Πρώτη επίσκεψη σε ψυχολόγο..! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω το μετανιωσα που δεν πηγα σε ψυχολογο εξ αρχης , για την κτθλψη , θαχα αποφυγει ολα αυτα τα φαρμακα , και ξερω καποια καλη ....... ισως παω , για την αποθεραπεια !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εγω το μετανιωσα που δεν πηγα σε ψυχολογο εξ αρχης , για την κτθλψη , θαχα αποφυγει ολα αυτα τα φαρμακα , και ξερω καποια καλη ....... ισως παω , για την αποθεραπεια !
    και εγω γι αυτο πηγα για να μην το αφησω μεγαλωσει κ παρω κ φαρμακα μετα.. ελπιζω ολα να πανε καλα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by maria eleni View Post
    και εγω γι αυτο πηγα για να μην το αφησω μεγαλωσει κ παρω κ φαρμακα μετα.. ελπιζω ολα να πανε καλα
    Καλα κανεις , αρκει να πεσεις σε σωστο γιατρο , να υπαρχει καλη χημεια , δεν ξερω αν εισαι σε θεση ναξιολογησεις τον καλο γιατρο , οχι οτι εγω ειμαι , δεν ξερω τι συνιστα εναν αποτελεσματικο ψυχολογο , προτιμω τις γυναικες-ψυχολογους , ειναι πιο ικανες στον τομεα αυτον ..........οχι οτι υστερουν σε αλλους !!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλα κανεις , αρκει να πεσεις σε σωστο γιατρο , να υπαρχει καλη χημεια , δεν ξερω αν εισαι σε θεση ναξιολογησεις τον καλο γιατρο , οχι οτι εγω ειμαι , δεν ξερω τι συνιστα εναν αποτελεσματικο ψυχολογο , προτιμω τις γυναικες-ψυχολογους , ειναι πιο ικανες στον τομεα αυτον ..........οχι οτι υστερουν σε αλλους !!!
    οχι δεν μπορω να το αξιολογήσω αλλα θα δω πως θα παει,γυναικα ειναι και η δικη μου ..!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by maria eleni View Post
    οχι δεν μπορω να το αξιολογήσω αλλα θα δω πως θα παει,γυναικα ειναι και η δικη μου ..!
    Καλο αυτο .......... ουτε εγω μπορω ναξιολογησω εναν ψυχολογο , μονο εκ του αποτελεσματος .......

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλο αυτο .......... ουτε εγω μπορω ναξιολογησω εναν ψυχολογο , μονο εκ του αποτελεσματος .......
    Μα ετσι κ ενταξει μια φορα εχω παει προς θεου..δεν λεω γιατι ανεφερα με λεπτομερειες ολο αυτο που με βαραίνει γύρισα σπιτι κ με πονουσε απειρα το κεφαλι αλλα δεν φταιει εκεινη απλα γιατι το αποθω τοσο καιρο ή εστω προσπαθω με πονεσε το κεφαλι

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    M87 εκει οπου παω εγω εχει γραπτα ανθρωπων (χειρογραφα οχι ετοιματζιδικα σε WORD) που ολοκληρωσαν και σταματησαν την υποστηριξη. Αλλά οταν πηγα δεν με ενοιαζε πότε ακριβως θα ττελειωσει αλλά να βρω ενα κράτημα γιατι ημουν στο μηδεν.

    Μαρια Ελενη κανω αρκετο καιρο αλλά νιωθω οτι ειναι τοσο λιγο μπροστα στον πονο που μαζεψα. Δεν αντιλεγω με τον Μ87 οτι κυκλοφορουν και λαμογια ΑΛΛΆ κυκλοφορουν παντου και σε ολες τις ειδικοτητες.

    Εγω εκει βρηκα τη συνενοηση που δεν εβρισκα πουθενα αλλου και επισης την ελπιδα καθοτι δεσμευτηκα να αλλαξω και ειδα οτι ειχα αποτελεσματα...

    Δεν πηγα για να χτυπησει το ραβδακι και να μου κανει τη ζωη αλλιως, μου το ξεκαθαρισε κιολας σε καποια φαση πως τη περισσοτερη δουλεια την κανει ο θεραπευομενος μολις βγει απο τη συνεδρια και μεχρι να ξανα παει.

    Μακαρι να ειχα οικονομικη ανεση να εκανα και πιο συστηματικα αλλά απο το καθολου ειμαι ευγνωμων εστω και για το λιγο.

    Καλημερουυυδια.
    Τι ακριβώς "ολοκλήρωσαν" constantly curious σε ότι αφορά την υποστήριξη; Δεν μιλάς για αποθεραπεία ή ψυχοθεραπεία αλλά ψυχολογική υποστήριξη. Συνεπώς δεν νομίζω ότι υφίσταται κάποιος συγκεκριμένος στόχος πέρα ίσως από το να βοηθηθούν στο να αντέχουν "κάτι" το οποίο είτε οι ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές δεν μπορούν, είτε δεν επιθυμούν να θεραπεύσουν.

    Εάν διαφωνείς σε όσα λέω στο σχόλιο #10 ή #12 πες μου συγκεκριμένα προκειμένου να το συζητήσουμε. Δεν θυμάμαι να εξέφρασα κάποια πεποίθηση ή προσμονή "να χτυπήσει κάποιος μαγικό ραβδάκι για να γίνω καλά". Η θέση μου είναι ότι ο ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής είναι σαν τον προπονητή... Αυτός θα σου πει τι να κάνεις... Εσύ θα κάνεις όλη τη δουλειά. Το πρόβλημα μου είναι όταν π.χ. ο στόχος σού είναι το 100άρι εκείνος αντί να σου βάζει ασκήσεις ΣΧΕΤΙΚΕΣ με αυτό (γιατί είναι ανάγκη σου) σε βάζει να παίρνεις κάμψεις όλη μέρα. Προφανώς μ****** εκ μέρους του και απαιτείται να ελεγχθεί προκειμένου να μην το κάνει αυτό όπως και εξηγώ τόσο στην ανάρτηση Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...F%82-%CE%91%29) όσο και στην ανάρτηση ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...A4%CE%A9%CE%9D).

    Θα περιμένω την απάντηση σου.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by maria eleni View Post
    Μα ετσι κ ενταξει μια φορα εχω παει προς θεου..δεν λεω γιατι ανεφερα με λεπτομερειες ολο αυτο που με βαραίνει γύρισα σπιτι κ με πονουσε απειρα το κεφαλι αλλα δεν φταιει εκεινη απλα γιατι το αποθω τοσο καιρο ή εστω προσπαθω με πονεσε το κεφαλι
    Δεν υπαρχει λογος ναπολογεισαι ......... ηθελες και πηγες , ειναι δικαιωμα σου .... καλο ειναι να βγαζεις οτι εχεις μεσα σου , ειτε σε μια φιλη σου ( αυτο κανω εγω , στον κολλητο μου ) , ειτε σε μια ψυχολογο , ο πονοκεφαλος σχετιζεται με απωθημενα συναισθηματα , και συμβαινει οταν συνειδητοποιησεις ωρισμενα απωθημενα , αλλωστε μια μεθοδος ψυχολογου , ειναι να σου ' βγαλει ' αυτα που εχεις μεσα σου , και να σε ταρακουνησει .........δεν προκειται να σου δωσει οδηγιες , δεν λειτουργει ετσι η ψυχολογια ........

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν υπαρχει λογος ναπολογεισαι ......... ηθελες και πηγες , ειναι δικαιωμα σου .... καλο ειναι να βγαζεις οτι εχεις μεσα σου , ειτε σε μια φιλη σου ( αυτο κανω εγω , στον κολλητο μου ) , ειτε σε μια ψυχολογο , ο πονοκεφαλος σχετιζεται με απωθημενα συναισθηματα , και συμβαινει οταν συνειδητοποιησεις ωρισμενα απωθημενα , αλλωστε μια μεθοδος ψυχολογου , ειναι να σου ' βγαλει ' αυτα που εχεις μεσα σου , και να σε ταρακουνησει .........δεν προκειται να σου δωσει οδηγιες , δεν λειτουργει ετσι η ψυχολογια ........
    εγώ προσπάθησα με καλούς φιλούς αλλά δεν το ξεπέρασα εσένα αν σε βοηθάει καλά κάνεις..τι να σου πω δεν τις ξέρω τις τεχνικές μου είπε την επόμενη φορά θα ξεκινήσουμε την θεραπεία...:) σε ζάλισα και σένα με συγχωρείς !!!

  10. #25
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Τι ακριβώς "ολοκλήρωσαν" constantly curious σε ότι αφορά την υποστήριξη; Δεν μιλάς για αποθεραπεία ή ψυχοθεραπεία αλλά ψυχολογική υποστήριξη. Συνεπώς δεν νομίζω ότι υφίσταται κάποιος συγκεκριμένος στόχος πέρα ίσως από το να βοηθηθούν στο να αντέχουν "κάτι" το οποίο είτε οι ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές δεν μπορούν, είτε δεν επιθυμούν να θεραπεύσουν.

    Θα περιμένω την απάντηση σου.
    Μιλάω για Ψυχοθεραπεια. Οι λογοι που ενας ανθρωπος μπορει να ξεκινησει ειναι απειροι. Απο σωματικα προβληματα μεχρι χωρισμους, κρισεις αγχους ή συσταση απο ψυχιατρο. Αναφερομαι λοιπον στον θεραπων ψυχοθεραπευτη μου που αν θεωρει μια περιπτωση αδιορθωτη δεν την αναλαμβανει ή βαζει ενα προγραμμα.

    Μπορει να ημουν τυχερη αλλά μου ξεκαθαρισε πως αν δεν κανω δουλεια, δηλαδη αν δεν διορθωσω αυτα που με φτανουν πατο και αλλωστε για αυτο πηγα εκει για να μου προτεινει νεα διαδρομη τοτε την ευθυνη την εχω εγω. Τι πιο ειλικρινες ;
    Επισης τα κειμενα των αποθεραπευομενων αποτελουν αποδεικτικα στοιχεια οτι δεν εχει αιωνιους πελατες.

    Εξαρταται πιστευω με τι υλικο καλειται να δουλεψει ο ψυχοθεραπευτης , ποση θεληση εχει ο - θεραπευομενος να προσπαθησει να τακτοποιει ο,τι και εαν θεωρει προβλημα του και φυσικα να δουλευει καθε μερα για αυτο.

    Εγω κατοπιν ενος χρονικου διαστηματος αυτη την απαντηση ελαβα "Βλεπεις αποτελεσμα επειδη εσυ επιλεγεις διαφορετικη οδο οχι επειδη ειμαι Φοβερος / φοβερη στο επαγγελμα" .

    Υπαρχουν σταδια, στην αρχη παρακαλας, μετα προσκολασαι, μπορει να εξιδανικευσεις και μετα να βριζεις... ολα αυτα ειναι δημοσια γραμμενα για το τι εστι ψυχοθεραπευτικη σχεση.

    Δεν στα γραφω για να σου πω οτι κανεις κατι κακο ενημερωνοντας νεα μελη οτι κυκλοφορουν επιτηδεια λαμογια.
    Αλλά επειδη προσωπικα μεχρι στιγμης βλεπω διαφορες, ανακαλυπτω και σκεφτομαι με τροπους που ουτε καν φανταζομουν ( και ας με ειχαν ολοι για εξυπνη ) αλλο το να θυμασαι πολλα και αλλο το να εχεις συναισθηματικη νοημοσυνη και να διαχειριζεσαι απελπισια, ματαιοτητα, αδιεξοδο, πενθος, παθη, εθισμους κι αλλα πολλα.

    Εγραψα στο νημα της θεματοθετριας γιατι μεχρι στιγμης εχω αποκομισει θετικα στοιχεια, εχω πονεσει για να δω τα χαλια μου αλλά λεω χαλάλι.
    Αυτο και μονον αυτο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Μιλάω για Ψυχοθεραπεια. Οι λογοι που ενας ανθρωπος μπορει να ξεκινησει ειναι απειροι. Απο σωματικα προβληματα μεχρι χωρισμους, κρισεις αγχους ή συσταση απο ψυχιατρο. Αναφερομαι λοιπον στον θεραπων ψυχοθεραπευτη μου που αν θεωρει μια περιπτωση αδιορθωτη δεν την αναλαμβανει ή βαζει ενα προγραμμα.

    Μπορει να ημουν τυχερη αλλά μου ξεκαθαρισε πως αν δεν κανω δουλεια, δηλαδη αν δεν διορθωσω αυτα που με φτανουν πατο και αλλωστε για αυτο πηγα εκει για να μου προτεινει νεα διαδρομη τοτε την ευθυνη την εχω εγω. Τι πιο ειλικρινες ;
    Επισης τα κειμενα των αποθεραπευομενων αποτελουν αποδεικτικα στοιχεια οτι δεν εχει αιωνιους πελατες.

    Εξαρταται πιστευω με τι υλικο καλειται να δουλεψει ο ψυχοθεραπευτης , ποση θεληση εχει ο - θεραπευομενος να προσπαθησει να τακτοποιει ο,τι και εαν θεωρει προβλημα του και φυσικα να δουλευει καθε μερα για αυτο.

    Εγω κατοπιν ενος χρονικου διαστηματος αυτη την απαντηση ελαβα "Βλεπεις αποτελεσμα επειδη εσυ επιλεγεις διαφορετικη οδο οχι επειδη ειμαι Φοβερος / φοβερη στο επαγγελμα" .

    Υπαρχουν σταδια, στην αρχη παρακαλας, μετα προσκολασαι, μπορει να εξιδανικευσεις και μετα να βριζεις... ολα αυτα ειναι δημοσια γραμμενα για το τι εστι ψυχοθεραπευτικη σχεση.

    Δεν στα γραφω για να σου πω οτι κανεις κατι κακο ενημερωνοντας νεα μελη οτι κυκλοφορουν επιτηδεια λαμογια.
    Αλλά επειδη προσωπικα μεχρι στιγμης βλεπω διαφορες, ανακαλυπτω και σκεφτομαι με τροπους που ουτε καν φανταζομουν ( και ας με ειχαν ολοι για εξυπνη ) αλλο το να θυμασαι πολλα και αλλο το να εχεις συναισθηματικη νοημοσυνη και να διαχειριζεσαι απελπισια, ματαιοτητα, αδιεξοδο, πενθος, παθη, εθισμους κι αλλα πολλα.

    Εγραψα στο νημα της θεματοθετριας γιατι μεχρι στιγμης εχω αποκομισει θετικα στοιχεια, εχω πονεσει για να δω τα χαλια μου αλλά λεω χαλάλι.
    Αυτο και μονον αυτο.
    Μιλάμε λοιπόν για τον "καλό ψυχολόγο / ψυχοθεραπευτή" ή όπως εγώ έχω καταλήξει να ονομάζω λόγω της προσωπικής μου εμπειρίας "την χίμαιρα τον καλο ψυχοθεραπευτή ο οποίος βγάζει αποθεραπευμένους". Επειδή προσωπικά όσοι μου έτυχαν άνηκαν στην άλλη κατηγορία [Λαμόγιομ] προσωπικά αδυνατώ να συνεργαστώ προφορικά με ψυχολόγο / ψυχοθεραπευτή.

    Εάν ήταν όλοι οι ψυχολόγοι όπως ο δικός σου, προφανώς δεν θα υπήρχαν πλήθος καταγγελιών. Στο μεταξύ διάστημα ουδείς τους - συμπεριλαμβανομένου και του δικού σου ψυχολόγου / ψυχοθεραπευτή - δεν διασφαλίζει την παροχή υψηλού επιπέδου υπηρεσιών με την συναίνεση τους στην ηχοληψία / εικονοληψία των συνεδριών καθώς επίσης και στην έγγραφη / ενυπόγραφη διάγνωση και πλάνο εργασίας.

    Τα δε χειρόγραφα γραπτά αφ' ενός τα έχεις δει μόνο εσύ [μεταξύ εσένα και εμού] και αφ' ετέρου δε, λες ότι τεκμηριώνουν "ολοκληρωσαν και σταματησαν την υποστηριξη" καθώς επίσης και ότι "τα κειμενα των αποθεραπευμένων αποτελουν αποδεικτικα στοιχεια οτι δεν εχει αιωνιους πελατες".

    Πάνω σε αυτό μπορώ να πω αρκετά από την σκοπιά ενός ανθρώπου ο οποίος γνώρισε την κακή πλευρά της ψυχοθεραπείας:

    Κατ' αρχάς την πρώτη φορά στο σχόλιο #14 λες "ολοκληρωσαν και σταματησαν την υποστηριξη" αποφεύγοντας να χρησιμοποιήσεις τον όρο ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΚΑΝ και ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ. Εν συνεχεία - και αφού επέμεινα συγκεκριμένα στην διατύπωση σου - αυτό το διορθώνεις και γίνεται "τα κειμενα των αποθεραπευμένων αποτελουν αποδεικτικα στοιχεια οτι δεν εχει αιωνιους πελατες".

    Πως ξέρεις εσύ συγκεκριμένα, χωρίς να τους έχεις γνωρίσει όλους αυτούς τους ανθρώπους, χωρίς να τους μιλήσεις και να σου ανοιχτούν για τα προβλήματα τα οποία ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΑΝΕ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ και χωρίς εξειδικευμένες γνώσεις ψυχολογίας / ψυχοθεραπείας - από τα όσα έχεις πει μέχρι στιγμής υποτίθεται ότι δεν είσαι ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής - προκειμένου να εκτιμήσεις το κατά πόσο σου λένε αλήθεια ή όχι, ότι αυτοί αποθεραπευτηκαν; Επειδή αυτό σου μεταφέρει ο ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής σου; Και μάλιστα προφορικά, γιατί δεν φαντάζομαι να σου έδωσε εγγράφως την πληροφορία αυτή ονομάζοντας έναν-έναν τον κάθε αποθεραπευμένο; Αυτό άλλωστε ανήκει στο απόρρητο το οποίο εκείνος ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να τηρεί. Εάν αυτό το παραβίασε δείχνοντας σου κείμενα πρώην ή νυν θεραπευομένων του, πως τον θεωρείς "καλό ψυχολόγο / ψυχοθεραπευτή" αφού αυτό μπορεί να το κάνει και σε σένα και σε οποιονδήποτε περάσει από την πόρτα του γραφείου του, αύριο [δηλαδή να μοιραστεί προσωπικά έγγραφα σου με άλλους θεραπευόμενους];

    Επίσης μπορώ να πω ότι τα γραπτά αυτά τα έγραψε ο ίδιος ο ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής ή ότι έβαλε άλλους να τα γράψουν για εκείνον (φίλοι, συγγενείς, υπάλληλοι). Δεν ήμουν - και φαντάζομαι ότι ούτε και εσύ ήσουν - παρόν κατά την συγγραφή αυτών, ούτε και είχες τρόπο να βεβαιώσεις ότι αυτός που καθόταν και το έγραφε ότι ήταν θεραπευόμενος του ψυχολόγου / ψυχοθεραπευτή σου. Δεν θα αναφερθώ καν στο αν γνωριζες οτιδήποτε αφορούσε την αρχική διάγνωση τους και το αν τελικώς αποθεραπεύτηκαν. Στην τελική ισχύει και το άλλο: Και εγώ μπορώ να λέω ότι είμαι γνωστικός ή ότι "τα έχω 400"... είμαι όμως; Οι θεραπευόμενοι του, δεν είναι ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές για να πουν "Πλέον είμαι καλά. Αποθεραπεύτηκα". Αυτό* [η συγκεκριμένη βεβαίωση] είναι δουλειά ΑΛΛΟΥ θεραπευτή ο οποίος ΔΕΝ ΠΑΡΑΠΕΜΦΘΗΚΕ ΓΙΑ ΨΥΧΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

    * Μιλάμε για την υποθετική περίπτωση όλοι οι θεραπευόμενοι του ψυχολόγου / ψυχοθεραπευτή σου constantly curious να ήταν οι ίδιοι ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές με την θεωρητική δυνατότητα να εκτιμήσουν την κατάσταση τους.

    Εν' συνεχεία μπορώ να πω ότι η έλλειψη αποθεραπευμένων από το κοινωνικό σύνολο είναι ενδεικτική του αντιθέτου και όχι των όσων ισχυρίζεσαι, όπως επίσης και όλες οι υπαρκτές ελλείψεις σε ότι αφορά τον ποινικό έλεγχο και τις κυρώσεις των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών, την έλλειψη νομοθετικής προστασίας και αποζημιώσεων για τον θεραπευόμενο, την έλλειψη κριτηρίων παραγωγικότητας για τους ψυχολόγους / ψυχοθεραπευτές ατομικά και συνολικά για τον κλάδο, την έλλειψη τήρησης και ανακοίνωσης τέτοιων μετρήσεων και στοιχείων εκ μέρους των συλλογικών οργάνων τους, την έλλειψη ελέγχων εκ μέρους του υπουργείου υγείας, την ύπαρξη κώδικα δεοντολογίας τύπου "ελβετικό τυρί" ο οποίος αφήνει απροστάτευτο τον θεραπευόμενο στα όσα αναφέρω στο ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...A4%CE%A9%CE%9D), τον συνυφασμένο στο περίγραμμα σπουδών τρόπο συναλλαγής με τον θεραπευόμενο (παρότι στην Αμερική από όπου αντιγράφουμε το σύνολο σχεδόν της ιατρικής πρακτικής ισχύουν οι ασφαλιστικές δικλείδες τις οποίες προανέφερα σχετικά με τον τρόπο συναλλαγής).

    Ακόμα μπορώ να πω ότι αν και εφ' όσον επιμένεις ότι αποθεραπεύει τους πελάτες του, δεν φαντάζομαι να έχει αντίρρηση εκείνος [ειδικά εν μέσω κρίσης] να συνεργαστεί με κάποιον με τους παραπάνω όρους [έγγραφη συναίνεση στην ηχοληψία / εικονοληψία των συνεδριών καθώς επίσης και την έγγραφη και ενυπόγραφη διάγνωση και πλάνο εργασίας] γιατί απλά εξασφαλίζει τους θεραπευόμενους αυτού από την πιθανή ασυδωσία. Όλα αυτά βέβαια, προυποθέτουν ότι θα γνωρίζουμε ΟΛΟΙ ποιός είναι ο εν λόγο θεραπευτής προκειμένου να πάμε εκεί και να επιλύσουμε τα προβλήματα μας,... πράγμα όχι ιδιαίτερα καλό για τα κέρδη όσων αναφέρω στη σελίδα 50 των σχολίων της ανάρτησης Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...F%82-%CE%91%29).

    Συνεπώς: Τα όσα μου μεταφέρεις μου φαίνονται πολύ "αμφίβολα" να το πω ευγενικά. Εάν κάποιος άλλος πείθεται, αυτό είναι δικαίωμα του. Εγώ όμως δεν είμαι ένας από αυτούς για όλους τους λόγους που μόλις εξέθεσα.

  12. #27
    M87 εχεις επιχειρηματα τα οποια εχουν νοημα, ισως απλα εγω ειμαι στη θετικη φωνη υπερασπισης λογω συνθηκων ενω εσυ οπως εχεις πει, μπηκες να καταθεσεις οτι κυκλοφορουν κακοι επαγγελματιες.

    Θα μπορουσα να μπω στο τριπακι της αμφισβητησης - αληθοφανειας αποδεικτικων στοιχειων, κτλ, κτλ αλλά ετσι θα εχανα χρονο στο να νιωσω τι συμβαινει με εμενα για να μου αποδειξω οτι ειναι λαμογιο και ο -η ψυχοθεραπευτης.

    Τελος να προσθεσω και την προσωπικη κριση ως κριτηριο, εαν ενιωθα οτι με δουλευει, ειρωνευεται και εφαρμοζει τις κακες πρακτικες πχ σου αποσπω το ενδιαφερον κτλ που εχεις γραψει και θα ενημερωθει ετσι αρκετος κοσμος θα ειχα φυγει ( ειναι καλο που ακουγεται και η αλλη πλευρα δηλαδη το ξανα τονιζω ).

    Εγω ειμαι σε θεραπεια, νομιζεις μετραω την καθε λεξη μου ή εχω αποθεραπευθει ; καθε μερα μηδενιζω κοντερ και ξεκιναω.
    Απλα ειμαι θετικη στο να τολμα καποιος να βιωσει την ψυχοθεραπεια πριν αδειασει απο αντοχες και καταληξει στα φαρμακα.

    Ειμαι ασθενης, δεν ξερω αν το εχεις υπ οψιν. Ασθενω αλλά πιο πολυ καλυφθηκα απο ψυχοθεραπεια παρα απο ψυχιατρο και χαπια. Ναι μεν δυστυχως ακομα τα εχω αναγκη αλλά εμενα μου εδωσε μια ελπιδα...

    Ε οταν λοιπον παλευεις χρονια - φως πουθενα- και τελικα βλεπεις Ενα, πρωτον το κρατας, δευτερον οκ κρατας μικρο καλαθι αλλά πανω απο ολα εχεις την ευθυνη του εαυτου σου για την εξελιξη της θεραπευτικης σχεσης.

    Κατι τελευταιο, προσωπικα δεν ηθελα και δεν ζητησα εγω ποτέ να ηχογραφηθει κατι. Δεν βρισκω τον λογο να ηχογραφηθει η ταδε συνεδρια μου για να αποδειξω οτι εχω δικιο. Αν νιωσω πως με εξαπατα θα ληξω την θεραπεια με το συγκεκριμενο ατομο.

    Αυτη ειναι ολη και ολη η φιλοσοφια μου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Είμαι στη τρίτη συνεδρία και νιώθω καλύτερα, κάνω και ασκήσεις χαλάρωσης και επεσαν οι παλμοί μου πριν τον υπνο και γενικα νιώθω να αφήνω πίσω ότι με πονάει σιγά σιγά

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Τι κάνεις? Καιρό είχα να σε ''δω'''....

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Τι κάνεις? Καιρό είχα να σε ''δω'''....
    Γεια σου cube έχει πέσει διάβασμα και δεν πολυμπαίνω...οι συνεδριες συνεχίζονται και μάλλον έχω πέσει σε καλό επαγγελματία ως τώρα τουλάχιστον... εσυ γλυκιά μου ?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς είναι η επίσκεψη?
    By fleur* in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 22-02-2016, 16:30
  2. Ακριβή επίσκεψη.
    By epik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 16-11-2012, 02:10
  3. πρωτη φορα σε ψυχολογο
    By ΧΑΝΙΩΤΗΣ81 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 22-08-2012, 17:24
  4. επίσκεψη σε ψυχολόγο-από που να αρχίσω?
    By αν? in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 26
    Last Post: 17-02-2011, 19:41
  5. πρώτη επίσκεψη σε ψυχολόγο
    By asphyxia in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2010, 07:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •