ταχυπαλμιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220

    ταχυπαλμιες

    παιδια καλησπερα, εχω δυο μερες ταχυπαλμιες ανα διαστηματα που διαρκουν για λιγο αλλα συχνες και εχω ανησυχησει. μηπως πρεπει να το κοιταξω ?ξερει καποιος απο τι μπορει να προκαλειται?
    what is normal for the spider is chaos for the fly

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Τυχαίο είναι η από το άγχος σου...εσύ το παθαινεις τουλάχιστον για λίγο εγώ τι να πω που σταθερά όσο με θυμάμαι έχω πάνω από 90 παλμους και έχει τύχει να χτυπησω και 120 σε χαλαρή φάση; :P
    Και ποτέ δεν εσκασα...τυχαιο η απο το άγχος σου είναι μην φοβάσαι τιποτα απολυτως!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220
    βασικα εμενα με πιανει σε ακυρες στιγμες απλα ειναι υπερβολικα εντονο οσο λιγο κ ν διαρκει....δεν επηρεαζει τους σφυγμους ομως!μηπως καλου κακου να παω γ γενικες?εστω κ απο αγχος να προκαλειται ....
    what is normal for the spider is chaos for the fly

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220
    επισης παιζει καθολου ρολο η καφεινη ?
    what is normal for the spider is chaos for the fly

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    απο το στρες παιζει να ειναι μην αγχωνεσαι ,αστες και θα περασουν...
    για την καφεινη δεν ξερω αλλα νομιζω ωπς οχι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220
    φχαριστω παιδες....
    what is normal for the spider is chaos for the fly

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    τπτ και σταματα να ανησυχεις

  8. #8
    τι εννοεις ταχυπαλμιες χωρις να επηρρεαζονται οι σφυγμοι;πως το καταλαβαινεις;και ναι η καφεινη ανεβαζει τους σφυγμους..σορυ nick190813 αλλα την εχω πατησει πολυ ασχημα απο καφεδες και ξερω..περα απ΄το στρες που υποθετουμε εχεις κανει εξετασεις;περνας καποια δυσκολη περιοδο;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by magdalene View Post
    επισης παιζει καθολου ρολο η καφεινη ?
    Ναι , παιζει ρολο , αν εχεις ευαισθησια στην καφεινη , μπορει να ' τσιμπησει ' την πιεση 1-2 μοναδες , την υψηλη , και να σου φερει ταχυπαλμιες ..............αλλο , παιζει ρολο πολυ η ψυχολογικη σου κατασταση , η φαρμακευτικη αγωγη σου , μεχρι και η αισθηση μοναξιας , μπορει να σου ανεβασει πιεση/παλμους .............. οταν ειχα καταστρεψει το τζιπ μου , το 07 , ειχα για ενα μηνα , 90 παλμους , και 10/15 πιεση , απο το στρες , δλδ ειχα σκασει που το κατεστρεψα ( στουκα σε κολόνα ) , μετα , το ξεπερασα , παει λεω το Τσεροκι , και κατεβηκαν ολες οι τιμες σε φυσιολογικα επιπεδα .............. προ μηνος , μετρησα τυχαια την πιεση μου , και ειχα 85-90 παλμους , και 11/17 πιεση , πολυ δλδ , πηρα ενα χαπακι της μανας μου για την υπερταση , επεσε η πιεση ........... ειτε φταιγαν οι δυο καφεδες που επινα , ειτε το εφεξορ που ειχα αρχισει , αλλα δεν ανησυχησα , οσο ασχολεισαι με την πιεση /παλμους σου , τοσο θασχολειται κι αυτη μαζι σου , το πηρα κουλ , μετραγα βεβαια την πιεση μου τακτικα , σιγα λεω μην τρεχω για εξετασεις , οτι ειναι θα περασει , αλλα αγορασα ενα κουτακι αντιυπερτασικα , μην εχουμε κανα εγκεφαλικο και τρεχουμε !!! σταματησα το εφεξορ , μπας κι εφταιγε αυτο , αλλα δεν εφταιγε .......... σταματησα τους καφεδες , και επεσαν παλι οι τιμες , οποτε εβγαλα μονος το συμπερασμα οτι δεν εχω κατι παθολογικο , αλλα συμπτωματικη υπερταση/ταχυπαλμια , και οντως , ουδεποτε ξαναειδα τετοιες τιμες ............ το θεμα ειναι να μην πολυασχολεισαι , και να μην φοβασαι , αμα φοβασαι , θα παθεις νευροπιεση , η αμα τρωγεσαι , γενικως , σαν την μανα μου !!! κουλαρε , και θα περασει , αλλα μετρα την που και που , χωρις φοβο και παθος !!! εχε και κανα κουτακι φαρμακα για την περιπτωση , ετσι , για ψυχολογικους λογους .......... παιρνω κι ενα συμπληρωμα σκορδο σε χαπια ( garlic ) , αοσμο , ριχνει την πιεση/παλμους με φυσικο τροπο , διοτι τα αντικαταθλιπτικα , μπορει να κανουν τετοιες παρενεργειες , μερικα ..........

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    25
    Η καφεΐνη φυσικά και παίζει ρόλο στις ταχυπαλμίες, είναι φυσικό διεγερτικό και ανεβάζει τη λειτουργία του αυτόνομου νευρικού συστήματος, άρα και τους παλμούς. Αν σε πειράζει, κόψε καφέδες, τσάι, ενεργειακά ποτά για ένα διάστημα. Επιπλέον, το άγχος σου για τις ταχυπαλμίες μπορεί να πυροδοτήσει... μάντεψε... μια ταχυπαλμία :P . Κι αυτό με τη σειρά του σε αγχώνει κι άλλο ,κι έτσι ξαναέχεις ταχυπαλμία κλπ κλπ.
    Επιπλέον, τι εννοείς ότι η ταχυπαλμία δεν επηρεάζει τους σφυγμούς? Τι νιώθεις δηλαδή? Τσίμπημα? Φτερούγισμα?

Similar Threads

  1. Ταχυπαλμίες,δύσπνοια..
    By Sehrazat in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 80
    Last Post: 11-07-2017, 22:08
  2. Ταχυπαλμίες - Άγχος τρέλας ή Θανάτου
    By The_One in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-2011, 03:44
  3. Ταχυπαλμίες + κρίση πανικού
    By nikolaosk in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 43
    Last Post: 14-01-2011, 13:29
  4. ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΕΣ ΚΑΙ ΡΙΓΗ
    By Dimitra23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 02-06-2009, 11:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •