Η αγαπη μεσα απο τη σκοπια της επιστημης, η γιατι δεν υπαρχει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 113
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806

    Η αγαπη μεσα απο τη σκοπια της επιστημης, η γιατι δεν υπαρχει

    Καλησπερα σε ολα τα μελη.
    Βρηκα προσφατα ενα αγγλοφωνο αρθρο που εκφραζει πραγματα που ηξερα και σκεφτομουν εδω και πολυ καιρο και ειπα να το μεταφρασω και να το αναρτησω εδω προς συζητηση (αν θεωρηθει απαραιτητο μπορω να αναρτησω και το πρωτοτυπο λινκ, δεν ειναι δικο μου το υλικο) . Η πηγη δεν ειναι καμια φοβερη και ειναι σε μεγαλο βαθμο και ψυχαγωγικη (vice) αλλα τουλαχιστον παρεχει ολη την βιβλιογραφια, μερη και ονοματα για να βγαλει οποιος ενδιαφερεται τα δικα του συμπερασματα με λιγη παραπανω ερευνα.
    Λοιπον:

    Αν εισαι ενας απο τους καταθλιπτικους μοναχικους ανθρωπους που δημοσιευουν στο facebook "ποιος γαμαει την αγιου βαλεντινου" σου εχω εξαιρετικα νεα: συμφωνα με την επιστημη η αγαπη δεν υπαρχει, αρα δεν εχεις λογο να σκας.

    Επιστημονικη ερευνα σε θεματα ζευγαρωματος (σεξ) και συντροφικου δεσιματος στα ζευγαρια αφηνει λιγο χωρο για οποιαδηποτε εναλλακτικη.

    Βεβαια η επιστημη δεν ειναι ενας μονολιθικος οργανισμος που συμφωνει πανω σε ολα τα θεματα. Επισης υποτιθεται οτι δεν μπορεις να αποδειξεις την ανυπαρξια ενος πραγματος ωστοσο ο Bill Nye φαινεται να απολαμβανει να επιχειρηματολογει για πραγματα που δεν υπαρχουν. Οποτε παρ'οτι δεν υπαρχει ανοιχτο ντιμπειτ περι υπαρξης της αγαπης θα λατρευα να παρουσιασω ενα τετοιο υποθετικο ντιμπειτ.
    Απο τη μια θα ειχαμε τον Bill Nye (που επιχειρηματολογει περι ανυπαρξιας) και απο την αλλη τον Zack Braff και την Oprah.

    Γινεται λογος στο interviews with psychologists (συνεντευξεις με ψυχολογους) σχετικα με ενα ειδος τρωκτικου που εφαρμοζει την τελεια μονογαμια σχεδον χωρις καμια εξαιρεση. Μαλιστα ειναι τοσο ολοκληρωτικα μονογαμικο που ο απολυτος συντροφικος δεσμος δημιουργειται αμεσως μετα το ζευγαρωμα. Οπως λεει η Abby Marsh, ψυχολογος στο πανεπιστημιο του Georgetown σε συγκριση με αλλα θηλαστικα το αρσενικο δεν εξαφανιζεται απλα, μενει. Λεγοντας αλλα θηλαστικα πιθανον εννοει εμας.

    Οι επιστημονες λοιπον εκαναν βιοψια στον εγκεφαλο του τρωκτικου αυτου και βρηκαν παρα πολυ πυκνη συγκεντρωση δεκτών ωκυτοκυνης σε περιοχες του εγκεφαλου οπως ο επικλινης πυρηνας.Ο επικλινης πυρηνας ειναι το κεντρο ευχαριστησης του εγκεφαλου. Οταν ζευγαρωνουν εκκρινεται χειμαρρος ωκυτοκινης. Αυτο με τη σειρα του πλημμυριζει τον επικλινη πυρηνα με ντοπαμινη κανοντας το θηλυκο να βρισκει την παρουσια του συγκεκριμενου αρσενικου κοντα της ιδιαιτερα ικανοποιητικη.
    Προκειται για ενα ζωο, που αν ο/η συντροφος του πεθανει εκεινο δεν διαλεγει αλλο ταιρι. Απλα πεθαινει μονο του. Φαντασου πως νιωθει αυτο το μικρο ποντικακι για το ποντικο-ταιρι του...Το φανταζεσαι; Ωραια.

    Μετα οι επιστημονες επειδη ετσι, ειναι μαλακες και μπορουν, εδωσαν στα ζωακια φαρμακα που μπλοκαραν τους δεκτες ωκυτοκινης.
    Οπως ειναι αναμενομενο η Marsh λεει πως "πλεον το ζωο δεν ενδιαφερεται για δημιουργια συντροφικων δεσμων" και η συμπεριφορα του θα ειναι λιγο πολυ η ιδια με ενος "ξαδερφου" του, ενος παρομοιου πολυγαμικου ομως τρωκτικου. Αυτο πηδαει οτι βρει μπροστα του επειδη προτιμα μεγαλο αριθμο απογονων εναντι της προστασιας των μωρων και απο τους δυο γονεις, που ειναι και αυτο μια εγκυροτατη θεση για να λαβει ενα ποντικακι της εξοχης στα προσωπικα του.

    Ειναι το ιδιο με τους ανθρωπους λεει η Marsh, "οι ανθρωποι ειναι πιθανον φτιαγμενοι με τον ιδιο τροπο. Τα ατομα για τα οποια τρεφουμε ρομαντικα συναισθηματα πιθανον μας προκαλουν εκκριση ωκυτοκυνης η οποια πυροδοτει την εκκριση ντοπαμινης οταν βρισκουμε αυτο τον ανθρωπο".
    Απλα δεν ειμαστε τοσο καλοι σε αυτο οσο ειναι τα μονογαμικα τρωκτικακια της ερευνας, ακομα και χωρις να παιζουν επιστημονες με τους δεκτες ωκυτοκινης μας. (Το συστημα υπαρχει αλλα ειναι πολυ πιο αδυναμο σε εμας δλδ)

    Δεν ειναι εκπληξη για κανεναν το οτι η δημιουργια συντροφικων δεσμων ειναι συνδεδεμενη με την βιολογια, αλλα σκεφτειτε το ετσι: το ξεραμε εδω και πολυ καιρο πως η (βιο)χημεια ηταν μερος του αναπαραγωγικου κομματιου αυτου που εκλαμβανουμε ως αγαπη/ερωτα και μαθαμε πως να το "απενεργοποιουμε", ειτε με ευνουχισμο ειτε με στειρωση. Ωστοσο παρέμενε ο συντροφικος δεσμος. Τωρα μπορουμε να τον "απενεργοποιησουμε" και αυτον. (τι μενει οεο;)

    Ποια ικανοτητα θα προτιμουσατε να απενεργοποιηθει σε εσας μονιμα; Να ζευγαρωνετε (σεξ) η να δημιουργειτε συντροφικους δεσμους; Πρεπει να πειτε το ζευγαρωμα και οχι τη δημιουργια δεσμων αλλιως θα ησασταν ενα τερας, σωστα;
    Καποιος που μπορει να ζευγαρωσει αλλα δεν μπορει να δεθει δεν αγαπάει σωστα; Περαν αυτου δεν γινεται το ζευγαρωμα και το δεσιμο μονο να ειναι ολα κι ολα οσα αποτελουν την αγαπη, ετσι;

    Τις τελευταιες δεκαετιες επιστημονες και φιλοσοφοι οπλισμενοι με δημοφιλεις στη κοινη γνωμη ιδεες και με συμφωνιες για συγγραφη βιβλιων εχουν κανει πολλη δουλεια μαζευοντας επιχειρηματα οπου εξηγουν με λαικα διατυπωμενο τροπο καποια τοξική πλευρα της αγαπης/του ερωτα απο κοινωνικη σκοπια: Ειτε το οτι πρεπει να ειστε αντρας και γυναικα για να ερωτευτειτε, ειτε το οτι πρεπει να εισαι καθαυτο αντρας η γυναικα για να ερωτευτεις, η πατριαρχια, η μονογαμια και η αποκλειστικοτητα, ολα αυτα που αποτελουν τελοσπαντων την ξεφτισμενη ταλαιπωρημενη κληρονομια των προληπτικων προγονων μας.

    Υπαρχει αρκετη διαδεδομενη επιστημονικη βιβλιογραφια για να διαλεξει κανεις προκατειλημμενα οποια εξηγηση ταιριαζει περισσοτερο με την κοσμοθεωρια του.
    Στο βιβλιο του blank slate για παραδειγμα ο Steven Pinker εξηγει μεγαλο κομματι της ανθρωπινης συμπεριφορας με τον βιολογικο μας προγραμματισμο, ωστοσο παρασερνεται υπερβολικα απο φυλετικα στερεοτυπα του 1950 (οταν και εγραψε το βιβλιο) και σε ορισμενους κυκλους σημερα θεωρειται συμβολο του σεξισμου στην επιστημη.
    Για αρκετο καιρο ηταν δυσκολο να βρει κανεις μια ευφυη αναλυση/επιχειρηματολογια επι τους θεματος ποσο μαλλον οταν ο ορος "εξελικτικη ψυχολογια" υποκεινταν σε εκμεταλλευση απο ακτιβιστες αντρικων δικαιωματων με τα fedora καπελακια τους για να δικαιολογησουν την "βιολογικη τους επιταγη" να "σκορπισουν το σπορο τους".

    Το βιβλιο sex at dawn, του Christopher Ryan και της Cacilda Jetha -που δικαια κατεκριναν τον Pinker- βγηκε το 2011 και αποτελει τη βασικη πηγη για επιχειρηματολογια περι του ανθρωπινου ειδους ως μη μονογαμικου. Χρησιμοποιειται απο πολυγαμικα ζευγαρια για να εξηγησουν ποσο περιεργοι δεν ειναι η αναφερεται οταν καποιος θελει να ανοιξει συζητηση τυπου "αυτη η σχεση θελω να γινει ανοιχτη".
    Το βιβλιο αυτο καταρριπτει επιτυχως την ιδεα της μονογαμιας ως της βασικης αμετακλητης φυσικης ανθρωπινης καταστασης ωστοσο τεινει να ειναι υπερβολικα γκυκαναλατο και ουτοπικο οσον αφορα την υποτιθεμενη προτιμηση του ειδους μας στην ειρηνη εναντι του πολεμου και το καταπιεσμενο μας ενστικτο για επιλυση των διαφορων μας με πιπες.

    Ο Cristopher Ryan ειναι σημερα το κυριο προσωπο προωθησης της ιδεας της αντι-μονογαμιας στην αμερικη. Λεει στο cnn:

    "Το ανθρωπινο σωμα μας λεει την ιδια ιστορια. Οι ορχεις των αντρων ειναι σε αναλογια με το σωμα τους μεγαλυτεροι απο οποιουδηποτε μονογαμικου θηλαστικου και ειναι εκτεθειμενοι εξω απο το σωμα οπου οι χαμηλοτερες θερμοκρασιες βοηθουν στη διατηρηση σπερματος σε αναμονη για πολλαπλες εξπερματωσεις (σε αλλη περιπτωση/σε αλλα ζωα δημιουργειται εκεινη τη στιγμη μια και καλη δηλαδη,δε χρειαζονται ρεζερβα). Επισης οι αντρες εχουν το μεγαλυτερο πεος απο ολα τα πρωτευοντα θηλαστικα και την ντροπιαστικη ταση να φτανουν σε οργασμο πριν καλα καλα ζεσταθει η γυναικα.
    Ολα αυτα ειναι δυνατες ενδειξεις του φαινομενου του λεγομενου "σπερματικου ανταγωνισμου" στο παρελθον του ειδους μας. (Χαμουλης δηλαδη οι προγονοι μας πηδιοντουσαν αβερτα κουβερτα κι οποιος προλαβει).

    Αλλα για την επιστημη δεν ειμαστε μονο ενα μη μονογαμικο ειδος. Ειμαστε και ευμεταβλητο/αστατο.
    Η Helen Fisher, καθηγητρια ψυχολογιας στο Rutgers University που ασχολειται με την επιστημη της ελξης, παρουσιαζει την υποθεση πως υπαρχει ενας κυκλος παθους στα ζευγαρια διαρκειας τεσσαρων χρονων. Το συνδεει με την ιδεα πως γνωριζεις καποιον, ζευγαρωνετε, μεγαλωνετε μαζι ενα παιδι μεχρι να ειναι αρκετα μεγαλο ωστε να μπορει εστω να τρεξει μονο του μακρια απο φυσικους κυνηγους και κινδυνους και μετα ενας απο τους δυο συντροφους βαριεται και φευγει.

    Αυτο φυσικα δεν σημαινει πως φευγουν οι αντρες. Οποιοδηποτε μελος ενος ζευγαριου μπορει να θελει να φυγει, αντρας η γυναικα στρειτ η γκευ. Το "Mother nature: Maternal instincts and how they shape the human species" της Sarah Hardy παρουσιαζει μεσα απο μια ψυχρη μη συναισθηματικη σκοπια τα θηλυκα σεξουαλικα και μητρικα ενστικτα. Δηλωσεις ενστικτωδως κατανοητες οπως το "οταν οι γυναικες εχουν και τον ελεγχο των αναπαραγωγικων τους ευκαιριων και την ευκαιρια να βελτιωσουν τον εαυτο τους, επιλεγουν την γενικοτερη ευεξια και την οικονομικη ασφαλεια αντι να κανουν παραπανω παιδια" δεν θα επρεπε να εκπλησσουν κανεναν, και ομως εκπλησσουν καποιους.

    Αλλα οσο και αν προσπαθουμε να την επαναπροσδιοριζουμε, η αγαπη παραμενει αυτη η λογοτεχνικα παγιωμενη ιδεα που μας παρηγορει οταν προσπαθουμε να αντιμετωπισουμε το υπαρξιακο κενο μας.

    Ο Carl Sagan τραβηξε τους αναγνωστες του για να μη βουλιαξουν απο τα πιο σκοτεινα και απελπιστικα του αποσπασματα για την ατελειωτη αβυσσο που μας περικλυει με φρασεις οπως "για μικρα πλασματα οπως εμεις, αυτη η απεραντοσυνη αντεχεται μονο με την αγαπη".
    Ομως τι μενει αληθεια απο την αγαπη μετα απο λιγη ωρα υπο το ψυχρο σκληρο φως της επιστημης;

    Ενω πολλοι συγγραφεις μπεστ σελερ συνηθως δεν επιχειρουν να εξηγησουν εντελως την αγαπη, η φιλοσοφος Judith Butler φαινεται προθυμη να παει εκει αλλα σταματαει ακριβως στο μεταιχμιο πριν βρει μια ικανοποιητικη απαντηση.
    Σε ενα γραμμα που δημοσιευτηκε το 2007 εγραψε πως επεξεργαζοταν την ιδεα της αγαπης. Το θετει σαν μια σειρα απο συνδιαλλαγες: "καποιος που θα αναρωτηθει βρισκει πως η αγαπη δεν ειναι συναισθημα, κατασταση η διαθεση, αλλα ειναι ανταλλαγή, άνιση, γεματη ιστορια και φαντασματα, με ποθους που ειναι διαθεσιμοι να διαβαστουν απο ατομα που προσπαθουν να δουν ο ενας τον αλλον με τη δικια τους ελαττωματικη/θολωμενη ματια"
    Last edited by Natalia_sups; 14-06-2016 at 18:17.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Στο υποτιθεμενο ντιμπειτ λοιπον ο Bill Nye θα αναγκαζε τον Braff και την Oprah να παραδεχτουν πως η αγαπη ειναι κατι σαν το συμπερασμα της Judith Butler.

    Η αγαπη ειναι συμπεριφορα που υιοθετουμε και εφαρμοζουμε απο επιλογη, λογω κοινωνικων δυναμεων. Σημαινει κατι για εμας οχι επειδη ειναι κατι απτο που υπαρχει, αλλα επειδη αποφασισαμε να προσποιουμαστε οτι υπαρχει, οπως για παραδειγμα και τα λεφτα, η τα χριστουγεννα.


    Αυτο ειναι το αρθρο λοιπον...εγω θα σχολιασω πως το ζουμι ειναι στις τελευταιες δυο παραγραφους, ειδικα στο τελος ο/η αρθρογραφος τα εξηγει πολυ καλα.Οτι δηλαδη η "αγαπη", ειδικα η μονογαμικη εξιδανικευμενη αγαπη ειναι απλα μια κοινωνικη συμβαση την οποια εχουμε απορροφησει απο το περιβαλλον μας και ενστερνιστει απο πολυ μικροι. Εξισου αυθαιρετη συμβαση με το "θα σου δωσω μερικα χαρτακια για να μου δωσεις τα ταδε αγαθα, συμφωνουμε χωρις λογο πως αυτα τα χαρτακια εχουν αξια γιατι θα τα δωσεις μετα σε καποιον που συμφωνει κι αυτος οτι εχουν αξια για να σου δωσει αυτος πραγματα κλπ" (την εννοια του χρηματος δηλαδη).

    Και ερωτω...αφου το εχουμε ενστερνιστει και εχουμε μεγαλωσει πια ετσι πως προσαρμοζομαστε στην αληθεια; Εγω ας πουμε θα ηθελα να προσαρμοστω στην ιδεα της πολυγαμικοτητας και να ειμαι οκ με αυτο. Αλλα πρωτον ειναι δυσκολο να το εφαρμοσεις οταν το συνολο της κοινωνιας εχει κανει μια αρρητη συμφωνια να υποκρινεται και δευτερον δεν ειναι κατι που μπορω να διαχειριστω ευκολα, οταν ερχομαι αντιμετωπη στη ζωη μου με αυτη τη πραγματικοτητα σφιγγεται η καρδια μου, εχω βαρος στο στηθος και με πιανει ναυτια.
    Ισως φταιει το οτι υπαρχει η προαναφερθεισα αρρητη συμφωνια να υποκρινομαστε, οσο ανετος κι αν εισαι δηλαδη, αν ολοι γυρω σου πιστευουν πως εχεις/πρεπει να εχεις συγκεκριμενες προσδοκιες θα συνεχισουν να σε κοροιδευουν και εσενα και τον ευατο τους για να ικανοποιουν αυτες τις προσδοκιες.
    Δηλαδη βρισκω τον εαυτο μου σε θεση να σκεφτομαι "ναι ναι ναι τι λε ρε παιδι μου...ας κανω οτι δεν καταλαβαινω πως νομιζεις οτι θελω να ακουσω συγκεκριμενα πραγματα". Ειναι κωμικοτραγικο. Αν το ηξεραν ολοι πως η μονογαμια δεν ειναι ρεαλιστικη προσδοκια δηλαδη και ηταν ανοιχτοι ως προς αυτο ισως δεν ηταν ολα τοσο δυσκολα και τοσο μπερδεμενα. Αλλα ξερω ας πουμε πως αν μπει στη διαδικασια να τα διαβασει αυτα κανεις θα βιαστει να με κρινει λαθος...συναισθηματικα αισθανομαι οπως ολοι. Ειμαι κι εγω παραγωγο της εποχης μου/της κοινωνιας μου, δεν ειμαο απο εξω. Το μυαλο μου ειναι που μου λεει πως η ανοιχτη διαδεδομενη ειλικρινης πολυγαμικοτητα ειναι καλυτερη κατα καποιο τροπο...τεσπα.
    Θα χαρω να δω τις σκεψεις σας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ρε συ κούκλα δε σου λέει η αγάπη δεν υπάρχει σου λέει βιολογικά είναι η ορμόνη της ευτυχίας η ωκυτοκινη αυτή η ορμόνη μαζί με την ντοπαμινη ρυθμίζουν όλη την συμπεριφορά μας και μάλιστα η μαγεία είναι ότι προκαλείται με τα μάτια και τις άλλες αισθήσεις αυτό είναι το δώρο της ζωής ότι γίνεται θαύμα για να γεννηθεί ζωή και μάλιστα έχω να σου πω αν είσαι απελπισμένη για να νιώσεις καλύτερα πουλάνε στα φαρμακεία ωκυτοκινη εγώ ήμουν στο τσακ να δοκιμάσω αλλά το άφησα τώρα εσύ τι πιστεύεις ότι δεν έχουν βρει τις θεραπείες εκατό τα εκατό τις βρήκανε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Επίσης εγώ δέχομαι ή γυναίκα μου να με απατήσει δυο τρεις φορές επειδή κι εγώ μέσα στην κοινωνία είμαι αλλά να μην το μάθω μόνο να το καταλάβω και να με βγάλει τρελό εκεί το δέχομαι γιατί ζω μέσα στην κοινωνία κι εγώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε συ κούκλα δε σου λέει η αγάπη δεν υπάρχει σου λέει βιολογικά είναι η ορμόνη της ευτυχίας η ωκυτοκινη αυτή η ορμόνη μαζί με την ντοπαμινη ρυθμίζουν όλη την συμπεριφορά μας και μάλιστα η μαγεία είναι ότι προκαλείται με τα μάτια και τις άλλες αισθήσεις αυτό είναι το δώρο της ζωής ότι γίνεται θαύμα για να γεννηθεί ζωή και μάλιστα έχω να σου πω αν είσαι απελπισμένη για να νιώσεις καλύτερα πουλάνε στα φαρμακεία ωκυτοκινη εγώ ήμουν στο τσακ να δοκιμάσω αλλά το άφησα τώρα εσύ τι πιστεύεις ότι δεν έχουν βρει τις θεραπείες εκατό τα εκατό τις βρήκανε
    Το επιχειρημα του αρθρου ελις ειναι πως η αγαπη δεν υπαρχει γιατι το εφε της ορμονης αυτης εχει ημερομηνια ληξης, τεσσερα περιπου χρονια (οσο ηθελε ενα παιδακι των σπηλαιων πχ εξελικτικα για να θεωρηθει οτι οκ μεγαλωσε παμε παρακατω να κανουμε αλλα με αλλα ταιρια). Απο εκει και περα δεν ειναι συναισθημα αυτο που εννοουμε ως αγαπη. Το συναισθημα οπως σωστα ειπες ειναι χαρα, που προκαλειται απο τη ντοπαμινη που προκαλειται απο την ωκυτοκινη. Το λεει και η λεξη ντοπαμινη, ντοπα. Νιωθουμε ωραια οκ. Η αγαπη ομως δεν ειναι συναισθημα, ειναι το συνολο θετικων συναισθηματων οπως ο ενθουσιασμος η χαρα κλπ που με τον καιρο οσο φθινει η ντοπα επεκτεινεται σε υποχρεωση, δεσμευση, αποφαση. Ειναι μια κοινωνικη συμβαση, μια συλλογικη συμφωνια δηλαδη που εχει κανει η ανθρωποτητα για τελειως ασχετους λογους απο τα της καρδιας σε αλλες εποχες (θρησκευτικους, οικονομικους, αναγνωριση πατροτητας, αφροδισια νοσηματα κλπ)...σημερα δεν υπαρχει κανεις απο αυτους τους λογους πρακτικα.

    Οι λογοι για να θελεις ταιρι σημερα ειναι δυο: Ντοπα, ωραια συναισθηματα, ευεξια, καυλα, ερωτας, χαρα κλπ η η ασφαλεια, η στηριξη, η δημιουργια οικογενειας. Ας μου βρει καποιος ενα καλο επιχειρημα απο εκει και περα γιατι αυτα τα δυο πρεπει να πηγαινουν μαζι. Στο κομματι της οικογενειας εχει νοημα να ειναι δυο συγκεκριμενοι ανθρωποι παροντες, ειναι οι γονεις του ιδιου παιδιου, ναι, χρειαζεται μια σταθεροτητα. Αλλα γιατι αυτο σημαινει οτι πρεπει και να ειναι ερωτευμενοι μονο ο ενας με τον αλλον; Πρωτου βιαστειτε να αντιδρασετε σκεφτειτε ενα λογικο επιχειρημα. Εγω νομιζω δεν υπαρχει λογος.
    Για παραδειγμα μπορει να εχω εναν εξαιρετικο δεσμο με μια φιλη η ενα φιλο και να στηριζουμε ο ενας τον αλλον και να αγαπαμε ο ενας τον αλλον σαν αδερφια, και να περναμε ωραια και να ειμαστε εκει ο ενας για τον αλλον και να νοιαζομαστε. Ποιος ανθρωπος στα καλα του θα πει ομως στον φιλο του "μη κανεις παρεα με αλλους φιλους;" Η ποιος θεωρει πως πρεπει να εχει ενα μονο φιλο;
    Αντιστοιχα γιατι εχουμε αυτη τη προσδοκια στον ερωτα; Μη νομιζεις κι εμενα αν μιλησω με τη καρδια μου φαινεται κουλο και δεν ειμαι οκ με αυτο. Η λογικη ομως λεει πως δεν υπαρχει λογος να μας απασχολει η ερωτικη μονογαμια αν κατα τα αλλα καποιος ειναι καλος συντροφος/γονιος. Ομως για καποιο λογο το θεωρουμε μερος του πακετου...
    Σκεφτειτε σε ποιο αλλο ειδος σχεσης βαραινουν τον αλλον τοσες προσδοκιες οσο σε αυτο της ερωτικης; Απο ποιον αλλον ζηταμε οσα ζηταμε απο καποιον που θελουμε να τον βαφτισουμε συντροφο ζωης; Ειναι λιγο τρελες οι απαιτησεις μας μηπως;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Είναι καταπληκτικό πως εγώ γράφω σαν απόφοιτος δημοτικού κι εσύ σαν καθηγήτρια πανεπιστημίου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αν θες την άποψη μου όλες είστε φαντασμένες και πυροβολημένες ασχολείστε μόνο με την εμφάνιση και τους άντρες γιατί ξέρετε ότι αυτά είναι τα όπλα σας όταν περπατάτε στο δρόμο και σας την πέφτουν δέκα μαλακές μόνο και μόνο επειδή φοράτε φούστα χάνετε τις ισορροπίες σας αλλά εγώ σαν άντρας σου λέω φταίει η τηλεόραση και το ΦΜΠ και γενικά όλο το ίντερνετ για τη διαφθορά των ηθών και το επίπεδο τη
    ς κοινωνίας μέχρι να καταλάβουν όλοι αυτοί ότι το ίντερνετ είναι μια βλακεία και μισή θα δούμε τι θα γίνει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν εχει σημασια ο τροπος, η επιτυχης επικοινωνια ειναι το πιο σημαντικο. Πολλες φορες λες ευστοχα πραγματα, και εισαι και ο μονος που μπηκε στη διαδικασια να το διαβασει/απαντησει ως τωρα :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αν θες την άποψη μου όλες είστε φαντασμένες και πυροβολημένες ασχολείστε μόνο με την εμφάνιση και τους άντρες γιατί ξέρετε ότι αυτά είναι τα όπλα σας όταν περπατάτε στο δρόμο και σας την πέφτουν δέκα μαλακές μόνο και μόνο επειδή φοράτε φούστα χάνετε τις ισορροπίες σας αλλά εγώ σαν άντρας σου λέω φταίει η τηλεόραση και το ΦΜΠ και γενικά όλο το ίντερνετ για τη διαφθορά των ηθών και το επίπεδο τη
    ς κοινωνίας μέχρι να καταλάβουν όλοι αυτοί ότι το ίντερνετ είναι μια βλακεία και μισή θα δούμε τι θα γίνει
    Εδω κανεις τεραστιες γενικευσεις...καλο ειναι να αποφευγουμε το "ολες" "ολοι" τα "παντα" και "ποτε", μην εισαι απολυτος. Προσωπικα ξερω πολλες κοπελες κι εγω μαζι που δεν ασχολουμαστε μονο με την εμφανιση μας και τους αντρες ουτε τα χρησιμοποιουμε ως οπλα.
    Μπορει μια γυναικα να εχει και αλλα οπλα. Μυαλο, ενστικτο, γνωσεις, να ειναι επικοινωνιακη, εργατικη, ταλαντουχα σε κατι, υπαρχουν ενα σωρο αλλα πραγματα. Εδω γινεσαι λιγο αδικος.
    Το ιδιο θα μπορουσα να πω και εγω για τους αντρες. Θα μπορουσα να πω πως ολοι οι αντρες κοιτανε να βρεξουν το πουλακι τους οπου βρουν με τη πρωτη ευκαιρια και τρεχουν πισω απο φουστες κωλους και βυζια χωρις να βλεπουν τον ανθρωπο πισω απο την εμφανιση. Αλλα δεν το πιστευω αυτο.
    Ουτε διεφθαρμενη ειναι μια κοινωνια που αναγνωριζει την ανθρωπινη φυση. Διεφθαρμενη ειναι η κοινωνια που την αρνειται.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Δηλαδή ποιοι φταίνε γιατί δεν τα βρίσκουν οι άντρες με τις γυναίκες εγώ λέω οι γυναίκες αλλά φταίνε κι οι άντρες που την πέφτουν σε όποια βρουν ας κάνουμε μια παραδοχή είστε όλες πιο όμορφες από εμάς κανένας άντρας δεν έχει απαίτηση για καλό χαρακτήρα κι αυτό είναι το λάθος μας αλλά είστε τόσο κλειστές που για να σας μάθει κάποιος πρέπει να κάνει δυο τρεις μακροχρόνιες σχέσεις επίσης λέτε πολλά ψέμματα γενικά έχετε γνώθεις αυτόν όλες οι γυναίκες ασχολούνται λίγο πολύ με ψυχολογία έστω και στο επίπεδο του πως να κατακτήσουν τον άλλο έχετε πολλές δυνατότητες η καθεμιά αλλά δεν τις αξιοποιείται και μετά γύρω στα τριάντα βγαίνει κι η δύναμη σας αλλά μέχρι τότε κάνετε ένα κάρο μαλακές με όπλο την εμφάνιση αλλά πίστεψε με δε φταίμε εμείς το ίδιο είμαστε απλά η συμπεριφορά σας να τα θέλετε όλα και να έχετε τρελές απαιτήσεις είναι που τα κάνει όλα μπάχαλο κανένας άντρας που ξέρω δε θέλει η γυναίκα του να έχει πακέτο δηλαδή λεφτά και χαρακτήρα απεναντίας ξέρω ένα κάρο γυναίκες που θέλουν λεφτά και χαρακτήρα και θέλω να το συζητήσουμε αυτό αν θέλεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Τις κάνω τις γενικεύσεις γιατί νομίζω ότι οι γυναίκες φταίνε για τα χάλια τον αντρών γυναίκα που θα βοηθήσει άντρα σε σχέση δε βρέθηκε ακόμα άντρας να βοηθήσει γυναίκα υπήρξαν πολλοί α ναι ξέχασα θέλετε εμπειρία και εμφάνιση
    Έχω κι εγώ τον πόνο μου μη δίνεις σημασία
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κι επίσης κάποιοι δεν αγαπάνε κυρίως οι γυναίκες αγαπάνε δύσκολα και πολλοί άντρες δεν αγαπάνε κανένα όχι αυτές που είναι μαζί απλά ούτε τη μάνα τους πληροφοριακά στα λέω αυτά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Elis η δικια μου εμπειρια ειναι πολυ διαφορετικη...δεν ξερω τι εχεις ζησει εσυ και τι σε εχει πληγωσει στη ζωη σου αλλα δεν μπορω να συμφωνησω μαζι σου. Μπορω να σου δωσω απο τη δικια μου εμπειρια αμετρητα παραδειγματα που φταινε οι αντρες. Καλα οχι αμετρητα αλλα μεγαλο αριθμο. Ωστοσο παλι αντιστεκομαι στο να πω αααα οι αντρες φταινε πιο πολυ, προσπαθω. Μην με κανεις να αρχισω να ξεσπαω πανω σου χωρις λογο χαχαχαχα θα πληρωσεις τα σπασμενα αλλων :P
    Αστειευομαι...παντως προσπαθησε να μην εισαι απολυτος. Εχεις σκεφτει πως ισως φταιει το οτι μας ελκυει αυτο που μας πληγωνει; Μπορει να σε ελκυει ενας συγκεκριμενος τυπος γυναικας που προσεχει πολυ την εμφανιση της και δεν τη νοιαζει οντως τπτ αλλο και δεν φερεται καλα και θελει λεφτα η εχει παραλογες και δυσαναλογες απαιτησεις και ειναι οπως το περιγραφεις. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ολες οι γυναικες ετσι. Οι γυναικες που αρεσουν σε ΕΣΕΝΑ ειναι ετσι για αυτο και εχεις τις εμπειριες που εχεις. Μπορει να υπαρχουν γυναικες που δεν ειναι ετσι δηλαδη αλλα σου ειναι αδιαφορες, αορατες.
    Το ιδιο μπορει να ισχυει και για αντρες... πχ κι εγω ειχα πολυ καιρο να αισθανθω ελξη για καποιον, αισθανθηκα ομως πολυ εντονη ερωτικη ελξη προσφατα και παλι ηταν μαλακας τελικα. Ισως κι εγω δεν μπορω να προσεξω μη μαλακες αντρες που αξιζουν πολυ απλα επειδη δεν με ελκυουν με ερωτικο ποθο.
    Δεν ξερω τι μαζοχισμος ειναι αυτος αλλα πιστευω πως το παθαινουν και αντρες και γυναικες. Θελουμε σαν τρελλοι αυτο που δεν μπορουμε να εχουμε.

    Απο εκει και περα αυτο που λες οτι δεν ξερεις κανεναν αντρα που να θελει ολο το πακετο και χαρακτηρα και λεφτα τι ειναι παλι; Δηλαδη τι θελουν οι αντρες που ξερεις; Απλα να ειναι ωραια; Αυτο; Ε καλα να παθουν και να παθετε αμα τρωτε τα μουτρα σας με τετοια μουνοδουλεία συγνωμη κι ολας, φυσικα και πρεπει να κοιτας το πακετο. Και εμφανιση και χαρακτηρα και ανεξαρτησια και ολα. Καποιος με στανταρ τυπου ωραια να ναι και οτι να ναι δεν εχει το δικαιωμα να κραζει ολες τις γυναικες γενικα και αοριστα. Μιλαει στην ουσια για μερικες "γκομενες".

    Απο εκει και περα το νοημα του ποστ μου δεν ειναι οι σχεσεις μεταξυ των δυο φυλων και ποιος φταιει/δεν φταιει, ειναι το ποσο ρεαλιστικες ειναι τελικα οι προσδοκιες μας οσον αφορα τις σχεσεις και αν ειναι φυσιολογικη και εφικτη η μονογαμια και "αγαπη".

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Τις κάνω τις γενικεύσεις γιατί νομίζω ότι οι γυναίκες φταίνε για τα χάλια τον αντρών γυναίκα που θα βοηθήσει άντρα σε σχέση δε βρέθηκε ακόμα άντρας να βοηθήσει γυναίκα υπήρξαν πολλοί α ναι ξέχασα θέλετε εμπειρία και εμφάνιση
    Έχω κι εγώ τον πόνο μου μη δίνεις σημασία
    Παλι κανεις λαθος και κανεις γενικευσεις. Κοιτωντας οχι μονο το δικο μου παρελθον αλλα και αλλες γυναικες γυρω μου ξερεις τι βλεπω; Οτι τη γυναικα που θα σας σταθει απλα δεν την εκτιματε...ειστε αχαριστοι και την εχετε δεδομενη. Δεν τη συμπεριλαμβανετε καν στην εννοια "γυναικα" για αυτο και μετα λετε θυμωμενα για οτι καταλαβαινετε εσεις ως γυναικα "α τις ακαρδες καργιες σταδιαλα πχια μπλα μπλα"...ξερεις τι, καλα να παθετε. Χαχα ασε με ελις θα συγχιστω και δε θελω ουτε να συγχιστω ουτε να σε συγχισω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κοίτα κούκλα θα στο πω και σένα για να μη νομίζεις ότι δεν υπάρχει υπάρχει μια κατάσταση βαθιάς καψούρας που χάνεις τα λογικά σου πρέπει να γνωρίσεις το κατάλληλο άτομο έτσι ήμουν κι εγώ σαν κι εσένα με τα επίπεδα μου με την οικονομική μου άνεση και όλα σχέσεις πήγαιναν ερχόταν όλα χαλαρά μέχρι που γνώρισα αυτή που μου έμαθε τι είναι καψούρα από τότε έχασα και τα επίπεδα και τα λογικά και όλα από τότε δυστυχώς έχω περιέλθει δύο τρεις φορές σε κατάσταση βαθιάς καψούρας με αποτυχία και τις τρεις φορές είμαι ευτυχισμένος που λες που έζησα αυτά τα συναισθήματα είναι μια δύναμη τρομερή και είμαι άλλος άνθρωπος από τότε που τα έζησα πλέον είμαι φτωχός μπορεί να μην έχω λόγο όπως παλιά αυτό θα το καταλάβεις αν δεις λίγο την ιστορία μου εδώ αλλά είμαι ευτυχισμένος αν και φτωχός γιατί βρήκα την αλήθεια και δεν κάνω καμιά πλάκα σε αυτό που σου λέω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 23-11-2015, 02:45
  2. Έχετε αγάπη μέσα σας?
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 22-09-2011, 02:59
  3. Φοβίες μέσα στη σχέση - υπαρχει λύση?
    By xristos.trakadas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 61
    Last Post: 16-04-2010, 22:27
  4. Η αγάπη για έναν είναι βαρβαρότητα : γιατί εφαρμόζεται σε βάρος όλων των άλλων.
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 272
    Last Post: 03-11-2007, 19:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •