Μεγάλο πρόβλημα με την οικογένεια και με όλα γενικά.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688

    Μεγάλο πρόβλημα με την οικογένεια και με όλα γενικά.

    Λοιπόν τα τελευταία χρόνια πάρα πολλά καμιά 20αριά αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα με την οικογένειά μου. Ο αδερφός μου από μικρό παιδί με δέρνει και μένα και όλη μου την οικογένεια δεν έχει αφήσει κανέναν απολύτως στην ησυχία του. Έκανε φασαρίες όλη την ώρα από το πρωί μέχρι το βράδυ και τρέλανε όλη την οικογένεια. Τότε ήταν που εγώ έβγαινα κάθε μέρα έξω και ερχόμουνα στο σπίτι και τις έτρωγα και από πάνω κάθε μέρα με έδερνε χωρίς λόγο γιατί έχει πρόβλημα. Τρελάθηκε όλη η οικογένεια και πηγαίναμε και σε μία εκκλησία με το παλιό και μας έκανε ρεζίλι τόσο που ντρεπόμουνα να πάω στην εκκλησία. Τότε συν τοις άλλοις μου έτυχαν πολλά μαζεμένα προβλήματα με κολλούσε και ο γκόμενος της φίλης μου και εγώ του κάθησα ίσως από το πολλά προβλήματα να τυφλώθηκα και να έκανα βλακείες. Και με πολεμούσανε πολλοί στην εκκλησία για αυτόν τον λόγο και με κυνηγούσανε για να μην παντρευτώ γιατί με ζηλέψανε που μέχρι τότε είχα επιτυχίες και με θέλανε όλα τα αγόρια μου κάνανε χαλάστρα σε κάποια αγόρια που με θέλανε. Και εγώ δεν μπορώ να στεριώσω σε καμία δουλειά και να παντρευτώ και καταστράφηκα είμαι πολύ χαζή; Είμαι χαζή που κάθησα στον γκόμενο της φίλης μου; Ή τυφλώθηκα από τα πολλά προβλήματα; Επίσης πέρασα μεγάλη γκαντεμιά και δεν μπορούσα να βρω δουλειά και γαμπρό ώστε να φύγω από το σπίτι, έγινα ανίκανη ξαφνικά; Μήπως είμαι χαζή εκ γενετής; Εγώ έβγαλα μια χαρά το σχολείο και δεν είχα προβλήματα και μάλιστα ήμουνα και πολύ καλή μαθήτρια από ότι λένε οι άλλοι του 17. Αλλά από αυτά και από αυτά έπαθα κατάθλιψη και κλείστηκα μέσα στο σπίτι και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Είμαι χαζούλα βρε παιδιά δεν το πιστεύω από μικρή ξεχώριζα και ήμουνα πρώτη παντού.
    Last edited by δελφίνι; 18-06-2016 at 19:53.

  2. #2
    Δελφινι μου, το παρελθον ειναι αυτο. Ειναι σκληρο και αδικο. Το ζητημα ειναι οτι προσπαθεις οσο μπορεις ανα διαστηματα και αυτο ειναι αξιολογο.
    Νομιζω πως αν εβρισκες κατι οικονομικα πιο μονιμο εστω και με λιγα λεφτα, ζουσες μονη σου, ειχες σταθερη αγωγη και γνωριζες και αλλους ανθρωπους που εχουν περασει ασχημα γεγονοτα αλλά σιγα σιγα το παλευουν ισως να ξεμπλεκες απο αυτο.

    Ποτέ δεν ειναι αργά να ζησουμε αλλιώς αρκει να το παρουμε αποφαση και να πιστευουμε σε σωστες επιλογες. Εχεις ταλαιπωρηθει στο σπιτι, ενιωσες μεγαλη ντροπη εκει στην μικρη κοινωνια την εκκλησιαστικη και ξεχασες καπου οτι υπαρχουν κι αλλα στη ζωη.

    Μην σε κατηγορεις. Ποσο αποφασισμενη εισαι εσυ να κανεις μια αλλαγη σωστη ειναι το θεμα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    To θέμα είναι ότι έχω παρατήσει την εμφάνιση μου δεν περιποιούμαι καθόλου και δεν μπορώ να στεριώσω σε μία δουλειά. Πιστεύεται ότι είμαι χαζή;

  4. #4
    Δελφινι δεν εισαι χαζος ανθρωπος. Εισαι ανθρωπος οπως ειιμαστε ολοι. Σιγουρα εχεις καποιες ικανοτητες σιγουρα καποιες οχι, οπως ολοι. Εχεις ενα χαρτι σε σχεση με νοσηλευτικη απο οτι εχω καταλαβει, λιγο ειναι αυτο ; Δευτερον οτι βιωσες πολυ ασχημα τα στραβα της ζωης και το νιωθεις τωρα - για τα κιλα, για παρεες, για δουλεια, για αντρα- ολα αυτα δειχνουν οτι μεσα σου ενα κομματι θελει να ζησει... να αλλαξει.

    Αν δεν το παρεις αποφαση να κανεις σιγα σιγα αλλαγες, να εχεις μια σωστη αγωγη και να νιωσεις πιο δυνατη απο ολους εκεινους μεσα στο σπιτι σου ειναι καπως δυσκολο να αλλαξει η κατασταση.


    Δεν ευθυνεσαι που δεν ελαβες σωστη και εγκαιρη βοηθεια. Στο εχει πει ποτέ αυτο κανείς ;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    Εντάξει αγωγή δεν χρειάζομαι είμαι μια χαρά στην υγεία μου, δόξα τω Θεώ. Αλλά δεν μπορώ να βρω μία δουλειά και να επιβιώσω στον έξω κόσμο. Δεν ξέρω αν είμαι έξυπνη και δεν το έχω αποδείξει μόνο το χαρτί της νοσηλευτικής έχω κατά τα άλλα ούτε δουλειά μπορώ να βρω ούτε τίποτα να κάνω δεν μπορώ για αυτό θεωρώ τον εαυτό μου χαζό.

  6. #6
    Βρε δελφινι απολυουν φουλ - εαν πραγματι σε καιει η εργασια πρεπει να δοκιμασεις να κανεις ο,τιδηποτε ασχετο με αυτο που τελειωσες και να παλεψεις για αυτο. Ποσοι και ποσοι ανθρωποι καθε μερα παιρνουν χαρτι απολυσης επειδη ετσι εχει η φαση εδω και μια 7-8 ετια στην ελλαδα.

    Δευτερον αν λες τον εαυτο σου χαζο ανικανο ασχημο με τι κουραγιο να βγεις εκει εξω στη ζουγκλα της ζωης ; Δελφινακι, μυαλο εχεις, ανασφαλειες εχεις πολυ φυσιολογικο ανθρωπος εισαι και ενα δυσκολο παρελθον. Στο μετα ειναι το θεμα τι θα κανεις ξανα τονιζω.

    Θελεις να αλλαξεις ; αλλαξε γιατρο και κανε μια κουβεντα, αλλαξε προγραμμα υπνου και διατροφης, γινε αποφασιστικη, μπουρου μπουρου... θελει δουλεια το θεμα.
    Το θεμα ομως ειναι, θελεις καταβαθος να αλλαξεις ;

    Δεν ειναι ευκολο, χρημα δεν υπαρχει και πολλα αλλα. Το καταλαβαινω. Οταν νιωσεις ετοιμη να γυρισεις σελιδα θα το κανεις !
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    Να σου πω και κάτι άλλο δεν επιβιώνω καθόλου στην ζωή ενώ πιο ανόητοι από μένα επιβιώνουν πώς γίνεται αυτό;

  8. #8
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Να σου πω και κάτι άλλο δεν επιβιώνω καθόλου στην ζωή ενώ πιο ανόητοι από μένα επιβιώνουν πώς γίνεται αυτό;
    Και εγω εχω αναρωτηθει δελφινι για αυτο και για πολλα άλλα κατεληξα στο οτι απλα συμβαινει. Προσπαθησε να βοηθησεις εσενα και μονον εσενα και θα δουμε για τα άλλα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Να σου πω και κάτι άλλο δεν επιβιώνω καθόλου στην ζωή ενώ πιο ανόητοι από μένα επιβιώνουν πώς γίνεται αυτό;
    Δεν ξέρεις ότι η βλακεία είναι ανίκητη ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    Βρε παιδιά γιατί δεν επιβιώνω; Είμαι χαζούλα μήπως και δεν το έχω καταλάβει;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Βρε παιδιά γιατί δεν επιβιώνω; Είμαι χαζούλα μήπως και δεν το έχω καταλάβει;
    Αν εσύ είσαι χαζούλα μία φορά,εμείς που ανελλιπώς σε διαβάζουμε και είμαστε με το δάκτυλο στο F5 για νέα σου Posts,τι πρέπει να είμαστε???
    Γι'αυτό μην ξαναπείς τέτοια κουβέντα!Τζιζ!!!

  12. #12
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Να σου πω και κάτι άλλο δεν επιβιώνω καθόλου στην ζωή ενώ πιο ανόητοι από μένα επιβιώνουν πώς γίνεται αυτό;
    Πιο ανόητοι μεν, πιο πρακτικοί δε! Το αναφέρω και για μένα, επειδή στην ζωή μου ήμουν έξυπνη αλλά όχι πρακτική. Κι εγώ έβγαλα το λύκειο με 19,4 και μπήκα με την πρώτη στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο στην Αθήνα. Ε, και; Πάντα σαμποτάριζα την ζωή μου και όλα πήγαν χαμένα. Δεν είχα ποτέ το σθένος να υποστηρίξω αυτά που ήθελα να γίνουν.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    Που λέτε παιδιά εγώ πήγαινα σε μια εκκλησία με το παλιό και εκεί κάνουνε μορφασμούς για να δείξουν το μίσος την ζήλια τους και την κακία τους και μπορεί να μην με συμπαθούν με αποτέλεσμα εγώ να μην μπορώ να το διαχειριστώ και να τρελαίνομαι κάθε φορά ενώ οι περισσότεροι τα καταφέρνουνε.

  14. #14
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Πιο ανόητοι μεν, πιο πρακτικοί δε! Το αναφέρω και για μένα, επειδή στην ζωή μου ήμουν έξυπνη αλλά όχι πρακτική. Κι εγώ έβγαλα το λύκειο με 19,4 και μπήκα με την πρώτη στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο στην Αθήνα. Ε, και; Πάντα σαμποτάριζα την ζωή μου και όλα πήγαν χαμένα. Δεν είχα ποτέ το σθένος να υποστηρίξω αυτά που ήθελα να γίνουν.
    Νομιζω πιο τρανταχτο επιχειρημα περι ευφυιας πρακτικοτητας και εν τελει στο τι κανει τον καθεναν να νιωθει καλα με αυτο που ειναι δεν εχω ξανα τσεκαρει εδω. Και ειναι κριμα να εχεις ενα υλικο, να εχεις κατι να προσφερεις και να μην ξερεις που στο καλο ειναι αυτο. Να πολεμας σε λαθος μαχες. Βεβαια εχω διαβασει αρκετες βιογραφιες και αρκετα μυαλα πρωτα περασαν ολη τη πικρα απο λαθος επιλογες και πολυ αργοτερα βρηκαν ποιος ειναι ο ρολος τους.


    Δελφινι δεν εισαι χαζη !!! Μην μιλας ασχημα για τον εαυτο σου, ειπαμε σου επεσαν διαφορα στραβα μαζι και καπου χαθηκες... δεν ειναι ζητημα Νοημοσυνης !
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Νομιζω πιο τρανταχτο επιχειρημα περι ευφυιας πρακτικοτητας και εν τελει στο τι κανει τον καθεναν να νιωθει καλα με αυτο που ειναι δεν εχω ξανα τσεκαρει εδω. Και ειναι κριμα να εχεις ενα υλικο, να εχεις κατι να προσφερεις και να μην ξερεις που στο καλο ειναι αυτο. Να πολεμας σε λαθος μαχες. Βεβαια εχω διαβασει αρκετες βιογραφιες και αρκετα μυαλα πρωτα περασαν ολη τη πικρα απο λαθος επιλογες και πολυ αργοτερα βρηκαν ποιος ειναι ο ρολος τους.


    Δελφινι δεν εισαι χαζη !!! Μην μιλας ασχημα για τον εαυτο σου, ειπαμε σου επεσαν διαφορα στραβα μαζι και καπου χαθηκες... δεν ειναι ζητημα Νοημοσυνης !
    Ναι μωρέ πολλές άσχημες συγκυρίες μαζεμένες κόντεψα να τρελαθώ και φέρθηκα και εγώ άσχημα κάτω από πιέσεις και άσχημες ψυχολογικές συνθήκες και το μετάνιωσα μετά και είχα και τύψεις και όλο αυτό επιβαρύνθηκε από πολλά και κατάφερα να μείνω ανύπαντρη και μόνη στην ζωή και να με καβαλήσουνε όλες οι φίλες μου που παντρεύτηκαν και να θεωρούν το εαυτό τους ανώτερο από μένα ενώ παλιά όλες με θαυμάζανε. Νομίζανε όλες ότι θα έχω ένα καλό τυχερό και θα ζήσω ευτυχισμένη γιατί ήμουνα πιο έξυπνη από αυτές (μπορεί να είμαι χαζή αλλά είμαι και εγώ πιο έξυπνη από ορισμένους) αλλά έτσι κατάλαβα ότι δεν είχα πραγματικά κανέναν φίλο και όλες οι παλιές εξατμίστηκαν σαν ατμός και εγώ πραγματικά δεν τις ήθελα για φίλες μου και τώρα μετά από όλα αυτά είμαι χοντρή ευτυχώς είμαι καλά στην υγεία μου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ψυχολογικο προβλημα? η φταιει το σωμα, και γενικα η υγεια? ξερετε?
    By giorgos panou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 27-03-2014, 18:04
  2. ΝΙΟΠΑΝΤΡΟΙ,ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΓΑΛΟ ΧΩΡΙΖΩ Η ΜΕΝΩ;
    By RITA83 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 72
    Last Post: 27-09-2013, 15:19
  3. προβλημα μεγαλο με πολλα πραγματα....
    By billgrm in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 11-05-2012, 00:18
  4. εχω μεγαλο προβλημα με την σχεση μου!!
    By mpempoula in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 25-01-2012, 12:37
  5. Το δικο μου προβλημα (μεγαλο ποστ)
    By Knight in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 08-03-2006, 00:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •