Θετικά μηνύματα!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 100
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Έχω πολλά ελαττώματα αλλά έχω και πολλά πρωτερήματα για να είμαι αχάριστος!!
    http://www.quoteslike.com/images/157...CFpF-quote.jpg
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Τελικα για εμας τους βιβλιοφαγους ακομα και αυτο μετρο θελει. Εχω τσεκαρει οτι οσο περισσοτερο πλεον μαθαινω κατι βιωματικα, χειρωνακτικα τοσο το καλυτερο νιωθω και αισθανομαι. και καθολου shame αγαπητε ... η βιβλιοθηκη ειναι απειρη... σε καθε φαση προσεχουμε και μελεταμε οτι εχουμε ισως ασυνειδητα αναγκη να διαβασουμε. γκλινγκ - κλεινω ματακι-χι
    Μου αρέσουν τα βιβλία αλλά δεν αυτοαποκαλούμαι βιβλιοφάγος....συνήθως διαβάζω με το πάσο μου κ αργά...αλλά είναι πολλά τα βιβλία που θέλω να πάρω και να τα κάνω κτήμα μου.
    Αυτό που είπες είναι απόλυτο σωστό σχετικά με τα βιώματα.Ένα βιβλίο ενεργοποιεί την φαντασία και σίγουρα αν επιλέγεις σωστά βιβλία αποτελούν τροφή για σκέψη.Τίποτα όμως δεν συγκρίνεται με την σοφία που αποκτάμε από τα βιώματα.Άλλωστε η ζωή είναι για να την ζούμε,να παρατηρούμε,να αισθανόμαστε συντροφιά με πρόσωπα που εκτιμάμε αλλά και βιώνοντας την μοναχικότητα που θα μας φέρει πιο κοντά με τον εαυτό μας.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    We are all broken. That's how the light gets in.

    (Ειμαστε ολοι "σπασμενοι". Ετσι μπαινει μεσα το φως)

    Ernest Hemingway

  4. #19
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Μου αρέσουν τα βιβλία αλλά δεν αυτοαποκαλούμαι βιβλιοφάγος....συνήθως διαβάζω με το πάσο μου κ αργά...αλλά είναι πολλά τα βιβλία που θέλω να πάρω και να τα κάνω κτήμα μου.
    Αυτό που είπες είναι απόλυτο σωστό σχετικά με τα βιώματα.Ένα βιβλίο ενεργοποιεί την φαντασία και σίγουρα αν επιλέγεις σωστά βιβλία αποτελούν τροφή για σκέψη.Τίποτα όμως δεν συγκρίνεται με την σοφία που αποκτάμε από τα βιώματα.Άλλωστε η ζωή είναι για να την ζούμε,να παρατηρούμε,να αισθανόμαστε συντροφιά με πρόσωπα που εκτιμάμε αλλά και βιώνοντας την μοναχικότητα που θα μας φέρει πιο κοντά με τον εαυτό μας.
    εμενα ηταν η παρεα - λυτρωση καταφυγιο στη μοναξια μυ τα βιβλια. Αυτο με το βιωμα το καταλαβα οταν επρεπε να λυσω τα ψυχικα μου ζητηματα. Εγω βιωσα τοση μοναχικοτητα που τωρα πρεπει να παω στο αλλο σταδιο να συμμετεχω χωρις να πνιγομαι απο παραλογο, κακια, παραδοξα κτλ. Δηλαδη να μετεχω ενεργα χωρις να χανω ταυτοτητα... αν και εφοσον εχω στερεωσει μια ταυτοτητα.

    Ναταλακι τι τελειο αυτο... το ειχα ξανα πετυχει. Δινει πολυ κουραγιο σε εμενα τουλαχιστον αυτο το γνωμικο !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    30
    Πίστη είναι να ανέβεις το πρώτο σκαλί,
    ακόμα και αν δεν μπορείς να δεις ολόκληρη τη σκάλα..
    Mark Twain

  6. #21
    Quote Originally Posted by Lil77 View Post
    Πίστη είναι να ανέβεις το πρώτο σκαλί,
    ακόμα και αν δεν μπορείς να δεις ολόκληρη τη σκάλα..
    Mark Twain
    Πολυ καλο και αυτο, εχεις δει που το εχουν αποτυπωσει και σε μορφη σκιτσου - εικονας ; ανθρωπος σκαλοπατια κτλ ; καλημερες.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Το να αισθάνεται κανείς δυστυχισμένος συνεχώς είναι μια ανεπίτρεπτη πολυτέλεια....
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Στο τέλος όλα πάνε καλά . Αν δεν πάνε καλά , σημαίνει ότι δεν είναι το τέλος .[/SIZE]
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  9. #24
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Πολυ καλο και αυτο, εχεις δει που το εχουν αποτυπωσει και σε μορφη σκιτσου - εικονας ; ανθρωπος σκαλοπατια κτλ ; καλημερες.
    Ναι :) καλησπέρα!

  10. #25
    Quote Originally Posted by Lil77 View Post
    Ναι :) καλησπέρα!
    [IMG]http://i64.tinypic.com/2mi525d.jpg[/IMG]
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #26
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    30
    Αυτό είναι διαφορετικό από το σκίτσο που είδα, αλλά είναι υπέροχο!!

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αυτό είναι το χριστουγεννιάτικο δέντρο του Gay Pride; Μισή πυραμίδα ουράνιο τόξο [ή σκάλα] με ένα αστέρι πάνω-πάνω και μια κοπέλα που το κοιτάει από χαμηλά; Με ποιόν τρόπο είναι "θετικό" αυτό το μήνυμα;

  13. #28
    Μ87 - Για εμενα ειναι θετικο γιατι εχει πολλα χρωματα, οταν εισαι σε καταθλιψη δεν υπαρχει χρωμα εγκεφαλικα δεν δινεις σημασια και δε νιωθεις πενθεις εισαι στο μαυρο ή σε κατι σκετο θολο, πλησιαζει μια παιδικοτητα αθωοτητα και ενθραρρυνει κατ εμε εστω να κανεις το πρωτο βημα.
    Για εσενα μπορει να ναι μουτζουρα. Δεκτο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #29
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Lil77 View Post
    Πίστη είναι να ανέβεις το πρώτο σκαλί,
    ακόμα και αν δεν μπορείς να δεις ολόκληρη τη σκάλα..
    Mark Twain
    Μεταφορικό είναι το σκίτσο Μ87..Το ανέβασε το μέλος Constantly curious με βάση αυτό το απόφθεγμα του Mark Twain :)

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Δεν αμφιβάλλω για την "μεταφορικότητα" της εικόνας Lil77! Ίσα-ίσα...

    Ε δε το περιέγραψα σαν μουτζούρα Constantly curious. Περισσότερο μου κάνει - λόγω χρωμάτων - σαν συμβολισμό του gay pride. Το αστέρι πάνω-πάνω υποθέτω ότι είναι κάποιος "στόχος" ενώ η γυναίκα που το κοιτάει από κάτω μάλλον έχει και αυτή τη σημασία της... Η δε προτροπή "κάνε ένα μικρό βήμα κάθε μέρα" [ένα βήμα να ανέβεις την ημι-πυραμίδα ή σκάλα προφανώς] μάλλον απευθύνεται σε όσους νιώθουν "γυναίκες" [όπως η εικονιζόμενη]. Πάντως μουτζούρα μια φορά δεν το λες.

    ... Ναι... το διασταύρωσα. Η σημαία "ουράνιο τόξο" όλως τυχαίως χρησιμοποιεί τα ίδια χρώματα (παρότι σε διαφορετική σειρά):

    Κόκκινο
    Πορτοκαλί
    Κίτρινο
    Πράσινο
    Μπλε
    Μοβ
    Last edited by M87; 24-06-2016 at 22:39.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Θετικά και αρνητικά ψυχοφαρμάκων
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-2015, 22:49
  2. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΘΕΤΙΚΑ
    By ΜΑΡΙΛΟΥ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 06-12-2010, 01:07
  3. Πως περασα την μερα μου σημερα...μονο θετικα μηνυματα δεκτα:P
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 08-10-2010, 02:27
  4. θετικα αθηνας επαρχιας
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 01-09-2009, 22:19
  5. Αρθρο : ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΣΤΕ ΘΕΤΙΚΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ
    By Black Rose in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-12-2006, 09:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •