εγκλημα και τιμωρια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    εγκλημα και τιμωρια

    Δανειστηκα τον τιτλο του εξοχου μυθιστορηματος του Ντοστογιεφσκι , για τον 14χρονο που δολοφονησε τον συμμαθητη του ............. δεν θα μπει σε αναμορφωτηριο, δεν θα φυλακιστει , διοτι ο νομος δεν προβλεπει κατι τετοιο , για ηλικιες κατω των 15 ετων .......απλα , θα πρεπει ναλλαξει τοπο κατοικιας , με τους δικους του , για ευνοητους λογους , ισως μπει και σε προγραμμα προστασιας ΄δραστων ' ? ( δεν υπαρχει τετοιο πραμα ) .................. καποιος πρεπει να πληρωσει ομως , δεν ειναι σωστο να περασει ατιμωρητί μια τετοια αποτροπαια πραξη ...... το παιδι ειχε βιαιες τασεις , οπως απεδειχθη , οι γονεις δεν το εβλεπαν ? δεν θαπρεπε να το ειχαν παει σεναν ψυχολογο ? ειχαν χρηματα να το κανουν αυτο ? το ιδιο το κρατος δεν θαπρεπε να εχει προνοησει για τετοιες περιπτωσεις , που οι γονεις δεν εχουν τα οικονομικα μεσα να απευθυνθουν σεναν ειδικο ?
    Ποιος φταιει , κατ εσας , και ποιος θαπρεπε να τιμωρηθει ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πολύ κρίμα και για τα δύο παιδιά.Το ένα έχασε άδικα την ζωή του και το άλλο θα κουβαλάει για πάντα το στίγμα του δολοφόνου.Δεν ξέρω τα στοιχεία της υπόθεσης.Κάποιοι λένε πως το παιδί δεν φαινόταν να έχει τύψεις για την πράξη του από ότι άκουσα και ότι πήγε να κοιμηθεί λες και δεν έγινε τίποτα.Αν έγινε κάτι τέτοιο δείχνει πως κάτι κακό συμβαίνει μέσα του.

    Είμαι υπέρ του σωφρονισμού και την επανένταξη στην κοινωνία για ανήλικους παραβάτες.Είναι λεπτό ζήτημα καθώς μιλάμε για δολοφονία και για όχι κατι άλλο.Ειλικρινά δεν ξέρω ποια τιμωρία θα έπρεπε να επιβληθεί. Δυστυχώς σωφρονιστικο σύστημα στην Ελλάδα δεν υπάρχει και πραγματικά αν τύχει και γίνεις παραβάτης και κλειστείς στην φυλακή καταστρέφεσαι κυριολεκτικά.Είμαι υπέρ δεύτερων ευκαιριών σε ορισμένες περιπτώσεις και ειδικά σε νέους γιατί ελπίζω στην αναμόρφωση τους αρκεί να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Πολύ κρίμα και για τα δύο παιδιά.. Δυστυχώς σωφρονιστικο σύστημα στην Ελλάδα δεν υπάρχει και πραγματικά αν τύχει και γίνεις παραβάτης και κλειστείς στην φυλακή καταστρέφεσαι κυριολεκτικά.Είμαι υπέρ δεύτερων ευκαιριών σε ορισμένες περιπτώσεις και ειδικά σε νέους γιατί ελπίζω στην αναμόρφωση τους αρκεί να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες.

    Nαι , ειναι πολυ κριμα και για τα δυο παιδια ................συμφωνω οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχει σωφρονιστικο συστημα , και γινεσαι χειροτερος , οπως και σε αλλες χωρες , πχ Αμερικη ................. δεν σωφρονιζει η φυλακη , εκδικειται για την κακη σου πραξη ......... οι γονεις εδερναν το παιδι τους , το κακοποιουσαν , κατι δεν πηγαινε καλα , κυκλοφορουσε με μαχαιρι ο μικρος , ειναι μεθοδος σωφρονισμου να δερνεις το παιδι σου ? ..................ενταξει , ειπαμε μπουλιιν , ομως αλλο μπουλιιν , αλλο φονος ........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Γεια σου Μακ, υπαρχει ηδη ενα θεμα για αυτο εδω. Γνωμη μου ειναι παντως οτι ετσι οπως ειναι ο νομος και αλλοι 14χρονοι και 13χρονοι θα μπορουν να κανουν οτι θελουν χωρις να εχουν επιπτωσεις. Εχουν ηδη αυτο το παραδειγμα με τον 14χρονο.

    Μην ξεχναμε παντως πως ζουσαν σε ενα χωριο, πιο κλειστη κοινωνια και να μην ηξεραν για ψυχολογους και τετοια πραγματα.
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mariah View Post
    Γεια σου Μακ, υπαρχει ηδη ενα θεμα για αυτο εδω. Γνωμη μου ειναι παντως οτι ετσι οπως ειναι ο νομος και αλλοι 14χρονοι και 13χρονοι θα μπορουν να κανουν οτι θελουν χωρις να εχουν επιπτωσεις. Εχουν ηδη αυτο το παραδειγμα με τον 14χρονο.

    Μην ξεχναμε παντως πως ζουσαν σε ενα χωριο, πιο κλειστη κοινωνια και να μην ηξεραν για ψυχολογους και τετοια πραγματα.
    Γεια σου Μariah ..... δεν ειδα να υπαρχει θρεντ για το συγκεκριμενο γεγονος ....υπαρχει για το μπουλιιν , γενικα , αυτο ξεφευγει ....... δεν νομιζω οτι αυτο αποτελει παραδειγμα για αλλους ' υποψηφιους ' ανηλικες φονιαδες , αλλοιμονο μην φτασουμε στο σημειο , να φοβουνται τα 14χρονα τον νομο , και γι αυτον τον λογο να μην διαπραττουν εγκλημα ................... αλλα πρεπει να αποδοθει δικαιοσυνη , καποιος πρεπει να πληρωσει , κατ εμε οι γονεις ...............φαντασου ναταν δικο σου παιδι το θυμα , δεν θα ηθελες δικαιοσυνη ? εγω θαθελα , και γι αυτο τον λογο εξαναγκαζουν την οικογενεια να παει σε αλλο μερος , φοβουνται αυτοδικια , και καλα κανουν ...............

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Σε αυτο το url υπαρχει ηδη συζητηση για το θεμα..

    http://www.e-psychology.gr/forum/thr...B5%CF%83%CE%B7

    Kαι εγω θελω τιμωρια, αλιμονο αν μπορεις να αφαιρεσεις καποια ζωη, και να μην τιμωρηθεις. Και δεν αφαιρεσε καν αλλα και μαχαιρωσε και στραγγαλισε το αλλο παιδι. Ποσο δλδ ακομα να περιμενουμε? Η απομακρυνση απο το χωριο δεν αποτελει τιμωρια, ελεος αν ειναι μονο αυτο.
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Α , ναι , εχεις δικιο , ειχα γραψει κι εγω !! παει τοχασα το μυαλο μου .................. ναι , προς το παρον , η τιμωρια ειναι η απομακρυνση απτο χωριο ............ αλλα οι γονεις του θυματος δεν θα μεινουν απραγοι , θα κινηθουν νομικα .................. στην Αμερικη , και 13χρονος να εισαι , μπαινεις αναμορφωτηριο ...... αλλωστε ενας 14χρονος , εχει επιγνωση των πραξεων του , δεν ειναι αμοιρος ευθυνων , μην κανω και τον δικαστη τωρα βεβαια , η υποθεση απτεται αρμοδιοτητας παιδοψυχολογων ..............

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Γεια σου Μariah ..... δεν ειδα να υπαρχει θρεντ για το συγκεκριμενο γεγονος ....υπαρχει για το μπουλιιν , γενικα , αυτο ξεφευγει ....... δεν νομιζω οτι αυτο αποτελει παραδειγμα για αλλους ' υποψηφιους ' ανηλικες φονιαδες , αλλοιμονο μην φτασουμε στο σημειο , να φοβουνται τα 14χρονα τον νομο , και γι αυτον τον λογο να μην διαπραττουν εγκλημα ................... αλλα πρεπει να αποδοθει δικαιοσυνη , καποιος πρεπει να πληρωσει , κατ εμε οι γονεις ...............φαντασου ναταν δικο σου παιδι το θυμα , δεν θα ηθελες δικαιοσυνη ? εγω θαθελα , και γι αυτο τον λογο εξαναγκαζουν την οικογενεια να παει σε αλλο μερος , φοβουνται αυτοδικια , και καλα κανουν ...............
    Και εγώ συμφωνώ ότι οι γονείς φταίνε στην ουσία, από την άλλη μπορείς να πεις ότι φταίει και το σύστημα οι καθηγητές , οι κοινωνικοί λειτουργοί που δεν υπάρχουν κλπ που επιτρέπουν την βία , που δεν παρατηρεί κανείς τα παιδιά κλπ Αλλο δικαιοσύνη και άλλο να την πληρώσει κάποιος έτσι για το γαμώτο που λέμε για να νιώθουμε οι υπόλοιποι ωραία...Μπορεί η φυλακή να μην σωφρονίζει αλλά και όλοι διψάμε για τιμωρία περισσότερο και αυτό ζητάμε........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    αν ηταν ετσι τα πραγματα και εγω απο καποια πραγματα που εχω γραψει σε αλλα θεματα τα οποια εχω κανει επρεπε να μπω μεσα για αποπειρα ανθρωποκτονιας η προκληση βαρυας σωματικης βλαβης και μαντεψτε;; δεν ενδιαφερει κανεναν εδω ουτε εμενα με ενδιαφερει το τι εκανα..το κανα; ναι εγινε ε ας ειναι....ενοχος δεν ειμαι και δεν νιωθω ενοχη η κοινωνια οι γονεις οι δασκαλοι ολοι αυτοι ειναι ενοχοι αυτοι φταινε για ολα δεν ενδιαφερει κανεναν το τι αποτελεσματα θα χει η σαπια παιδεια που δινουν..αυτοι ειναι υπευθυνοι γιαυτα που εχω κανει και ο οποισδηποτε κακοποιημενος...δεν τους αξιζει ο παραμικρος οικτος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    kavkaz τοτε ο καθενας ειναι λογικο να σκοτωνει οποιον γουσταρει και να μην ασχολειται κανενας μαζι του. καποιοι λογοι τον εχουν κανει τον καθενα ειτε δολοφονο, ειτε κακοποιο και για ευθυνες πρεπει να κυνηγαμε τους γονεις του κι ας ειναι ενηλικος...

    guess what
    μετα την ενηλικιωση εχεις ολη την ευθυνη δικια σου (εκτος αν εισαι ψυχασθενης αρα μειωμενης ευθυνης, αυτο προβλεπεται απο τον νομο αν και εφοσον αποδειχθει απο ειδικους).
    ΑΙΤΙΕΣ υπαρχουν για ολα. οι ΑΙΤΙΕΣ δεν μας απαλλασουν απο τις ΕΥΘΥΝΕΣ ΜΑΣ .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Και εγώ συμφωνώ ότι οι γονείς φταίνε στην ουσία, από την άλλη μπορείς να πεις ότι φταίει και το σύστημα οι καθηγητές , οι κοινωνικοί λειτουργοί που δεν υπάρχουν κλπ που επιτρέπουν την βία , που δεν παρατηρεί κανείς τα παιδιά κλπ Αλλο δικαιοσύνη και άλλο να την πληρώσει κάποιος έτσι για το γαμώτο που λέμε για να νιώθουμε οι υπόλοιποι ωραία...Μπορεί η φυλακή να μην σωφρονίζει αλλά και όλοι διψάμε για τιμωρία περισσότερο και αυτό ζητάμε........
    το ενα κομματι ειναι η τιμωρια και το αλλο η προστασια της κοινωνιας.
    ενας δολοφονος αμετανοητος ελευθερος, μπορει να ξανασκοτωσει.
    οσον αφορα την τιμωρια, εκει θελει πολυ ψαξιμο οταν ο δολοφονος ειναι ανηλικος και παραβατικος απο τοσο μικρος (σκοτωνε αθωα ζωακια απο μικρο παιδι) .
    τι γονεις μεγαλωσαν τετοιο παιδι? ηταν οκ οι γονεις αλλα το παιδι ειχε αυτοφυη τετοια διαστροφη μεαα του? χλωμο αλλα πρεπει να το ψαξουν ειδικοι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    guess what
    δεν εχει καμια σημασια αν βασανιζε ζωα γιατι οι αντικοινωνικοι τρωνε κανονικες ποινες οι ψυχωσικοι μεταφερονται μονο σε πτερυγες ψυχιατρειων ισως και οι διπολικοι αλλα οι antisocial οχι

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το ενα κομματι ειναι η τιμωρια και το αλλο η προστασια της κοινωνιας.
    ενας δολοφονος αμετανοητος ελευθερος, μπορει να ξανασκοτωσει.
    οσον αφορα την τιμωρια, εκει θελει πολυ ψαξιμο οταν ο δολοφονος ειναι ανηλικος και παραβατικος απο τοσο μικρος (σκοτωνε αθωα ζωακια απο μικρο παιδι) .
    τι γονεις μεγαλωσαν τετοιο παιδι? ηταν οκ οι γονεις αλλα το παιδι ειχε αυτοφυη τετοια διαστροφη μεαα του? χλωμο αλλα πρεπει να το ψαξουν ειδικοι.
    Ναι υποτίθεται μπαίνεις μέσα για να βγεις μετά ως ''σωστός'', έτσι θα προστατευόταν η κοινωνία, τώρα σε χώνουν μέσα για να μειώσουν την εγκληματικότητα...Συμβαίνο� �ν αυτά.....
    Ε ναι οι γονείς φταίνε , αλλά πάει και το άλλο, κανένας γονιός δεν έιναι τέλειος, απλοί άνθρωποι ανενημέρωτοι , αυτά που λέγονται δηλαδή τα κλασσικά......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Και εγώ συμφωνώ ότι οι γονείς φταίνε στην ουσία, από την άλλη μπορείς να πεις ότι φταίει και το σύστημα οι καθηγητές , οι κοινωνικοί λειτουργοί που δεν υπάρχουν κλπ που επιτρέπουν την βία , που δεν παρατηρεί κανείς τα παιδιά κλπ Αλλο δικαιοσύνη και άλλο να την πληρώσει κάποιος έτσι για το γαμώτο που λέμε για να νιώθουμε οι υπόλοιποι ωραία...Μπορεί η φυλακή να μην σωφρονίζει αλλά και όλοι διψάμε για τιμωρία περισσότερο και αυτό ζητάμε........
    Eχεις καποιο δικιο , Κιουμπ , φταινε και οι γονεις , αλλα και η ανυπαρκτη παιδεια ........................ σωστη η παρατηρηση , οτι συνηθως ζηταμε να την πληρωσει καποιος , για να νιωθουμε εμεις ωραια , ισχυει , καλη ψυχολογος θα γινοσουν !!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Ναι υποτίθεται μπαίνεις μέσα για να βγεις μετά ως ''σωστός'', έτσι θα προστατευόταν η κοινωνία, τώρα σε χώνουν μέσα για να μειώσουν την εγκληματικότητα...Συμβαίνο� �ν αυτά.....
    Ε ναι οι γονείς φταίνε , αλλά πάει και το άλλο, κανένας γονιός δεν έιναι τέλειος, απλοί άνθρωποι ανενημέρωτοι , αυτά που λέγονται δηλαδή τα κλασσικά......
    Μα οι νομοι , δεν σωφρονιζουν , εκδικουνται ............... δεν υπαρχει σωφρονισμος στην φυλακη , απλα δεν κανεις μια αξιοποινη πραξη , απο φοβο μην φυλακιστεις ........ εχει αποδειχτει σε μελετες , οτι πιο καλα δουλευει η τιμωρια , για μια ΄κακη ' πραξη , παρα η επιβραβευση για μια ' καλη ' .......................... και πραγματι , ειτε οι γονεις ειναι ανενημερωτοι , ειτε δεν θελουν να δουν οτι το παιδι τους ειναι προβληματικο , κανενας δεν γεννιεται καλος γονιος , ολοι μαθητευομαστε ειμαστε ........

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ?
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 21-08-2015, 17:03
  2. Χαμηλη αυτοεκτιμηση μαζι με ''μισος'' και ''τιμωρια'' εαυτου..?
    By Μητσάκος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 10-06-2013, 09:07
  3. Επιβράβευση & τιμωρία
    By carrot in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 9
    Last Post: 10-07-2011, 14:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •