτός ότι δεν χρείαζεται τίποτα άλλο να κάνω τότε θα πάω στο ψυχίατρο που με παρακολουθούσε να δούμε τι θα κάνουμε... Αλλά και τι άλλη εξέταση να με βάλει να κάνω ο παθολόγος.

Similar Threads

  1. Στη Ψυχική Υγεία
    By iraklis1 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 0
    Last Post: 04-07-2015, 15:09
  2. φοβος για υγεια
    By Xristakos 2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-04-2015, 12:34
  3. αγχος με την υγεια μου
    By Fotini117 I in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 20-07-2012, 11:44
  4. Σεξουαλική υγεία!!!
    By kriskros in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 26-03-2011, 11:25
  5. ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ
    By ΑΘΗΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 10-07-2006, 00:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •