Δύσκολη περίοδος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196

    Δύσκολη περίοδος

    Καλημερα και ζητω συγνωμη για τα συνεχή μηνύματα τελευταία ...Μπορει να φαίνεται πως λέω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια αλλα πραγματικά περνάω μια απο τις πιο δύσκολες φάσεις της ζωής μου...Οι φοβίες θανάτου ειναι σε έξαρση και μου εχει καρφωθεί όπως εχω ξαναπεί απο τον περασμένο Δεκέμβριο οτι θα πεθάνω τον αυγουστο του 2016 ...όλοι απο τους δικούς μου μέχρι τους γιατρούς που εχω επισκεφτεί μου είπαν οτι ολο αυτο ειναι απλά ένα κατασκεύασμα του μυαλού μου επειδή εχω ιψδ ...Πως γίνεται όμως ρε παιδια όταν σκέφτομαι καθε φορα κατι για τον αυγουστο η για μετα τον αυγουστο να νιώθω αυτή την βεβαιότητα οτι δεν θα ζω ;; Ειναι ένα συναίσθημα πολυ άσχημο που μου λέει οτι δεν θα ζω απο τον αυγουστο και μετα και φυσικά παντα φοβάμαι το ίδιο δηλαδή οτι θα πεθάνω μια μέρα του Αυγούστου στον υπνο μου ...Σκέφτομαι για παράδειγμα τα επόμενα Χριστούγεννα και μου έρχεται αυτή η θλίψη και η σιγουριά οτι δεν θα ειμαι ....τι μου εχει συμβεί ;;; Ειναι δυνατόν να μου παίζει τόσο περίεργα παιχνίδια η ιδεοψυναγκαστικη ;; Η μηπως έρχεται το τέλος μου ;;; Σας παρακαλώ θέλω μονο σοβαρές κι υπεύθυνες απαντήσεις...αν θέλει κάποιος να αστειευτεί με το πρόβλημα μου τον παρακαλώ να μην το κάνει γιατι πραγματικά περνάω δύσκολες στιγμές ...ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Λυπαμαι που υποφερεις τοσο αλλά δυο τεινά σκεφτομαι.
    1. Δεν σε καλυπτει η φαρμακευτικη σου αγωγη αλλά δεν θυμαμαι αν πηρες τελικα
    2. Ισως χρειαστει να αυξησεις τις συνεδριες σου.

    Τι αλλο μπορεις να κανεις ; εχεις εγκλωβιστει και με αυτη τη μορφη σκεψης προσπαθεις να λυτρωθεις απο κατι ισως ;

    Μονον Ειδικοι μπορουν να δειξουν σωστη κατευθυνση αντιμετωπισης και κατανοησης του ποσο υποφερεις.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    Να λυτρωθώ απο τι ;; Θα αυξήσω συνεδρίες ...η αγωγή που παίρνω ειναι δυνατή και μ εχει βοηθήσει καθώς παρόλο το πρόβλημα καταφέρνω να δουλεύω και να ζω φαινομενικά φυσιολογικά ...απλά μεσα μου υπάρχει παντα αυτή η σκέψη που με τρελαίνει

  4. #4
    Να λυτρωθεις απο τον φοβο του επικειμενου τελους. Αν σε ειχε τρελλανει δεν θα εργαζοσουν και δεν θα εγραφες. Ειναι ανυποφορο γιατι λογικα δεν αντεχεις παραγοντες στρες αλλά απο την αλλη στη ζωη δε γινεται πχ να φυγεις απο τη δουλεια επειδη εχεις ΙΔΨ οποτε το μονο που σου μενει ειναι να σκεφτεσαι πως δεν θα κρατησει για παντα αυτο το βασανο, ποσες τεχνικες χαλαρωσης μπορειι να σου υποδειξει ειδικος και υπομονη να κανει τον κυκλο του.

    Διαφορετικα, ναι, σιγουρα καθε μερα ειναι βασανιστικη σκεφτεσαι τον μηνα, τον τροπο, το ετσι το αλλιως.
    Μαχη με εσενα δινεις. Θα νικησεις αλλά ισως θελεις ή καλυτερη συμβουλευτικη υποστηριξη ή μετα απο αυτον τον αυγουστο διακοπες. Να ελαφρυνεις απο την πιεση που ισως εχεις γεμισει και εκδηλωνεται με αυτον τον τροπο, δηλαδη την εμμονη ιδεα οτι θα παθεις κατι εκεινον τον μηνα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Να λυτρωθεις απο τον φοβο του επικειμενου τελους. Αν σε ειχε τρελλανει δεν θα εργαζοσουν και δεν θα εγραφες. Ειναι ανυποφορο γιατι λογικα δεν αντεχεις παραγοντες στρες αλλά απο την αλλη στη ζωη δε γινεται πχ να φυγεις απο τη δουλεια επειδη εχεις ΙΔΨ οποτε το μονο που σου μενει ειναι να σκεφτεσαι πως δεν θα κρατησει για παντα αυτο το βασανο, ποσες τεχνικες χαλαρωσης μπορειι να σου υποδειξει ειδικος και υπομονη να κανει τον κυκλο του.

    Διαφορετικα, ναι, σιγουρα καθε μερα ειναι βασανιστικη σκεφτεσαι τον μηνα, τον τροπο, το ετσι το αλλιως.
    Μαχη με εσενα δινεις. Θα νικησεις αλλά ισως θελεις ή καλυτερη συμβουλευτικη υποστηριξη ή μετα απο αυτον τον αυγουστο διακοπες. Να ελαφρυνεις απο την πιεση που ισως εχεις γεμισει και εκδηλωνεται με αυτον τον τροπο, δηλαδη την εμμονη ιδεα οτι θα παθεις κατι εκεινον τον μηνα.
    καλα τα λες σ ευχαριστω

  6. #6
    Παρακαλώ. Θα βρεθει καποια λυση ισως τωρα μοιαζει αδιανοητο αλλά αγωνιζεσαι και αυτο μετραει !
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Όλοι εμείς που έχουμε ψύχωση όσοι ζούμε και δουλεύουμε λέμε αυτό που λέει ο Σείριος μην καταδέχεσαι να ρωτήσεις θα νικήσουμε? Θα νικηθούμε? Μόνο πολεμά Καζαντζάκης σπικινγκ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Δε μου έρχεται περίοδος!
    By Emma1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 28-01-2014, 19:06
  2. Η χειροτερη περιοδος στη ζωη μου...!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-08-2013, 00:14
  3. Περιοδος?
    By eleana011 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 10-02-2013, 13:49
  4. Κατάθλιψη ή απλά δύσκολη περίοδος;
    By ania in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 30-03-2012, 18:34
  5. Η γυναίκα και η περίοδος!
    By nutcase in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 22-11-2006, 20:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •