Σπουδές με Ψυχολογικά μαζί - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Αγαπητέ Nicolas (αλλά και darkprincess). Μικρός είσαι για να τα παρατήσεις. Λάθος σου αν το κάνεις. Πολλοί που αργησαν να τελειωσουν τις σπουδες τους, πέτυχαν έπειτα στον εν λόγω επαγγελματικό τομέα εκει που αλλοι που τελείωσαν τις σπουδες στα τεσσερα χρονια ειχαν προβλήματα επαγγελματικής επιβίωσης. Άρα βρίσκουμε πρώτα τα πόδια μας και στεκόμαστε!!

    Τα 26 μαθήματα που σου μείνανε βάλετα σε πρόγραμμα π.χ. 4 ή 5 ανά εξάμηνο, δλδ μεχει εκει που οι δυναμεις σου, επιτρεπουν να τα παιρνάς. Και δευτερον, για να τα πας καλα στο πρωτο (μαθηματα - εξετασεις), βρες αυτα που σου φτιαχνουν τη διαθεση και σου διωχνουν τα αρνητικά συναισθηματα π.χ. φιλιες, χόμπις, ιδίως το φιλίες, ητοι βρες τα καταλληλα για σενα ατομα που θα σου προσφερουν επικοινωνια, ενθαρρυνση, εξοδους, αναμεσα σε συμφοιτητες, υφισταμενες φιλιες και γνωριμιες κλπ ώστε να σου ανεβαινει η διαθεση και αρα να εχεις ορεξη για μελετη.

    Επίσης, τους τοπους τους φτιαχνουνε οι ανθρωποι δλδ αν δεν εχουμε καπου φιλους ή δεν παιρναμε καλα με τους ανθρωπους εκει, τότε όλο εκεινο τον χωρο πχ πόλη την βλέπουμε μαύρη.

    Επίσης 8 μαθηματα σε 10 μερες μου φαινονται πολλα, θα προτιμουσα αν υπαρχει βεβαια καιρος να επιλέξεις πχ τα 3 ή 4, το πολύ 5 αν δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολα.
    γιάννης

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    7
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις και τις συμβουλές σας. Τα πράγματα δεν πάνε καλά. Έχουν μείνει μόνο 2 μαθήματα. Σήμερα εξετάστηκα σε ένα εργαστήριο που είναι προφορικό και από το άγχος μου έκανα λάθος και ο καθηγητής μου ανακοίνωσε πως κόπηκα. Μπαίνω 5ο έτος και δεν έχω περιθώρια. Είμαι σε πλήρη απόγνωση. Γυρνώντας σπίτι σκεφτόμουν να αυτοκτονήσω και να αφήσω σημείωμα κατηγορώντας το σύνολο των καθηγητών για αυτή μου την κατάληξη. Δεν ξέρω πραγματικά. Προς το παρόν τουλάχιστον προσπαθώ να ηρεμήσω

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    ξερεις νικολα εεε οι καθηγητες σου πολυ που χεστηκαν..... ο συριζα κατεργησε το νομο για της διαγραφες μπωρεις να αποφοιτησης οσα χρονια και να καθυστερησης.....

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    7
    Ακόμα αγκομαχώ να τελειώσω. Στο μεταξύ πήγα και στρατό για να τελειώνω και ουσιαστικά έχασα 2 εξεταστικές. Τι θα κάνω; Ο νόμος για τις διαγραφές επανέρχεται κι εγώ μπαίνω στο 7ο έτος. Έχω προσπαθήσει τόσο και όμως δεν έχω αποδώσει, 10 μαθήματα ακόμα+διπλωματική. Πιστεύω ότι αν τελειώσω την σχολή θα λυθούν όλα μου τα προβλήματα. Το ξέρω ότι δεν είναι 100% αλήθεια αυτό αλλά σίγουρα πολλά θέματα θα λυθούν έχοντας πάρει το πτυχίο, θα έχει φύγει μία από τις μεγαλύτερες έννοιες μου. Όλη μέρα κλαίω και προσπαθώ να διαβάσω. Είναι τόσο δύσκολο να τελειώσεις ειδικά όταν μένεις σε άλλη πόλη πλέον καθώς δεν υπάρχουν τα λεφτά. Δεν θέλω να χαραμιστεί ο κόπος μου. Κανείς δεν το θέλει αυτό. Θέλω την ψυχική μου (και σωματική πάντα) υγεία. Και μόνο αν έχω τελειώσει θα μπορώ να είμαι καλύτερα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    Θα δώσουν σίγουρα Ν χρόνια αποφοίτησής για τους παλιούς, τίποτα δεν τελειώνει με την αποφοίτηση μετά στην εργασία είναι χειροτερα

  6. #21
    garfield
    Guest
    Τελειωσα τη σχολη μου σε σχεδον εικοσι χρονια Νομικη συγκεκριμενα. Εχω χασει και καποιες εξεταστικες στις οποιες δεν διαβαζα σχεδον καθολου. Αυτο που βιωνω ειναι η αισθηση οτι δεν εχω καθαρο μυαλο και χρειαζεται πολλη προσπαθεια για να διαβασω. Εχω παθει ενα ψυχωτικο επεισοδιο και παιρνω αγωγη. Το επαθα προς το τελος των σπουδων απο το πολυ αγχος. Δεν ζητησα απο τους καθηγητες να με βοηθησουν και δεν ξερω αν θα με βοηθουσαν αν ζητουσα.

    Αν θα μπορουσα να τελειωσω πιο γρηγορα δεν ξερω. Με θυμαμαι στις εξεταστικες τι αγχος ειχα και αμφιβαλω. Παντα ενιωθα οτι οι δυναμεις μου ηταν μεχρι ενα σημειο μετα με εγκατελειπαν.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    3
    Πηγές τελικά σε ψυχολόγο Νικόλα? Είμαστε κι άλλοι που περνάμε παρόμοιες καταστάσεις... Εγώ προσωπικά ήμουν μια ζωή άριστη μαθήτρια με πολλές επιτυχίες και στα μέσα της Δευτέρας λυκείου άρχισαν τα πρώτα περίεργα συμπτώματα τα οποία δεν διαχειρίστηκα σωστά σίγουρα εν μέρη λόγω του τελειομανους χαρακτήρα μου... Από τα 18,5 ξεκίνησαν τα πολύ άσχημα που βιώνω μέχρι και τώρα που είμαι 24...Η διάγνωση έως τώρα ήταν ιδεοψ. Διαταραχή...Αντί για οδοντιατρική πέρασα φυσικόθεραπεία και στη σχολή χρωστάω σχεδόν τα πάντα...Πρόσφατα πηγα σε ψυχολόγο....Σίγουρα μπορει να σε βοηθήσει πάρα πολύ αρκεί να προσέξει κανείς να κάνει καλή επιλογή...Και αν δεν δεις πρόοδο με έναν ψυχολόγο ψάξε καλά τι έφταιξε ,ψάξε στο ίντερνετ κάποια κείμενα που σε συμβουλεύουν πως να βρεις έναν καλό ψυχολόγο και ύστερα πιο προσεκτικά κάνε μια δεύτερη επιλογη.Αν δεν έχεις πάει μέχρι τωρα...Δεν ξερω τι κάνεις . Δεν πειράζει αυτό με τα μαθήματα συμβαίνει...Για εμένα προσωπικά είναι μια κακή περίοδος στην οποία συνέβαλε ένας μεγάλος αριθμός παραγοντων...Δεν χρειάζεται να συγκρινομαστε με αλλους δεν ξέρουμε ούτε το χαρακτήρα τους, ούτε τι βοήθεια έχουν αυτή, ούτε πως τα έφερε η ζωή σ αυτους κ.λπ. κ.λπ...Το θέμα είναι να κοιτάξουμε το δικό μας πρόβλημα και να προσπαθησουμε, έστω να προσπαθήσουμε να το αντιμετωπίσουμε.Γενικα θεωρώ ότι στα ερωτήματα που θέτεις την καλύτερη απάντηση θα έχει ο ψυχολόγος...Θα σου πω δυο πράγματα βέβαια κι απ' την πλευρά μου. Καταρχάς αναφέρεις το γεγονός πως πέρασες σε άλλη πόλη σαν να είναι κάτι φοβερά σημαντικό...Δεν κατάλαβα γιατί δυσανασχετεί με την πόλη από τη στιγμή που είπες πως κατάφερες να περάσεις στη σχολή που πάντα ήθελες....Μήπως σε πείραξε που δεν έβγαλες τόσο ώστε να περάσεις Αθήνα? Ερώτηση κάνω δεν έχω καταλάβει....Πάντως αν είναι το τελευταιο που αναφέρω επειδή στις πανελλήνιες ο βαθμός που βγάζουμε δεν δείχνει τι ακριβώς αξίζουμε αλλά είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων (βάσεις από προηγούμενα έτη,σωστή διαχείριση άγχους,καλό πρόγραμμα,ύπαρξη δυνατού κινήτρου,ενδεχομένως καλή οικογενειακή υποστήριξη,τύχη ,χαρακτήρας ευνοϊκός για τις απαιτήσεις των πανελληνίων π.χ. να μην απογοητεύεται εύκολα) δεν θεωρώ ότι υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να ασχολούμαστε με το σε ποια περιοχή περάσαμε...Εκτός και αν θεωρείς πως αυτό είχε να κάνει με τις δυνατότητές σου...Και αν τυχόν το σκέφτεσαι βεβαιώσουν ότι είναι όντως έτσι......Η πόλη είναι τόσο χάλια?
    Λοιπον επειδη διαβασα και τα παρακατω μνμ τα οποι αναφερουν και αυτοκτονια !!! θεωρω οτι πρεπει να απευθυνθεις σε ψυχολογο οπωσδηποτε αν δεν το εχεις κανει μεχρι τωρα....Μην το παρεις στραβα παρακαλ. Το λεω πολυ φιλικα και δεν υπαρχει τιποτα κακο σε αυτο.....Δυστυχως δεν εχω μπαταρια και θα μου κλεισει το κιν. ...Δεν προλαβαινω να γραψω τα υπολοιπα που θελω....
    Last edited by Katerina100; 11-10-2019 at 21:44.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    και εγω εχω βαρια ιψδ κ δν μπορω να τελειωσω τη σχολη μ δινω συνεχεια πανελληνιες
    Quote Originally Posted by IPPOKRATIS1991 View Post
    Για σας παιδιά, έχει σπουδάζει κανείς και να έχει ταυτοχρονονα μια τόσο σοβαρή ψυχική διαταραχή;Εγώ είμαι απόφοιτος βέβαια θα κάνω ενα μεταπτυχιακό όμως επειδή έχω βαρύ ΙΨΔ με φοβιζει αυτό το πράγμα οτι μπορεί να μην τα βγάλω πέρα.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    ειμαι 27χρονων κ ειμαι ακομα 2ετος γτ δν εχω περασει τπτ κανονικα 5ο. εδωσα γ ιατρικη καθισα δυο χρονια μετα ξαναεδωσα για να φυγω κ περασα στην πρωτη σχολη π ειχα περασει κ ειχα κατσει δυο χρονια κ εκ τοτε μ κολλησε μια ιδεα και δν μπορω θελω να ξαναδωσω πανελληνιες γ να μπορεσω να συνεχισω εχω χασει πολλα χρονια κ ημουν αριστη κ ικανη μαθητρια. σοσ βοηθεια εσυ αμα εισαι μικρος μην αγχωνεσαι
    Quote Originally Posted by Nicolas View Post
    Ακόμα αγκομαχώ να τελειώσω. Στο μεταξύ πήγα και στρατό για να τελειώνω και ουσιαστικά έχασα 2 εξεταστικές. Τι θα κάνω; Ο νόμος για τις διαγραφές επανέρχεται κι εγώ μπαίνω στο 7ο έτος. Έχω προσπαθήσει τόσο και όμως δεν έχω αποδώσει, 10 μαθήματα ακόμα+διπλωματική. Πιστεύω ότι αν τελειώσω την σχολή θα λυθούν όλα μου τα προβλήματα. Το ξέρω ότι δεν είναι 100% αλήθεια αυτό αλλά σίγουρα πολλά θέματα θα λυθούν έχοντας πάρει το πτυχίο, θα έχει φύγει μία από τις μεγαλύτερες έννοιες μου. Όλη μέρα κλαίω και προσπαθώ να διαβάσω. Είναι τόσο δύσκολο να τελειώσεις ειδικά όταν μένεις σε άλλη πόλη πλέον καθώς δεν υπάρχουν τα λεφτά. Δεν θέλω να χαραμιστεί ο κόπος μου. Κανείς δεν το θέλει αυτό. Θέλω την ψυχική μου (και σωματική πάντα) υγεία. Και μόνο αν έχω τελειώσει θα μπορώ να είμαι καλύτερα

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    7
    Πραγματικά είμαι στην 19η εξεταστική μου και ακόμα φαίνεται τόσο μακριά το πτυχίο δεδομένου των δύσκολων μαθημάτων που μου έχουν μείνει συν της διπλωματικής που δυσκολεύομαι να βρω λόγω μεγάλου έτους. Η ζωή μου πάει από το κακό στο χειρότερο, είμαι χωρίς σχέση, όλοι οι φίλοι μου είναι μακριά, όλη μέρα κλαίω και υποφέρω. Αν είχα το πτυχίο θα υπήρχε τουλάχιστον ένα πράγμα για να είμαι περήφανος. Αλλά ούτε αυτό δεν κατάφερα. Και δεν ξέρω τελικά αν η αποτυχία μου στο Πανεπιστήμιο είναι η αιτία της κακής μου ψυχολογίας ή το αποτέλεμα

  11. #26
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Nicolas View Post
    Πραγματικά είμαι στην 19η εξεταστική μου και ακόμα φαίνεται τόσο μακριά το πτυχίο δεδομένου των δύσκολων μαθημάτων που μου έχουν μείνει συν της διπλωματικής που δυσκολεύομαι να βρω λόγω μεγάλου έτους. Η ζωή μου πάει από το κακό στο χειρότερο, είμαι χωρίς σχέση, όλοι οι φίλοι μου είναι μακριά, όλη μέρα κλαίω και υποφέρω. Αν είχα το πτυχίο θα υπήρχε τουλάχιστον ένα πράγμα για να είμαι περήφανος. Αλλά ούτε αυτό δεν κατάφερα. Και δεν ξέρω τελικά αν η αποτυχία μου στο Πανεπιστήμιο είναι η αιτία της κακής μου ψυχολογίας ή το αποτέλεμα
    Καλησπέρα.. Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Αυτό που σπουδάζεις είναι κάτι που σαρεσει? Πως είσαι γενικά σαν φοιτητής? Σχεση είχες ποτέ?? Τι σε αγχώνει περισσότερο?

  12. #27
    ΦΙΛΤΑΤΟΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΣΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΠΡΩΤΑ,ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΠΟΥΔΕΣ Κ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΟΥΝ...ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΑΥΤΟ...

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλησπέρα.. Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Αυτό που σπουδάζεις είναι κάτι που σαρεσει? Πως είσαι γενικά σαν φοιτητής? Σχεση είχες ποτέ?? Τι σε αγχώνει περισσότερο?
    Συγγνώμη που απαντάω μετά από δύο χρόνια. Δυστυχώς το αντικείμενο της σχολής μου μού αρεσε πολύ αρχικά. Στην πορεία όμως κατάλαβα ότι δεν μπορώ να ανταπεξέλθω στα δύσκολα μαθήματα της.
    Πλέον έφτασα αισίως στο 9ο έτος. Και χρωστάω εδώ και έναν χρόνο μόνο ένα(1) μάθημα! Και ο καθηγητής ήδη με έχει κόψει δύο φορές, μεθαύριο το δίνω πάλι και μου είναι τόσο δύσκολο να ανταπεξέλθω. Ενημέρωσα τον καθηγητή τις δύο φορές που δεν με πέρασε ότι το μάθημα του ειναι το τελευταίο και ταυτόχρονα ότι πάσχω από αγχώδη διαταραχή, δεν νοιάστηκε όμως. Θέλω πολύ αυτή η φορά να είναι η τελευταία, δυστυχώς το άγχος μου σε συνδυασμό με το γεγονός ότι εργάζομαι αρκετές ώρες, δυσκολεύει για άλλη μια φορά το να περάσω.
    Περιμένω πολύ την ώρα που θα το δώσω, δεν λέει όμως και αυτός να βοηθήσει έστω και λίγο, δεν τον νοιάζει καθόλου...

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    7
    Ακόμα κόβομαι... Σαν να μην φτάνουν όλα αυτά,το μάθημα έχει υποχρεωτική εργασία και είναι υποχρεωτικό να μαι με κάποιο άτομο μαζί ομάδα και δεν έχω κανέναν, που σημαίνει ότι θα με βάλει αυτός με όποιον θέλει. Δεν ξέρω με ποιον μπορεί να με βάλει και τι θα συμβεί και φέτος. Όλη μέρα το μυαλό μου είναι σε αυτό, δεν θέλω να βγαίνω από το σπίτι για τίποτα άλλο εκτός από το να πάω για δουλειά. Πονάει το στομάχι μου από το άγχος και την στεναχώρια. Ώρες ώρες νιώθω ότι θα ήταν καλύτερα να μην ζω από το να περνάω όλη αυτή την κόλαση κάθε χρόνο για ένα και μόνο μάθημα που με κρατάει από το πτυχίο. Εννοείται ο καθηγητής δεν μου δίνει καμία σημασία όσο κι αν του ζητάω βοήθεια απεγνωσμένα, αντίθετα είναι ειρωνικός.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Εγώ δεν μπορώ να συγκεντρωθω μετά το επεισόδιο και από μνημη είμαι χάλια και δυσκολεύομαι πολύ στο διάβασμα και έχω παρατήσει το ΤΕΙ εδώ και 3 χρόνια ενώ είμαι στα τελειώματα χρωστάω λιγα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΑ 30+
    By turtle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 17-12-2015, 00:52
  2. Σπουδές
    By Bolet36 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 09-01-2011, 02:08
  3. Σπουδές
    By Shamanus in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 01-09-2010, 23:07
  4. Σπουδές και Μπενζοδιαπίνες
    By april29 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-03-2010, 15:03
  5. σπουδές ομοιοπαθητικής
    By adda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 08-03-2009, 20:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •