Πράγματα για τα οποία είστε ευγνώμων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Πράγματα για τα οποία είστε ευγνώμων

    Εϊπα να κάνω ένα θέμα για τα πράγματα που παρόλες τις απώλειες από την ψυχολογική πάθηση μας κάνουν να είμαστε ευγνώμονες στη ζωή.

    Είμαι ευγνώμων για:
    Την οικογένεια μου.
    Τους φίλους μου.
    Το ότι έχω ένα σπίτι,φαγητό και ένα αξιοπρεπές βιοτικό επίπεδο.
    Τα φάρμακα που μου ξαναδίνουν ελπίδα για μια το κατα δυνατόν φυσιολογική ζωή.
    Την εξωτερική μου εμφάνιση.
    Τον χαρακτήρα μου αν και χρειάζεται περισσότερο αυτοπεποίθηση.
    Την ομορφιά που μας περιτριγυρίζει.
    Το ότι μπορώ να ξαναδιαβάσω
    τις στιγμές που ακούω όμορφη μουσική.
    τις στιγμές που βλέπω μια ποιοτική ταινία και μου προκαλεί έκρηξη συναισθημάτων και σκέψεων.

    Αυτά νομίζω είναι μερικά για τα οποία είμαι ευγνώμων.Γράψτε τα δικά σας!!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Είμαι ευγνώμων για:
    1.Την φωνη που με συγκρατησε και δεν αυτοκτονησα.
    2.Την ομορφια που υπαρχει παντου αρκει να εχεις αποδεχθει και την σκληροτητα και να μην σε καπελωνει ( εγω βουλιαξα στο καπελωμα γιατι δεν ειχα βαση υγιη )
    3.Για την δυνατοτητα μου να νιωθω εντονα αν και εχω το κοστος να πεφτω σε κενο. Τουλαχιστον υπαρχουν στιγμες που βιωνω τα παντα εντονα και υπεροχα.
    4.Για καποιες συγκυριες που ενιωσα ανθρωπος που του αξιζει η στοργη και οχι ενα μισητο πλασμα, που γνωρισα ανθρωπους με πολυ πονο μεσα τους αλλά που δεν το εβαλαν κατω, ανθρωπους να νιωσω μια μορφη οικειοτητας εστω και για λιγο.
    5.Για καθε μερα που ζω. Ακομα και αν γκρινιαζω τουλαχιστον δεν νιωθω παλι φυτο. Κατι σαλευει μεσα μου και ας ειναι ανυποφορο καποιες φορες --- υπαρχει ομως. Σε συγκριση με το πληρες κενο Νομιζω ειναι καλυτερη η παλη.

    Σε ευχαριστω Σειριε. Ειναι ωραιο να σκεφτομαστε και ετσι.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εγώ είμαι ευγνώμων που ζω είμαι περήφανος όμως για μερικά πράγματα που κάνω είμαι περήφανος που είμαι αγρότης με τα φάρμακα είμαι περήφανος για την οικονομία που κάνω ενώ είμαι όλη μέρα έξω είμαι περήφανος που βλέπω την ομορφιά στις γυναίκες και είμαι περήφανος που είπα στη σερβιτόρα της γειτονιάς εγώ είμαι τυχερός που βλέπω εσένα την όμορφη και εσύ είσαι άτυχη που βλέπεις εμένα τον άσχημο αυτή είναι η ατυχία των όμορφων και έμεινε παγωτό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Α ρε Ελις, μεγαλη ατακα !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Για την αγαπη και την προστασία των γονιών μου και ειδικά της μητέρας μου και ας με έπνιγε, που μπόρεσα να αγαπήσω με όλη μο την καρδια και ας μην εκτιμήθηκε,που ειμαι σωματικά υγειής ψυχικά θα ξανα γίνω το αποφασισα,και τελος ειμαι ευγνώμων που εχω σπίτι φαγητο οικογένεια για εμενα ειναι δεδομένο για άλλους όνειρο και ελπίδα ..! Στα μικρά βρίσκεται η ευτυχία αρκεί να τα δεις και να το αναγνωρίσεις !!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Που εχω ενα πιατο φαι και τρωω ......
    που εχω σπιτι , και δεν το χρωστω , και μπορω να πληρωνω φορους ...........οπως χιλιαδες χιλιαδων συμπολιτων μου , που χρωστουν , στον σημερινο αυτον παραλογισμο .......
    που εχω γαληνη στην ψυχη μου .......
    που καταλαβαινω οτι υπαρχει στην ζωη κατι περισσοτερο απ το ναχεις τα παντα .........
    που ειμαι ευχαριστημενος απ τον εαυτο μου ......
    που , παρα τα τοσα τροχαια ατυχηματα υπο την επηρρεια αλκοολ , ειμαι αθικτος .......
    που εχω πιστη στο μελλον μου .........
    που επαθα καταθλιψη ( ω , ναι ! ) , μεκανε δυνατοτερο και σοφοτερο .....
    που περναει η καταθλιψη .......εστω αργα αργα .....
    που εζησα μια ομορφη ζωη .............
    που εχω καλους φιλους-ες .........τους ευχαριστω .....
    που ειχα καλες πρωην ..........τις ευχαριστω .....
    που διατηρω ακομη το ενθουσιασμο μου νακανω πραματα .....
    που αισθανομαι ευγνωμοσυνη καθε πρωι που ξυπνω , για την ζωη που μου χαρισε ο Θεος .........
    Last edited by Macgyver; 16-06-2016 at 19:19.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    εγω είμαι ευγνωμων για την ''αρρωστια'' που μου ετυχε... μου αλλαξε την ζωη!! δεν θα ξεχασω ποτε αυτα που ειδα και ακουσα

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγώ είμαι ευγνώμων που ζω είμαι περήφανος όμως για μερικά πράγματα που κάνω είμαι περήφανος που είμαι αγρότης με τα φάρμακα είμαι περήφανος για την οικονομία που κάνω ενώ είμαι όλη μέρα έξω είμαι περήφανος που βλέπω την ομορφιά στις γυναίκες και είμαι περήφανος που είπα στη σερβιτόρα της γειτονιάς εγώ είμαι τυχερός που βλέπω εσένα την όμορφη και εσύ είσαι άτυχη που βλέπεις εμένα τον άσχημο αυτή είναι η ατυχία των όμορφων και έμεινε παγωτό
    Όντως ωραίο αυτό, έμεινα παγωτό :p

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ειμαι ευγνωμων καταρχην για αυτο το θεμα που ανοιξες. Οσο εγραφα συνειδητοποιουσα ολο και περισσοτερο ποσο τυχερη ειμαι και αρχισα να βουρκωνω και να νιωθω στα αληθεια ομορφα. Σε ευχαριστω.

    Ειμαι ευγνωμων λοιπον που παρα τις δυσκολιες η οικογενεια μου ειναι δυνατη αγαπημενη και ενωμενη και κραταει παντα τις ισορροπιες της μεσα σε φουρτουνες, ψυχικες ασθενειες και δοκιμασιες,

    ειμαι ευγνωμων για την υγεια μου και την υγεια και αρτιμελεια των ανθρωπων που αγαπω,
    ειμαι ευγνωμων για τους ελαχιστους καλους ανθρωπους στη ζωη μου που ειναι εκει για εμενα και την ομορφαινουν,
    ειμαι ευγνωμων και για τους ανοητους/μπερδεμενους - οχι κακους- ανθρωπους στη ζωη μου που με κανουν πιο δυνατη,
    ειμαι ευγνωμων για τις οποιες εμπειριες μου καλες και ασχημες που με διδασκουν,
    ειμαι ευγνωμων που εχω ολα τα αγαθα που χρειαζομαι πραγματικα και λιγα παραπανω,
    ειμαι ευγνωμων που ειχα την ευκαιρια να εργαστω με παιδια,
    ειμαι ευγνωμων που εχω ευκολη προσβαση στη γνωση τη πληροφορηση και τη μορφωση,
    ειμαι ευγνωμων που εχω την πολυτελεια να μαθαινω για τον εαυτο μου και τους ανθρωπους και τον κοσμο,
    ειμαι ευγνωμων που ειμαι γυναικα και που εχω την ευκαιρια να εξελιχθω και να βιωσω την εννοια του ορου,
    ειμαι ευγνωμων που ζω στη γωνια του κοσμου οπου ζω,
    ειμαι ευγνωμων που ζω στην εποχη που ζω, (ειμαστε μια τυχερη μειοψηφια),
    Ειμαι ευγνωμων που ζω στον ομορφο πλανήτη που ζω, που μπορω να στρεψω το βλεμμα μου στον ουρανο και να κοιταξω το χρωμα του, τα συννεφα, τον ηλιο η τα αστερια,
    ειμαι ευγνωμων που μπορω να βλεπω και να ακουω τη θαλασσα,
    ειμαι ευγνωμων που υπαρχουν ολα αυτα τα ομορφα μερη στο κοσμο που ακομα δεν ειδα και ειμαι ευγνωμων που εχω την προοπτικη καποτε να δω οσα περισσοτερα μπορω,
    Ειμαι ευγνωμων που υπαρχουν οι σκυλοι <3
    Και τα ζωα γενικοτερα :P
    ειμαι ευγνωμων για την μουσικη, τις ιστοριες, τα ποιηματα, τις ταινιες, τους πινακες και τις εικονες η τα σκιτσα που αγγιζουν τη ψυχη μου και με λυτρωνουν,
    ειμαι ευγνωμων που μπορω να εκφραζομαι,
    ειμαι ευγνωμων που μπορω να δουλευω,
    ειμαι ευγνωμων που μπορω να απολαυσω μια κουπα ζεστου καφε οταν ξυπνω.
    Ειμαι ευγνωμων που μπορω να αγκαλιασω ανθρωπους, τη μαμα μου, το μπαμπα μου, τα αδερφια μου, μια χουφτιτσα φιλους η οποιον το χρειαζεται. Ειναι "σπιτι" για μενα η αγκαλια. Μια φορα ημουν στο εξωτερικο και εκλαιγα για κατι αναστατωμενη και με πλησιασε μια αγνωστη αγγλιδα και με ρωτησα αν θελω αγκαλια. Ειπα ναι και με αγκαλιασε :P Ας ειναι καλα οπου ειναι.
    Ειμαι ευγνωμων που μαλλον εχω αγαπησει οπως ηξερα.
    Ειμαι ευγνωμων για ολα τα ομορφα πράγματα που μπορω να αντιληφθω με τις αισθησεις μου. Για την οραση, την ακοη, την οσφρηση, τη γευση, την αφη μου...
    Καλα εγινα λιγο μελο στο τελος αλλα νταξει.
    Τελος για να ευθυμησουμε λιγο ειμαι χωρις πλακα ευγνωμων που εχω ιντερνετ :P

  10. #10
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Τελος για να ευθυμησουμε λιγο ειμαι χωρις πλακα ευγνωμων που εχω ιντερνετ :P
    Και ομως μεγαλη αληθεια, εχω ζησει λογω οικονομικων και διχως και ναι ειναι και αυτο αγαθο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    1
    Είμαι ευγνώμων για:

    1) το ότι είμαι ΝΕΑ και ΥΓΙΗΣ
    2) για το ότι η οικογένεια μου είναι σε καλή κατάσταση, δεν έχουμε δύσκολα προβλήματα που έχουν άλλες οικογένειες και είμαστε αγαπημένοι
    3) για τον υπέροχο τρόπο που μεγάλωσα και για τις καλές αναμνήσεις και την στήριξη
    4) για το γεγονός ότι έχω την δυνατότητα να ασχολούμαι επαγγελματικά με αυτό που αγαπάω
    5) Για το ότι έχω λίγους αλλά καλούς φίλους
    6) για τις εμπειρίες μέχρι τώρα καλές και κακές που με έχουν κάνει δυνατή σαν χαρακτήρα (το κατά δυναμην τέλος πάντων)
    7) Για τα πέντε γαματα χρόνια που μου δόθηκε η ευκαιρία να σπουδασω μακριά από το σπίτι μου
    8) για τις ευκαιρίες που έρχονται
    9) για το γεγονός ότι νιώθω δημιουργική
    10) για το γεγονός ότι κάθε μέρα που ξημερώνει νιώθω λες και σβήνονται τα αγχη και οι σκέψεις της νύχτας. Λες και σβήνω τα πάντα και έχω το χαρτί πάλι κενό μπροστά μου.
    11) για τον σκύλο μου
    12) για το κουνελι μου
    13) για Το πρόσωπο και τα μαλλιά μου (ουρτ ψωνιοοοοο :-P)

    Εεε αυτά... Αν θυμηθώ κάτι θα επιστρέψω. Πάντως ήδη νιώθω καλύτερα...

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    31
    Είμαι ζωντανή και έχω φίλους που με αγαπούν

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αυτό το 10το χω κι εγώ όταν ξυπνάω είμαι λες και γεννήθηκα χτες μετά σιγά σιγά επανέρχομαι αλλά πάλι την άλλη μέρα τσουπ πάλι από την αρχή
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    blackcrow
    Guest
    Είμαι ευγνώμων για

    την καλή μου (σε γενικές γραμμές) υγεία
    την καλή υγεία των μελών της οικογένειας μου
    τη δημιουργικότητα μου
    τη φαντασία μου
    το ότι έχω δυο άξιους και σημαντικούς γονιούς που μου κληροδότησαν ένα θησαυρό
    το ότι έχω δυο τρεις ανθρώπους στους οποίους μπορώ να μιλήσω
    το ότι αγαπώ τη δουλειά μου
    το ότι έχω δουλειά και ένα εισόδημα
    το ότι έχω διάθεση να κάνω πράγματα στο μέλλον
    το ότι έχω ένα αδερφό που είναι και φίλος

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Αν απομονώσουμε τα ρήματα από τα ποστ σας έχουμε και λέμε...........

    Εχω
    Νιώθω
    Αισθάνομαι
    Ακούω
    Βλέπω
    Καταλαβαίνω
    Αγαπώ
    Μπορώ
    Ζω
    Είμαι
    Γνωρίζω
    Παθαίνω..........

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. πως είστε?
    By κατερίνα κ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 10-05-2014, 22:34
  2. για όποια-ον τον ενδιαφέρει...
    By Sepia in forum Κακοποίηση
    Replies: 110
    Last Post: 05-07-2010, 18:01
  3. Προβλημα...πριν και μετα την αναβαθμιση η οποια δεν εγινε.
    By keep_walking in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 11
    Last Post: 16-06-2010, 21:37
  4. Συμπτώματα τα οποία μπορεί να είναι ψυχολογικά;
    By grtt in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-03-2009, 23:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •