Βελτιστος τροπος για να κοψω-μειωσω την φαρμακευτικη μου αγωγη.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Βελτιστος τροπος για να κοψω-μειωσω την φαρμακευτικη μου αγωγη.

    Ειμαι ωριμος τωρα,ολα μου πανε καλα,ειμαι μπορω να πω ευτυχισμενος και αισθανομαι δυνατος.
    Σκεφτομαι μηπως ηρθε η ωρα να κοψω-μειωσω την φαρμακευτικη μου αγωγη.
    Να μου πεις γιατι θες να το κανεις αυτο μιας και ολα πανε καλα?
    Για τους ευνοητους λογους που ολοι θα θελαμε να κοψουμε μια τετοια φαρμακευτικη αγωγη.
    Αυτη τη στιγμη παιρνω 30 mg abilify ημερησιως, μπορει καποιος ειδικος να μου πει ποιος ειναι ο βελτιστος τροπος που θα επρεπε να ακολουθησω ωστε να πετυχω το επιθυμητο αποτελεσμα με μινιμουμ ρισκο...δεν θελω να τα κανω μανταρα στη ζωη μου παλι.
    Ναι...ναι θα συμβουλευτω την ψυχιατρο μου αλλα αυτη παντα ηταν κατα σε οποιαδηποτε αλλαγη ηθελα ως τωρα...οπως απο το να παω απο τα risperdal στο abilfy κλπ.
    Νομιζω οτι χρωσταω στον εαυτο μου μια τετοια προσπαθεια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    και γιατι εδω θα βρεις καλυτερη συμβουλη απο το γιατρο που σε κουραρει???

    εκτος αν δεν σου κανει ο γιατρος οποτε αλλαξε τον.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δικιο εχεις δεν περιμενω πολλα απλως οποιαδηποτε γνωμη δεκτη καθως και οποιαδηποτε εμπειρια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    η δικη μου η αποψη ειναι οτι εφοσον εχεις μπλεξει με χημειες, πρεπει καποιος \"χημικος\" να σου τροποποιησει αυτα που παιρνεις για να μην εχεις παρενεργειες.
    Απο οσα γραφεις ο υπαρχον δεν ειναι καταλληλος αρα πρεπει να ειναι καποιος αλλος γνωστης που θα ξερεις,

    1. τι παιρνεις και για ποσο καιρο.
    2. τι προβληματα εχεις.
    3. τι αλλη ενναλακτικη προταση μπορεις αν εχεις ετσι ωστε να οδηγει σε μια μειωση εστω σταδιακη.


    αυτα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πανε κοντα 10 ετη που ειμαι με ψυχοφαρμακα...πρωτη φαρμακευτικη αγωγη risperdal για πολλα χρονια...νομιζω 4mg ή 6 αν θυμαμαι καλα και τα τελευταια χρονια 30 mg abilify.
    Απο τοτε εχει κυλισει πολυ νερο στο αυλακι.
    Προβληματα δεν μπορω να πω οτι εχω οντας κατω απο φαρμακευτικη αγωγη....αλλα προβληματα που περιμενω να εμφανιστουν ειναι καταθλιψη,μια γαμ.. υπερευαισθησια σε οτιδηποτε,καθως ισως και παρανοια οτι ασχολειται υπερβολικα ο κοσμος μαζι μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν νομιζω να εχω την παραμικρη παραισθηση...αλλα φοβαμαι μην πεσω σε ψευδαισθησεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    29
    Originally posted by krino
    και γιατι εδω θα βρεις καλυτερη συμβουλη απο το γιατρο που σε κουραρει???

    εκτος αν δεν σου κανει ο γιατρος οποτε αλλαξε τον.
    Νομίζω ότι παρόμοιες εμπειρίες έχουν ιδιαίτερη αξία. Πολλές φορές ιδίως οι νέοι ψυχίατροι είναι αναίσθητοι κυρίως από θέμα παρενεργειών και σε πλακώνουν στα φάρμακα χωρίς να νιώθουν τι περνάει ο άρρωστος.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    συμβουλη

    πανε σ ενα ομοιπαθητικο θα πονταρει στα ομοιπαθητικα και θα σου μειωσει κα τα χαπια.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    5
    Αγαπητέ Keep Walking,
    παιρνω την πρωτοβουλία να σου δώσω κι εγώ μια γνώμη δεδομένου του ότι η διάγνωσή μας είναι η ίδια-το γνωρίζω ήδη από προηγούμενα μηνύματα που έχεις γράψει στη σελίδα αυτή κι έτυχε να έχω διαβάσει-και η φαρμακευτική θεραπεία που παίρνω είναι παρόμοια,έχοντας περάσει από πολύ δύσκολα στάδια κι εγώ.
    Νομίζω καθαρά από προσωπική εμπειρία ότι σημαντικό ρόλο στη μείωση του Abilify, που είναι πιο ήπιο απ το Risperdal, όπως ήδη θα ξέρεις, αλλά και των σταθεροποιητικών της διάθεσης που σίγουρα πρέπει να παίρνεις, παίζει η ψυχοθεραπεία, ατομική ή ομαδική, όπως την προτιμάς.
    Έχω γνωρίσει μια κοπέλα με τη δική μας διάγνωση και παρόλο που είναι πολύ καλά με συνδυασμό ψυχοθεραπείας και φαρμακευτικής αγωγής, εργάζεται, είναι ανεξάρτητη, διατηρεί μακροχρόνιο πετυχημένο δεσμό κλπ, έχει ακόμα το φόβο μήπως ξανακυλησει και δεν επιδιώκει μείωση της θεραπείας. Όπως καταλαβαίνεις, όλα είναι σχετικά...
    Εγώ προσωπικά πέτυχα μείωση της θεραπείας με τη βοήθεια ψυχοθεραπείας+μιας ειλικρινούς συζήτησης με τον γιατρό μου:κάνω χειρονακτική δουλειά και με μεγαλύτερη δόση Risperdal από ένα ορισμένο όριο έτρεμαν τα χέρια μου κι επηρεαζόταν η απόδοσή μου. Έτσι μειώθηκε σιγά-σιγά το Risperdal σε χρονικό διάστημα μηνών όμως, όχι από τη μια μέρα στην άλλη, και πέρασα σε μικρή δόση Abilify 10mg ημερησίως
    Αυτά από μια ομοιοπαθή. Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι. Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    Originally posted by keep_walking
    Δεν νομιζω να εχω την παραμικρη παραισθηση...αλλα φοβαμαι μην πεσω σε ψευδαισθησεις.

    αυτες τις εχω keep κι ας παιρνω seroquel
    η επερευαισθησια οντως σε γεμιζει με αισθησεις που δεν ξερεις κατα ποσο ειναι αληθινες η αποκτηματα της φαντασιας σου
    θελω να σου εκφρασω τη συμπαρασταση μου στον αγωνα σου
    ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Αγαπητέ keep,
    Λαμβάνω το θάρρος να εκφέρω γνώμη (γνωρίζοντας ότι ίσως και να είναι λάθος) από το γεγονός ότι εδώ και καιρό (και ήδη και σε αυτό το thread σου) διαπιστώνω ότι δεν θα δεχτείς τίποτα χωρίς να το κρίνεις.
    Αν και αφού καταλήξεις λοιπόν στο να προβείς σε κάποια τέτοια ενέργεια θα σου πρότεινα την μεροληπτική (δική σου) και αμερόληπτη (τρίτων) συνεχή παρακολούθηση της κατάστασής σου.
    Με το παραπάνω εννοώ από το απλό να καταγράψεις πως είσαι σε τακτά διαστήματα (πχ κάθε Κυριακή) σε συγκεκριμένους τομείς (ότι εσύ νομίζεις).
    Επίσης μιας και είσαι και ιντερνετόβιος νομίζω θα μπορέσεις να βρείς κάποια τέστ (από μενσα έως ψυχομετρικά)
    Ακόμη ίχως χρήσιμη να είναι κάποια ανεξάρτητη γνώμη κάποιου που εμπιστεύεσαι (ο οποίος δεν θα γνωρίζει πότε έχεις κάνει κάποια αλλαγή).
    Θα σου πρότεινα δε ακόμα και αν ο γιατρός σου σου δώσει ένα χρονικό πλαίσιο αλλαγής να μη του γνωστοποιείς εκ των προτέρων το πότε έχεις προβεί σε αλλαγή αλλά να του ζητήσεις κάπως πιο unbiased εκτίμηση (και φυσικά κατόπιν εύλογου χρόνου να του ανακοινώνεις την αλλαγή)
    (δεν ξέρω αυτό ίσως να είναι και εντελώς ηλίθιο που λέω αλλά τεσπα δε μου αρέσει να σβήνω και ήδη ξεκίνησα γράφοντας ότι θα κρίνεις τα γραφόμενα)

    Για δε τους χρόνους που θα τηρήσεις την σταδιακή μείωση των φαρμάκων ίσως χρήσιμη να ήταν και μία προσπάθεια αλληλογραφίας με την εταιρεία που παράγει το προϊόν . (Κάτι που ίσως να τους πείσει να σου δώσουν δεδομένα είναι ότι προτίθεσαι να χρησιμοποιήσεις τα δεδομένα για φοιτιτική εργασία) αλλά φυσικά μπορείς και να προσπαθήσεις με όποιον τρόπο νομίζεις εσύ \'η ακόμα ακόμα και να πείσεις τον γιατρό σου να το κάνει. Ε δε μπορεί όλο και κάποια δεδομένα θα έχουν.
    been good, been bad. WILL GO ON

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Έχω γνωρίσει μια κοπέλα με τη δική μας διάγνωση και παρόλο που είναι πολύ καλά με συνδυασμό ψυχοθεραπείας και φαρμακευτικής αγωγής, εργάζεται, είναι ανεξάρτητη, διατηρεί μακροχρόνιο πετυχημένο δεσμό κλπ, έχει ακόμα το φόβο μήπως ξανακυλησει και δεν επιδιώκει μείωση της θεραπείας. Όπως καταλαβαίνεις, όλα είναι σχετικά...
    Την καταλαβαινω απολυτα...και εγω εχω την αισθηση πολλες φορες οτι ειμαι ετοιμος να αρχισω να κυνηγαω σκιες...ολα πανε καλα γιατι να ριψοκινδυνεψω να τα κανω ολα μανταρα?
    Ισως θα επρεπε να ακολουθησω τη συμβουλη If It Is Not Broken Do Not Fix It και να συνεχισω...αλλα οχι κατι με τραβαει να δοκιμασω...και θα δοκιμασω χωρις να κανω βεβιασμενες ενεργειες.
    Θα δοκιμασω να στειλω και email στην εταιρεια σημερα κιολας να δω τι εχει να πει αν και ειμαι σιγουρος οτι θα με παραπεμψουν στον ψυχιατρο που με παρακολουθει...κανεις δεν βαζει το χερι του στην φωτια.
    Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    38
    Καλημέρα.Παράλληλα με την αγωγή κάνεις και θεραπεία?Συνήθως ο συνδυασμός των δύο βοηθά να κοπούν τα φάρμακα(να μειωθούν προοδευτικά), ανάλογα με σένα βέβαια. Τελευταία πολλοί ψυχίατροι συνεργάζονται με ψυχολόγους και με παράλληλη θεραπεία μειώνουν τα φάρμακα. Γενικότερα η φαρμακευτική αγωγή δεν υποστηρίζεται από τους ψυχολόγους, αυτό δεν σημαίνει οτι αν ο ψυχίατρος σου τα έδωσε δεν πρέπει να τα πάρεις. Το τονίζω αυτό! Εξαρτάται από την περίπτωση. Αυτό που σκέφτομαι μόνο είναι πως ίσως να μπορούσες να τα μειώσεις. Φυσικά ο χ ι μόνος σου, σε καμία περίπτωση. Και πάλι, μειώνω τα φάρμακα, δηλαδή ο ψυχίατρος μου τα μειώνει, σημαίνει το κάνω σε διάστημα μηνών, ακριβώς για να είναι ελεγχόμενη η αντίδραση σου. Επαναλαμβάνω, δεν σταματάμε τη φαρμακευτική αγωγή μόνοι μας.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι δεν θα την σταματησω μονος μου...αλλα πρεπει να βρω και τα καταλληλα ατομα να με στηριξουν στην αποφαση.
    Δεν εχω μιλησει ακομα με την ψυχιατρο που εχει το ιστορικο μου θα το κανω λιαν συντομως αλλα ξερω οτι ειναι κατα σε οποιαδηποτε αλλαγη...οσο για το ψυχιατρο του ΙΚΑ που μου γραφει τα φαρμακα οταν τον ρωτησα για ενδεχομενη σταδιακη μειωση αυτων με παρεπεμψε στην προηγουμενη ψυχιατρο που εχει το ιστορικο μου και καλα εκανε πιστευω.
    Θα κοιταξω και για ψυχοθεραπεια...απλως πρεπει να προσαρμοσω καπως τις οικονομικες αναγκες μου...εχω εναν καλο μισθο και πιστευω θα μπορεσω να βαλω και αυτο μεσα...αν και ετυχε κατι πολυ σοβαρο τωρα τελευταια που δεν θελω να το αναφερω και χρειαζεται οικονομικη στηριξη και η οικογενεια μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    38
    Σε καταλαβαίνω. Ξέρω πως τέσσερις επισκέψεις επιβαρύνουν αρκετά. Γι\'αυτό είναι προτιμότερο τα προβλήματα να αντιμετωπίζονται από την αρχή, είναι ευκολότερο και για σένα και τον θεραπευτή. Η αλλαγή μπορεί να είναι δύσκολη στην περίπτωση σου ή μπορεί και να μην γίνεται. Ακόμα και αν γίνει, γίνεται προοδευτικά και φυσικά σε συνεργασία των θεραπευτών σου. Ο ψυχολόγος οφείλει να ξέρει το ιστορικό σου και πρέπει να υπάρχει καλή σχέση μεταξύ αυτού και του ψυχιάτρου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •